Jak udělat elektriku na domadělu

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
alexturbo
Příspěvky: 2
Registrován: úte dub 13, 2010 10:12 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Jak udělat elektriku na domadělu

#1 Nový příspěvek od alexturbo »

Potřeboval bych návod jak zapojit elektriku na domatělu alternátor do baterky a pak světla, tlumené dálkové, blinkr, spátečku atd. díky

Uživatelský avatar
Mikro
Příspěvky: 2318
Registrován: stř črc 04, 2007 11:36 am
Bydliště: Dětmarovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#2 Nový příspěvek od Mikro »

Nechceš nám nejdříve představit svůj domaděl ? 8)

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#3 Nový příspěvek od staník »

Třeba se představit se svým strojem.Každopádně by šlo vycházet ze schématu zapojení třeba traktoru Zetor 69.Alternátor má a schéma je jednoduché.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#4 Nový příspěvek od CBS »

8) ako píše staník schému nájdeš aj tu na fóre, prípadne si ju prekreslíš podla potreby popridávaš alebo porušíš niektoré obvody a keď to budeš mať na papieri, už sa do toho iba pustiť.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#5 Nový příspěvek od kenybz »

jak píšů kluci vem si schéma od traktoru a dělej podle toho a nezapomeň na pojistky nebo spíš je nevynechej....ale pokud sa na to moc necítíš a kámoš s eletriků nejsi, tož si zavolaj nekoho gdo temu rozumí
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#6 Nový příspěvek od Terablick »

Elektrika stylu alternátor - baterka, startér, a přední a zadní světla je primitivní záležitost o které neni třeba nějak složitě přemýšlet. To natáhne průměrně zdatný kutil z hlavy ;-).
Nakreslil jsem takové úplně jednoduché schémátko. Je to nejjednodušší varianta. Má "mouchy" jako například absenci relátek předních světel a podobně. Je tam jen to opravdu nezbytné pro provoz. Zkrátka nejjednodušší možná varianta. Pokud by jste někdo narazil na nějakou chybu nebo něco co by bylo vyloženě špatně, napište a opravíme to ;-). Nakreslil jsem to na rychlo z hlavy a je možné že jsem něco přehlédl ;-).
Přílohy
elektrika.jpg
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
serykarel
Příspěvky: 262
Registrován: úte říj 21, 2008 6:00 pm
Bydliště: Kamenička

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#7 Nový příspěvek od serykarel »

Našel jsem jen jeden jednu věc kterou bych udělal jinak. alternátor se dá připojit na svorku starteru. ušetří se kabel.(záleží na umístění akumulátoru)
Zetor 6911,3011 vleky 7t 701 H, T3,5 S BSS, TEK 2, pluh PN 252, kultivátor, welger wsa 350,sazeč SA2-074
Domaděl 1,9D 2x kára, smyk, obraceč sena, secí sroj
Sekačka BCS http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 73&t=18297

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#8 Nový příspěvek od Terablick »

To jo, je jedno jestli ten dobíjecí kabel od altíku vede k baterce nebo ke starteru. Stejně je to spojený kabelem ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
kucmar
Příspěvky: 1427
Registrován: stř črc 04, 2007 8:45 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#9 Nový příspěvek od kucmar »

Překreslil jsem si kdysi zapojení elektriky na papír, pomocí barevných fixek. Čiísla na spínačce, regulátoru atd. jsem ještě k tomu návodu opatřil čísly. Podle toho to musí zapojit i blbec.
Ale jak píšou kluci, jsem ochoten ti to sem vložit, pokud představíš svůj stroj a nějaké info k němu.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#10 Nový příspěvek od CBS »

Malé výhrady k schéme: Chýba kontrolka dobíjania, záleží na zapojení a prevedení alternátora, ale bežne nie je potrebný zvlášť spínač budenia alternátora a zapalovania. Poistka prívod elektriky zo štartéra pre zbytok sieťe je zbitočný zdroj možných porúch (Obvod zapaľovania, spínania štartéra a altermátora nebívajú istené vôbec, lebo je to najdôlečitejší obvod, kde pri poruche je vozidlo prakticky nepojazdné - poistky hlavne bránia poškodeniu vodičov a prípadním požiarom).

