Pohon navijáku

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milhauss
Příspěvky: 11618
Registrován: pon srp 20, 2007 8:47 pm
Bydliště: Čáslav 28601 a okolí
Kontaktovat uživatele:

Pohon navijáku

#1 Nový příspěvek od Milhauss »

Kluci,mám možnost mít tenhle ruční naviják. Má to cvrček,i volné odvíjení. Je to pěkně uděláné a propracované. Ale jak to honit???? Vývoďák nemám. Napadlo mě normálně přes nějakej motor 220v třeba z pračky a přes měnič napětí na 12V a honit to od traktoru. Teď jde o to,jak silný motor,aby s tím dokázal točit???? A co by tomu říkala baterie traktoru???? A nebo čerpadlo a přes olej. Ale to by asi muselo být hodně silné čerpadlo co????? Poraďte co s tím

Uživatelský avatar
Pepino
Příspěvky: 1404
Registrován: čtv črc 05, 2007 12:08 pm
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohon navijáku

#2 Nový příspěvek od Pepino »

Milhauss píše:Kluci,mám možnost mít tenhle ruční naviják. Má to cvrček,i volné odvíjení. Je to pěkně uděláné a propracované. Ale jak to honit???? Vývoďák nemám. Napadlo mě normálně přes nějakej motor 220v třeba z pračky a přes měnič napětí na 12V a honit to od traktoru. Teď jde o to,jak silný motor,aby s tím dokázal točit???? A co by tomu říkala baterie traktoru???? A nebo čerpadlo a přes olej. Ale to by asi muselo být hodně silné čerpadlo co????? Poraďte co s tím

na na ten silnej motor by musel bejt asi i hodne silnej menic a to asi nebude moc levna zalezitost.. no stranu druhou jak jsme se spolu bavili tak traktor nepouzivas v lese tak k cemu navijak ? :jazyk: 8)
Koupím Jawa 350 typ 354 mezityp s pulbubny, nebo prvni typ s velkymy bubny. Případně stejnou 250 mozno i vrak..
Koupím VELOREX 350 na stavu nezáleží, pokud možno s doklady, nebo zvlášť.
Predem dik..

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohon navijáku

#3 Nový příspěvek od jano »

Ak elektricky, tak prečo tak komplikovane? šak môžeš rovno na 12V. Výkon si okukaj na navyjákoch, je ich plno.

Uživatelský avatar
Milhauss
Příspěvky: 11618
Registrován: pon srp 20, 2007 8:47 pm
Bydliště: Čáslav 28601 a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohon navijáku

#4 Nový příspěvek od Milhauss »

No do lesa zatím nechodím,a o kdybych chodil,určutě s tím nebudu tahat stromy jako hovado. Mám to nicméně okolo zahrady,na vytahování stromů atd. Jen mi to přišlo líto prodávat,je to fakt pěkný.

A čím by se to dalo honit přímo 12ti Volty?????? Přes elektriku jsem ůplně v háji. Dík

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohon navijáku

#5 Nový příspěvek od Janci »

skús to cez dynamo, ako to tu písal eugen :smich: :smich: :smich: http://nasetraktory.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=6784
Zetor 4011

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Pohon navijáku

#6 Nový příspěvek od radas »

nevidím nikde obrázek navijáku, ale z bezpečnostních důvodů ti 220 V nedoporučuji. motory na 12 v se dělají nedávno se tady řešil pohon dynamem prý má cca 200 W. taky je otázka kolik otáček od motoru potřebuješ

Uživatelský avatar
Milhauss
Příspěvky: 11618
Registrován: pon srp 20, 2007 8:47 pm
Bydliště: Čáslav 28601 a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohon navijáku

#7 Nový příspěvek od Milhauss »

jo fotky jsou tu-
Snímek 292.jpg
Snímek 293.jpg
A taky jsem slyšel,že by to šlo hnát starterem po nějakých ůpravách. Ale jak dlouho s tím vydrží motat starter,dlouho asi ne. Nevíte o tom něco????

