Svahové vyrovnávání stroje

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Svahové vyrovnávání stroje

#1 Nový příspěvek od Terablick »

Ahoj.
Nemáte někdo na stroji nebo neznáte princip svahového vyrovnávání? Uvažuju o tom na ten horskej systémovej nosič co se chystám stavět ;-). Bude tam hafo hydrauliky, která bude z 90% ovládaná elektrorozvaděčema, ale bude tam asi i klasickej pákovej rozvaděč. Čerpadel bude taky dost. Nejméně 3. Jedno na řízení, jedno "klasické" na hydrauliku stroje a třetí velké na pohon hydraulické sekačky (UN 32/20 Q=56L/min). Může jich tam ae být i víc když bude třeba ;-). Prakticky vše bude hydraulické (včetně pojezdu), takže se svahové vyrovnávání přímo nabízí. Jen neznám úplně princip (hlavně nevím jak je to ovládané - rád bych automatické, ale v "nejhorším" aspoň ruční ovládání). Vím, že se používá čistě hydraulické (to by se mi hodilo) nebo hydropneumatické. Nevím ale jak to zapojit a čím to ovládat, a taky jestli se nějak liší konstrukce pro stroje s výkyvnou nápravou nebo třeba kloubáky (obecně stroje s výkyvem jedné části proti druhé).
Chtěl bych (zatím to vidím jako ideál) aby byl celý stroj s pevnou zadní nápravou jeden kus, a úplně vepředu by byla jen čistě náprava na jakémsi pomocném rámu s výkyvem. Na tom pomocném rámu by byla přední hydraulika, která by se nakláněla s nápravou. Zbytek stroje by byl na jednom pevném rámu se zadní nápravou napevno.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#2 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, sice vím, že to není nic platný, pro naše domácí využití, ale mám tady odkaz na Laverdu a ta se tím kopírováním a naklápěním na svahy dlouhá léta zaobírá, tady je odkaz: http://www.youtube.com/watch?v=Bc-qJ4Oz ... re=related
Je tam těch odkazů spousta a někde jsem viděl i pohledy přímo na ty mechanizmy toho naklápění. Mají tam hydraulické pístnice a bude tam i nějaké hlídání přepouštění tlaku a tak dál. Mívali to i Glorie které dřív jezdily u nás na polích. Měli jak manuální, tak mějaké automatické vyrovnávání. Určitě to tenkrát nabylo nic složitýho spíš mechanickýho. Teď to je přez počítač, ale to chce nějakou jednoduchou klasiku. No to jen tak pro zajímavost ten odkaz.

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#3 Nový příspěvek od jano »

No jeden takýto technický zázrak mám doma. Je to kombajn s vyrovnávaním do 22stupnov. O udržanie stability (polohy mlátačky a žacieho) sa stará v podstate jednoduché kyvadlo, ktoré ovláda rozvádzač. Pri jazde po vrstovnici sa patrične naklápajú aj kolesá. Je to obluda zo šírkou nápravy 3,8m. Ešte štastie, že nemáme kopce, lebo by som sa tam po....
Môže kosiť len po vrstevnici, predo zadné vyrovnávanie nemá. No je to gLORIA cp 12

Uživatelský avatar
Lišák1
Příspěvky: 1168
Registrován: úte čer 02, 2009 8:28 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#4 Nový příspěvek od Lišák1 »

Abys měl zadní nápravu napevno, tak ti to rozhodnbě nebude fungovat. Buď musíš dát čtyři pístnice, nebo by ti resp. stačily dvě pístnice na zadní nápravu a přední nechat volně výkyvnou. Na automatické vyrovnání použít elektroventily a třeba rtuťový spínač jako vodováhu.
Nissan Terrano 3,0 TDI, Zetor 5211

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#5 Nový příspěvek od Terablick »

