Praga V3S na Haiti

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Praga V3S na Haiti

#166 Nový příspěvek od JardaCNC »

Psal že jo. Proto každý pramen chutná. Potom vyplivne.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7883
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Praga V3S na Haiti

#167 Nový příspěvek od Chose11 »

tak k těm studnám, vrty mají průměr 100mm a hloubku od deseti metrů až po sto metrů a jsou tu tři technologie čerpání vody. Do 30m, do 60m a do 100m. Pokaždé jiná pumpa. My měníme ty pokažené, nefunkční svým opotřebením. Nahrazujeme je jinou spolehlivější pumpou, na kterou se tady dají běžně koupit náhradní díly. Haitani si nic neopraví, neumí takové věci, protože je to tu nemá kdo naučit. nemají samostané technické myšlení ani nářadí. Ale žádní pitomci to nejsou, jsou velmi šikovní a učenliví. Hned okoukají co děláte a rádi pomáhají. Akorát na konci rádi natahují ruce pro peníze. Zadarmo tu nikdo opravdu nedělá. Ale to se člověk nesmí divit, je tu fakt bída a každý bojuje o přežití. Průměřná denní mzda je na naše koruny 125 až 250kč. Jen řidiči, nebo šikovní mají víc, tak do pětikila. Jenže práce není každý den, tak každý dělá co umí, kšeftuje s pohonnými hmotami, peče chleba a prodává na trhu, nebo klasicky ve městě nakoupí a na trhu s přirážkou prodá. Ženy ochotně za stovku vyperou, každý se snaži si ráno zamluvit nějakou práci u nás. Máme jednoho stálého a šikvného dělníka, pomáhá při každé misi. Jmenuje se John Apleys, je mu 27 let, řídí náklaďák když má kam jet, nebo opravuje co se dá. Sní o naší V3S a svojí opravně na auta. Na fotkách je to hubený kluk s nářadím v ruce. Začal jsem vlastně o studnách, některé vrty byly od začátku slané, takže nepoužitelné a je jedno v jaké hloubce. Některé paradoxně mělké a blízko moře jsou vydatné a sladké, kus od kusu. Byla tu jedna studna která při pobřeží měnila vodu ve slanou, nebo sladkou. Záleželo na přílivu, ale už je tam jen sladká. Některé studny dávají jen třeba pět kýblů vody denně, jiné jsou nevyčerpatelné. A podle toho tu s ní lidé zachází. I voda špinavá a kalná je pro ně dobrá, třeba na praní.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7883
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Praga V3S na Haiti

#168 Nový příspěvek od Chose11 »

co se týká přírody, tady na severu je to katastrofa. Sucho, kamení, kaktusy a křoviny. Stromy jsou na celém Haiti vykáceně, zbytek zpustošila eroze a kozy. Ty se tu pasou na každém metru a devastují vše zelené co roste. Příroda se tu nemá šanci vzchopit. Pak jsem viděl pár prasátek a krav. Ještě ovce, hlavní tažné zvíře je osel a táhne, no jako osel. Těch je tu spousty, jako těch koz. Osla používají na dopravu, přepravu materiálu, vody, prostě co unese, odveze. Půda je tu červená, kamenitá, spíš balvanitá. Ale moře a pláže, to je opak, písek a čistá průzračná a teplá voda. A žádní turisti a cizinci, klid pohoda, jen děti a rybáři. Domluvit se dá na všem, když jim přispějete do kasičky, můžete s nimi na moře a to je zážitek. Zkouším nahrát fotku pláže na postimage, ale nemám šanci, dnes nejsem na wifi, jedu přes usb flashku, to je velmi pomalé. Tak smůla. Já mám také smůlu v tom, že je tu období zimy a moc ovoce neroste, tak jsem toho moc neochutnal. Denně ale baštím banány, trs, asi deset kusů od 25 do 50kč, jenže zralé, sladké a bez chemie.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7883
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Praga V3S na Haiti

