Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

Holder, Fendt, Hanomag, Porsche, Itma, Fiat, NewHoland, Valtra,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
jo88
Příspěvky: 115
Registrován: úte dub 09, 2013 8:40 pm
Bydliště: Nové Město na Moravě

Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#1 Nový příspěvek od jo88 »

Zdravím, chtěl bych se Vám taky pochlubit s naším pomocníkem.
Je to (společný otcův a můj) RS 09 - dvouválec, rok výroby 1960, 14 děr v traverze, řazení vývodových hřídelů pomocí otočných pák, na levé straně vedle sedadla nefunkční pedál uzávěrky diferenciálu, vzadu jeden hydraulický válec na ovládání spodních ramen. Na nosníku zavěšený novější typ všerobu, momentálně sundaná z RS korba z důvodu opravy prasklého uchycení pro pístnici.
Za RS taháme menší jednonápravovou vlečku (pro vlečku založím vlákno v dopravní technice), menší lejtu, přepravník, jak se na tom vozilo seno, tahali jsme i vlek 3,5t.
RS používáme pro menší práce kolem domu a na kratší vzdálenosti od baráku. Dříve jsme RS hodně používali při hospodaření na menším políčku( pěstovali jsme brambory, krmná řepa, jetelina a tak, chovali prase, kozu, králíky a slepice, hospodařil hlavně děda). Pak se pole pronajalo místnímu ZD, tak RS už nejni využitý tak tolik jako dřív, občas někdy s ním zajedu i do lesa. Na těžší práce v lese a na větší vzdálenosti si půjčuji od strýce Zetor 6911.
RS dlouhá léta stál venku vedle domu, přes zimu jsme ho parkovali v zrušené bramborárně místního ZD. Takže nějaký opravy a tak se moc nedali praktikovat, protože v bramborárně nejni elektrika a musel bych si tam odvézt snad celou dílnu, abych nemusel každou chvíli pro něco lítat dom. :) :) :) A tak mi došla trpělivost a rozhodl se vyklidit bordel za domem a postavit tam přístřešek(rok stavby 2014). A to už je o něčem jiným :smich: :smich: :smich: .
RS odpovídá stavu používání a dlouhým létům parkování venku(sychravé počasí, někdy i sníh a tak). Naštěstí už ho mám kde parkovat :smich: :smich:
Minulou zimu jsem začal na něm dělat menší opravy a údržbu.
Provedené práce: nová bedna na baterku, vyčištění prostor kolem a ve vnitř dmychadla(usazeniny prachu)+srovnání poohýbaných krytů dmychydla, rozhýbání všech štelováků TBZ (byly úplně zatuhlý), výměna oleje ve vzduchovým filtru, v koncových převodech, v převodovce. Projítí funkčnosti světel a výměna prasklých krytů, žárovek, dotažení kontaktů atd., výměna hadice mezi vzduch. filtrem a sacím potrubím, rozhejbání páky ručního plynu, a další drobné opravy..
Tuhle zimu bych chtěl udělat: výměna motorového oleje+vyčištění lamelového čištiče, odtředivky+ přetěsnění víka motoru, výměna nebo oprava brzdového spínače, projití palivové soustavy(vyčistit palivové filtry, hlavně by to chtělo vyčistit vnitřek palivové nádrže od usazenin), přetěsnit potrubí mezi hydr. čerpadlem a hydr. nádrží a vyčistit magnetický čističe v nádrži, přetěsnit koncový převod někde prosakuje olej, něco udělat se startérem buď nechat repasovat nebo pořídit jak jsem tady někde četl, že je nějaký reduktorový startér, projít znovu elektroinstalaci hlavně zda fungují žhavící spirály a hlídač žhavení, zda jsou všude dotažený kontakty, něco udělat se spínačem žhavení a startu, poslední dobou jde hrozně těžko přepínat s páčkou z polohy 1 na polohu 2. Určitě se ještě něco najde co bude potřeba opravit...
Ono by to chtělo udělat kompletní GO, ale to je tak někdy v plánu v budoucnu, momentálně v blízké době se chystám na renovaci malého vleku, pak vleku 3,5t, lejty..
Nějaké fotky našeho RS:
Obrázek,Obrázek,Obrázek,Obrázek,Obrázek,Obrázek

Nějaké foto korby na RS:
Obrázek,Obrázek

Nějaké foto přístřešku:
Obrázek,Obrázek,Obrázek

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#2 Nový příspěvek od jirka_holub »

Dobrý delnik a plany na zimu 8)
Proc je pristresek cely z plastu? Nebude tam v lete vedro jak ve skleniku?

jo88
Příspěvky: 115
Registrován: úte dub 09, 2013 8:40 pm
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#3 Nový příspěvek od jo88 »

jirka_holub píše:Dobrý delnik a plany na zimu 8)
Proc je pristresek cely z plastu? Nebude tam v lete vedro jak ve skleniku?

