Litráž čerpadla?

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 972
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Litráž čerpadla?

#1 Nový příspěvek od Radek01 »

Měl jsem tento rozvaděč už na fóru, než ho vzal čert, ale to jsem řešil zapojení a to už zhruba asi díky Vám vím. Teď mi vrtá hlavou jaké dat čerpadlo k tomuto rozvaděči, když ho chci použít na podkop poháněný elektromotorem. Mám 3 stejné pístnice (na výložník, násadu a lžíci), zatáhnutá středy ok 86cm, vytáhne se 60cm.
Našel jsem doma litinové hydraulické čerpadlo bez jediného štítku, dneska sem ho měřil a dává 70l/min, což je pro mne moc. Myslím si, že bych tam měl dát čerpadlo tak okolo 30-40l/min. Ale nejsem si tím jistý. Pokud někdo máte nějaké zkušenosti, prosím o radu. Jinak doufám, že by mi k pohonu stačil elektromotor 1440ot/7,5kW.


Popis rozvaděče (doufám, že správný?):
Zelená - vstup
žlutá - výstup na jednocestnou pístnici malá páčka
červená - výstup
Modrá - poslední sekce rozvaděče asi výstup na dvojčinnou pístnici ovládaný asi elektricky 12V.
Přílohy
rozvadec1 popis.JPG
rozvadec1.JPG
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
adam125
Příspěvky: 788
Registrován: úte říj 21, 2008 5:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#2 Nový příspěvek od adam125 »

Tak znamy měl na štipačce čerpadlo 16Mpa, 60L/min, a 5kw motor se mu zastavil, pry to ma odběr nějakych 18kW,
Ale navrh hydraulickeho obvodu se děla tak, že si spočitaš objem pistnic ktere použiješ(kolik litru na 1m zdvihu), potřebuješ vědět jak rychle se budou vysouvat a kolik jich pojede najednou, ale těch největšich aby byla zachovana rychlost, Objem nadrže musi byt minimalně jednou tolik, kolik litru ma cela soustava.
byloby dobre spočitat jaka sila bude pusobit na hydraulicke valce abys to nepřehnal a neohl pistnice, nebo rameno. Zatim takto, možna mě ještě něco napadne 8)

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 903
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Litráž čerpadla?

#3 Nový příspěvek od amatér »

Nebude to jednoduché. Pokud budeš chtít podkop počítat od základu, tak si mákneš. Já bych na to šel tak, že bych kopíroval srovnatelné. Pokud máš motor 7,5 kW, není to nic moc Odpovídá to minibagru o váze do 1500kg, jaké dělají Japonci a čerpadlo 12 až 16 ccm/ot. Podkop na smykové nakladače, jako UNC je o číslo větší, cca 10 kW. Pokud budeš chtít, aby to makalo alespoň trochu, tak musíš kopírovat přesně, pokud např. místo válce průměr.50 dáš 63, tak to pojede poloviční rychlostí, a někde se to urve. Já bych to rameno s výložníkem použil kompl. z nějakého vraku, ale nebude to levné.
jediné kolo, které nemusí být poháněno, je rezerva

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 972
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#4 Nový příspěvek od Radek01 »

