Čtyřkolka - výběr

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Hannes
Příspěvky: 1123
Registrován: pon úno 25, 2013 7:53 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Čtyřkolka - výběr

#46 Nový příspěvek od Hannes »

Tak asi takhle ,kolem 4kolek se motám ca 12 let a věř že ti tato debata nedá tolik jako zvednout zadek a zajet k prodejci a tam si nechat vše vysvětlit a ukázat ;-) .. Ale když nechceš nechtěj ..

Uživatelský avatar
picus78
Příspěvky: 843
Registrován: stř led 21, 2009 8:20 pm
Bydliště: 54401

Re: Čtyřkolka - výběr

#47 Nový příspěvek od picus78 »

Prosím.
Variátor ? ( CVT )

Snad každý z nás se někdy zeptal co to vlastně je, ten variátor? Zde se vám pokusíme jednoduše a stručně vysvětlit princip a chod variátoru. Tak se do toho pusťme.

VARIÁTOR neboli CVT ( Constantly Variable Transmission )

Varoátor je převodovka s plynule proměnným převodovým poměrem. Tedy s plynulou změnou převodového poměru. V pohonu čtyřkolek nahrazuje variátor řetěz potřebný u běžných typů motocyklů a čtyřkolek pro přenos točivého momentu. Oproti klasické převodovce je variátor méně náročný na údržbu. Variátor, používaný obvykle na skůtrech a čtyřkolkách, je zdokonalenou variantou reevesova převodu.

Funkce:

Při rozjezdu řemen běží na řemenici variátoru na malém průměru a na velkém průměru u řemenice spojky. Tím je nastaven nejnižší možný převodový poměr a nejvyšší kroutící moment. Během zrychlování by měly být otáčky motoru pokud možno stálé a to v oblasti nejvyššího točivého momentu motoru. Variátor mění plynule převodový poměr tak, aby motor běžel v optimálních otáčkách. Po dosažení vyšší rychlosti nastane opačná situace. Řemen běží na velkém průměru řemenice variátoru a na malém průměru u řemenice spojky, která se po rozjezdu odstředivou silou odpojila. Další zrychlování je možné jen zvyšováním otáček motoru.

Válečky, kontrastní pružina:

Zadní část tělesa variátoru tvoří pohyblivá řemenice. Uvnitř tělesa variátoru jsou válečky. Ty se pohybují v pouzdrech s mírným sklonem. Jsou zajištěny krytem, který je umístěn za variátorem, tzn. na vnitřní straně nejblíže k motoru. Při startu jsou válečky v dolní úvrati, nejblíže středu. Pak se celé těleso variátoru roztočí a válečky se odvalují odstředivou silou k okrajům. Tím vzniká tlak na řemenici, která postupně vytlačuje řemen od středu na obvod a tím pádem v zadní části (na řemenici spojky) z obvodu na střed.

Další sílu je potřeba vynaložit na přenos síly z řemene na řemenici. Ta musí být pod dostatečným tlakem, který se zvyšuje sílou vyvinutou variátorem. Tento tlak zajišťuje konstantní pružina mezi spojkovou sestavou a řemenicí. Ještě jednou pro srovnání: vepředu se díky působení odstředivé sily na válečky stlačuje řemenice, která tlačí řemen ven na obvod zatímco vzadu je obdobný proces zajišťován pružinou umístěnou v tělese spojky.

( válečky se běžným opotřebením opotřebovávají, při výměně válečků je nutné znát stávající váhu válečků a nahradit je stejnými o stejné váze . Pokud by vám nevyhovovala síla nebo svižnost vaší čtyřkolky, je možné válečky vyměnit za válečky s menší nebo větší váhou které vám zapříčiní zmiňovanou sílu nebo svižnost)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtyřkolka - výběr

#48 Nový příspěvek od Atlan »

Samozrejme ze je to ako u skutra len vecsie.
https://www.google.sk/search?client=ms- ... ZShLn7fplI

Najlepsie na tom je ze remen naradia nevymenis tak ze ked praskne vvlese problem.
Tusim lenjeden vyrobca ma tam skrutku ktorou ide roztiahnut variator a remen navliect. Inak musi ist dole matica a remenice.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Čtyřkolka - výběr

#49 Nový příspěvek od DYK »

Hannes, Kurva já tam byl, když už teda tak naléháš a můžu ti říct, že mě bylo hanba za ty "odborníky" Vědí odkud kam ale nevědí "jak". Ty se kolem toho motáš x let ale prostě Fučík - NEŘEKNU. Tak si to nech.
Je zajímavý, že jiní dokážou naznačit co tam je a já si to, při své debilitě? dokážu přebrat.
Některé díly "pohonu" jsem našel a ceny mě uchvátili. Jen je otázka, jak moc opotřebitelný ty díly jsou.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Čtyřkolka - výběr

#50 Nový příspěvek od DYK »

Pičus - dík, variátor znám, válečky i jejich hmotnosti, kontrastní pružinu, i variátorový řemen a celý princip jak to chodí. Jde mi fakt jen o ten rozjezd - čím. Třeba BCS používá suchou kuželovou, ne čelisťovou atp.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Hannes
Příspěvky: 1123
Registrován: pon úno 25, 2013 7:53 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Čtyřkolka - výběr

#51 Nový příspěvek od Hannes »

DYk a můžeš uvést u koho jsi byl? Co to bylo za prodejce?
Promiň ,ale nechat si zde dát okopčený článek o funkci variátoru považuješ za radu ?? Sakra lidi to neumíte zadat do vyhledávače sami a dohledat si to co to je a jak to funguje ?? To jsou snad v dnešní době základy toho jak se něco dovědět přeci ?? O vyhledání různých videi to samé ..