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#11 Nový příspěvek od Terablick »

Já taky spínání starteru a buzení nemám ve schématu zvlášť jištěné. Hlavní pojistka tam taky být nemusí, to je fakt 8) . Kontrolka je jedna z těch věcí co nejsou nezbytné k fungování - proto tam není :) . Jistě se hodí, stejně tak kontrolka mazání.
"záleží na zapojení a prevedení alternátora, ale bežne nie je potrebný zvlášť spínač budenia alternátora a zapalovania" - právě - a proto raději odděleně - pro jistotu.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#12 Nový příspěvek od CBS »

Kontrolka dobíjania alebo iná indikácia je podla mna minimálne tak dôležitá ako indikácia mazania motora. Na Nissane nám prestala pred štartom svieťiť kontrolka dobíjania, spomedzi toľkých kontroliek sme si to všimli až keď už nešlo naštartovať. Podobne ma volal strýko pozrieť dobíjanie na vysokozdvihu (Lada alternátor s vybračným regulátorom - indikácia dobíjania palubním ampérmetrom). Vraj odkedy pomohol pri štartovaní oktávky má pocit že to slabo alebo vôbec nedobíja. Nakoniec som zistil že to dobíja správne aj keď uhlíky budenia si už žiadajú výmenu a chyba bola v zaseknutom ampérmetri.
Kamarát ma volal, že mu na forde pri volnobehu začalo blikať dobíjanie - uhlíky ale aj zberné krúžky našrot. Po vyčistení blikanie prestalo, no upozormil som ho, že je načase znánať nový alternátor, lebo nevie kedy ho to kde môže nechať (už mal podobné problémy, no komu niet rady tomu niet pomoci) :D

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#13 Nový příspěvek od Terablick »

Jediná kontrolka která je opravdu důležitá (pokud na to nemá stroj budík - tlakoměr) je mazání. Kontrolka dobíjení sice samozřejmě včas odhalí poruchu, ale to by jsme taky mohli mít kontrolky na všechno ;-). Traktor jistě jde snadno pustit z kopce nebo nastartovat pomocí kabelů, a slabé nebo nefungující dobíjení se projeví už na poklesu otáček starteru či pohasnutí světel. Navíc mnoho strojů jsou diesely, a ty nepotřebujou prakticky k provozu baterku vůbec (pominu-li starter, el.mag. ventil na čerpadle a motory s elektronikou). Pochopitelně je rozhodně lepší kontrolku mít, a i tak hlídat (občas přeměřit) stav baterie atd, ale nezbytná pro provoz není (ani ta na mazání, ale tu bych důrazně doporučil, protože tam hrozí nevratné poškození motoru už jen při nízkém tlaku mazání či odlití hladiny ve svahu) ;-).
jak jsem ale napsal, schéma není úplné, a neobsahuje celou řadu potřebných či doporučených prvků. Nakreslil jsem zjednodušenou nejsnažší a nejjednodušší variantu zapojení nezbytnou pro provoz + osvětlení (na žádost tazatele - chtěl i osvětlení). Netvrdím že je to dokonalé nebo kompletní schéma ;-). Je to základ nezbytný pro chod stroje ;-). jistě by se našla řada chyb, nepřesností, lepších řešení či chybějících prvků "ideálního" okruhu ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#14 Nový příspěvek od CBS »

Zostať niekde visieť s vyšťaveným akumulátorom nie je až také ťažké. Indikácia mazania a dobíjania akumulátora patrí k základom, o tom snaď nemá zmysel polemyzovať. Najdôležitejšia je elektrika okolo motora, hlavne ak ide o novší motor, preto je najlepšia schéma od vozidla z ktorého je motor. Nejaké to svetlo azda nemôže byť až taký problém. Taký luxus ako smerovky parkovačky, brzdové svetlá a podobné krámi závisia od autora. Ak niekto nemá ani tušenie, čo všetko potrebuje zapojiť radšej nech sa obráti na niekoho zdatnejšieho.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat elektriku na domadělu

#15 Nový příspěvek od Terablick »

Tak nějak.. Ono celé tohle téma je pravděpodobně vtip (hloupej), ale tak když to chtěl, má to mít ;-)... Jak se říká "mě nas... jen inteligent" ;-). A to pán s nickem H....r neni ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“