Pohon navijáku

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Pohon navijáku

#16 Nový příspěvek od ota »

Já bejt Tebou, tak to vezmu na hydrauliku. Mám u červeňáka čerpadlo z ruskýho kombajnu na řízení a navyják pohon hydromotor. Sice mám šnekovou převodovku která to hodně zpomalí. Dal jsem tam od hydromotoru řetěz, dorychla abych to zrychlil. Navyják budu používat asi stejným způsobem jako Ty. Tahat s ním klády kubíkovky asi nebudu. Ale občas něco z domácích strojů zapadne, něco potřebuješ přitáhnout blíž, nebo mám doma i železnou kozu, tak přez kladku i něco přizvednout. Občas i do toho lesa nějakej ten stomeček přitáhnout k cestě.
Takže to ještě musím nastříkat, není na to venku počasí, protože jak to nenastříkám, tak to pojede tak jak to bylo. Mám to rozebraný a připravený na stříkání. Mám tam to těleso navyjáku z nějaký zdvihací kočky a odhaduju nosnost tak 500 kg. Hydromotor je z zametacího auta, ten co poháněl ten zametací kotouč. Až navyják nastříkám, tak dám fotky.

mmilda
Příspěvky: 383
Registrován: úte říj 21, 2008 1:07 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pohon navijáku

#17 Nový příspěvek od mmilda »

Kdyby jsi to chtěl udělat přes hydromotor, tak mi pár dost silných ještě zbylo. Viz. můj příspěvek v tomto inzerátu http://www.nasetraktory.com/forum/viewt ... =11&t=4933

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Pohon navijáku

#18 Nový příspěvek od radas »

mmilda píše:Kdyby jsi to chtěl udělat přes hydromotor, tak mi pár dost silných ještě zbylo. Viz. můj příspěvek v tomto inzerátu http://www.nasetraktory.com/forum/viewt ... =11&t=4933
jo sílu to má jak kráva, ale při 25 l/min otáčky jak slimák :) při pokusech s tím tvým hydromotorem jsem si zkřivil moje oblíbené účko co jsem měl na ohýbání plechů :'(

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Pohon navijáku

#19 Nový příspěvek od ota »

Jj, mmildo, tohodle chlapíka mám doma taky, ale nevím co je zač. Zkoušel jsem ho na hydrauliku od štípačky a fungoval mi. Ale točil se docela pomalu, potřebuje víc oleje. Ale bude to rafan, podle hřídele. Já u navyjáku mám menší hydromotor. Tohle jakl tam máš, by tahalo pořádnej navyják a myslím že by ho zvládlo jako nic i přez převod.
Na první fotce můj a na druhé Tvůj. Ale na té první fotce mám ještě jeden, ale to je macek, ten už ledasco utáhne, tan plánuju na navyják na velkej traktůrek. Ale tam bude trochu větší olejové čerpadlo.
Přílohy
PB110566.JPG
PB110568.JPG
DSC00151_1.JPG
DSC00151_1.JPG (4.44 KiB) Zobrazeno 1150 x

Uživatelský avatar
sajgonak
Příspěvky: 322
Registrován: sob lis 01, 2008 2:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pohon navijáku

#20 Nový příspěvek od sajgonak »

Chlapi toto už se tu párkrát řešilo.
Nevýhoda hydromotoru je, že většina jich při zahřátí oleje trpí značnými silovými ztrátami.
Podle mě, bych dal na klasiku- mechanický vývod. Zkus hodit třeba řetěz mezi spoj první a druhé převodovky- vyvedeš hřídel, potom tam hod šnekovku + naviják a jsi v poho. Ješte lepší by jsi to měl, když to budeš honit přímo od kliky motoru zepředu traktoru a hřídel dozadu.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Pohon navijáku

#21 Nový příspěvek od ota »