Včera jsem koupil v technickém bazaru ruské hydraulické čerpadlo, má psáno 56l/min, ale já mám motor 6,6 kW/1440 ot., takže mně bude dávat jenom 42 l/min. Co se týká výroby toho vlastního podkopu, tak to budu zhruba kopírovat podle podkopů co jsou k UNC.
A vlastní šasi bagříku chci udělat podobně jako má DH0115 akorát bitelnější. To čerpadlo s tím elektromotorem, tam dám zatím na zkoušku, pokud se bude zasatavovat motor, budu muset dát silnější, pokud to pojede pomalu, vyměním čerpadlo, ještě mám jedno 70l/min. Pokud to bude dávat malý tlak a bude to slabé, budu muset koupit nějaké jiné čerpadlo, které mi bude dávat 200 ats (20MPa). Na tom ruském co jsem koupil je napsáno, že dává pouze 14 Mpa, ale jak znám rusáky určitě to mají předimenzované, takže doufám že dá i víc. :)
Jinak vlastní podkop chci vyrobit z 5mm plechu. Vypálit a dobrousit jednotlivé díly, nastehovat dohromady a pak si to zajdu svařit na pořádné CO2. Tam kde budou na výložníku čepy a na násadě, atd, tak to chci zesílit plechem 8mm. Pak jednotlivé svařence dám na horizontku (to mne asi příjde docela draho) ať mi tam přesně vytočí díry na pouzdra a na čepy.
Jako pouzdra chci použít silon (protože je levnější nežli bronz), ale nevím jestli nebude praskat.
Samozřejmě že ke každému čepu dám mazničku ať to netrpí.
Co se týká celkové váhy stroje, chtěl bych se vejít do 1000kg.
No zatím jsem ve stádiu, kdy nakupuji jednotlivé díly, ještě mi chybí 2 stejné pístnice (dvoučinné výsuv okolo 30cm) na otoč. Chci tu otoč podkopu udělat tak jak ji má např. KRA 603. I když to takhle řeší i spousta nových strojů.
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
cartmanxv
Příspěvky: 535
Registrován: úte lis 06, 2007 7:59 pm
Bydliště: Vlašim

Re: Litráž čerpadla?

#5 Nový příspěvek od cartmanxv »

Silon na pouzdra je sice levnější, ale podle mě se velmi brzo vymačká, zvláště na podkopu, kde působí dost velké tlaky při bagrování. Bronz občas namazaná vazelínou je pro domácí kopání navěky... 8)
Tak dlouho jsem si stavěl malotraktory, až jsem si koupil Zetor.....
Zetor 5718

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Litráž čerpadla?

#6 Nový příspěvek od PA »

nak sem nepochopil vztah ,ze cerpadlo ktere ma udalne davat 56lmin bude na motoru 6,6kw 1440otmin davat "jenom" 42lmin. chci videt ten motor ,jak to utahne pri 16MPa natoz pri 20MPa :)
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#7 Nový příspěvek od jano »

Potrebný výkon na pohon čerpadla ľahko vyrátaš aj spamäti. Predstav si čerpadlo ako mechanický výťah, ktorý dopravuje pre jednoduchosť vodu. Dopravý za sekundu množstvo m, proti gravitačnému zrýchleniu g (10m/(s*s) do výšky h. Jedna atmosféra zodpovedá výške 10m, teda MPa zodpovedá 100m.
Teda ak má čerpadlo 60l za minútu je to 1l za sekundu resp. 1kg/s, toto vynásobíš g a výškou 10MP=1000m. Potrebný výkon v tomto prípade je P=1*10*1000 = 10 000W = 10kW.
Pre "štúralov" olej má inú mernú hmotnosť ako voda, ale pri redukovanej výške sa hustota media vykráti a dôjde sa k tomu istému výsledku.
Teda ak máš motor 7,5kW a zanedbáš straty, nastavíš max. tlak na 10MPa, môžeš použiť čerpadlo 0,75l/s. Pri tlaku 15MPa to bude 0,5l/s to je 30l/s.
Výpočet je ozaj jednoduchý a snád každý, čo chce riešiť hydrauliku to zvládne aj s pamäti.
Zo stratami by som moc neobcoval, el motor môžeš krátkodobe preťažiť. Samozrejme nie je možné el. motorom točiť hydromotor s odberom takým ako má el. motor - tu treba straty zohladniť, ale pri priamočiarych HM (válcoch) je plný výkon len cca polovica cyklu.

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 972
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#8 Nový příspěvek od Radek01 »

Takže jestli to správně chápu, tak ten elektromotor co mám tam ani nemá smysl dávat? Mám elektromot 6,6kW 1440ot. čerpadlo má 32cm3 na otáčku, což bude při těch 1440ot. 42l/min.

