Litráž čerpadla?

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#16 Nový příspěvek od jano »

PA píše:v pripade ze udaje tlaku a prutoku v soustave sou skutecne ,cerpadlo zubove ,a motor ma 1450ot ,musel by byt asi 6 a neco krat momentove pretizitelny. a tomu vubec neverim.
koukal sem na jediny char. elmot. co mam a je to nova rada siemens. motor kolem 5,5 kW 1450ot je schopen dodat az 2,5x nebo o fous vice krouticiho momentu ,nez odpovida nominalnimu vykonu. starsi motory byly obecne vice pretizitelnejsi ,ale urcite ne 6x.
Ono vôbec nezáleží na druhu čerpadla, ani média. Nie je však možné získať žiadnou známou technologiou energiu 6násobne vysšiu na výstupe ako na vstupe.

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Litráž čerpadla?

#17 Nový příspěvek od duchodce »

Tak to ještě více zamotáme. Motor 4-5 kw 1400 ot aby to přežil 25A jistič, na jednom konci namontováno 40-60 l čerpadlo na druhém 10 l čerpadlo. 2 jednopákové rozvaděče,na velkém čerpadle pojištovák seřízen tak ,aby se motor nezastavoval a nevyhazoval jistič, malé čerpadlo taktéž - pozor na překročení mezních tlaků. Volný posun klínu -ztrátové časy-a lehčí štípání provádíme velkým čerpadlem,potom dokončíme malým čerpadlem. Jde to postavit i tak že se to přepíná automaticky hydraulickými ventily ale neumim ten nákres sem vložit.
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#18 Nový příspěvek od jano »

duchodce píše:Tak to ještě více zamotáme. Motor 4-5 kw 1400 ot aby to přežil 25A jistič, na jednom konci namontováno 40-60 l čerpadlo na druhém 10 l čerpadlo. 2 jednopákové rozvaděče,na velkém čerpadle pojištovák seřízen tak ,aby se motor nezastavoval a nevyhazoval jistič, malé čerpadlo taktéž - pozor na překročení mezních tlaků. Volný posun klínu -ztrátové časy-a lehčí štípání provádíme velkým čerpadlem,potom dokončíme malým čerpadlem. Jde to postavit i tak že se to přepíná automaticky hydraulickými ventily ale neumim ten nákres sem vložit.
To je veľmi prakticky postavené 8)
Lepšie sa to ani hádam nedá vymysliet, snád len použiť hydraulický akumulátor tlaku, ale ten som ešte naživo nevidel.
Je to ozaj pekne vymyslené...

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Litráž čerpadla?

#19 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

tak takle se tedka stavej lisy.co u dederonskyho PYE 100tuny honi 18,5kW ted zvladne u moderniho lisu s kombinaci lamelopistovyho nebo zubopistovyho cerpadla motorek 6kW.to zubovy dela pohyb a to pistovy potom dotlaci.pak tam mame jeste 60tunu jenom se zubovym a ta ma motor8,5kW.ale jak tyto informace pouzit k bagriku.....
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 969
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#20 Nový příspěvek od Radek01 »

Tak jsem dneska vyfotil to čerpadlo co jsem si koupil a taky motor, který zkusím použít. Na motoru je štítek, ale ten se mi vyfotit nepovedlo, protože je dost zkorodovaný. Jsou vidět jenom vyražená čísla 6,6 pod ním je 11,2 a v rohu dole je 1410. A ještě jaká si čísla, která nedávají smysl.
Bude to asi 6,6kW proud 11,2A a otáčky 1410. Akorát nevím, zdali tento motor mohu zapojit i do trojúhekníku, zatím jsem ho měl jenom na šroťáku na jablka a tam jsem ho měl jenom do hvězdy.
Přílohy
motor.JPG
popis cer.JPG
cerpadlo.JPG
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
fric
Příspěvky: 232
Registrován: pát črc 06, 2007 7:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Litráž čerpadla?

#21 Nový příspěvek od fric »

ktomu čerpadlu!!!! známej má přesně takovou bestiji na traktůrku!! převod třema 13tkama klínákama ,jako struna napnutý , motor ochcávka, tlak nastavenej na 80atm. a oktávku to normálně zdechne když , točí hydromotor ,nebo se někde nějaká pístnice vopře takže pouvažuj nad pořádnym elektromotorem 8) ale né zase moc velikej ,aby jsme nebyli u nás bez proudu :smich: :vysmech:

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Litráž čerpadla?

