spotřeba elektromotoru při rozběhu

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Robert
Příspěvky: 926
Registrován: stř črc 04, 2007 10:17 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

spotřeba elektromotoru při rozběhu

#1 Nový příspěvek od Robert »

v nějaké diskuzi o štěpkovačích jsem četl že motor s zozběhovým vypínačem má menší příkon a samozřejmě i výkon když je zapnutý jen na hvězdu :-/ psali tam o motoru 6 KW na hvězdu bere jen 2 KW co si o tom myslíte???????

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#2 Nový příspěvek od AlexTc »

Motor zapojený do trojuhelníka si bere při rozběhu několikanásobek výkonu. Do sítě se smí na přímo připojovat motory zapojené do trojuhelníka asi do 5kW,proto se používá přepínání Y/D ,motor nemá při rozběhu takový záběr a proud

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#3 Nový příspěvek od rezis »

Tak tak motor má zhruba tretinový výkon a díky tomu neni takový naraz do site.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#4 Nový příspěvek od radas »

akorát podotknu že motor musí být na 380 v D a v domácích podmínkách se doporučuje spouštění Y D od 3,5 kw

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#5 Nový příspěvek od AlexTc »

radas píše:akorát podotknu že motor musí být na 380 v D a v domácích podmínkách se doporučuje spouštění Y D od 3,5 kw
Doma rozběhnu na jističi C16A kompresor 5,5kW do D ,naštěstí se vypouští tlak z válců

Karel 2
Příspěvky: 6
Registrován: pát lis 14, 2008 8:18 pm

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#6 Nový příspěvek od Karel 2 »

Rozběh trojfázových motorů s kotvou nakrátko podle zatížení odebírá 3 až 5 násobek jmenovitého proudu (I=N/U.cos fi.1,73), aby se tento I záběr snížil, jeden ze způsobů je přepinač hvězda trojúhelník. Nutnost je,ale aby konstrukčně motor k tomu byl připraven. Pozná se to na štítku motoru kde je uvedeno (staré motory) 380/660V nové 400/690V.Doma tento přepínač má jediný význam, aby nám tuto zátěž při rozběhu vydrželo jištění obvodu.
Veřejná síť je již dostatečně dimenzovaná takže tam problém není. ČSN, která tuto hodnotu omezovala již neplatí. Odebírané hodnoty jsou omezeny hl. jističem u el.měru po př. smlouvou STE.

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#7 Nový příspěvek od PA »

jestli te zajimalo ,zda se da se snizenym vykonem na hvezde provozovat ,tak da. [ma to smysl kvuli uspore elektriky] nesmis z nej ale dlouhodobe odebirat vice nez tretinovej vykon [pretezovat ho]
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#8 Nový příspěvek od petr j »

Karel 2 píše:Rozběh trojfázových motorů s kotvou nakrátko podle zatížení odebírá 3 až 5 násobek jmenovitého proudu (I=N/U.cos fi.1,73), aby se tento I záběr snížil, jeden ze způsobů je přepinač hvězda trojúhelník. Nutnost je,ale aby konstrukčně motor k tomu byl připraven. Pozná se to na štítku motoru kde je uvedeno (staré motory) 380/660V nové 400/690V.Doma tento přepínač má jediný význam, aby nám tuto zátěž při rozběhu vydrželo jištění obvodu.
Veřejná síť je již dostatečně dimenzovaná takže tam problém není. ČSN, která tuto hodnotu omezovala již neplatí. Odebírané hodnoty jsou omezeny hl. jističem u el.měru po př. smlouvou STE.
tak, tak ,mám na štěpkovači 8 kW bez přepínání hvězda- trojúhelník a na 32A domovní jistič se to normálně rozeběhne. jen jim občas na Temelíně spadnou řemeny :) ( ale nemám to ověřené, že ty odstávky reaktoru byly přesně ve dnech,kdy jsem štěpkoval :) )

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#9 Nový příspěvek od petr j »

PA píše:jestli te zajimalo ,zda se da se snizenym vykonem na hvezde provozovat ,tak da. [ma to smysl kvuli uspore elektriky] nesmis z nej ale dlouhodobe odebirat vice nez tretinovej vykon [pretezovat ho]
mám pocit, že když pojedeš na jednu třetinu výkonu, klidně ho mužeš honit do trojúhelníka, protože když neni zatíženej, nebude žrát el. ani tak. je třeba vzít klešťák a zkusit při daném zatížení 1/3 rozdíl ampér při obou zapojeních

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 308
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#10 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Přímým připojením lze spouštět motory do příkonu 3kw. Rozběhový proud, pokud je příliš velký vytváří v síti úbytek napětí. Takže nejde ani tak o tom co řeknou v Temelíně, jako spíš o tom, co říkaji sousedé.

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#11 Nový příspěvek od petr j »

nemám je rád, tak ať si říkaj co chtěj . nakonec, když oni stokrát za večer zareverzujou 9 kW motor při soustružení na SV 18 až mi zhasne televize, jsme si tak akorát kvit

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#12 Nový příspěvek od PA »

petr j píše: mám pocit, že když pojedeš na jednu třetinu výkonu, klidně ho mužeš honit do trojúhelníka, protože když neni zatíženej, nebude žrát el. ani tak. je třeba vzít klešťák a zkusit při daném zatížení 1/3 rozdíl ampér při obou zapojeních
ne trojuhelnik ,ale hvezda
a nemas cumet na televizi ,ale taky soustruzit :)
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

Uživatelský avatar
Robert
Příspěvky: 926
Registrován: stř črc 04, 2007 10:17 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#13 Nový příspěvek od Robert »

takže je to pravda , když na to motor má tak v klidu můžu používat hvězdu pro snížení odběru elektriky , jde mi o 5,5Kw motor na pile když řežu 2x2 cm lišty

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 308
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#14 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Motor se spouštěním hvězda - trojúhelník můžeš mít trvale zapnutý do hvězdy. Příkon a tím i výkon se Ti sníží na 1/3 jmenovité hodnoty. Úměrně k tomu se sníží proud a také spotřeba.

Uživatelský avatar
zetkamz
Příspěvky: 555
Registrován: stř črc 04, 2007 9:33 am
Bydliště: Uh.Hradiště

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#15 Nový příspěvek od zetkamz »

Pro zetor 2011 - souhlas - přímo připojovat do sítě max 3KW,pak hvězda-trojúhelník. :friends: 8)
Host do domu - čagan do ruky

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“