Na tom čerpadle je napsáno 56l/min, ale nejsou tam otáčky, takže to muselo točit okolo 2000ot/min. Když jsem to počítal teoreticky, tak mi taky vycházel výkon taky okolo 14kW.
Ale třeba na štípačce mám 20 litrové čerpadlo, motor 2,2kW 1440ot. a valí to úplně v klidu. Ale težko si budu dávat na bagřík motor 14kW, to bych doma na žádném jističi nerozjel a pokud bych šel na fušku, tak teprv ne. Ještě mne napadlo, že pokud ten elektromor bude fakt slabý, tak na něj hodím setrvačník, alespoň 30 kilo průměr okolo 40cm.
Co vy na to, pomohlo by mi to?
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 972
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#9 Nový příspěvek od Radek01 »

Radek01 píše:Takže jestli to správně chápu, tak ten elektromotor co mám tam ani nemá smysl dávat? Mám elektromot 6,6kW 1440ot. čerpadlo má 32cm3 na otáčku, což bude při těch 1440ot. 42l/min.

Na tom čerpadle je napsáno 56l/min, ale nejsou tam otáčky, takže to muselo točit okolo 2000ot/min. Když jsem to počítal teoreticky, tak mi taky vycházel výkon taky okolo 14kW. :pistol:
Ale třeba na štípačce mám 20 litrové čerpadlo, motor 2,2kW 1440ot. a valí to úplně v klidu. Ale težko si budu dávat na bagřík motor 14kW, to bych doma na žádném jističi nerozjel a pokud bych šel na fušku, tak teprv ne. Ještě mne napadlo, že pokud ten elektromor bude fakt slabý, tak na něj hodím setrvačník, alespoň 30 kilo průměr okolo 40cm. :)
Co vy na to, pomohlo by mi to?
A když ta silovová pouzdra udělám silnější, aby to mělo větší plochu, taky to bude praskat? Nebo se s tím silonem nemám ani zdržovat a mám to dělat rovnou z bronzu. :(
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Litráž čerpadla?

#10 Nový příspěvek od PA »

koukam jak to jano pekne napsal ,a zatim sem to este nepojmul ,budu se nad tim muset holt trochu zamyslet.
elekromotor je schopen dat kroutici moment daleko vetsi ,nez je pri normalnim vykonu ,pak nasleduje bod zvratu. kdybys mel charakteristiku daneho motoru ,mohl by si potom podle toho silnejsi zvolit cerpadlo. max. tlak a tim padem i odber krouticiho momentu nastava pouze v kratkych intervalech. vic konkretne ti ja ale neporadim.
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#11 Nový příspěvek od jano »

PA píše:koukam jak to jano pekne napsal ,a zatim sem to este nepojmul ,budu se nad tim muset holt trochu zamyslet.
elekromotor je schopen dat kroutici moment daleko vetsi ,nez je pri normalnim vykonu ,pak nasleduje bod zvratu. kdybys mel charakteristiku daneho motoru ,mohl by si potom podle toho silnejsi zvolit cerpadlo. max. tlak a tim padem i odber krouticiho momentu nastava pouze v kratkych intervalech. vic konkretne ti ja ale neporadim.
Tak napríklad motor 2200W, 20lza min. a hľadáme max. tlak =x
2200= 0.33*10*x
z toho x = 220/0.33 =666m a to zodpovedá 66,6atm resp.6,66MPa
To na štiepačku môže byť dostatočné ak hlavne uvážime, že problém je naštiepnuť a samotné štiepenie ide ľahšie. Doba naštiepnutia k celému cyklu je dosť malá. A teda aj krátkodobe tlak môže byť väčší ale nie príliš, lebo motor zastavíš.
Ináč existujú motory s krúžkovou kotvou a tie rozbehneš aj v slabej sieti. Aj 7,5kW motor nie je jednoduché rozbehnúť a neviem či zákazníci majú na to prípojky. Ale z kotvou nakrátko to ide. 15kW motor rozbiehame na 35A poistky, ale z krúžkovou kotvou. S kotvou nakrátko by to asi nešlo.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20778
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Litráž čerpadla?

