RS 09 - výměna pastorku startéru

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Hatapka75
Příspěvky: 31
Registrován: pát úno 19, 2010 12:05 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

RS 09 - výměna pastorku startéru

#1 Nový příspěvek od Hatapka75 »

Mám RS09 GT124 4válec. Koupil jsem traktor se startérem, který není originál, ale je připojen přes redukci. Problém je, že tento startér má sice stejný počet zubů jako originál, ale zuby pastorku nesedí do zubů věnce. Sehnal jsem starší nefunkční originální startér na 2válec - pastorek do zubů mého RS pasuje tak jak má. Demontoval jsem oba startéry, ale drážky pastorku originálního startéru nepasují na drážky kotvy nového startéru. Jaký je postup pro demontáž unašeče pastorku, jde to vůbec přehodit? Díky
Naposledy upravil(a) Hatapka75 dne pon led 17, 2011 6:00 pm, celkem upraveno 1 x.
Když se chce, tak to jde.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Elektro - výměna pastorku startéru

#2 Nový příspěvek od radas »

obávám se , že to nepude. hřídel je zalisovaná do rotoru a je na ni nalepený komutátor.

Uživatelský avatar
charlie
Příspěvky: 221
Registrován: úte říj 21, 2008 2:37 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektro - výměna pastorku startéru

#3 Nový příspěvek od charlie »

Trocha teorie :předpokládám,že se jedná o starter s výsuvným pastorkem.
Pastorek starteru není přímo spojen s hřídelí rotoru.
Na hřídeli v drážkách běhá unašeč volnoběžky s vystavovacími pružinami, pastorek se na hřídeli, nebo na nástavci unašeče točí volně na pouzdru, jeho součástí je buben volnoběžky.Celé je to zapertlované ( tedy zuby unašeče, buben pastorku a blokovací válečky, nebo kuličky ) plechovým krytem.Je otázka, jak moc jsou v tomhle místě oba komplety pastorků shodné, nebo upravitelné.Pokud je problém jen modul zubů a dělal to stejný výrobce, dalo by se to možná rozpertlovat a přehodit. Na pastorku bývá většinou pouze čistý průměr bubnu, kinematiku záběru zajišťují díly unašeče, tam se nic nezmění a kryt se místo pertlování opatrně na několika místech zavaří.
Praxe bývá složitější, nevím jak vypadá startér na RS a jestli jsem správně pochopil problém, chtělo by to fotku.

Hatapka75
Příspěvky: 31
Registrován: pát úno 19, 2010 12:05 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektro - výměna pastorku startéru

#4 Nový příspěvek od Hatapka75 »

Je to jak píšete, potřebuji pouze vyměnit na volnoběžce modul se zuby, odříznutí pertlování a zpětné navaření mne také napadlo, ale jen jako nejzašší možnost.
Když se chce, tak to jde.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Elektro - výměna pastorku startéru - RS 09

#5 Nový příspěvek od radas »

špatně jsem to pochopil myslel jsem , že chceš měnit celou hřídel :-/

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1130
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: Elektro - výměna pastorku startéru - RS 09

#6 Nový příspěvek od saano »

Zdravím ja som to mal asi rok dozadu rozobrané pretože sa mi nechcel zasekávať pastorok na tom unášači....vo vnútri sa nachádzajú myslím 3 pružinky ktoré tlačia na valčeky pomocou ktorých sa ten pastorok zasekne na tom unášači pri štartovaní....
Ale ako som to vlastne rozobral....no presne si to nepametám ale viem , že som tam nič nerezal... ten zalisovaný vrch unáša som postupne zo šroubovákom rozťahoval , až dokedy sa ten pastorok z toho unášača nedal vitiahnuť...a potom po opravení toho vnútra som to dal zase dohromady a postupne s kladivkom zase zalisoval naspeť....
samozrejme že to už nebude tak kvalitne zalisované a je to trošku pracná robota ale dá sa to....mne zatial štartér funguje 8)
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

Hatapka75
Příspěvky: 31
Registrován: pát úno 19, 2010 12:05 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektro - výměna pastorku startéru - RS 09

#7 Nový příspěvek od Hatapka75 »

Tak jsem to rozřízl po obvodu a sundal, jsou tam 4 kolíky s pružinkami a ty tlačí na válečky, celé to je v kulise usazeno tak, že se při otáčení správným směrem roztáhnou a tlačí na unašeč. Naštěstí to samé je i na tom "novém" startéru takže jsem to přehodil, teď to jen musím svařit a na soustruhu srovnat. Myslím, že to bude o.k. Foto vystavím zítra.
Když se chce, tak to jde.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“