Ty myslíš sajgonak že se na malotraktoru bude hřát olej? I když jezdím se zapnutým čerpadlem a vozím třeba hlínu a vyklápím káru tak se mi nestalo abych zahřál olej aby byl teplej. Myslím, že na naše menší práce, sem tam nějaké tahání kuláku, vyproštění zapadlé káry, popotažení roští, atd budou stráty hydromotoru z vlažného oleje tak znatelný? Já myslím, že asi ne, ale nemám zkušenost. Ale u řezačky od které je ten první hydromotor byl olej teplej a nevím jestli by ten hydromotor točil pomaleji. Podle mě, když dáš pohon mezi převodovky, při vyšlápnutí spojky se Ti přestane navyják točit. Při odvyjení lana ven budeš muset na druhé převodovce vyřadit a na první dát zpátečku. Tím budeš muset zastavit, odmotat lano a potom zase zařadit a jet a namotávat lano. To u hydromotoru můžeš odmotávat a namotávat i za jízdy i při couvání. A od motoru budeš muset dát reverzační převodovku na otočení otáček na odmotávání lana. Takhle to vidím já.

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pohon navijáku

#22 Nový příspěvek od Jiřin »

Kdyz ten buben bude vybaven spojkou, ktera ho odpoji od snekove prevodovky, tak odvijeni neni problem.

mmilda
Příspěvky: 383
Registrován: úte říj 21, 2008 1:07 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pohon navijáku

#23 Nový příspěvek od mmilda »

Tak jsem to taky myslel, dát to na ten hydromor přímo, bez převodu, protože má velkou sílu a menší otáčky. A s navíjením a odvíjením je to pak bez problémů...

Uživatelský avatar
sajgonak
Příspěvky: 322
Registrován: sob lis 01, 2008 2:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pohon navijáku

#24 Nový příspěvek od sajgonak »

No já jsem původně také uvažoval o hydromotoru, ale pak se tu na foru někde psalo, že když začneš ráno tahat stromy z lesa navijákem, a večer skončíš, tak ten olej se vážně zahřívá.... nevím co je na tom pravdy, ale osobně si myslím, že ztráty by tam mohli být ( zvláště při tahání větších stromů prý musel motorem do větších otáček) třeba to měl vyšlehané-nevím. Já naviják budu také řešit. Přesně jak napsal " jiřin" budu mít spojku a lano si rukou odvinu: nehodlám čekat na odvíjení. Mám přídavku z V3S, kde je vývod. Sice naviják při vyšlápnuté spojce nepojede, ale stejně vždycky taháš a zároveň jedeš dopředu, takže v pohodě.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Pohon navijáku

#25 Nový příspěvek od radas »

je třeba zásadně rozlišovat užití navijáku. pro 3 stromy za den bude vyhovovat . pro potřebu od rána do večera bych použil jen mechanický pohon a konstrukci alá bystroň - žádná šnekovka

Uživatelský avatar
sferos
Příspěvky: 1635
Registrován: stř říj 22, 2008 11:54 am
Bydliště: H.Srnie

Re: Pohon navijáku

#26 Nový příspěvek od sferos »

Já osobne mám hydraulický naviják, Drevo chystam iba pre svoju potrebu - 35 m. Je pravda že pri dlhšom ťahaní sa hydraulika zahrievá, ale drevo treba medzi tím aj porezať a naložit na vlečku,
Pre svoju potrebu stačí, teraz som dorobil akurát západku, doposial som tahal s traktorom tak, že som držal hydrauliku.

Uživatelský avatar
Milhauss
Příspěvky: 11618
Registrován: pon srp 20, 2007 8:47 pm
Bydliště: Čáslav 28601 a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohon navijáku

#27 Nový příspěvek od Milhauss »

koukám že na to asi hodím bobka. Myslel jsem že to třeba nějak jednoducho s co nejmenšíma nákladama. Incestovat do toho nebudu,do lesa nechodím,abych zapadl,to se mi taky nepovedlo a stromky už jsem vytahal normálně řetězem,takže na to asi kašlu,i když je to škoda

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: Pohon navijáku

#28 Nový příspěvek od petr j »

martyny píše:ber to z lepsi stranky rucne se stromem nepohnes timhle ano :vysmech: ja vim je to na pí.... ale aspon něco on to zkusi a pak tam da neco jiynho 8)
ne, když uděláš takovej převod, aby to utahlo to dynamo, ručně pak s tím samým převodem přerveš lano a stromy budeš trhat i s pařezem

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“