No jo, tohle celkem chápu, ale jak to udělat v praxi. To kyvadlo mě napadlo taky, ale to nemůže jen tak tahat za páčku nebo spínat (třeba rtutí) elektrorozvaděč. Když to dojde na doraz, šel by tlak pořád. Taky by se to asi rozhoupalo. Bude třeba tlumení, nějakej doraz atd. Napadlo mě dát kyvadlo (třeba tyč o délce třeba 50cm, na konci třeba půl kila závaží, a někam blízko čepu toho kyvadla tlumič - klasiku z auta, ale ne plynovej. Čistě kapalinovej). To kyvadlo by mělo určitej mrtvej úhel aby to nekmitalo sem tam, a pak by seplo při překonání toho mrtvýho úhlu elektrorozvaděč, kterej by naklonil stroj pístem. A při maximálním možném výkyvu by tam musel bejt nějakej posuvnej oraz ovládanej právě úhlem výkuvy nápravy, kterej by zabrzdil to kyvadlo aby nespínalo když už neni kam vysouvat. Ale stačilo by to takhle? Fungovalo by to v praxi? Pochopitelně ten výsuv by musel bejt dost pomalej. Navíc ale by ten stroj musel mít obě nápravy výkyvné (přední volně a zadní tím vyrovnáváním) čímž by se asi zvedla světlá vejška, ale tím i těžiště stroje :( .
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#6 Nový příspěvek od AlexTc »

A nedalo by se to naklápění řídit třeba orbitrolem. Dát mu nějaký závažíčko který by s ním podle náklonu otáčelo

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#7 Nový příspěvek od Terablick »

No to neni špatnej nápad 8) . Ten netlačí pořád, ale jen dokud se otáčí ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#8 Nový příspěvek od AlexTc »

Mám dojem že tlačí když je volant na doraz

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#9 Nový příspěvek od Terablick »

Myslím že ne. Je to vlastně přepouštěč s pevným objemem na otáčku, takže v maximálním rejdu (na rozdíl od klasického serva z auta) podle mě netlačí ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#10 Nový příspěvek od AlexTc »

Pokud máš kola v plným rejdu a volant nedržíš tak ne,ale pokud za něj zabereš tak s ním jde o pár stupňů pohnout a v ten moment to tlačí. Alespoň takhle se to chová u mě.Ale musíš vzít docela silou,tak že to závažíčko by to třeba až do týhle polohy dostat nemuselo

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#11 Nový příspěvek od Terablick »

No možný to je. Tak by se to udělalo s dorazem ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#12 Nový příspěvek od Jiřin »

Ja bych to kyvadlo nahradil gyroskopem. Ten neni nachylny na nechtene rozhoupani. Rtut by se pri jizde po dirach prevalovala sem a tam a to by jsi byl jak na horske draze. Podobne by to mohlo byt i s kyvadlem.

Viťa1
Příspěvky: 1446
Registrován: čtv led 21, 2010 10:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#13 Nový příspěvek od Viťa1 »

Ahoj nedělá se to vyrovnání na vzduch? jinak ve škole jsme měli vyorávač na brambory ten měl vyrovnávání manualně rozvaděčem
Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#14 Nový příspěvek od kenybz »

máš 2 možnosti teda si myslím:-)
1 dáš tam rozváděč a sám budeš manuálně ne elektricky korigovat náklon a nebo plně elektronicky s proporcionálníma ventilama protože ten elektro rozvaděč má buď-to plný, a nebo žádný průtok a ty rázy co by to dělalo to by byla hrůza.
ještě jedna věc mě napadá..pokud takto budeš sekat a podvozek se ti bude vyrovnávat tak pneumatiky nepojedou celou plochou po terénu ale po hranách a budeš si tam vyjíždět koleje
u kombajnu je to jedno nebo bagru tam je to kvůlu převrácení a kvůli otoči která má byt co nejvíc vodorovně
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Svahové vyrovnávání stroje

#15 Nový příspěvek od Terablick »

Já bych to řešil tím orbitrolem. Ten jde plynule podle rychlosti otáčení. Elekronice nehovím a asi by to bylo drahé, takže to určitě ne ;-). Pneumatiky pojedou celou plochou, protože budou v rovině s terénem a mám tuhé nápravy ;-). Naopak tím, že se ta horní víc zatíží, bude ta spodní míň rejt. Chci to taky kvůli převrcení, protože mám pozemek v dost prudkém svahu a musím si dávat hodně pozor jak a kam najet abych nelehl i s tou "blbou! Husqvarnou ;-). Často jezdím po 3 a už jsem párkrát zůstal na jednom kole opřenej jen o sečení. Ta horská sekačka bude mít sečení kyvně, takže by mi to nepomohlo a lehl bych.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“