Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#31 Nový příspěvek od mufik »

Wyky píše:OK. Zustava mi tedy moznost vytvoreni vyvodu, nebo externiho spalovaciho motoru. Na dotvoreni vyvodu se prozatim necitim, josip to mel jednoduddi, nema kloubak. Fichtly mam asi 4 ve stodole, tak to nejspis zkusim s motorem jednoho z nich. Odvinovani budu mit vyreseny spojkou, rychlost navijeni volitelna podle kvaltu a plynu, oprava motoru jednoducha, nahradni dily vsude. Asi to vyhraje tohle reseni. 8)
Spalovací motor asi dobré řešení.Fichtl byl však někdy tvrdohlavý na start a naviják se roztlačit nedá.Spíš by se hodil motor ze sekačky na trávu,čtyřtakt.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Shrek
Příspěvky: 3338
Registrován: úte říj 21, 2008 8:55 pm
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#32 Nový příspěvek od Shrek »

Jakub píše:
Shrek píše:No malicko se pletes, netopi tak moc, samozrejme se hreje, jako kazdy elektromotor na 12v. Tecou tam ohromne proudy tedy se to hrat musi.
Taznou silu jsme zkoseli na dynamometru ( neco jako vaha, nastavuji se podle toho treba pojistovaci ventily na jesterkach aby to nezvedalo vic nez je napsano na jestrerce...)
Auto se oprelo o strom, dynamometr se uvazal o strom o 20m dale a paxe jen tahlo....
Myslim, že se nepletu, leda by v té tabulce měli špatné údaje. Pokud ten naviják nemetá blesky, tak musí topit. Samozřejmě netopí jenom motor, ale celý naviják - převod, lano,...
To, čím jste měřili je spíš siloměr, cejchovaný v tunách, dynamometrem se měří obvykle otáčivý pohyb - motorová brzda.
Každopádně je zde vidět ona ne moc velká rychlost - jenom napnutí 20m lana do přetržení trvá půl minuty. Na vyprošťování to stačí, ale přibližovat s tím si nedovedu představit.
Na dalším videu pak taháte auto na volné kladce. Měřili jste u toho proudy? Jakou to má baterku, nehřála se? Dík.

To Wyky: Teď jsem se díval na Tvůj traktůrek a neumím si představit, kam dáš ten motor z Pionýra. Ale když se ti chce starat se o míchání směsi, startování, úpravu chlazení, atd. pro mně za mně :friends: si tam dej třeba elektrocentrálu, trafo a usměrňovač.
Já pořád tvrdím, že traktor bez hydrauliky je handicapovanej a na druhou stranu elektromotorkem dřevo nepoštípeš, vlečku nesklopíš, štěpkovač nepoženeš, nářadí nezvedneš, atd. atd.
Pokud máš na té druhé převodovce neutrál, tak můžeš dostat 4 stupně průtoku jako bonus ;-)
No je na tom napsano Dynamometr, poctiva ruska kovarina cca 45kg , cejchovan samozrejme je, je to oficialni meridlo.
Nene, na volny kladce nemame nic, to neni moje video.
Fotky oberu proudu nemam nicmene naprazdno kolem 70A v plnem tahu asi 408A.
Baterky vetsinou 2x 100A nekdo 2X 80 , nekdo 2x 120.
Lepsi jsou gelovky, ale cena neni prizniva
Ale tohle je taky doma delanej navijak hydraulickej, http://jp-axles.cz/hydraulicky-navijak.html jsou tam i videa, pro predstavu jak to maka. Akorat teda nevim jestli 150 m za minutu neni v lese trosku moc, a pri plnejch 5tunach zatizeni jeste porad 25m/min
Ano pro normalni jezdeni neni moc dulezity jak dlouho se tahas ven, dulezity je te mas dostatek tazne sily k vyprosteni.
Samozrejme k praci to neni, ale to tu pisu uz od zacatku. Kapacita batertek je omezena a zadny altik ti 400A neda.
Nejlepsi je asi mechanika, dostal se ke me original vyvod na prevodovku (podobny jako na Avii) na prevodovce vicko mam, takze to tam zkusim namontit, na rozvodovce dam neutral a mam 5 kvaltu k nastaveni spravne rychlosti a sily. Nebo tam das redukci a toci se jak navijak tak kola. Mozna tam dam cerpadlo a navijak bude na hydromotor to uvidim jak to zbastlim :-) Akorat mi v aute pribude jedna radicka protoze je to PTO ovladany mechanicky.



