Strojařské výpočty - profil na štípačku

navijáky, závěsy, čepy, řízení, 3bodový závěs, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#31 Nový příspěvek od ITS »

Vzoreček jsem trochu špatně přepsal , takže oprava F = mv²/r

A pokud se dosadí v základních jednotkách, tak vychází 1,727 N, což je 0,173 kg :shock:

Ale to se mně zdá hodně. Ale Wikipedie nelže. Nesouvisí s lidovci ani s ANO.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#32 Nový příspěvek od DYK »

Tak je to 17deka, no. Pokud jsi zvolil správný vzoreček asi bych nevypočítal nic jiného. Takže věřím a třeba se ozve i někdo jiný se svým řešením a nebo potvrdí co jsi spočítal. Každopádně děkuju :ano:
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#33 Nový příspěvek od rosch8 »

Vypocet je spravny.
Preto sa aj rotacne casti strojov bezne vyvazuju.

Ak by bol potrebny vypocet toho profilu na stiepacku, tak nie je problem. Potrebujem vstupne udaje. Rozmery a silu. Mozem potom prepocitat na dovolene namahanie.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#34 Nový příspěvek od DYK »

Na kuželovou štípačku to není, ale díky!! Pro mne je nejdůležitější správnost výpočtu z dodaných dat.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#35 Nový příspěvek od Jakub »

Oživuju starší téma, ať nezakládám nové.
Jde o podstavec pro 1000 L nádrž IBC na vodu. Podstavec bude 1250 mm vysoký, v rozích čtyři nohy a o ty právě jde. Mělo by to být podle namáhání na vzpěr. Nohy budou stát volně na patkách a dvě na přesazeném základu.
Zkoušel jsem počítat na vzpěr, co by unesly nohy stávajícího podstavce, který nese jenom 2x200 L vody. Stávající jsou z trubek D = 38 mm, stěna 3 mm a vyšlo mi, kritická síla 15,27 kN podle tabulek anebo 13.09 kN podle výpočtů tady https://e-konstrukter.cz/technicke-vypo ... i-kontrola
Použil jsem typ zatížení l0 = 2l https://e-konstrukter.cz/technicke-vypo ... i-kontrola
Překvapilo mě, že i tak "malá" trubka unese na této výšce celou nádobu, i kdyby stála na jediné noze a ne na čtyřech. Možná ale dělám někde chybu. Mám v záloze ještě větší trubky, D = 75 mm, síla stěny 3 mm. Ta by měla unést mnohem vyšší zatížení, vychází pro ni tlakové napětí 4.3 MPa při zatížení tou 1000 L nádrží.
Obrázek
(na obrázku jsou nohy z vinklů, ale trubky bych nemusel kupovat.
Opravdu to takhle na vzpěr vychází nebo dělám někde chyby?
Přílohy
PodstavecVypocty1xls.zip
(2.48 KiB) Staženo 72 x
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#36 Nový příspěvek od ITS »

Pomocí "konstruktéra" dojdeš k dobrým výsledkům. Zatím se mně nechce hloubat v tvém postupu, ale vím, že vzpěr je velmi ošidný. Opravdu nosnost i malé trubičky je obrovská. Ale je to jen vzpěr, který okamžitě přestane fungovat, jakmile dojde k nějakému bočnímu vychýlení. Třeba jen minimálnímu. Proto se jinými vzpěrami musí zajistit za každou cenu "výpočtová poloha" těch noh. Takže všude ještě úhlopříčky. I pod nádrž.

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#37 Nový příspěvek od Jakub »

Díky, takže vzpěr je jen ideální stav, kdy se nepočítá s boční silou, vychýlením nebo náklonem a proto vyhovují i tak tenké trubky. Správně bych měl asi uvážit boční sílu působící na vrch podstavce, otázka je kolik. Pak by to byla kombinace vzpěr a ohyb jednostranně vetknutého prutu, tuto kombinaci jsem ale na ekonstrukter.cz nenašel.
Obrázek
Pokud to vydrží trubky bez vzpěr takové zatížení, jako je na obrázku, tak se vzpěrami je to jistota, mám na to jít takto? Tu boční sílu jsem odhadl.
Přední a boční strany nemůžu převázat úhlopříčně křížem krážem, pouze zadní. Budou pod tím stát dvě 200 l bečky s volnou hladinou pro nabírání konví přímo, úhlopříčky by zavazely, můžou tam být vzpěry v rozích.
Obrázek
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#38 Nový příspěvek od ITS »

Tu boční sílu počítat jako vodorovný krakorec.
Kromě uhlopříček se dávají i vodorovné propoje v poloviční výšce. Uhlopříčky musejí být i pod kontejnerem. Uhlopříčky stačí třeba osmička drát a vodorovné propoje z trubiček. Opět musejí mít schopnost vzpěru.

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#39 Nový příspěvek od Jakub »

Dobře, pokud je tím vodorovným krakorcem myšleno tohle:
Obrázek
tak po rozdělení síly ekvivalentní tíze 150 kg bočního zatížení mezi čtyři nohy se každá noha prohne o 24.8 mm. Počítám s tou tenkou trubkou D38 d32, zcela bez bočních vzpěr.
No se vzpěrami z toho vznikne něco jako příhrada částečná, tu už spočítat neumím.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Odpovědět

Zpět na „Mechanika“