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Čtyřkolka - výběr

#52 Nový příspěvek od DYK »

Něco z toho co mě zajímá jsem částečně a na chvíli našel tady.

práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Čtyřkolka - výběr

#53 Nový příspěvek od DYK »

A Hannes, ty kolem čtyřkolek vytváříš dojem, jako by bylo zakázaný o něčem zde psát. Co je u tebe za problém, pokud víš, napsat nebo odkázat co tam je, teda neodkazovat k prodejcům a pod? Už víme od tebe ledas co, tedy i to, jak dlouho se čtyřkolkama zabýváš, ale něco k věci jsi ještě nenapsal ani ťuk. Jen "toto ne a takhle ne a tam to ono a běž tam či onde." Je špatně použít toto forum a toto téma na tak drobný dotaz dílu čtyřkolek co že je to za díl, jak funguje, co rozpohybuje tu hračku? Ale co, na vieu jsem viděl co hýbe aspoň TGB a jinde to bude asi velice podobné. Takže přesně podle hesla, hledáš-li pomocnou ruku, spolehlivě ji najdeš na konci svého ramene. I když v tomto případě to měla být jen informace. Ale neboj, třeba ti to někdo někdy vrátí tu tvoji ochotu.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Hannes
Příspěvky: 1123
Registrován: pon úno 25, 2013 7:53 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Čtyřkolka - výběr

#54 Nový příspěvek od Hannes »

Promiň ptát se v roce 2017 na funkci CVT mě přijde ujetý .. Mraky webů a videi o tomto a neumět si to vyhledat ??
V jednom příspěvku píšeš že za žádným prodejcem nepojedeš a v další píšeš že jsi tam byl :smich: .. Hele netáháš tady někoho za nos?? Tak pokud jsi tam tedy nakonec byl , tak kde jsi byl a u koho ?? Měl by jsi to tu napsat když si tu všichni pomáhají aby si případný zájemce o 4kolku dal na takového prodejce majzla , když stál za prd jak jsi napsal ..

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Čtyřkolka - výběr

#55 Nový příspěvek od DYK »

Za žádným prodejcem nepojedu jsem psal, protože jsem tam byl, což jsem prve neuvedl, co je na tom k nepochopení? A nevím, co tebe kdesi v Ústí může zajímat, kde ve svém okolí jsem byl. To vše proti tomu, že to s mým dotazem nemá nic společnýho. Ty budeš kecat kolem všeho ostatního a pořád dokola, jen radu či informaci z tebe člověk nevyrazí. A v dnešní době a roce 2017 se zde ptát je špatně? Tak to forum zavřeme a necháme zde jen politiku a podobný pičoviny? Abys teda spal v klidu a dostal informaci na kterou jsi se ptal, já to štěstí od tebe neměl, byl jsem v MTT a v životě tam nepáchnu. Ano, jejich technické znalosti stály za ne za prd ale za hovno, bez ohledu na to, jak dobrý je to prodejce. A prodejce to může být dobrý, jen tam nesmí přijít kokot jako já, a chtít tech. vysvětlení. Pokud je řeč o CVT může být osazena řemenem, ale i k tomu určeným řetězem a může mít vícelamelovou třecí spojku, nebo kapalinový měnič. U vozidel (nejen auta) s převodovkama CVT se obecně nedoporučuje cokoli tahat, neb se kroutící moment přenáší třením a k tomu všechny souvislosti.
Jinak se ti za vše omlouvám a slibuji, že už to nikdy neudělám.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
picus78
Příspěvky: 843
Registrován: stř led 21, 2009 8:20 pm
Bydliště: 54401

Re: Čtyřkolka - výběr

#56 Nový příspěvek od picus78 »

CVT je variator a nemá žádnou spojku.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Čtyřkolka - výběr

#57 Nový příspěvek od DYK »

Beru na vědomí ale jsem zvědav, co ti na to napíše Hannes.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
pinkygsx
Příspěvky: 4287
Registrován: čtv říj 08, 2009 7:31 am
Bydliště: kousek od Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtyřkolka - výběr

#58 Nový příspěvek od pinkygsx »

tak brácha nakonec dovezl domů Linhai 400 a je to docela macek 8)

Uživatelský avatar
pinkygsx
Příspěvky: 4287
Registrován: čtv říj 08, 2009 7:31 am
Bydliště: kousek od Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtyřkolka - výběr

#59 Nový příspěvek od pinkygsx »

chlapy jak je to s tahání vozíku za čtyřkolou? ofiko

Hannes
Příspěvky: 1123
Registrován: pon úno 25, 2013 7:53 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Čtyřkolka - výběr

#60 Nový příspěvek od Hannes »

pinkygsx Ofiko jedině pokud máš zapsané tažné v TP ...

Odpovědět

Zpět na „Auto Moto koutek“