Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#16 Nový příspěvek od Wyky »

Nejjednodussi (ale zaroven nejslozitejsi) by bylo udelat dozadu vyvod. Jenze u Oktavkovyho motoru a kloubovyho traktoru si na to tak nejak netroufam a ani me nenapada, odkud treba ten vyvod vytahnout. Pokud bych mel navijak vpredu, tak tam by to slo primo od kliky, ale navijak vpredu ma smysl pro offroad auta, na tahani dreva neni moc praktickej.
Hydropohon je pro me ta posledni moznost, jelikoz ted budu delat hydrauliku a jeste sam nevim, jak a jestli bude fungovat.
Porad mi z toho vychazi nejlip ten elektropohon, ale nemuzu sehnat odpovidajici motor. Budu asi muset zkusit nejaky to dynamo, bude to zrejme nejlevnejsi pokus.

Uživatelský avatar
josip
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv črc 05, 2007 12:07 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#17 Nový příspěvek od josip »

ja som vyvod vitiahol takto a tu mas kratke video ako to funguje http://www.youtube.com/watch?v=OfQXpyK8qcI
Přílohy
masina kardan 2.jpg
kardan (1).jpg

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#18 Nový příspěvek od Jakub »

Použít elektriku se sice jeví jako snadné a jednoduché, ale znamená to použít větší alternátor, větší baterku a sehnat vhodný elektromotor, který bude pravděpodobně dost namáhaný, s malým výkonem, neschopný dlouhodobějšího použití, ve srovnání s hydraulikou.
Druhá možnost je použít 24V instalaci, kde se pravděpodobně sežene líp výkonnější alternátor, ovšem se taky musí sehnat výkonnější motor 24V , použít 2x baterku 12V, předělat elektroinstalaci (světla,... )na 24V, včetně vleček..., a startér. Startér by se teoreticky měnit nemusel, pro start by se daly baterie zapojit paralelně pomocí přepínačů, tzn. naopak, než na V3S, a nastartovat na 12V.
Na ceně "elektro verze" se neušetří, protože pochybuju, že alternátor pokryje všechen odběr a takovéto zatěžování baterií zkracuje jejich životnost. A baterie nejsou zrovna nejlevnější.
Samozřejmě hlavní je otázka četnosti použití, je rozdíl 1×za 1/2 roku 1×za měsíc nebo 3×do týdne
Hydraulika nabízí další možnosti rozšíření a já tvrdím, že traktor bez hydrauliky je poloviční traktor... :ano:
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#19 Nový příspěvek od Jakub »

Shrek píše:http://www.superwinch.cz/SuperWinch-Husky%208-12-10
Mam na aute tenhle, prevody, taznou rychlost a odbery najdes v tabulce
To je tabulka jak noha, tažná síla v kg, co si pod tím mám představit 3856kg? To jako 38 kN? To je jak Z 8045!
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#20 Nový příspěvek od radas »

no startér určitě dlouho nevydrží- vytavíš kotvu. nový motor na 12 v je hrozná pálka nedávno jsem měl jeden v ruce něco kolem 500 w 1400 ot a cena někde kolem 25 000 a to asi bez daně. pokud chceš jít cestou samostatného motoru a dát ho k převodovce, možná by stálo za to popátrat po nějakém starším lodním závěsném motoru jsou na 12 v a dělají se i kolem 1 kw . akorát nevím jak by to bylo s chlazením , nikdy jsem ho v ruce neměl.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3944
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#21 Nový příspěvek od rezis »

Jakub píše: To jako 38 kN? To je jak Z 8045!
No a?
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#22 Nový příspěvek od Jakub »

No proč ne, možné to je, nějak jsem si nevšiml, že je to při rychlosti 0,5m/min. Ale stejně je lepší sílu uvádět v Newtonech, protože takto se to snadno splete s hmotností taženého břemene a to je něco úplně jiného, protože pokud se nespecifikuje podložka, tření, atd, tak je to údaj na nic.
Tento naviják má potom při maximálním zatížení elektrický příkon 4 860W a mechanický výkon 315W, účinnost 6,4% a topí 4 545W
Při tom menším tahání by se mohl pohybovat do 1680W příkonu , tzn. 430W výkonu při účinnosti 26% a rychlosti minimálně 2,9m/min tj. 4,8cm/s , tzn. 15m lana by se při této zátěži navíjelo 5min, 12s
Rychlost úplně bez zátěže je 5,6 m/min , tzn. 15m lana: 2min 42s. ; 852W topení
Nehledě na to, že takový naviják slouží k jednorázovému nouzovému vyproštění, o životnosti při přibližování si nedělám iluze...
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Shrek
Příspěvky: 3338
Registrován: úte říj 21, 2008 8:55 pm
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#23 Nový příspěvek od Shrek »

No malicko se pletes, netopi tak moc, samozrejme se hreje, jako kazdy elektromotor na 12v. Tecou tam ohromne proudy tedy se to hrat musi.
Taznou silu jsme zkoseli na dynamometru ( neco jako vaha, nastavuji se podle toho treba pojistovaci ventily na jesterkach aby to nezvedalo vic nez je napsano na jestrerce...)
Auto se oprelo o strom, dynamometr se uvazal o strom o 20m dale a paxe jen tahlo.
10tka lano neni vhodny souper pro takovehle pretahovani, praska pri 6,2t tazne sily.... Dosazeno bez kladky V podstate tedy zvednes ze zeme blok o vaze 6,2t Sice pomalu ale zvednes....