#12 Nový příspěvek od ota »

Tak teď to trošku zamotám. Já mám ruku u pily, tam mám čerpadlo a to dává 90 atm, a nějakejch 60 litrů. Pístnice u ruky většinou průměr 100 mm. Jenom na výsuv ramena je asi 50 mm. Navijení lanka je hydromotor se šnekovou převodovkou. Ruka zdvihá docela dostačujícím tempem, mohlo by to bejt o trochu rychlejší, aby to bylo jako origoš. Olej ekologickej hydraulickej Shell, takže není tak řitkej. A teď se držte počtáři, motor má 1,5 kW. Zvládá to vpohodě. Sehnal jsem ve šrotě když jsem ruku přivezl motor 4 kW. Ani jsem ho tam nedával není proč to předělávat. Jo ten 1,5 kW je přírubák a je spasovanej s tím čerpadlem na šroubovanej na placce. Na plný vyložení ruky 3,5 m zvedá kubíkovej kulák v pohodě. Zatím co jsem s rukou zvedal kuláky, všechny zvedla. Jak navyjákem, tak ramenem, tak sloupem. Jo sloup má průměr 115 mm. Takže motor nějakejch 10 kw???? Naco, zvládají to i menší motory. Asi záleží na čerpadlu taky trochu. Ani nepotřebuješ mít 200 Atm tlak. Tak mě to takhle chodí dobře. Třeba ostatní mají taky nějaké zkušenosti.
Přílohy
P5310001.jpg
P5290005.jpg
P5240003.jpg

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 972
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#13 Nový příspěvek od Radek01 »

Takže to vidím tak že to zkusím zapojit a uvidím, jestli to ten motor bude dávat. Ještě vyfotím to čerpadlo a motor a hodím to sem.
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#14 Nový příspěvek od jano »

ota píše:Tak teď to trošku zamotám. Já mám ruku u pily, tam mám čerpadlo a to dává 90 atm, a nějakejch 60 litrů. Pístnice u ruky většinou průměr 100 mm. Jenom na výsuv ramena je asi 50 mm. Navijení lanka je hydromotor se šnekovou převodovkou. Ruka zdvihá docela dostačujícím tempem, mohlo by to bejt o trochu rychlejší, aby to bylo jako origoš. Olej ekologickej hydraulickej Shell, takže není tak řitkej. A teď se držte počtáři, motor má 1,5 kW. Zvládá to vpohodě. Sehnal jsem ve šrotě když jsem ruku přivezl motor 4 kW. Ani jsem ho tam nedával není proč to předělávat. Jo ten 1,5 kW je přírubák a je spasovanej s tím čerpadlem na šroubovanej na placce. Na plný vyložení ruky 3,5 m zvedá kubíkovej kulák v pohodě. Zatím co jsem s rukou zvedal kuláky, všechny zvedla. Jak navyjákem, tak ramenem, tak sloupem. Jo sloup má průměr 115 mm. Takže motor nějakejch 10 kw???? Naco, zvládají to i menší motory. Asi záleží na čerpadlu taky trochu. Ani nepotřebuješ mít 200 Atm tlak. Tak mě to takhle chodí dobře. Třeba ostatní mají taky nějaké zkušenosti.
No 60l za minutu pri tlaku 9MPa s motorom 1,5kW patrí do predstáv konštruktérov perpetum mobile. Čerpadlo môže mať údaj 60l ale pri ceľkom iných obrátkach ako ho točí motor.
No to však nejdem spochybnovať, že aj s motorom 1,5kW to môže fungovať, ale v žiadnom prípade sa nejedná o 1liter za sekundu a 90atm. prevádzkový tlak.

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Litráž čerpadla?

#15 Nový příspěvek od PA »

v pripade ze udaje tlaku a prutoku v soustave sou skutecne ,cerpadlo zubove ,a motor ma 1450ot ,musel by byt asi 6 a neco krat momentove pretizitelny. a tomu vubec neverim.
koukal sem na jediny char. elmot. co mam a je to nova rada siemens. motor kolem 5,5 kW 1450ot je schopen dodat az 2,5x nebo o fous vice krouticiho momentu ,nez odpovida nominalnimu vykonu. starsi motory byly obecne vice pretizitelnejsi ,ale urcite ne 6x.
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“