Obrázek
Kazdy vi co delam, jen se to nesmi psat v podpisu. V kolonce povolani je to snad v poradku, pokud ne, tak kolonku z duvodu zbytecnosti odstranit.
O cenach prodavanych veci nediskutuji.
roztrhnisikusnuhakem zavinac gmail.com

Cali
Příspěvky: 182
Registrován: stř črc 14, 2010 12:19 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#33 Nový příspěvek od Cali »

Kluci dakl by se udělat mechanickej naviják motor 4takt stojatej Horizontální tak aby se dal použít na zdvih přes jeřáb? Díky
" Mou ctí je věrnost!!!"

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#34 Nový příspěvek od radas »

když pominu bezp. práce - zdvihací zařízení proč ne ? lanu přes rolky je jedno jestli jde rovně nebo nahoru

Uživatelský avatar
hoho
Příspěvky: 82
Registrován: čtv led 22, 2009 9:46 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#35 Nový příspěvek od hoho »

Používam zariadenie na ktorom je naviják pohánaný 2taktným benzínovým motoron 33cm kubických. Prax ukázala že
33 kubíkov je málo, preto mám pripravený motor 100 kubíkov. Štvortaktu som sa snažil vyhnúť kôli mazaniu. S palivom nieje
problém používam to samé čo do píly. Bohužial nemám poruke foto ani video na ktorom je detail navijaku alebo praca snim.
Pre ilustráciu prikladám videá na ktorých je vidno čo dokázal ten 33kubíkový motor pritiahnut.
V Tvojom prípade ak to nejde mechanicky alebo hydraulikou sa ten benzínový pohon zdá ako najschodnejšia cesta.
http://www.youtube.com/watch?v=cwJnLZE2D4E
http://www.youtube.com/watch?v=lht0zwLg2sQ
http://www.youtube.com/watch?v=JqtF-ARjFjM

Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#36 Nový příspěvek od Wyky »

To je fakt hezky. 8) Akorat na tom poslednim videu jsem uplne citil, jak se mi sypou z kapsy prachy za retezy do pily, kdybych ty klacky mel rezat. :'( Ono asi obecne neni dobry drevo tahat nejak daleko. Lepe jen nezbytne a pak nalozit.

Cali
Příspěvky: 182
Registrován: stř črc 14, 2010 12:19 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#37 Nový příspěvek od Cali »

hoho: Jo to je super v podstatě na stejnej způsob bych to chtěl použít 8) nemáš prosím nějak nákres fotky popis atd... prosím nevím jak vyřešit navíjení a odvíjení. Použival bych to na té kolesně a na vyvážečce zdvihání kmenů na vlek přes ruku. Děkuju moc.
" Mou ctí je věrnost!!!"

KUTÍLEK
Příspěvky: 210
Registrován: ned čer 06, 2010 8:52 pm
Bydliště: ustí nad orlicí

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#38 Nový příspěvek od KUTÍLEK »

a co třeba elektromotor ze SAXA tam pohání hydraulické čerpadlo na řízení a běží pořád

Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#39 Nový příspěvek od Wyky »

Kdybych senal za rozumnou cenu elektromotor ze Saxa, tak bych do nej sel. Jenze na Saxech se serou prave ty elektromotory (cerpadlo vetsinou vydrzi), takze lidi za to chteji milion - nejlevnejsi mi bylo nabidnuto za 7.000,-. Hydraulicky pohon jsem uz zavrhl, pohon bude spalovacim motorem. Jeste nevim, jestli nejaka motorka, nebo pionyr, nebo sekacka. Sekacka ma nevyhodu, ze nema spojku. Musel bych tam neco dopachat na volne odvijeni.

