spotřeba elektromotoru při rozběhu

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Robert
Příspěvky: 926
Registrován: stř črc 04, 2007 10:17 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#16 Nový příspěvek od Robert »

a jak to udělat na kompresoru , kde je tlakovej spínač

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#17 Nový příspěvek od rezis »

Robert píše:a jak to udělat na kompresoru , kde je tlakovej spínač
U velkych je dekompresoru je automatika spousteni. Vetsinou dekompresor plus logika Y D. Vse se resi stykacema. jsou to fofry ze ani nepoznas. nebo dneska se to resi menicema.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#18 Nový příspěvek od rezis »

Robert píše:takže je to pravda , když na to motor má tak v klidu můžu používat hvězdu pro snížení odběru elektriky , jde mi o 5,5Kw motor na pile když řežu 2x2 cm lišty
No moc si tím nepomůžeš. Motor pokud jede naprazdno tak si bere stejně ať už do Y nebo D. Rozdíl ve ztrátách je minimální. Napak hrozí že jej lechce přetížíš a zničíš.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#19 Nový příspěvek od petr j »

PA píše:
petr j píše: mám pocit, že když pojedeš na jednu třetinu výkonu, klidně ho mužeš honit do trojúhelníka, protože když neni zatíženej, nebude žrát el. ani tak. je třeba vzít klešťák a zkusit při daném zatížení 1/3 rozdíl ampér při obou zapojeních
ne trojuhelnik ,ale hvezda
a nemas cumet na televizi ,ale taky soustruzit :)
né hvězda, trojúhelník. psal jsem, že když nepojede motor zatíženej, může klidně jet na trojúhelník, tak jak to má běžet, protože mu to se spotřebou stejně nic neudělá ale navíc mu nehrozí, že když to náhodou přetíží, ve hvězdě mu to schoří

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#20 Nový příspěvek od petr j »

rezis píše: No moc si tím nepomůžeš. Motor pokud jede naprazdno tak si bere stejně ať už do Y nebo D. Rozdíl ve ztrátách je minimální. Napak hrozí že jej lechce přetížíš a zničíš.
tohle jsem měl na mysli

Uživatelský avatar
Robert
Příspěvky: 926
Registrován: stř črc 04, 2007 10:17 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#21 Nový příspěvek od Robert »

díky za vysvětlení :friends:

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#22 Nový příspěvek od PA »

muj prispevek o spotrebe vychazel z clanku o druzich a pouziti motoru s kotvou nakratko v urob si sam ,kde to bylo uvadeno jako moznost ,napr. pri rezani drobneho dreva. priznam se ,ze doma cirkuli 4kW tak pouzivame a znamy hoblovku 5,5kW taky. navic si myslim ,ze nekolikaremenovy prevod jiz predstavuje neanedbatelnou zatez. podrobnosti o tehle problematice ale neznam ,spotrebu si doma zmerit nemuzu a proto nemuzu nikomu nic doporucovat.
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#23 Nový příspěvek od radas »

dá se toho využít při použití proudového relé kdy při zvýšení zátěže dojde k automatickému přepnutí do D . nicméně o rentabilitě u motorů pod 10 KW silně pochybuji .

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#24 Nový příspěvek od petr j »

PA píše:muj prispevek o spotrebe vychazel z clanku o druzich a pouziti motoru s kotvou nakratko v urob si sam ,kde to bylo uvadeno jako moznost ,napr. pri rezani drobneho dreva. priznam se ,ze doma cirkuli 4kW tak pouzivame a znamy hoblovku 5,5kW taky. navic si myslim ,ze nekolikaremenovy prevod jiz predstavuje neanedbatelnou zatez. podrobnosti o tehle problematice ale neznam ,spotrebu si doma zmerit nemuzu a proto nemuzu nikomu nic doporucovat.
já měl za to, že jsi elektrikář, nebo tak něco. změříš to klešťovým ampermetrem

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 969
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#25 Nový příspěvek od Radek01 »

Robert píše:a jak to udělat na kompresoru , kde je tlakovej spínač
Já řešil stejný problém. Koupil jsem si Orlík kompresor třípístový (75 kubíku za hodinu), je na něm motor 7,5 kilovaty 1400 ot. Z fabriky to je uděláno tak, že se při rozběhu zapne přímo do Trojúhelníku. Pak když natlačí tak vypne, při poklesu tlaku zase sám sepne (do trojúhelníku). No a doma máme nejsilnější (hlavní) jistič 25A bečkový. Tak jsem si udělal vývod přímo od hodin, ale při rozběhu mi to stejně vždycky vyskočilo. Tak jsem si udělal rozběh hvězda tojúhleník. Po zapnutí mi to jede 5 sekund do hvězdy a pak to přes časové relé přepne do trojúhenníku. Při poklesu tlaku stejně. Ale stějně to rozbíhám tak, že doma všechno vypnu a teprve potom zapnu kompresor. Nafoká mi nádrž a pak vypne, jak klesne tlak, tak zase zapne ale vyhodí mi jistič. Takže když dělám se zbíječkou, dělám to tak, že zapnu kompresor a pořád dělám, až dokud mohu. Pak mi to vypne a já bych to nezapl, tak vypustím nádrž až na nulový tlak. Znovu zapnu a zase valím jako drak.
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#26 Nový příspěvek od radas »

co tak použít frekvenční měnič nebo softstartér cana nového pro výkon 7,5 KW cca 16 A je 4000 starší tak polovinu

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#27 Nový příspěvek od petr j »

Radek01 píše:nejsilnější (hlavní) jistič 25A bečkový.
ale orlík má snad to odpouštění vzduchu z výtlaku, takže se má rozbíhat nezatíženej. ty to tam nemáš ? ten 25A béčkovej jistič by to ampérama v pohodě ustál, ale charakteristikou ne. já mám déčko

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 301
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#28 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Hlavní jistič u elektroměru u nás musíš mít s "B" charakteristikou. A to je při spouštění větších motorů problém. Asi je to tak schválně. S tím se nedá nic dělat, ten vyměnit nemůžeš, je tam plomba.

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#29 Nový příspěvek od petr j »

jasně, ale i obvoďáci od elektrikářů jsou úplatní. máme na mlátičce motor 16kW , tak uznal, že to asi béčko opravdu 10 vteřin, než se to rozeběhne, neudrží...

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#30 Nový příspěvek od radas »

klucííí a to znáte 25/b obal a vnitřek 32/c ale to se nesmííí tedy je to nelegální a nikoho k tomu nenabádám a taky když zavoláš v sobotu večer že se ti posral jistič a máš elektrikáře co ti ho vymění, ale že potřebuješ utrhnout plombu tak ti to povolí a přes týden to přijedou zaplombovat za pár kaček

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“