#22 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

fric píše:ktomu čerpadlu!!!! známej má přesně takovou bestiji na traktůrku!! převod třema 13tkama klínákama ,jako struna napnutý , motor ochcávka, tlak nastavenej na 80atm. a oktávku to normálně zdechne když , točí hydromotor ,nebo se někde nějaká pístnice vopře takže pouvažuj nad pořádnym elektromotorem 8) ale né zase moc velikej ,aby jsme nebyli u nás bez proudu :smich: :vysmech:
Tak to máš určitě pravdu, je tady ale jedno ALE. Moc důležité je, co bude ten olej za čerpadlem vůbec dělat. Ten Tvůj příklad s hydromotorem je pohonový extrém neustálého pohonu s nárokem na stabilní otáčky. Sám teď řeším pohon čelní diskové sekačky na hydropohon (mechanika má svoje mouchy) a sháním informace, kde se dá. Autor příspěvku bude tlačit pístnice. Jestli je v tom rozdíl a jaké to bude mít v uvažovaném stroji nároky, posoudí zasvěcení.
Pro původního autora příspěvku mám radu - koukni do Manuálů a návodů na Katalogové listy hydraulických čerpadel, tuším nová čerpadla a najdi si charakteristiky průtoků, objemů, tlaků a hlavně požadovaného příkonu pro to či ono čerpadlo. Bude to trochu překvapení. S těmi elektromotory a svými požadavky nevím, nevím, asi neuspěješ. Něco nakoupit, smontovat a pak to zklamaně rozebírat asi nebude to pravé.
Mirek

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 969
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#23 Nový příspěvek od Radek01 »

Pro původního autora příspěvku mám radu - koukni do Manuálů a návodů na Katalogové listy hydraulických čerpadel, tuším nová čerpadla a najdi si charakteristiky průtoků, objemů, tlaků a hlavně požadovaného příkonu pro to či ono čerpadlo. Bude to trochu překvapení. S těmi elektromotory a svými požadavky nevím, nevím, asi neuspěješ. Něco nakoupit, smontovat a pak to zklamaně rozebírat asi nebude to pravé.
Mirek[/quote]

No já to zkusím smontovat, jelikož už tento motor doma byl, tak to vyzkouším, ale čím více do toho pronikám, tím je mi jasnější, že budu muset zainvestovat do nějakého spalovacího motoru, alespoň okolo 15kW. S těmi příkony čerpadel je to dobrý nápad, jak budu mít chvilku tak se na to mrknu.
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Litráž čerpadla?

#24 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Ono to chodit bude, jde o to, jak.
1. litráž čerpadla, i když spadne na vypočtených 46 litrů - dimanzace hadic, trubek a všech komponentů, co mají "v sobě díru" - je už dostatečně velká a náročná na množství oleje. 3/4 litru za vteřinu je už fofr a když to někde ve vedení přicpeš malou dírou, bude se to zbytečně hřát a Ty pak budeš stát - s prací, než to vychladne.
2. ten motor bude na tohle uvažované čerpadlo asi malý (slabý) a při zatížení to půjde pomalu.

Nevím, jak silný stroj máš v úmyslu stavět ale, jak už někde radili jíní, šel bych po vymyšleném. Ta prťavka 0115 (DH?) má taky houby silný motor a co práce udělá. To je právě ono - skloubit motor, čerpadlo a ostatní hydraulické komponenty. Jestli je to z Tvého pohledu malé, šel bych podle velikostí výš. Například ten "hnojařský" UNHZ (nevím jestli všechny) byl poháněn čerpadlem 32cm2 (jako Tvé) při 1500ot. Jestli uvažuješ podobné pístnice..., pak máš čerpadlo akorát a motor slabý.
Ale pro další ilustraci - známý má pilu, na ní starý V3S jeřáb a nakládá řezivo přes čerpadlo (nevím jaké), které honí el. motor 5,5kW. Naloží pomalu ale naloží. A bez smradu a hluku.
Hodně štěstí a až to bude, dej vědět, jak to chodí.
Mirek

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Litráž čerpadla?

