Simson S51 - technická diskuze

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Simson - pálí žárovky

#61 Nový příspěvek od chobotek »

A příkon použitých žárovek odpovídá předepsanému?
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
vladman
Příspěvky: 1542
Registrován: čtv úno 07, 2013 8:48 pm
Bydliště: Topoľčany-okolie

Re: Simson - pálí žárovky

#62 Nový příspěvek od vladman »

No je to už síce pár rokov dozadu :) ale ak si dobre pamätám mne pomohlo vymeniť regulátor http://www.motorky-skutre.sk/regulator- ... 00587.html Len ja som mal 12 V sústavu :-/
A inak ti všetko funguje? Lebo mne to strielalo aj do výfuku, bolo to spôsobené zlou iskrou....
,,Pilní hospodár má pamatovať, abi rozeznal dobru zem od zléj..." Juraj Fándly

Ťapík 25 http://vladman.rajce.idnes.cz/Zetor_25_A/

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Simson - pálí žárovky

#63 Nový příspěvek od chobotek »

Jestli to je šestivoltová verze a jestli k ní patří schema níže, pak výměna regulátoru nepomůže, protože osvětlení, kromě brzdového světla je napájené se samostané cívky. U magneta je výstupní napětí závislé na zatěžovacím odporu, takže je nutné použít správné žárovky. Další možnosti jsou přehozené vývody cívek nebo jiný typ cívky (pokud jsou záměnné)
Obrázek
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Simson - pálí žárovky

#64 Nový příspěvek od DonKarlos »

Vše normálně fungovalo. Jen jsem jednou zjístil, že mi nesvítí ani jedno světlo. Vyměnil jsem žárovky a za chvíli bylo znova po nich. Nevím, čím by to mohlo být. Cívky jsem nijak nezaměňoval, žárovky jsou stejného typu 6V/35W. Je to zvláštní. Nemáte někdo schéma zapojení 6V soustavy v nějaké lepší kvalitě? Co jsem našel na netu, je to všechno hrozně malé.

ogie
Příspěvky: 441
Registrován: ned srp 29, 2010 6:57 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Simson - pálí žárovky

#65 Nový příspěvek od ogie »

A zkoušel jsi měřit kolik na tu žárovku jde V ? Onehdá jsem koupil do auta H8 na benzině asi za 50 Kč vydržela taky 2 dny :) ... Philips za 300 ,- a 2 roky je po problému

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Simson - pálí žárovky

#66 Nový příspěvek od DonKarlos »

Měřil jsem to. Je tam 12V :-(. Psal jsem to nahoře :-)

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5433
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Simson - pálí žárovky

#67 Nový příspěvek od thovt »

Měřil jsi napětí s rozsvícenými žárovkami (se záteží), měl jsem stejný problém řešil jsem to stabilizatorem 7806 1A paralelně připojený k žárovce ve předu i vzadu a mám klid.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Simson - pálí žárovky

#68 Nový příspěvek od DonKarlos »

Tak jsem se dnes snažil Šemíkovi trochu pověnovat. Na nic jsem nepřišel. Akorát jsem si cvaknul klínek na magnetu :-(. Abych to vysvětlil. Před 3 lety jsem ho chystal na STK, koupil mu novou baterku (abych prošel - samozřejmě teď je už v ....), 2x se na něm svezl a pak to začlo pálit ty žárovky. Začal jsem s opravou, avšak už jsem na to neměl moc času, pač jsem se ještě mezitím vrhnul na stavbu nové vlečky za domaděl. No a čas plynul, a já se k tomu po 3 letech zase dostal :-). A nějak už jsem zapomněl na to, že jsem moc neutahoval magneto pro případ, že ještě polezu k cívkám. A hle, je z toho cvaknutý klínek :-). Takže se mi ho ani nepovedlo probrat z kryospánku :-(. Tak jsem akorát znovu prolezl všechny dráty a vše vypadá v pořádku. Už i pěkné schéma se mi podařilo vygoooglit. Jediné, co mi připadalo divné, bylo to, že se při přepínání tlumených a dálkových světel měnila ohmická zátěž. Žárovka je ale 35/35W, tak předpokládám, že zátěz by se měnit neměla. Nebo se pletu? Ohmická zátěž byla 1,1R při tlumených a 0,4R při dálkových. Měřil jsem dig. multimetrem, takže přesnost v tak malém rozsahu asi nic moc ale nějakou malou vypovídající hodnotu by to mít mohlo.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Simson - pálí žárovky

#69 Nový příspěvek od chobotek »

Zkus sem vložit to schema, které jsi našel, třeba bude lepší než jsem našel já. To, co jsi měřil by znamenalo, že při dálkových svítí obě vlákna, což je u magneta podivné.
thovt, moc tomu nerozumím, ale to jsi to předtím musel usměrnit a ten stabilizátor uříznul půlvlny na 6V, čímž svit žárovek dosti poklesne. Víc pak vydrží, to jo, ale většina řidičů chce vidět na cestu.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5433
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Simson - pálí žárovky

#70 Nový příspěvek od thovt »

No nato jsem zapomněl Grätzův můstek , to sem nevěděl alternátor. Lepší hledat závadu, když nic nefunguje, než když něco funguje na půl.

Měrěním ohmů nic celkem neznejistíš pokud neznáš ohmy, jedině vyměnovaním ND to mužeš odhalit, cívky dělaj nejvice problému.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Simson - pálí žárovky

#71 Nový příspěvek od DonKarlos »

Takže schéma:

Obrázek

Doufám, že nebude problém jen v žárovce. To by mě asi jeblo :-)

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Simson - pálí žárovky

#72 Nový příspěvek od chobotek »

Moje unavené oči už toho moc nezvládají, ale vypadá to, že při dálkových svítí obě vlákna, takže potom by ty naměřené odpory dávaly smysl. Simsona sem nikdy neměl, akorát si pamatuju, že to byl takový nedostižný sen. No, někdy za dne se na to znovu podívám.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

jimV
Příspěvky: 3016
Registrován: úte říj 21, 2008 8:39 pm
Bydliště: NOVY HROZENKOV

Re: Simson - pálí žárovky

#73 Nový příspěvek od jimV »

a co ta 18 nebude to spatne ten ridici dil a de ti vsude 12 nebo jen svetla a co baterka ta by mela byt taky aspon trochu dobra at pojme proud do sebe

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Simson - pálí žárovky

#74 Nový příspěvek od DonKarlos »

Na světlech je přepínací kontakt. Buď jedno nebo druhé. Propípával jsem to měřákem. A baterka na to nemá vliv. Jezdí to i bez ní. Napájí akorát blinkry a klakson. Kolikrát jsem jezdil i bez ní a bez problému.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Simson - pálí žárovky

#75 Nový příspěvek od chobotek »

Vida, tak zapojené je to nakonec normálně (než taková schemata, snad radši nic). Napadá mě už akorát úlohu zjednodušit, tj. žárovku připojit rovnou na cívku a změřit na ní napětí.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Odpovědět

Zpět na „Auto Moto koutek“