Utrženej šroub - moooc pěkně

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Utrženej šroub - moooc pěkně

#1 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Každýmu se to občas stane, že utrhne šroub.
Častěji při povolování nejakého zarezlého, než při utahování.
Nejčastěji praskně nekde v závitu, nebo se utrhne celá hlava
Mě se podařilo utrhnout takhle pěkně jen kousek hlavy - to jsem ještě neviděl.
P3069740.JPG
Asi vada materiálu.
P3069742.JPG
Byla tím přišroubovaná objímka na podpěrném kolečku na vleku za osobák.
Než jsem po zimně vyjel poprvé s vlekem, tak jsem to chtěl utahnout a PRD !!
Ještě, že to neprdlo za jízdy
Mám z uvolněných podpěrných koleček hrůzu. Když třeba na železničním přejezdu, nebo jiném hrbu škrtne kolečko o vozovku, tak celej zadek auta může ujet někam bokem.
ooooooooooooo

pavel104
Příspěvky: 145
Registrován: úte led 20, 2009 6:36 am
Bydliště: Kousek od Vizovic

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#2 Nový příspěvek od pavel104 »

No to je opravdu umění ho takhle utrhnout :) Pár desítek šroubů už jsem taky utrhnul, ale takhle ještě ne. Jsi profík 8) 8)

Uživatelský avatar
sferos
Příspěvky: 1635
Registrován: stř říj 22, 2008 11:54 am
Bydliště: H.Srnie

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#3 Nový příspěvek od sferos »

Už sa mi to stalo.

Uživatelský avatar
zetkamz
Příspěvky: 555
Registrován: stř črc 04, 2007 9:33 am
Bydliště: Uh.Hradiště

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#4 Nový příspěvek od zetkamz »

To bude spíš vada výroby.
Něco ppodobného se mě stalo na formanovi - po dotažení hlavy momenťákem na jedenkrát bez opakovačky furt špatně - po následné demontáži zjistěná výrobní vada při odlévání bloku motoru - přerušené lití - prostě 2cm od dolní ůvratě pístu byla na všech válcích ve stejné výšce trhlina - přerušené lití.
Ale prdel tá,že to vydrželo 125 000km a až pak to prdlo.....
Host do domu - čagan do ruky

Uživatelský avatar
Petr Matula
Příspěvky: 1920
Registrován: ned črc 08, 2007 7:13 pm
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#5 Nový příspěvek od Petr Matula »

tak takhle jsem uz urval min. 3. jeden na fanosu na hlave M8 a pak 12 ale to uz nevim na cem

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#6 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Ono to totiř prdlo takhle
Trošku jsem to prozkoumal a ještě jsem tomu pomohl, aby se to projevilo
dřík vlastně odtlačil kus té hlavy
P3069744.JPG
P3069745.JPG
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
pali
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 17, 2008 2:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#7 Nový příspěvek od pali »

nevím jak se dělají šrouby, ale myslím, že lisovaním a následným osoustružením závitu. jestli je to tak, tak při lisovaní hlavičky mohli nastat v materiáli závažné dislokaci včetně mikrotrhlin. v těch se časem rozeběhla koroze. potom stačilo malé zatuhnutí v závitu, byla potřeba věčší síla na vyšroubování a je to. navíc se to asi dělá z tahanej kulatiny. takže se mohla hlavička lisovat proti směru tahu nebo ve směru tahu, což mohlo mít nato taky vliv.
vsechno jde poskladat nejak dohromady tak, aby to fungovalo. i muj traktor s 4011kovym zadkem, 5201kovym motorem a 5745kovou predni napravou.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =55&t=3778

Uživatelský avatar
Mikro
Příspěvky: 2318
Registrován: stř črc 04, 2007 11:36 am
Bydliště: Dětmarovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#8 Nový příspěvek od Mikro »

pali píše:nevím jak se dělají šrouby, ale myslím, že lisovaním a následným osoustružením závitu. jestli je to tak, tak při lisovaní hlavičky mohli nastat v materiáli závažné dislokaci včetně mikrotrhlin. v těch se časem rozeběhla koroze. potom stačilo malé zatuhnutí v závitu, byla potřeba věčší síla na vyšroubování a je to. navíc se to asi dělá z tahanej kulatiny. takže se mohla hlavička lisovat proti směru tahu nebo ve směru tahu, což mohlo mít nato taky vliv.
Mělá dislokace šroubům svědčí, ale při výrobě tohoto šroubu se asi dělník nudil a stroj, který to, lisuje nevyčistil od okují a ty to zastudena nalisovalo do té hlavy :smich: taky možnost, že se to dělalo ze špatného průměru kulatiny a při pěchování hlavy se to takhle po...
nebo nevím, kdo ví jak to vůbec rákosníci vyrábějí :-/

Uživatelský avatar
pali
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 17, 2008 2:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#9 Nový příspěvek od pali »

vytočit šroub s utrženou hlavičkou se dá navařením matky na dřík. ted jsem poprvé vůbec dělal, spíš chtěl vyčistit olejový filtr v převodovce(z4011). myslím že to je takový malý vypuklý deklík zespoda(diferenciálu).točil jsem a točil a točil. ani jeden šroub nechtěl ven, jako kdyby někdo strhal závity. tak že je nějak dotáhnu a hele, stačili 3otáčky a byli dotažené. tak co stím vlastně teď.
vsechno jde poskladat nejak dohromady tak, aby to fungovalo. i muj traktor s 4011kovym zadkem, 5201kovym motorem a 5745kovou predni napravou.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =55&t=3778