#25 Nový příspěvek od ota »

Nevím, nevím, ale tady pořát honíte čerpadla ohromnýmí motory. Už jsem psal o čerpadle na mojí ruce, tak další, na traktůrku mám čerpadlo taky ruský, menší než je tohle co má Radek01. Honí to motor 1S80 4,5 koně. Čerpadlo je vevnitř otočené kvuli točkám motoru ( u ruskejch to jde ) Když jedu, funguje mi zvedání ramen a motor nechcípne. Na ramena mám zdvižku, na ní kulák 3 m dlouhej, průměr 30 cm. Traktůrek jde na zadní ale motor mi nechcípá když zvedám. Ten motorek to vpoho zvládá. Na druhym traktůrku mám čerpadlo z vyvrtávací jednotky Tos, musel bych se kouknout kolik dává, nevím přesně. Ale velikostí asi jako u ještěrky balkankar. Honím ho řetězem z motoru od motorky, 250 java. Dám na motoru 4 a zapojím do rychlospojky hadici na 5 tunu valník naloženej hlínou. To čerpadlo ho vyklopí a motor to utáhne a nechcípne. Tak čím to je? Ještě mám doma hydrauliku, tam je motor 3 kW 950 ot, čerpadlo, taky bych se musel podívat nebude velké, tlak seřiditelný. Provozní tlak je 80 Atm, lze přidat až na 180 Atm, ventilem. Poháním s tím štípačku, stane se že kulák to nerozštípne, přpustí ventil, přidám na ventilu tlak, a rozštípne to. Ale ten motor se mi nikdy nezastavil.
Myslím, že záleží na typu čerpadla, seřízení rozvaděče a pojišťáku a průchodnosti celého sistému. V práci máme vysekávací lis Trumatic tam je 5,5 kW motor, honí čerpadlo, je tam sice dost velkej píst v tý hlavě. Síla prostřihu je 30 tun/cm2. Potom je tam ohraňovací lis Ursviken, tak ten má teda čerpadlo a tam je motor 22 kW, tlačí 130 tunama.
Přílohy
Motorkovej motor.JPG
Motor.JPG

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#26 Nový příspěvek od jano »

Človek má výkon 100W a v pohode zdvihne hydraulickým zdvihákom 10t. Vôbec by nebol problém ručným čerpadlom vyklopiť hoci aj 9t vlečku. Lenže my sa tu bavíme o výkone(resp. príkone) čerpadiel, a to je niečo iné ako je práca, ktorú možno vykonať aj malým výkonom, ale za podstatne dlhší čas.
Príkon hydrostatických (hydraul.) čerpadiel tu je hodne pitvaný, a nedá sa nijako ošáliť, zákon zachovania energie tu platí tak, ako všade inde - novelizácia veru nebude.
Jednoducho čerpadlo, ak má podať objem a tlak uvedený na štítku, musí byť pohánané minimálne takým výkonom, ako je jeho príkon. Príkon je uvedený v tabuľkách, prípadne sa dá ľahko vypočítať z sekundového objemu a tlaku.

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 969
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Litráž čerpadla?

#27 Nový příspěvek od Radek01 »

Vladimír Šimo píše:Ono to chodit bude, jde o to, jak.
1. litráž čerpadla, i když spadne na vypočtených 46 litrů - dimanzace hadic, trubek a všech komponentů, co mají "v sobě díru" - je už dostatečně velká a náročná na množství oleje. 3/4 litru za vteřinu je už fofr a když to někde ve vedení přicpeš malou dírou, bude se to zbytečně hřát a Ty pak budeš stát - s prací, než to vychladne.
2. ten motor bude na tohle uvažované čerpadlo asi malý (slabý) a při zatížení to půjde pomalu.

Nevím, jak silný stroj máš v úmyslu stavět ale, jak už někde radili jíní, šel bych po vymyšleném. Ta prťavka 0115 (DH?) má taky houby silný motor a co práce udělá. To je právě ono - skloubit motor, čerpadlo a ostatní hydraulické komponenty. Jestli je to z Tvého pohledu malé, šel bych podle velikostí výš. Například ten "hnojařský" UNHZ (nevím jestli všechny) byl poháněn čerpadlem 32cm2 (jako Tvé) při 1500ot. Jestli uvažuješ podobné pístnice..., pak máš čerpadlo akorát a motor slabý.
Ale pro další ilustraci - známý má pilu, na ní starý V3S jeřáb a nakládá řezivo přes čerpadlo (nevím jaké), které honí el. motor 5,5kW. Naloží pomalu ale naloží. A bez smradu a hluku.
Hodně štěstí a až to bude, dej vědět, jak to chodí.
Mirek
Ano uvažuji to velikostně podobné (pístnice) jako je UNHZ 500. Akorát chci udělat šasi na kolech ze škody 120. A pak ten podkop velikostně jako jsou ty menší k UNC. Prostě to zkusím postavit a uvidím, co na to bude říkat elektromotor. Na průchodnost všemi tubičkami a hadičkami si dám pozor, ať to nemám někde přiškrceno.
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“