Jojo dělník to je :) :) díky...
A co se týče toho přístřešku, rozhodovali jsme mezi plechem a právě tým plastem, plast jsme vybrali proto, aby tam ve vnitř nebyla taková tma, elektriku(světlo) tam nemáme zavedenou. No a v létě většinou ve vnitř nic nedělám, jenom pokud je nějak hnusně a prší...

jo88
Příspěvky: 115
Registrován: úte dub 09, 2013 8:40 pm
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#4 Nový příspěvek od jo88 »

Tak jsem začal pomalu během vánočních svátků dělat menší opravy na našem RS. Dělal jsem a dělám na RS jen po chvilkách, během volných dní mezi svátky jsme chodili často do lesa :)
Prvně jsem se pustil na brzdový spínač, blbě to spínalo, ta tahací tyčka byla jen chycena za kus drátku za pedál, šla těžko vytahovat, takže jsem vnitřek vyčistil od usazenin a bordelu, pořádně rozhejbal tu tahací tyčku, předělal uchycení.
Obrázek Obrázek

Pak jsem se pustil do přetěsnění potrubí mezi hydr. nádrží a hydr. čerpadlem, někde těsnění chybělo, takže se nemůžu divit, že to kapalo :) :) , dány nové měděné těsnící podložky, očistil hadice od usazenin, vyčistil magnetický čističe z nádrže, očistil jsem bordel z nádrže.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Další do čeho se chci pustit je udělat si ovládací páku na zapínání a vypínání plovoucí polohy a vyčistit mechanizmus plovoucí polohy od usazenin a tak :) :)

jo88
Příspěvky: 115
Registrován: úte dub 09, 2013 8:40 pm
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#5 Nový příspěvek od jo88 »

Zdravím,
dodělána páka na zapínání a vypínání mechanizmu plovoucí polohy. Nejprve jsem narovnal pásovinu na tom mechanizmu, očistil od nánosu bordela a pak vytvoření páky.....Barvu jsem použil co jsem našel doma, je to zatím provizorní, než se bude dělat někdy v budoucnu GO laku na RS....
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

jo88
Příspěvky: 115
Registrován: úte dub 09, 2013 8:40 pm
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#6 Nový příspěvek od jo88 »

Chtěl bych se zeptat, chci vyměnit prachovku, která je úplně zteřelá na regulátoru otáček, jakou máte Vy tam danou prachovku, abych věděl jakou mám koupit....Díky za odpověď...

fotka půjčená odtud z fóra....
Obrázek

jo88
Příspěvky: 115
Registrován: úte dub 09, 2013 8:40 pm
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#7 Nový příspěvek od jo88 »

Zdravím, nemá prosím Vás někdo fotku startovací kliky, koukal jsem zde na fóru v příspěvcích RS 09 a žádnou jsem nenašel, jestli jsem jí tedy nepřehlídnul :) :) Nikdy jsem jí nepoužíval, tak ani nevím jak přesně vypadá a kdybych ji hledal v kůlně, tak abych věděl co mám vlastně hledat, pokud ji tedy máme :) :) :) Díky


A co ta prachovka na tom regulátoru otáček??? Díky

Uživatelský avatar
cipisek
Příspěvky: 830
Registrován: stř říj 29, 2008 8:27 pm
Bydliště: 76875

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#8 Nový příspěvek od cipisek »

Ahoj. tu prachovku nemám ani na jednom motoru. nějak jsem to nikdy neřešil...
Ty roztáčecí kliky na Eresa mám 2. jedna je Originál (ta zahnutá) a druhá je dělaná(rovná), jenže bez úprav (to zahnutí) je nepoužitelná... zavazí tažná lišta.
viz Foto: http://cipisek1978.rajce.idnes.cz/Trakt ... ramy_kolem
Všelikého kvaltování toliko pro hovado jest.....

jo88
Příspěvky: 115
Registrován: úte dub 09, 2013 8:40 pm
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#9 Nový příspěvek od jo88 »

to cipisek: děkuji za fotky tý roztáčecí kliky, jak bude chvilka podívám se do kůlny, jestli tam nejni někde zašitá :) :) :)

