spotřeba elektromotoru při rozběhu

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#31 Nový příspěvek od PA »

petr j píše: já měl za to, že jsi elektrikář, nebo tak něco. změříš to klešťovým ampermetrem
ja popravde ani nevim co sem. radsi to nebudu rikat ,mohlo by to bejt sprosty.
klestak bych si jednak musel pucit a potom nevim ,jak jednoduse zjistim velikost jalovy slozky. jednoduchy pristroje ,co mi to reknou nemam v dosahu.
treba ,mozna ,ze pri trojuhelniku ,kdy je na jednom vinuti motoru 1,73x vyssi napeti ,nez ve hvezde ,se bez zatizeni budou znatelne uplatnovat magnetizacni ztraty v zeleze ,ktery by mely cinnou slozku. jake sou pomery doopravdy ale vubec netusim.
Naposledy upravil(a) PA dne stř lis 19, 2008 6:43 pm, celkem upraveno 1 x.
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

Uživatelský avatar
Robo
Příspěvky: 404
Registrován: pon črc 09, 2007 7:08 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#32 Nový příspěvek od Robo »

Nevím jak je to u E-ONu, ale u ČEZu sice preferiují hlavní domovní jistič s charakteristikou "B", ale pokud jim podáte argumenty, že Vám to neudrží, tak normálně schvalují jinou charakteristku. Mají to i v připojovacích podmínkách.

Obecně k zapojení elktromotorů:
Vždy prozkoumejte štítek! Ne každý motor lze zapojit do hvězdy.
Pokud tam je údaj D 400V - motor lze tapojit do troúhelníka i do hvězdy.
Pokud je tam údaj Y 400V - motor lze zapojit jen do hvězdy.
Pokud je tam údaj D 400V / Y 230V - motor lze zapojit jen na 380V do troúhelníka a na 230 do hvězdy.

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 974
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#33 Nový příspěvek od Radek01 »

Robo píše:Nevím jak je to u E-ONu, ale u ČEZu sice preferiují hlavní domovní jistič s charakteristikou "B", ale pokud jim podáte argumenty, že Vám to neudrží, tak normálně schvalují jinou charakteristku. Mají to i v připojovacích podmínkách.

Obecně k zapojení elktromotorů:
Vždy prozkoumejte štítek! Ne každý motor lze zapojit do hvězdy.
Pokud tam je údaj D 400V - motor lze tapojit do troúhelníka i do hvězdy.
Pokud je tam údaj Y 400V - motor lze zapojit jen do hvězdy.
Pokud je tam údaj D 400V / Y 230V - motor lze zapojit jen na 380V do troúhelníka a na 230 do hvězdy.
Akorát to poslední je naopak
Pokud je tam údaj Y 400V / D 230V - motor lze zapojit jen na 380V do hvězdy a na 230 do trojúhelníku.
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#34 Nový příspěvek od radas »

Pokud je tam údaj Y 400V / D 230V - motor lze zapojit jen na 380V do hvězdy a na 230 do trojúhelníku nesouhlasím takový motor neexistuje :nene:
img434.jpg
protože jak vidno s neumělého náčrtu v Y pracuješ vždy s vyšším napětím než v D protože máš větší odpor vinutí

220/380 = 220 D 380 Y
380/650 = 380 D 650 Y

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 974
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#35 Nový příspěvek od Radek01 »

Je to možné, ale taky se na něco zeptám, mám starší elektromotor, štítek je značně zkorodovaný.
Takže všechno co na něm bylo napsáno je v háji, zůstalo pouze to co bylo vyraženo. A to je nějaké nic neříkající číslo a dále 1410 a 6,6 a pak 11,4. Zkusím to vyfotit pod lampou s bleskem se mi to nepodařilo. A chci se zeptat, jestli takovýto motor mohu zapojit do hvězdy a přes přepínač pak po rozběhu přepnout do trojúhelníku. Je poměrně dost masivní a já mám za to, že ten údaj 6,6 jsou kilowatty. Nebo je to proud do hvězdy a do trojúhelníka? :zapomel:
Přílohy
títek m.JPG
motor.JPG
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#36 Nový příspěvek od rezis »

