Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Daddy
Příspěvky: 6458
Registrován: úte čer 09, 2009 7:46 am
Bydliště: Hradec Králové

Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#1 Nový příspěvek od Daddy »

Mám doma tento bulharský orbitrol, ale podle označení na štítku si nejsem jistý, jaké má parametry. Je tam XY 85 0/1 ("XY" v azbuce by mohlo být česky "CHU"), ale nic mně to neříká a ani "pan google mne neuspokojil" :nene: . Znáte ho anebo nemáte ho někdo v provozu? Líbí se mi jednoduché připojení volantové tyče.
Přílohy
IMG_7386.jpg
IMG_7385.jpg
IMG_7383.jpg
IMG_7381.jpg
IMG_7375.jpg

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20821
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#2 Nový příspěvek od ota »

Stejnýho klučíka mám doma v regále. Já ho mám z Balkankaru 3,5 tuny s akumulátorem. V práci ho měnili když se točilo volantem, klepalo to s ním jako když má klepavku. Dali jenej a dobrý. Ten původní šel ke mě domů. Mám ho od té doby položenej v regále.
Motá s ním poměrně malinký čerpadýlko, taktéž jsem jeho vlastníkem. Očesala se na elektromotoru spojka a tak přivezli celé čerpadlo i se spojkou. Ta spojka, samostatně nesehnatelná. Čerpadlo 2300 Kč nové. Můžu se číhnout v práci, kam která hadice vede. Možná to tam bude vidět, kde je tlak a kde k pístnici řízení. Aspoň bych to měl i já a věděl až ho použiju, kam co přišroubovat.

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1133
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#3 Nový příspěvek od saano »

Tiež mám niečo podobné doma , zajtra to omrknem čo je to zač...je to vonku v garáži a už sa mi tam nechce :)
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

Uživatelský avatar
Daddy
Příspěvky: 6458
Registrován: úte čer 09, 2009 7:46 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#4 Nový příspěvek od Daddy »

Oto, na fotkách jsou vidět popisky R a L (pravá a levá) a P a T (press a tank resp. tlak a nádrž). To zapojení na orbitrolu bych asi "dal", ale kolik může dávat "na otáčku ml"? Podle síly toho válce mezi dnem a tělem bych to přirovnal k ORSTĚ 500, ale nevím. Protože mám dvě Orsty doma, tak uvažuji,že ho asi nabídnu "k cestě do světa".
Přílohy
IMG_7384.jpg

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1133
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#5 Nový příspěvek od saano »

tak mi to nedalo a bol som to kuknúť a spravil som aj foto ak by bolo treba...ja tam mám napísané XY120 0/1..ale neviem čo to znamená...
vstup T mám ako nádrž a R ako tlak od čerpadla a tie R_L pravá lavá...
a ešte tam mám aj nejaký pistný ventil alebo čo to je...zboku
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20821
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#6 Nový příspěvek od ota »

Ten píst na řízení je poměrně slabej. Asi tak něco kolem 60 mm, vysunutí tak kolem 20 - 25 cm. Jinak vzadu je dost vekliký závaží, a když je to dobře nalitý olejem a neteče to, tak jde točit volantem pěkně zlehka. Jde to docela i rychle. Nevím, kolik by to mohlo dávat. Nemám podle čeho porovnat. Ale to čerpadýlko je fakt takovej čuček a jde to s ním docela vpohodě. Řekl bych vpohodě by to šlo použít k řízení z osobáku. Čerpadlo na motoru z osobáku originál a tohle řízení a mělo by to bejt dobrý.

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1133
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#7 Nový příspěvek od saano »

Ja to mám doma celé aj s tým čerpadlom a fak to nevypadá nič moc ale keď si predstavím že to dokázalo otáčať kolesami na ktorých bola žáťaž možno nejakých 300-400 kg tak na trktoríku by to malo ísť v pohode teda aspoň na tom mojom kde je RS 2V motor čo nieje až taká záťaž a náprava má nejakých 150 kg...
a ešte som si všimol že pri tom pretlakovom ventile je tiež štítok kde je písané niečo že 3Mpa , na tolko bude asi ten ventil nastavený...
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20821
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#8 Nový příspěvek od ota »