Tak zase nějaký menší drobné opravy, sundal jsem závěs a povařil nedovařený místa a praskliny a navařil si trubku na odkládání kolíku. Sundal jsem výfuky a sehnal nové výfukové těsnění + nechal zavařit jeden děravej výfuk. Sundal jsem startér a odvezl k opraváři, pořád zlobil při startování, tak jsem si říkal, že ho nechám opravit :) :) . Teď už zbývá to zpátky nastrojit, jen čekám ještě na startér....
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Dál na co bych se chtěl podívat je elektrika konkrétně tedy na hlídač žhavení a spínač žhavení startu. Hlídač žhavení nefunguje(musím se podívat jestli je podle schématu dobře zapojený a taky ho očistit a tak je docela orezlý) a u spínače žhavení a startu jde těžko otáčet s páčkou z polohy 1 na polohu 2( tyčka, která se pohybuje ve vodící dráze je hodně sjetá, že se při pohybu zařezává do hrany vodící dráhy) a taky už se mi zdá, že ta páčka je docela volná ve vnitř...

Chtěl bych se tedy zeptat kde se dá sehnat nový spínač žhavení a startu na RS09 a taky případně hlídač žhavení????? Koukal jsem se na internet a našel jsem jen spínače startu na zetor 25, jde o to, že na RS mám spínač startu se 4 výstupy (15, 17, 19, 50) pro kontakty a spínač na zetor 25 má 3 výstupy (15/54, 17, 19) pro kontakty, nebo ten spínač ze zetoru pasuje na RS09 a jak ho tedy zapojit, když 17, 19 jsou žhavení a 15/54 spínací skříňka a kam dám tedy kontakt na startér (u RS09 výstup 50)???? To samý na hlídač žhavení koukal jsem se na netu jsou trochu jiný než co mám na RS, kde mám 3 výstupy na kontakty(viz. foto) a na netu jsou 2 výstupy, nebo ty by taky pasovaly a jak tedy zapojit????? koukal jsem se tady na fóru jestli se v tématech RS09 třeba neřešilo toto, ale nic jsem nenašel nebo jsem mohl přehlídnout... :) :)
Obrázek Obrázek

Ještě jsem se chtěl zeptat, někde jsem se dočetl, že mohou být dva typy spínačů žhavení a startu a to, že jeden typ má v první poloze, že se sepne 15/54 a 19 a druhý typ se v první poloze sepne 15/54 a 17, je to pravda?????

Děkuji za rady.....

Milan_F
Příspěvky: 427
Registrován: sob úno 05, 2011 1:27 pm
Bydliště: nedaleko Humpolce

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#10 Nový příspěvek od Milan_F »

Zkus používat interpunkci a kratší věty. Abych tvůj dotaz pochopil, musel jsem si ho třikrát přečíst.

Spínač žhavení je dostání třeba ve Světlušce, nebo zde.

duchodce
Příspěvky: 4452
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#11 Nový příspěvek od duchodce »

No ani bych neřekl že je to dlouhé , alespoň podrobně vysvětlil co chce vědět. U většiny naopak si to člověk musí domýšlet ,ale je to věc názoru.
Spinač žhavení pokud rozebereš, vyčistíš a namažeš hřídeku tak většinou chodí. Princip funkce: "1" poloha - proud jde do kontrolní spirály z ní do žhavících spirál v sání, ty většinou jsou zapojeny do serie pokud jsou originál. "2" poloha - odpojí kontrolní žhavení,(většinou jakoby přemostí)- proud jde přímo do spirál v sání a zároveň se sepne kontakt který sepne spinač na starteru. Pokud trochu "poštuduješ" tak na princip přijdeš. Spinač žhavení je ze Zetoru záměnný , ale z hlavy nevím očíslování, je to stejný princip.Jestli je přímo záměnná kontrolka žhavení ze zetoru nevím, musel bys to zkusit. Při pohledu do sání na spirály vidíš - tak zkusit - spirály musí žhavit do tmavě červena a kontrolka též.
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

jo88
Příspěvky: 115
Registrován: úte dub 09, 2013 8:40 pm
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#12 Nový příspěvek od jo88 »

to Milan_F; duchodce: děkuji Vám za odpovědi na můj předchozí příspěvek :) :)

Hlídač žhavení zkusím rozebrat, vyčistit, pročistit kontakty, vyměnit šroubky atd. a uvidíme jestli bude fungovat, samozřejmě při správném zapojení :smich: :smich: . Zatím nový kupovat nebudu.

