Moje Jawy

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xlmen
Příspěvky: 1022
Registrován: pon srp 16, 2010 2:03 pm
Bydliště: Ostrava - Klimkovice

Moje Jawy

#1 Nový příspěvek od xlmen »

Budu sem postupně dávat fotky mých tří Jaw a fotky z oprav.

První je Jawa 250/592 z roku 1969, koupi jsem ji za 8tis v roce 2011, motorka je s Tp má původní starou Spz.
Na motorce vyskakovala dvojka, takže se půlil motor kde se měnila hl. hřídel převodovky + 16z kolečko(hř. je orig co jsem našel doma, ale kolečko koupeno nové, těchto koleček mám doma dost, ale všechny na :zadek: ).

Při té příležitosti se udělala go motoru - vyměněn pravý čep kliky(původní byl rozklepaný), ojnice CKR, všechny ložiska SKF, bronzové vložky převodovky + její vymezení, primár řetěz, spojka + pružiny, všechna gufera. Výbrus se nedělal, protože prodávají tvrdil, že výbrus nedávno dělal on - nelhal, ve válci byly ještě patrné stopy po honování.

Foto z inzerátu ještě od původního majiele.
Obrázek

Obrázek

To už je u mě v garáži, aktuálnější foto nemám, ale na motorce přibyl revma plech, daly se orig. výfuková kolena a zad. světlo je dané orig protože tam bylo z nějaké babety.
Obrázek

hl. hřídel
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
xlmen
Příspěvky: 1022
Registrován: pon srp 16, 2010 2:03 pm
Bydliště: Ostrava - Klimkovice

Re: Moje Jawy

#2 Nový příspěvek od xlmen »

Druhá motorka je Jawa 250/592 z roku 1971, koupená v roce cca 2012 za 900Kč, bohužel má ustřižený Tp. :-/
Fotku v jakém stavu a kompletnosti byla při koupi nemám, ale na motorce byla nádrž, sedlo, kastlíky, výfuky, nové pneu ještě made in cechoslovakia a uřezané blatníky, protože to měli kluci na kros. Motor byl prý zadřený, ale při rozboru jsem zjistil, že je zarezlý.

Obrázek

Obrázek

Jelikož jsem si v srpnu zlomil kotník a nešlo dělat nic většího, tak se začla dělat go motoru.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Výsledek - ps. imbus šrouby na spojkovém víku jsou už vyměněny za orig.

Obrázek
Obrázek

Byl jsem první kdo do toho motoru lezl - veškeré šrouby byly netknuty vše původní. Dokonce šroubky na zapalování byly zakápnuté barvou.
Měněny tyto díly - motor po výbrusu český píst ALMET, ojnice CKR, oba čepy kliky(byly hodně vyrezlé), ložiska SKF, primár řetěz, spojka FERODO + pružiny, hl. hřídel + 16z kolečko(dané orig - žádný turek, ind apod), spínač neutrálu a samozřejmě všechny gufera atd.

Postupně sháním díly, aby byla motorka kompletní, momentálně je tak z 90% a chybí už jen drobnosti.

Uživatelský avatar
xlmen
Příspěvky: 1022
Registrován: pon srp 16, 2010 2:03 pm
Bydliště: Ostrava - Klimkovice

Re: Moje Jawy

#3 Nový příspěvek od xlmen »

Třetí je Jawa 250/559 z roku 1965, koupena letos za 8tis + ND, k motu je Tp+Spz psané na zemřelého, ale už jsem v kontaktu s dědici, tak se snad podaří ji přihlásit na původní Tp.
Na motorce chybí nádrž, výfuk, zapalování, držák klaksonu a přepínač světel z řidítek - momentálně je už moto komplet a probíhá opět Go motoru i když prodávající tvrdil, že je po Go - fotky z toho jaká překvapení mě čekala po rozborce přidám později.

Obrázek

Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 854
Registrován: čtv srp 27, 2009 2:01 pm
Bydliště: Dětmarovice

Re: Moje Jawy

#4 Nový příspěvek od Japa »

Motor je krásný. 8)
Přes zimu něco zkompletuj a v červnu přijeď na sraz do Rychvaldu a v září do Orlové. :)

Uživatelský avatar
xlmen
Příspěvky: 1022
Registrován: pon srp 16, 2010 2:03 pm
Bydliště: Ostrava - Klimkovice

Re: Moje Jawy

#5 Nový příspěvek od xlmen »

Ahoj, díky za pochvalu.
První panelka je plně pojízdná a do Rychvaldu jezdím, jen letos jim nějak nevyšlo počasí.
Kdybych si nezlomil ten kotník, tak jedna motorka by už byla min nachromována a možná už i v laku. Příští rok nebudu asi moc stíhat chci stavět ještě jednu garáž.