Radek01 píše:Je to možné, ale taky se na něco zeptám, mám starší elektromotor, štítek je značně zkorodovaný.
Takže všechno co na něm bylo napsáno je v háji, zůstalo pouze to co bylo vyraženo. A to je nějaké nic neříkající číslo a dále 1410 a 6,6 a pak 11,4. Zkusím to vyfotit pod lampou s bleskem se mi to nepodařilo. A chci se zeptat, jestli takovýto motor mohu zapojit do hvězdy a přes přepínač pak po rozběhu přepnout do trojúhelníku. Je poměrně dost masivní a já mám za to, že ten údaj 6,6 jsou kilowatty. Nebo je to proud do hvězdy a do trojúhelníka? :zapomel:
1410 jsou jeho otacky
6,6 bude proud pri pripojeni do Y na 3x400V
11,4 proud pri D na 3x230V
odhadem bude mit okolo 2,5kW
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 308
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#37 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Robo - naopak, platí, že ne každý motor můžeš zapojit do trojúhelníka. Když například chybí na motoru štítek, tak svorkovnici zapojíme vždy do hvězdy. Při trojúhelníku by to nevydržel. No a kdyby byl stavěný na trojúhelník, tak při zapojení do hvězdy se nic nestane. Pouze se výkon motoru sníží na 1/3 výkonu jmenovitého. A když není štítek, tak to stejně nemáme jak posoudit.

Uživatelský avatar
Robo
Příspěvky: 404
Registrován: pon črc 09, 2007 7:08 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#38 Nový příspěvek od Robo »

Zetor2011 píše:Robo - naopak, platí, že ne každý motor můžeš zapojit do trojúhelníka. Když například chybí na motoru štítek, tak svorkovnici zapojíme vždy do hvězdy. Při trojúhelníku by to nevydržel. No a kdyby byl stavěný na trojúhelník, tak při zapojení do hvězdy se nic nestane. Pouze se výkon motoru sníží na 1/3 výkonu jmenovitého. A když není štítek, tak to stejně nemáme jak posoudit.
Ano, souhlasím, s tímto jedním slovíčkem jsem se překlepl.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#39 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Pokud vím, všechny motory, co mám doma, mají schéma připojení vyznačené na vnitřní straně víčka svorkovnice. Z toho způsob připojení každý elektrikář pozná a štítek k tomu nebude potřebovat. Tady bude možná problém - neoriginální připevnění toho víčka. Někdo jím prohnal dvě díry na 6mm štefty.
Mirek

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#40 Nový příspěvek od PA »

to je standartni pripevneni nekterych starych motoru u plechoveho lisovaneho vicka
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#41 Nový příspěvek od radas »

jedná se o motor starší výroby OR předchůdce novějších AP výroba mez mohelnice čtyřpólový 1410 ot/min zapojení Y proud 6,6 pro napětí 380 V- zapojení D proud 11,4 A pro napětí 220 V výkon 3 KW nelze spouštět Y/D záběrový proud 6 násobek proudu naprázdno

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#42 Nový příspěvek od rezis »

radas píše:jedná se o motor starší výroby OR předchůdce novějších AP výroba mez mohelnice čtyřpólový 1410 ot/min zapojení Y proud 6,6 pro napětí 380 V- zapojení D proud 11,4 A pro napětí 220 V výkon 3 KW nelze spouštět Y/D záběrový proud 6 násobek proudu naprázdno
Dobrýýý tu 3-ku jsem tam přehlédl.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#43 Nový příspěvek od radas »

to nic já to našel podle tabulek -je to můj denní chleba luštit podobné vykopávky

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#44 Nový příspěvek od jano »

V sieti 3x380V , inú asi už nemáme, odber 2A zodpovedá výkonu približne 1kW.
Pre neelektrikárov je to praktické, aby si vedeli navrhnúť prípojný kábel, vypinač atď...

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 974
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: spotřeba elektromotoru při rozběhu

#45 Nový příspěvek od Radek01 »

Díky za informace. Takže tento motor nepoužiji na bagřík, tudíž sháním levně 7,5kW 1450 ot. patkový.
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“