Spínač žhavení a startu zkusím taky rozebrat, vyčistit, dát nějak do kupy, ale stejnak budu muset koupit nový spínač jako náhradní, kdyby ten starej odešel na věčný časy :smich: :smich:

Mám tedy možnost koupit 2 typy spínače žhavení a startu:

1. typ: spínač žhavení a startu ze zetora 25, akorát má 3 výstupy pro kontakty (15/54; 17; 19) a můj co mám na eresu má 4 výstupy pro kontakty (15; 17; 19; 50), když tedy výstupy 17; 19 jsou pro žhavení a výstup 15 čili 15/54 je pro spínací skříňku, kam zapojím kábel pro startér na spínači ze zetoru 25, když na spínači z RS09 mám kábel zapojen na výstupu 50????? Zapojím kábel pro startér na spínači ze zetoru 25 na výstupy 17 nebo 19 nebo kam?????

spínač zetor 25: Obrázek spínač na RS09: Obrázek


2. typ: spínač žhavení a startu z Multicary M24, M25. Dneska jsem volal do skladu z těmito díly a ten spínač z Multicary má 4 spínací polohy ( 3; 0; 1; 2) co znamená ta spínací poloha 3 nebo k čemu slouží, když poloha 1 je žhavení a poloha 2 je start???? Když jsem se ptal skladníka na co je ta spínací poloha 3, nevěděl. U spínače na RS 09 mám 3 spínací polohy (0; 1; 2)....

spínač Multicar: Obrázek spínač na RS09: Obrázek

Vím, že jsou tyhle otázky pro někoho banální, ale říkal jsem si, že se radši zeptat, než pak něco blbě udělám, zapojím a něco zničím na RS.. Děkuji za rady :) :)

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#13 Nový příspěvek od jano »

Poloha 3 je to isté ako žhaviaca pred štartom. Len časom hrozí, že prechod medzi žhavením a štartom je neistý a lepšie sa žhaví na 3, tam nehrozí nechcený štart pred nažhavením.
4 vývodový je na to, aby žhaviace napätie aj počas štartu nekleslo (Vtedy je v sústave 10,5V a vyradí sa predradený odpor), je to síce zaujímavé riešenie, ale na dvojválci sú špirály a tam to je skôr na efekt. Na 4 válci záleží na žhavičoch (súčte napätia), tam to môže mať opodstatnenie. Žhaviacu kontrolku som dával drát z elektrody 2mm.

jo88
Příspěvky: 115
Registrován: úte dub 09, 2013 8:40 pm
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#14 Nový příspěvek od jo88 »

Zdravím, chtěl bych se zeptat a poprosit o radu, mám problém při startování, když otočím spínačem startu do polohy 2 tak dochází často ke cvakání a startér nenaskočí. Ale někdy zase otočím spínačem a startér jde hned a někdy zase otáčím spínačem třeba 10x i víckrát a jen samá cvakání a nic.
Startér jsem sundal, dal přímo na baterku a fungoval. Pro klid duše jsem radši odvezl startér k opraváři a ten říkal, že je v pořádku. Takže startérem by to nemělo být.
Spínač žhavení a startu jsem rozdělal, vyměnil jsem ten plíšek co je ve vnitř co se při otáčení páčkou dotýká těch vývodů na kabely a znovu zapojil. Zkusil jsem znovu nastartovat a šlo to dobře. :) Když jsem chtěl nastartovat po druhý, tak už zase docházelo ke cvakání, tak už nevím :vztek: . Mám takový pocit jakoby nešel dostatečně proud do spínací cívky a nedošlo k úplnému vtáhnutí jádra do cívky. Poradí někdo na co se zaměřit, co by to mohlo být?? Koupit úplně nový spínač startu nebo vyměnit káble(dráty) od spínače ke startéru za nový nebo něco jinýho???
Vím, že se takhle od pc blbě radí, ale třeba měl někdo podobný problém nebo poradí... Děkuji předem za radu...

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Náš RS 09 - z okolí Nového Města na Mor.

#15 Nový příspěvek od jano »

Elektriku je najlepšie komplet vymeniť, vodiče už niečo pamätajú a spínače tiež. Elektriku by som zapojil "nepredpisovo" teda žhaviaci a štartovací spínač mimo spinaciu skrinku. Tam prechádza silný prúd a spinacia skrinka to nie je schopná trvale znášat.
A samozrejme všetky konce vodičov pocínovať.

Odpovědět

Zpět na „Evropské stroje“