Ten zvuk na konci je letici lano... Jo a malicko blby je ze pri tom pretrzeni vznikl dynamicky raz na ten merak a me tohle mereni stalo neco pres 3 tis bez dph za opravu toho dynamometru :'(
Kazdy vi co delam, jen se to nesmi psat v podpisu. V kolonce povolani je to snad v poradku, pokud ne, tak kolonku z duvodu zbytecnosti odstranit.
O cenach prodavanych veci nediskutuji.
roztrhnisikusnuhakem zavinac gmail.com

Uživatelský avatar
brtenak
Příspěvky: 57
Registrován: čtv zář 17, 2009 7:47 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#24 Nový příspěvek od brtenak »

Hustý.......,ale nechtěl bych být v kůži kameramana , tady šlo o život :kat: ALE Určitě to za ty tři litry stálo!!!
Ještě mě napadá črvrtá možnost-pohánět naviják spalovacím motorem.Třeba takový motor z pionýra 3a půl kobyly řetěz rozeta na naviják a je hotovo,dokonce tři rychlosti navijení,není to luxus?Takhle jsme jako malí kluci obsluhovali míchačku na beton poháněnou motorem z pincka :) A chlazení není problém,větráček čtyrcestný usměrňovač,elektrolyt.kondík.Kdyby výkon nestačil stačí dát něco silnějšího ne? :smich:

Shrek
Příspěvky: 3338
Registrován: úte říj 21, 2008 8:55 pm
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#25 Nový příspěvek od Shrek »

Hmmm, lano mi proletlo kousek od ruky... Jinak se ted zacali prodavat nove 12v motory 4,5kw a 9tis otacek, jsou 3x rychlejsi nez stavajici, u nas prodej za nesmyslnou cenu, z anglie se necha dovest i s dopravou za cca 9 tis
Tady mas cinanckej motor http://www.electricwinches.co.uk/car_WI ... _index.php
Avsak na traktor samozrejme naprosto nevhodne, coz pisu uz od zacatku. Na eletriku zapomen, nejake experimenty s motorem ze starteru jsou uplne mimo misu.
Kazdy vi co delam, jen se to nesmi psat v podpisu. V kolonce povolani je to snad v poradku, pokud ne, tak kolonku z duvodu zbytecnosti odstranit.
O cenach prodavanych veci nediskutuji.
roztrhnisikusnuhakem zavinac gmail.com

Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#26 Nový příspěvek od Wyky »

OK. Zustava mi tedy moznost vytvoreni vyvodu, nebo externiho spalovaciho motoru. Na dotvoreni vyvodu se prozatim necitim, josip to mel jednoduddi, nema kloubak. Fichtly mam asi 4 ve stodole, tak to nejspis zkusim s motorem jednoho z nich. Odvinovani budu mit vyreseny spojkou, rychlost navijeni volitelna podle kvaltu a plynu, oprava motoru jednoducha, nahradni dily vsude. Asi to vyhraje tohle reseni. 8)

Uživatelský avatar
brtenak
Příspěvky: 57
Registrován: čtv zář 17, 2009 7:47 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#27 Nový příspěvek od brtenak »

Rád pomůžu když můžu. :) Už se těším na videjko navijáku v praxi,bude-li. :idea:
Pro ty co by chtěly přeci jen experimentovat s dynamem vyšel v modrém amatérském rádiu (AR 96/2) článek na jejich úpravu na motor.Bude-li mít někdo zájem můžu naskenovat.
Zdraví BRTEŇÁK

Uživatelský avatar
brtenak
Příspěvky: 57
Registrován: čtv zář 17, 2009 7:47 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#28 Nový příspěvek od brtenak »

Ještě by to šlo ''vyrešit'' i takto - třetí minuta videa
http://www.videopohadky.cz/video/R0BpLh ... lavir.html
něco pro odlehčení.

Uživatelský avatar
josip
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv črc 05, 2007 12:07 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#29 Nový příspěvek od josip »

presne tak to ma vyriesene svokrov bratranec zodvihne jednu stranu a navija na disk ktory ma nasrobovany na kolese a oborava zemiaky

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#30 Nový příspěvek od Jakub »

Shrek píše:No malicko se pletes, netopi tak moc, samozrejme se hreje, jako kazdy elektromotor na 12v. Tecou tam ohromne proudy tedy se to hrat musi.
Taznou silu jsme zkoseli na dynamometru ( neco jako vaha, nastavuji se podle toho treba pojistovaci ventily na jesterkach aby to nezvedalo vic nez je napsano na jestrerce...)
Auto se oprelo o strom, dynamometr se uvazal o strom o 20m dale a paxe jen tahlo....
Myslim, že se nepletu, leda by v té tabulce měli špatné údaje. Pokud ten naviják nemetá blesky, tak musí topit. Samozřejmě netopí jenom motor, ale celý naviják - převod, lano,...
To, čím jste měřili je spíš siloměr, cejchovaný v tunách, dynamometrem se měří obvykle otáčivý pohyb - motorová brzda.
Každopádně je zde vidět ona ne moc velká rychlost - jenom napnutí 20m lana do přetržení trvá půl minuty. Na vyprošťování to stačí, ale přibližovat s tím si nedovedu představit.
Na dalším videu pak taháte auto na volné kladce. Měřili jste u toho proudy? Jakou to má baterku, nehřála se? Dík.

To Wyky: Teď jsem se díval na Tvůj traktůrek a neumím si představit, kam dáš ten motor z Pionýra. Ale když se ti chce starat se o míchání směsi, startování, úpravu chlazení, atd. pro mně za mně :friends: si tam dej třeba elektrocentrálu, trafo a usměrňovač.
Já pořád tvrdím, že traktor bez hydrauliky je handicapovanej a na druhou stranu elektromotorkem dřevo nepoštípeš, vlečku nesklopíš, štěpkovač nepoženeš, nářadí nezvedneš, atd. atd.
Pokud máš na té druhé převodovce neutrál, tak můžeš dostat 4 stupně průtoku jako bonus ;-)
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“