Avia

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
ibanez5
Příspěvky: 1593
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Avia

#181 Nový příspěvek od ibanez5 »

Chlapi poraďte na kterou stranu se točil hydraulické čerpadlo. Kdysi jsem montoval hydraulické čerpadlo ze sklopky a31 na domaděl a nějak jsem to nedodělal , protože to nefungovalo a zítra mě to čeká dodělat , tak ještě uvažuju, jestli se netoči obráceně .... :(
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Avia

#182 Nový příspěvek od murár »

Malo by sa otáčať do ľava. Síce nemám originál čerpadlo ale na 4st. prevodovke z A30 na výstupe mám prerobenú prírubu na čerpadlo z Crystala 8011-18245. Pred dvoma rokmi som ho menil za viac litrove (42l) a tie čerpadlá na Crystala sú ľavo točive.
https://shop.marting.sk/hydraulika/hydr ... -420-901-2

ibanez5
Příspěvky: 1593
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Avia

#183 Nový příspěvek od ibanez5 »

Díky. Ještě prosím Tě,doleva, když se dívám od hřídele?
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Avia

#184 Nový příspěvek od murár »

Tak to neviem ako to je. :-/

ibanez5
Příspěvky: 1593
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Avia

#185 Nový příspěvek od ibanez5 »

Díky za odpověď.
Zkusím se zeptat podrobnější. Když máme hydraulické čerpadlo z Avie, a divám se na něho směrem od hřídele, na kterou stranu se má točit? :)
Pokud je levotočivé,jak píše kolega,tak ho mám špatně ... Což by vysvětlovalo proč tam ta hydraulika nefunguje, jednom předělat uchycení čerpadla není úplně jednoduché,tak se ptám ať se něčeho můžu chytit...
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Avia

#186 Nový příspěvek od murár »

Neviem či ti to pomôže.
https://hydraulika.tode.cz/
L a R
Většinou jde o označení směru otáčení, není to ale 100%. Obvykle se dává na konec označení. R se někdy nepíše, protože jde o „obvyklý“ směr otáčení.
U Bulharských čerpadel se setkáme míto R a L s písmeny A a C, a to prozměnu vždy na začátku označení. Písmeno C přitom nahrazuje R, a A nahrazuje L (C je tedy pravotočivé, A je levotočivé čerpadlo).



Vstup a výstup, směr otáčení.
Většina čerpadel nemá žádné označení vstupu a výstupu. U obousměrných typů je to jedno, ale u těch jednosměrných (kterých je naprostá většina) je to zásadní věc. U jednosměrných čerpadel a hydromotorů obecně platí, že větší díra je vždy ta s menším tlakem a naopak. U čerpadel je tedy větší díra sání a menší výtlak (u hydromotorů je menší díra vstup tlaku a větší vracečka). Pokud mají díry stejný průměr je velká šance že jde o obousměrný typ. Vždy je ale potřeba to ověřit.



Směr otáčení také nemusí být zcela jasný a šipky nebo označení směru má jen pár čerpadel. Směr otáčení se ale u jednosměrného čerpadla s různě velkými otvory dá poměrně snadno určit pouhým pohledem. Vezměte si čerpadlo (hydromotor, ale u něj jsou vstup a výstup opačně – menší díra je vstup) do ruky tak, že budete mít hřídel směrem k sobě, a vstup/výstup po stranách (pokud jsou na zadním víku, pak natočte čerpadlo tak, aby byly otvory vedle sebe, a zapamatujte si kde je větší z nich). Olej vždy proudí čerpadlem od většího otvoru k menšímu, a to OKOLO ozubených kol venkem (ne tedy mezi ozubenými koly, jak si někdo myslí, ale okolo kol venkem). Pokud si tedy v této poloze čerpadla představíte jak olej vstupuje do čerpadla a kolem kol proteče skrz něj k výstupu, je vám jasné které kolo se kam točí (kola do sebe zabírají, a jsou vždy dvě, stejně velká, jedno na hřídeli, druhé je volně, stejně daleko od středu čerpadla). Pokud tedy máte čerpadlo například sáním vlevo a hřídel je od poloviny výšky čela nahoře, pak jde o pravotočivé čerpadlo (horní kolo se bude otáčet od sání k výtlaku směrem doprava). Viz obrázek:



pravotocive_cerpadlo

ibanez5
Příspěvky: 1593
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Avia

#187 Nový příspěvek od ibanez5 »

Díky za popis. 8) 8) 8)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."


pavel sk
Příspěvky: 12850
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Avia

#189 Nový příspěvek od pavel sk »

Ak si dobre pamätam, tak Avia mala pomocny pohon rieseny od predlohovej hriadele prevodovky. Takze ked sa pri pohlade na Aviu s predu toci motor spolu s hnacou hriadelou prevodovky doprava, tak predlohova hriadel prevodovky sa toci opacne dolava. Ked ku tej predlohovej hriadeli dolozite pridavnu skrinku s ozubenym kolesom a zubovou spojkou pre pohon cerpadla, tak Vám vyjde ze ten nahon pre cerpadlo sa bude točit doprava, tak ako samotny motor. Podobne to mali aj P-V3S rychlosklapače ktore mali cepradlo tiez na hlavnej prevodovke pohanane od predlohy.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Avia

#190 Nový příspěvek od murár »

Ale ta prídavná prevodovka má dve ozubené kolesa. Jedno je čo vyčnieva do hlavnej prevodovky a druhé ozubené koleso je z tou zubovou spojkou.
https://www.google.sk/search?sca_esv=bc ... =646&dpr=1


pavel sk
Příspěvky: 12850
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Avia

#192 Nový příspěvek od pavel sk »

Ak ma tie kolesa dve tak potom sa toci do lava. V3S mala len jedno koleso v tej skrinke.

ibanez5
Příspěvky: 1593
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Avia

#193 Nový příspěvek od ibanez5 »

Takže při pohledu na hřídel se točí doleva :)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Avia

#194 Nový příspěvek od murár »

Už si to dal do kopy, čerpadlo funguje?

ibanez5
Příspěvky: 1593
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Avia

#195 Nový příspěvek od ibanez5 »

Ahoj. Ještě né,to bych určitě napsal jak to dopadlo.V sobotu jsem se na to díval a točí se naopak( doprava) ,budu to muset předělat...Traktor je u táty a táta v lázních 8)
Ono to nebude hned,ale jak bude na to čas,tak se na to vrhnu. :) a dám vědět
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Odpovědět

Zpět na „Auto Moto koutek“