Tlakomery

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Tlakomery

#1 Nový příspěvek od jirka_holub »

Ahoj
videl jsem tu v obchode docela lacino ( 50 -100kc ) tlakomery, samotne budiky se sroubenim. Maji ruzne rozsahy: 15Atm, 25Atm, 40Atm, 60Atm, 250Atm a pak 400kpa ( jestli dobre pocitam tak to je 4atm).

Uvazuju nad tim, ze bych je nejak vyuzil k mereni nejakych tlaku u traktoru. Ne permanentne ale pri nejake kontrole atd..
Merit chci:
1/ tlak oleje v motoru
Prameny se ruzni ale bude to asi neco kolem 1-5 Atm

2/ tlak oleje hydrauliky
Nasel jsem udaj 120-160 Atm (= 160 Bar = 16MPa )

3/ tlak vzduchu pro vzduchove brzdy vleku
Kolik tam je?

4/ tlaky ve valcich
Nevim, ale kompres je cca 17:1 takze hadam, ze to je 17 Atm ?
Ale zde by byl asi lepsi nejakej merak, ktery si zapamatuje max hodnotu...

5/ tlak v pneu
na to mam merak, to me ted nezajima :)

OTAZKA:
Existuji takove meraky ruzne na vzduch a ruzne na olej ?
Jak se rozpoznaji?
Nebo to je jedno co do nej vlitne?

Jinak bych asi koupil ten 15atm na olej, 25atm na tlaky valcu, 250atm na tlak hydrauliky.

Ahoj
Jirka

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: Tlakomery

#2 Nový příspěvek od _luky_ »

Měl jsem půjčený kompresmetr (na měření tlaku ve válci - kompresi) a asi to nebude tak jednoduché. Jde o to, že připojením čehokoli se ti trochu zvětší objem, takže víš kulový, jaký je tam vlastně tlak. Ten kompresmetr měl v té přírubě ventilek, takže se udělalo několik otáček a pak ses šel podívat, kolik tam je. Bylo to teda na benzínové motory místo svíčky, ale na diesely to musí fungovat obdobně.

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Tlakomery

#3 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Na tom zkutěném měřáku na kompresi u dieselů je ten budík uplně obyčejný, ale ihned za šroubením co se našroubuje místo střiku je něco jako zpětný ventilek - tedy sedlo s těsněním a pružina.
Po každém měření se musí po demlontáži šroubení z otvoru pro vstřik ta pružinka odmáčknout a tlak z měřáku odfouknout.
Je to celkem jednoduchý.
Ale pasuje to vždy jen na jeden druh závitu.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlakomery

#4 Nový příspěvek od kenybz »

talk vzduchu hydrauliky i oleje je dobre vedet akorat to muze byt nekdy naobtiz a vzbuzovat nejsitotu...take hadicky a potencialne netesne mista nemusi potesit.Budikom to je temer jedno co do nich jde za medium
ten kompresmetr se tak bezne delaval ze stare svicky v ni vlepeny epoxidem ventilek z duse i s drzakem a od toho bud hadicka anebo budik primo na tom ventilku fungoval jako zpetny ventil a udrzel ten tlak v "budiku" takze kompresni prostor byl stejny a budik ukazal maximalni kompresni tlak.
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: Tlakomery

#5 Nový příspěvek od petr j »

na tlaky ve válci je 25 málo. bejvaj i kolem 33 atm. kompresní poměr 17 : 1 znamená rozdíl objemu válce před a po stlačení ( DÚ - HÚ ) takže z toho poměru nikdy kompresní tlak nevyčteš. tlak oleje 1,5 je minimální tlak teplého motoru. u studeného naměříš i 15 atm, takže ti to ten 15atm budík rozhodí. obtokovej ventil hydrauliky na zetorech je nastavenej na 160 atm. budíky pro vzduch i olej bejvaj stejné

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Tlakomery

#6 Nový příspěvek od staník »

Na běžný benzínový motory se dá koupit kompresimetr v mototechně stojí asi 2-3 stovky.Celkem se ti nevyplatí to vyrábět.Na olej býval na palubovce budík do šesti Atm a na vzduch do šestnácti Atm.Na hydrauliku si vděláš přechod z budíku na hadici a na tu dáš rychlospojku.Nebo tak nějak :)
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Tlakomery

#7 Nový příspěvek od jirka_holub »

Dik za pripominky a komentare.

Hlavne mi jde o ten tak oleje motoru, kvuli tomu me to cele napadlo kdyz jsem ty budiky uvidel. Protoze mam rozmontovany jeden maly motor a chci pak zkontrolovat jak maze. Ostatni neni tak dulezite, ale chtel jsem zjistit vsechny moznosti.

Zaver teda je:
- budik 40 Atm na tlaky ve valcich ( dokutit ventilek) a sroubeni
Toto vypada ale slozite, takze od toho asi zatim upustim :-), traktor slape, tak proc do toho vrtat, zejo...

- stejny budik 40 Atm vyuziji i na tlak vzduchu ( zatim pro mne neni dulezite, protoze nepouzivam zadnou brzdenou vlecku nebo tak neco, semtam jen foukam gumy.)