#169 Nový příspěvek od Chose11 »

A to mi nebudete věřit, pomeranče jsou jen zelené a sladké, oranžový tu neznají. I grep je zelený,citron, limetka, nechápu kde proč je to u nás jinak.
Pak tu byl dotaz zda se vrátím znova na misi, vězte ze na 100% ano, tady to mám rád, mám tu dobrý pocit že pomáhám a jsem tu potřebný. O penězích ze tohle se raději nebavme, kvůli těm tu nejsem, já tu jsem vyslaný od humanitární organizace a to ještě katolické, takže většina z vás má vyšší příjem. Ale jsem tu z přesvědčení a že chci něco v životě dokázat a pomoct druhým. Na sobě šetříme, raději darujeme jídlo, nebo drobnost v hotovosti starým lidem.

Ještě nakousnu dopravu, ve městě je to jako v mraveništi, všude auta a motorky, blinkry se klasicky jako u nás nepoužívají. Za to klakson bez přestání. Troubnete si a jedete, chcete předjíždět, troubíte aby vám někdo uhnul. Do křižovatky se natvrdo nacpete a hned jak je místo jedete. Platí tu právo většího a silnějšího, chodec, kolo, motorka, náklaďák, ten má nejvyšší přednost. Ekologie neexistuje, VW by tu bylo v ráji :-) Blinkr má spostu významů, jedu, nejedu, zatáčím- jedno jakým směrem. Nejčastěji však jako upozornění že jedete. Záhadou je jak jezdí v noci, nesvítí, jen když je opravdová tma, ale blikají na sebe blinkrama, výstražnýma a krátce probliknou světla a jedou dál, nezapomenou zatroubit. Dá se na to rychle zvyknout, jsem si říkal zlatí pražští taxikáři.... Prostě mít ruku na klaksonu a být oprásklý jako místní. Když už vyjede náklaďák, tak je naloženej 3 až 4 metry vysoko a na vrchu ještě lidé. Zkusím vyfotit. Jako MHD tu fungují tap-tapy, auta upravená pro převoz lidí. Zastavují na mávnutí, nebo klepnutí do karoserie, platí se před vystoupením a hotově. Pak motorky, ty vozí vše a minimum jsou tři pasažéři, není výjimkou i pět lidí. Maximum co jsem viděl bylo šest. Smekám klobouk před řidiči motorek, mnohé enduráře u nás by strčili s těma prskoletama do kapsy.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7883
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Praga V3S na Haiti

#170 Nový příspěvek od Chose11 »

co se týká oblékání, ženy sukni do půlky stehen až po kolena a triko, muři kraťasy a triko, zda se to k sobě hodí nikdo neřeší. Jen v neděli jsou všichni vyfešákovaní a vyžehlení a čistí. Muži kalhoty a košili, ženy krásné šaty a v kostele je zábava, ne nuda jako u nás. Hraje se, zpívá, někteří i tancují. Děti mají uniformy. Zde se přesně pozná podle oblečení kdo má hluboko do kapsy. Ale!!!!! Nejsou tu nikde zrcadla, jeden tu upravuje druhého, češe, umývá, upravuje. Ženy si navzájem upravují copánky atd. A umí se nosit i když netuší jak jsou krásné. Díky tomu že dřou na rozdíl od chlapů a věci nosí na hlavě, mají výborné postavy a vypracované křivky, no někdy raději koukám na volant :smich: Chlapi tu moc nemakají, ženský mají celou domácnost na svých bedrech. Vaří se na dřevěném uhlí v kotlíkách a pere se u vody, nebo v lavorech klasicky v mýdlové vodě.