Cali
Příspěvky: 182
Registrován: stř črc 14, 2010 12:19 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#40 Nový příspěvek od Cali »

Dobré ránko, oni existují navijáky adaptér na motorovou pilu ale ta cena je někde jinde. Já mám právě možnost levných 4t motorů nových tak to chci nějak dát dokupy. Dík za každou radu.
" Mou ctí je věrnost!!!"

Uživatelský avatar
hoho
Příspěvky: 82
Registrován: čtv led 22, 2009 9:46 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#41 Nový příspěvek od hoho »

K tomu tahaniu dreva len tolko že niekedy nemáš na výber. Ten potok to bol ten lepší úsek, prikladám foto ako to vyzeralo o kus dalej. Životnost retaze pri takejto práci je max. 3dni.

Navijak som dnes zdemontoval a nafotil, pretože lepšie je raz vidiet ako..........
Zariadenie je v štádiu vývoja takže povrchová úprava žiadna. Konštrukcia je riešená tak že po
vytiahnutí dvoch čapov sa navijak oddelí od podvozku a dá sa samostatne použit v poraste.
Podobne ako tie čo sú pohánané motorovou pílou. Prevod remenom bol použitý kôli hmotnosti (neosvedčil sa) prevodový pomer ,,klukový hriadel - cievka" je 82:1 (vyhovuje).
Spojka je trecia s prítlakom cez kolíkový mechanizmus (neosvedčilo sa) obloženie je nanitované na rozete pritláča sa cievka. Na odpájanie cievky pre volné odvíjanie lana treba použit zubovú spojku, na cievku treba brzdičku kôli klbčeniu lana. Ak má motor spojku je to výhoda, inak spojku na ovládanie treba riešit hned za motor. Pri použití šnekovej prevodovky
je nutné mat možnost uvolnit napnuté lano ručne, spätný chod. Rohatku si vynútil samotný princíp zariadenia. Na cievke je 30m lana 7mm hrubého, prvý závit sa navíja na priemer 60mm.
Dúfam že si ztoho niečo vyberiete.
Přílohy
nav 01.JPG
nav 02.JPG
nav 03.JPG
nav 04.JPG
nav 05.JPG
nav 06.JPG
nav 07.JPG
nav 08.JPG

Cali
Příspěvky: 182
Registrován: stř črc 14, 2010 12:19 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#42 Nový příspěvek od Cali »

Děkuju moc 8) 8) 8) 8) inspirace perfektní. Kdyby něco určitě se ozvu. Ještě jednou Ti děkuju za popis a fotky 8) 8) 8)
" Mou ctí je věrnost!!!"

Uživatelský avatar
koju
Příspěvky: 55
Registrován: stř úno 02, 2011 7:48 pm

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#43 Nový příspěvek od koju »

V9tek píše:Starter použít určitě nepůjde není dělanej na dlouhou zátěž ložiska chlazení atd. Dynamo by použít určitě šlo je to vlastně motor akorád by se asi muselo trochu upravit.S odběrem proudu by asi problém nebyl na traktoru se alternátor stejně jenom fláká takže by alespon měl co dělat musel by bejt nějakej 90-120A a k tomu dimenzovaná kabeláž.

Dinamo jako motor buď z oktavky nebo možná i z trabanta a stator a rotor zapojit do serie ( to jsem ale myslim jednou zkoušel a mělo to malej kroutak)

Ale myslím jestli máš hydrauliku že hydromotor bude určitě lepší.
Zdar!
nemáš náhodou foto alebo schému,či nevieš nakresliť ako treba zapojit dinamo z oktávky,aby fungovalo ako el.motor?!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký motor na navijak? Elektro, nebo hydro.

#44 Nový příspěvek od Atlan »

Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“