Uživatelský avatar
misacekk
Příspěvky: 386
Registrován: ned pro 14, 2008 8:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Moje Jawy

#6 Nový příspěvek od misacekk »

8) Paráda taky jsem se pustil po 10 letech do renovace motorky ČZ 175 450 s ustříhlím rohemna TP, motor jsem dělal před 8lety a na zbytek nebyly finance při škole. Tet jsem se rozhod že jí dám i lak a chromy motorku mám celou origo po zimě povezu díly na chromy a na lak a pak se bude skládat a potom snad na veteránský čísla. Před 3 roky jsem koupil od střejdy 175 478 ve slušném stavu s TP tak na ní tět jezdím. Časem se ještě pustím do pioiníra co mám u našich. Ať se dílo daří :friends:
když mohu tak pomohu, a nebo opravím nebo spravím 8)
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 49&t=44472
(Starší videa https://www.youtube.com/user/misacek206 ... shelf_id=1)

Uživatelský avatar
xlmen
Příspěvky: 1022
Registrován: pon srp 16, 2010 2:03 pm
Bydliště: Ostrava - Klimkovice

Re: Moje Jawy

#7 Nový příspěvek od xlmen »

Po rozpůlení motoru z třetí panelky, který měl být po Go mě čekalo toto: všechny ložiska byly oboustranně kryté, prasklý píst, celkem chycené ozub kola, nedotáhnutá matka kliky na primární převodu, stržený závit na výpustném šroubu, poškozený blok když páčili gufero z díry a motor byl celkově uvnitř plný nečistot. :-/

Takhle si motor po Go nepředstavuju! :tyty:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
xlmen
Příspěvky: 1022
Registrován: pon srp 16, 2010 2:03 pm
Bydliště: Ostrava - Klimkovice

Re: Moje Jawy

#8 Nový příspěvek od xlmen »

Čekání než mi dojdou díly do motoru si krátím renovací středů kol.
Protočil jsem bubny, přeložiskoval a lehce přeleštil.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 854
Registrován: čtv srp 27, 2009 2:01 pm
Bydliště: Dětmarovice

Re: Moje Jawy

#9 Nový příspěvek od Japa »

Při rozebírání motoru čekají různá překvapení, mne naposled tohle. :)
Obrázek
Naposledy upravil(a) Japa dne úte říj 25, 2016 9:33 pm, celkem upraveno 1 x.

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Moje Jawy

#10 Nový příspěvek od pavel sk »

Pekne kusky. 8) Ten posledny motor je urcite 559? Lebo podla obrazka tam vidim lavy diel kartrov pre jedno lozisko na lavej strane kluky.

Uživatelský avatar
xlmen
Příspěvky: 1022
Registrován: pon srp 16, 2010 2:03 pm
Bydliště: Ostrava - Klimkovice

Re: Moje Jawy

#11 Nový příspěvek od xlmen »

To Japa: Myslíš, že to zúhloval? :friends:

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Moje Jawy

#12 Nový příspěvek od pavel sk »

Netusim. Lebo mam doma 559 a ta ma kluku ulozenu na troch loziskach. Zalozny motor mam 590 a ten ma len dve loziska na kluke. Preto mi to prislo kus zaujimave s popisu ze tretia je 559 :friends: Inak este sedlam vojensku 350-360. Jawe zdar :friends: 8)

Uživatelský avatar
xlmen
Příspěvky: 1022
Registrován: pon srp 16, 2010 2:03 pm
Bydliště: Ostrava - Klimkovice

Re: Moje Jawy

#13 Nový příspěvek od xlmen »

První 559 měly kliku jen ve dvou ložiskách, ale pozdější modely 559 už opět ve třech. Typ 590 je sportka(myslím).

Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 854
Registrován: čtv srp 27, 2009 2:01 pm
Bydliště: Dětmarovice

Re: Moje Jawy

#14 Nový příspěvek od Japa »

xlmen píše:To Japa: Myslíš, že to zúhloval? :friends:
Podle "jemně" vychozené díry pro píst. čep na to asi zapomněl. :)
Obrázek

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Moje Jawy

#15 Nový příspěvek od pavel sk »

Je to mozne. Lebo motor co mame v 250tke bol kupovany novy ako nahradny diel v roku 1975 v mototechne. Otec vtedy zan vysolil 4000 Kčs.

Odpovědět

Zpět na „Auto Moto koutek“