- budik 15 Atm na olej, merit budu teply motor ( nebo 25Atm?, ale tam uz pujde teply blbe cist ) ( nebo i 4Atm na uplne teply? )
Pribastlim sroubeni na to misto, kde je tlakovy spinac ( pry na to lze mozna vyuzit cisty slauch od vazelinove maznice, zatim jsem nezkoumal.. )

- budik 250ATm na hydrauliku ( pribastlit na rychlospojku bude snad jednoduche )

Diky vsem!
Ahoj Jirka

PS: Meridlo na tlaky benzinaku ma tchan, to si muzu pujcit. Ma to takovou gumu a pomocnik to pridrzi rukou v dire pro svicku, pak se to protoci a precteme hodnotu, ma to i cudlik nulovani. Na naftaky to ma ale maly rozsah ( z hlavy nevim ).

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Tlakomery

#8 Nový příspěvek od bastardtraktor »

No já videl jak chlapík u nás ve vsi v zimě startoval Supra a tlakoměr oleje na palubovce ten tlak nevydejchal a prdnul - nemel tam na tom verglu asi na budíku sklíčko a nebo taky prasklo
a Tondoví stříkal olej do Xichtu - ještě že ten olej byl zatim studenej.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
mareko
Příspěvky: 1108
Registrován: čtv lis 08, 2007 9:42 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Tlakomery

#9 Nový příspěvek od mareko »

kdyby jste přece jenom někdo měli originál tlakoměr na měření vstřiku na Supra tak beru
diesel to je koncert

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: Tlakomery

#10 Nový příspěvek od petr j »

mareko píše:kdyby jste přece jenom někdo měli originál tlakoměr na měření vstřiku na Supra tak beru
jakou máš tak představu o ceně ?

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: Tlakomery

#11 Nový příspěvek od petr j »

,, - stejny budik 40 Atm vyuziji i na tlak vzduchu ( zatim pro mne neni dulezite, protoze nepouzivam zadnou brzdenou vlecku nebo tak neco, semtam jen foukam gumy.) ,,

40 je na vzduch moc. tady v čechách má v brzdové soustavě asi nejvíc Karosa, a to na první jímce, kde je maximálně 18 - 20 atm , jinak se to u všech ostatních strojů motá kolem 6atm traktory, 8 atm starší náklaďáky a busy a 10 atm u novějších typů

Uživatelský avatar
mareko
Příspěvky: 1108
Registrován: čtv lis 08, 2007 9:42 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Tlakomery

#12 Nový příspěvek od mareko »

petr j píše:
mareko píše:kdyby jste přece jenom někdo měli originál tlakoměr na měření vstřiku na Supra tak beru
jakou máš tak představu o ceně ?
Vůbec nevím kolik to může stát
diesel to je koncert

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Tlakomery

#13 Nový příspěvek od jirka_holub »

petr j píše:,, - stejny budik 40 Atm vyuziji i na tlak vzduchu ( zatim pro mne neni dulezite, protoze nepouzivam zadnou brzdenou vlecku nebo tak neco, semtam jen foukam gumy.) ,,

40 je na vzduch moc. tady v čechách má v brzdové soustavě asi nejvíc Karosa, a to na první jímce, kde je maximálně 18 - 20 atm , jinak se to u všech ostatních strojů motá kolem 6atm traktory, 8 atm starší náklaďáky a busy a 10 atm u novějších typů
Ahoj
diky za podrobne info.
staník tu psal "..vzduch do 16.. "
Vis, abych nekupoval 4 budiky ale jen 3 , tak jsem uvazoval ze pouziju ten 40atm, ( kterej se hodi i na tlaky ve valci.)
Na orientacni mereni to tak bude stacit.
8)

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: Tlakomery

#14 Nový příspěvek od petr j »

mareko píše:
petr j píše:
mareko píše:kdyby jste přece jenom někdo měli originál tlakoměr na měření vstřiku na Supra tak beru
jakou máš tak představu o ceně ?
Vůbec nevím kolik to může stát
já taky ne, tak se ptám, na kolik tak vyjde

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Tlakomery

#15 Nový příspěvek od staník »

jirka_holub píše:
petr j píše:,, - stejny budik 40 Atm vyuziji i na tlak vzduchu ( zatim pro mne neni dulezite, protoze nepouzivam zadnou brzdenou vlecku nebo tak neco, semtam jen foukam gumy.) ,,

40 je na vzduch moc. tady v čechách má v brzdové soustavě asi nejvíc Karosa, a to na první jímce, kde je maximálně 18 - 20 atm , jinak se to u všech ostatních strojů motá kolem 6atm traktory, 8 atm starší náklaďáky a busy a 10 atm u novějších typů
Ahoj
diky za podrobne info.
staník tu psal "..vzduch do 16.. "
Vis, abych nekupoval 4 budiky ale jen 3 , tak jsem uvazoval ze pouziju ten 40atm, ( kterej se hodi i na tlaky ve valci.)
Na orientacni mereni to tak bude stacit.
8)
To jsem psal rozsah stupnice-samo že ne pracovní tlak :)
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“