Toreto
Příspěvky: 5995
Registrován: stř říj 22, 2008 4:48 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Pohon navijáku

#8 Nový příspěvek od Toreto »

jo štarterom by to išlo ale len na vitiahnutie seba teda traktora ale isto nie na tahanie stromou :tyty:
pretože v elektrickych navijakoch su motorčeky ako v štartery :jazyk:

Uživatelský avatar
Mikro
Příspěvky: 2318
Registrován: stř črc 04, 2007 11:36 am
Bydliště: Dětmarovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohon navijáku

#9 Nový příspěvek od Mikro »

Toreto píše:jo štarterom by to išlo ale len na vitiahnutie seba teda traktora ale isto nie na tahanie stromou :tyty:
pretože v elektrickych navijakoch su motorčeky ako v štartery :jazyk:
Kecy kecy kecy :tyty:

Toreto
Příspěvky: 5995
Registrován: stř říj 22, 2008 4:48 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Pohon navijáku

#10 Nový příspěvek od Toreto »

Mikro píše:
Toreto píše:jo štarterom by to išlo ale len na vitiahnutie seba teda traktora ale isto nie na tahanie stromou :tyty:
pretože v elektrickych navijakoch su motorčeky ako v štartery :jazyk:
Kecy kecy kecy :tyty:
prečo pak???ja som počul tu od jedneho mudreho človeka že v tich el.navijačkoch su motorčeky ako v auto štarteri aj by som povedal kto mi to povedal ale bolo by tu zase peklo asi...
toto som zistoval lebo tiež som chcel na traktor el.navijak ale už nie :nene: :nene: :(

Uživatelský avatar
sferos
Příspěvky: 1635
Registrován: stř říj 22, 2008 11:54 am
Bydliště: H.Srnie

Re: Pohon navijáku

#11 Nový příspěvek od sferos »

A čo tak sa zamysliet nad dynamom s V3S, je to 12 V, masívne dynamo. Myslím že je to 600W. Výkon už slušný. Pri práci s natočeným motorom s alternátorom to musí pracovať. Je to na ložiskách a niečo vydrží. Ja som mal zváračku s autobusového dynama 24 V/800 W. Budil som ho až na 60 V. Bolo v pohode bez prehrievania.

Uživatelský avatar
lukpfe
Příspěvky: 301
Registrován: ned črc 29, 2007 5:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pohon navijáku

#12 Nový příspěvek od lukpfe »

Chlapy, vymejšlíte tu kraviny. Dynymo z V3S má pouze 300W. I kdyby mělo těch 600W, tak podle P=(F.s)/t nám vyjde pro tah na laně 1 tuna (10kN) nejvyšší rychlost posunu lana 600/10 000=0.06m/s. Tedy 6cm za sekundu, tj. 3,6m za minutu. To u toho vykouříš krabičku cigaret, než něco vytahneš. Výpočet platí ovšem za předpokladu zanedbání ztrát. U šnekového převodu budou ztráty značné. Myslím, že realita bude asi celkově 60% účinnost.
Dopøedu to se to jezdí, ale nìkam zacouvat, to už chce holt fištróna!

martyny
Příspěvky: 142
Registrován: sob led 24, 2009 4:49 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pohon navijáku

#13 Nový příspěvek od martyny »

jasne pomali to bude ale kdyz stim nechce tahat v lese jen obcas sebe a treba neco na zahrade jen obcasne vyuziti proc ne, to pak ty 3.5m za minutu je dostacujici

Uživatelský avatar
lukpfe
Příspěvky: 301
Registrován: ned črc 29, 2007 5:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pohon navijáku

#14 Nový příspěvek od lukpfe »

No jo, ale u dynyma z V3S a 10kN to bude ve skutečnosti při zohlednění ztrát jen asi 1,1m/min, S tím senedá pracovat.
Dopøedu to se to jezdí, ale nìkam zacouvat, to už chce holt fištróna!

martyny
Příspěvky: 142
Registrován: sob led 24, 2009 4:49 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pohon navijáku

#15 Nový příspěvek od martyny »

ber to z lepsi stranky rucne se stromem nepohnes timhle ano :vysmech: ja vim je to na pí.... ale aspon něco on to zkusi a pak tam da neco jiynho 8)

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“