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1408
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#10 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, nevím jak dělají šrouby rákosníci, ale u nás se závit lisuje na hřebenech ( cca za 1 vteřinu ) a hlava se razí ze stejnýho průměru ( rychlostí 180 až 240 úderů/min. )

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#11 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Neprdlo to při povolování, ale při utahování
točil jsem matkou a na šroubu jsem přidržoval špatně - málo nasazenám ořechem

a vytrhl se dřík z hlavy
takto ten šroub praskl.JPG

a myslel jsem, že závity seš válcují
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
Mikro
Příspěvky: 2318
Registrován: stř črc 04, 2007 11:36 am
Bydliště: Dětmarovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#12 Nový příspěvek od Mikro »

Závity se válcují jak říkáš, ale hlavička lisuje ( pěchuje ) :)

Jsi fakt šikulka, mě se to takhle ještě nikdy nepovedlo urvat :smich: 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20823
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#13 Nový příspěvek od ota »

Dřív na fabrice přivezli výkovky šroubů, bylo to na kola na Avii. Nejdřív se to strčilo do válcovačky mezi dva kotouče a ty přez nožní pedál hydraulikou přijely k sobě na nastavenou míru a vytlačily tam to rádlování, co se potom nalisuje do náboje. Potom se to strčilo do druhý válcovačky a tam stejným způsobem dvěma kotouči vyválcoval závit. Ten šroub se v té válcovačce položil na takové pravítko ze železa s naletovanými SK plátky (to kvuli opotřebení ) a ty kotouče na sobě měly závit a otáčely se a jak přijely hydraulicky k sobě na nastavený doraz, vymáčkly ( vyválcovaly ) závit do šroubu. Tím se ten závit hodně zhutnil a potom to šlo do kalírny na zušlechtění. Na tý válcovačce mi kámoš dělal pohybové šrouby na pilu na upínání kuláků. Jsou asi 50 cm dlouhý. Jenom je tam strčil a nechal vyválcovat tak dlouhej závit. Materiál je jako na poloosu, ale není zušlechtěnej. Ale přesto ty šrouby mám asi 12 let a vždycky se omele matka a šroub zatím nikdy. To válcování je pomalejší než lisování ale dřív se to tak dělalo. Jinak potom byly ty šrouby na Aviích na utažení kol. Měli jich tam bedny. Ale to už je všechno dávno a teď jsou tam jen holí zdi a fabrika včudu.

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#14 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Moc pěkně se mi podařilo na Yarýskovi urvat šroub na Aleterátoru co je na napínání řemenu.
Je tam propletenej jeden jedinej plochej podélně drážkovanej řemen a ten pohání
Klimu, Altík, Vodní pumpu, Servo - prostě všechno.
Ten žemen mi na dálnici prnul když se zasekla spojka klimy a dojel jsem s odřenejma ušima do vesnice,kde jsem koupil řemen co to všechno kromě klimy taky tak nejak obtočil.
Jenže dostat se k tomu - no to je hlavolam.
A při povolování šroubu na Altíku, kterým se ten šílenej řemen napíná mi pozejnkovaný šoroub zaoxidovanej v hliníku prdnul
I u Toyoty se to může stát, když je 10let stará.

Tak jsem tam už napůl potmě nožíkem vyřezal z dubovýho špalíku klínek a ten pro napnutí řemenu nabušil mezi altík a hlavu motoru a je to OK.
A ZUSTAL TAM TEN DŘEVĚNEJ KLÍNEK DOTEĎ !!!
doma jsem to SICE chtěl opravit - vyndat altík , odvrtat a udělat třeba i vložku se závitem do toho debilního hliníku
JENOMŽE -
aby se dal vyndat Altík
- tak to se musí vyndat chladič
a aby se dal vyndat chladič, musí se rozebrat maska auta
maska auta je plastová a není tam přišroubovaná , nýbrž tam drží / respektivě měla by držet nejakejma debilníma západkama.
Ty jsou ale urvaný a tak to tam mam posychrovaný lepidlem

Takže fakt nevim co dělat :smich:

K pravidelné údržbě teď patří kontrola dubového klínku
a projelo to tak křížem/krážem německo a prdljz se děje.
A do výbavy vozu zařadím náhradní dubový klínek 8)

Na leto ale musím ópravit klimu a dát tam ten dlouhatej řemen a napnout dubovým klínkem
Doufam, že vyndat tu klimu nebude obvášet rozebrat 1/2 auta - jestli jo, tak seru i na klimu.
ooooooooooooo

sekalsemmalo
Příspěvky: 4240
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Utrženej šroub - moooc pěkně

#15 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

my jme takle trhli sroub na hlave u favorita.az pak jme videli,ze mi tam sla voda a celej zarostl.kokal jen kousicek. a pak zacala operace.oklepavani ,ohrivani.sehnat M11 zavitnik,nastrikani sajrajtu a dolovani dratkem(kolem je volna dira a zavit je az dole).pak zavareni matky,nic neopalit.no bez samostmivacky bych to neudelal,jeste ze ji vymysleli.oprava tesneni trvala tyden a do prace sem musel chodit pesky a ty nakupy tahat.hruza!!!!
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“