Tak dnes na závěr, zkuste desetilitrový kanystr, nebo patnácti litrový kýbl naplnit vodou a doneste ho na hlavě z místa na místo, maximum tady bylo 8km, standartně 5km. Samožřejmě,někdo to má kousek, ale většina na vesnicích chodí pro vodu cca hodinu. Jejich snem je co 3km studna, zatím pro nás nereálné. Dobrou mám půlnoc a deset minut, doma je něco po šesté, zdravím všechny a poku bude internet a elektřina, budu vám psát dál. Vlastně v CZ dobré ráno.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Nokia
Příspěvky: 1228
Registrován: čtv pro 10, 2009 10:15 pm

Re: Praga V3S na Haiti

#171 Nový příspěvek od Nokia »

Děkujeme za krásný report z daleké cesty, Opravdu moc krásně se to čte. Piš dál, jen jak to bude možné. Držím palce.
Díky

Uživatelský avatar
tucnakk
Příspěvky: 436
Registrován: stř črc 04, 2007 4:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Praga V3S na Haiti

#172 Nový příspěvek od tucnakk »

Jo,jo taky rád to čtu a jsem rád,že ses tam konečné dostal 8)

Uživatelský avatar
KOŠŤÁL
Příspěvky: 1909
Registrován: stř pro 29, 2010 1:28 pm
Bydliště: PJ

Re: Praga V3S na Haiti

#173 Nový příspěvek od KOŠŤÁL »

8) 8) 8)

duchodce
Příspěvky: 4451
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Praga V3S na Haiti

#174 Nový příspěvek od duchodce »

Jo, tak tomuhle říkám humanitární pomoc.Krásně napsáno, leckterý novinář by se mohl učit.
Škoda že to nečtou naši demokratičtí moci páni. Ale o ni o tenhle typ pomoci nemají zájem , na tom se nedá moc trhnout a musí se tam makat . Nedá se nic okecat....
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20329
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Praga V3S na Haiti

#175 Nový příspěvek od vitex »

Pěkné,piš často.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7883
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Praga V3S na Haiti

#176 Nový příspěvek od Chose11 »

Prosím vás, omluvte ty překlepy v písmu, mám mini notebook a tlačítka jsou hrozně malinká a já kolikrát mačkám víc než chci a pak to dokola opravuji. Dnes nejsou dotazy, tak přemýšlím o čem bych psal.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7883
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Praga V3S na Haiti

#177 Nový příspěvek od Chose11 »

Tak třeba mazlíčci, to tu neexistuje, psi a kočky tu mají těžký život, nikdo se s nimi nemazlí a jsou bojácní a plaší. Ale pes jak pozná že jste dobrý člověk, hned je váš, běda jak mu dáte něco dobrého, kočka je víc opatrná. Ono se totiž tady do nich kope, nebo běžně házejí kameny. Oslové, to je jako koníčci, každý má jinou povahu, někteří mazliví, jiní se bojí. Kozy a ovce stejně jako u nás doma.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Praga V3S na Haiti

#178 Nový příspěvek od jano »

Chose11 píše:Prosím vás, omluvte ty překlepy v písmu, mám mini notebook a tlačítka jsou hrozně malinká a já kolikrát mačkám víc než chci a pak to dokola opravuji. Dnes nejsou dotazy, tak přemýšlím o čem bych psal.
Všetko je zaujímavé a veľmi dobre sa to číta. Čo technika? Ide všetko ako má?

pavel sk
Příspěvky: 12790
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Praga V3S na Haiti

#179 Nový příspěvek od pavel sk »

Pragovky posluchaju??? Co napr. kvalita nafty a olejov tam??? Inak radost citat 8) 8) 8) Nech sa praca dari 8) 8) 8)

Uživatelský avatar
sferos
Příspěvky: 1635
Registrován: stř říj 22, 2008 11:54 am
Bydliště: H.Srnie

Re: Praga V3S na Haiti

#180 Nový příspěvek od sferos »

Záslužná činnosť 8) , krásna reportáž :)

Odpovědět

Zpět na „Auto Moto koutek“