No mi to máme v práci na ještěrce a ta má něco kolem 5400 kg. Vzadu je závaží, to bude mít aspoň kolem 1000 kg. Potom je tam beterka, 530 Ah. Ta bude taky vážit kolem 1000 kg. No a to čerpadýlko a tím točí jako fík. Když stojím na místě, bez něčeho na vidlích, točí se kolama jako nic. Jen to trochu změní zvuk, to jak motor víc zabírá. Jinak pohoda. máme ještěrku 12 roků a byla repasovaná, ne nová. Akorát jednou měnili ten orbitrol, a jinak jen výměna oleje. Jezdíme s ní skoro pořát v hale, každej den snad stokrát a občas venku. Ale to jen výjmečně, protože když chytnu trošinku měko tak jednou ještěrka hrábne a je tam po nápravu. Jinak nekape, a za tu dobu si myslím, že to je docela vpohodě, bezporuchoví. Ten orbitrol měnili spíš, že tam bylo asi málo oleje. Nikdo nevěděl, kolik ho v nádržce má být. Po výměně nalil mechanik nádobku plnou a prej tam tolik má bejt. No a chdí to od té doby pořát.

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1133
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#9 Nový příspěvek od saano »

Ja to mám tiež vymontované z ještěrky ale kolko vážila to neviem pretože už bola čiastočne rozobratá ale našťastie hydraulika tam bola ešte komplet takže som to zobral...pôvodne som mal v pláne použiť to na traktor tak ako to bolo aj na tom vozíku , že to čerpadielko bolo pohánané elktromotorom ktorý bol napájaný z tej baterky...ale vyskytol sa problém a to ten že by som nemal ako napájať ten elektromotor pretože bude žrať asi dosť prúdu a alternátor by to asi neutiahol...ešte som rozmýšlal nad dinamom ale neviem či by to išlo :-/ ...neviete náhodou kolko voltov má tá baterka??12,24,48...??...alebo sa mám na to vykašlať a nejak pribastliť to čerpadielko na motor? :) (problém je v tom že je komplikovanejšie )
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

Uživatelský avatar
Daddy
Příspěvky: 6458
Registrován: úte čer 09, 2009 7:46 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#10 Nový příspěvek od Daddy »

Tak k tomu napasuj nějaké servo z osobáku - jak už psal výše ota, to by mělo jít.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20821
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#11 Nový příspěvek od ota »

Ta baterka má asi 24 voltů. Máme tam světla na rámu a jsou tam 24 V žárovky. Ale jestli je to i na motor, to nevím. Ten motor mám taky, ale jak jsem psal, je v něm hřídel a uvnitř drážkování a to je očesaný. Má do dost toček, protože to hučí jako piliňák!
Já mám na tom čerpadylku napasovanej takovej kroužek a na něm je tisícihran. Ale jde ten kroužek sundat a pod ním je kužílek s drážkou. Na ten kužílek protikus to bude prácička. Je tam průměr snad jen 8 mm a to bude nožejček jako špinglička!

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1133
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#12 Nový příspěvek od saano »

takže keby zoženiem nejaké dynamo na 24V tak by bola šanca že by to pobežalo...no ja som to skúšal len 12V ten motor a je pravda že to dosť hučí :) ...no uvidím čo s tým vymyslím lebo vyrábať domec s ložiskami a tu hriadel prispôsobiť tej na tom čerpadieku asi tiež nebude jednoduché...a ešte usadiť to k motoru no neviem neviem :smich: ...ale hádam to nejak pôjde...
Vďaka za odpověď a bližšie info 8)
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

Uživatelský avatar
jezus666
Příspěvky: 347
Registrován: pát led 18, 2013 11:43 am
Bydliště: Jalubí

Re: Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#13 Nový příspěvek od jezus666 »

Obnovím téma, získal jsem bulharský orbitrol xy 120 0/1. Neznáte někdo parametry? Kolik dává na otáčku? Že by 120 ml?

Mirek

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1133
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: Bulharský orbitrol - má s ním někdo nějaké zkušenosti?

#14 Nový příspěvek od saano »

Áno zrejme to tak bude , keď to tak zhruba prepočítam. Mám ho na traktore. Keby chceš vedieť niečo bližšie tak napíš.
Nedávno som ho mal rozobratý , menil som manžetu lebo tiekol okolo osky.
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“