Odrezování a čištění strojů, železa

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20855
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#16 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, zítra Ti zjistím přesnej název, je to od Bernera. Mám od toho bezpečnostní list a tam to je napsaný jak se to jmenuje a tak.

Uživatelský avatar
Lukibos
Příspěvky: 733
Registrován: stř črc 11, 2007 10:51 am
Bydliště: Polanka nad Odrou

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#17 Nový příspěvek od Lukibos »

Ok díky

Uživatelský avatar
Libor
Příspěvky: 1256
Registrován: stř črc 04, 2007 8:45 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#18 Nový příspěvek od Libor »

Já taky díky :friends: 8)

Uživatelský avatar
mr.prazdroj12
Příspěvky: 518
Registrován: pon kvě 18, 2009 10:59 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#19 Nový příspěvek od mr.prazdroj12 »

zdravíčko,

Jaké máte zkušenosti s klasickým odrezovačem, byl jsem vyslán jej koupil do práce a asi se mu musí ten rez předkousat, protože to mic nedělá. Byla to půllitrová žlutá lahvička, stála asi 70 kaček, výrobce nevim.
velké problémy neřeš, řešení se časem nabídne samo

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#20 Nový příspěvek od Terablick »

Pokud se to jmenuje Odrezovač T, tak to neodrezuje v tom smyslu, že by to rez zničilo nebo odstranilo, ale v tom smyslu, že (po mechanickém očištění - odstranění toho co jde dolu) zastaví další reznutí chemickou přeměnou rezu na nějakou jinou sloučeninu (neoplachuje se to ani nijak nečistí po aplikaci), a na to se to normálně natře a nemělo by to pod nátěrem dál reznout. Že to funguje se pozná tak, že ten natřenej povrch jakoby zfialoví (s nádechem do dalších barev). Musí se to ale očistit předem od silnějších vrstev a všeho co jde dolu ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Petr 55
Příspěvky: 258
Registrován: stř črc 04, 2007 11:15 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#21 Nový příspěvek od Petr 55 »

Ještě existoval jiný bezoplachový odrezovač, po kterém rez zase zešedla. Ale stejně jsem potom odrezenou plochu opláchl. Moc se mi nezdála soudržnost šedého podkladu. S odrezovačemT jsem kdysi také dělával. Pokud je vrstva rezu silná, musí se postup odrezení několikrát opakovat.
Ferda Mravenec - můj vzor.

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#22 Nový příspěvek od PA »

rez rozpousti lecjaka kyselina ,samozrejme i HCL. ta se pouzivala v prumyslu napr. na moreni zeleza. jenze trochu rozpousti i samotne zelezo(nejen ona). vznikajici vodik difunduje do materialu a zpusobuje vodikovou krehkost. nekoupal bych tam teda mensi pevnostni veci. v prumyslu pouzivaji do HCL specialni inhibitory ,zabranujici pruniku vodiku do materialu. nevim ,kde by se nechal sehnat maloobchodne.
kyselina fosforecna byva zakladni slozkou vetsiny komercnich odrezovacu (i cocacoly :) ).
tahle kyselina je ale pomerne dost draha. do fosforecny doporucujou na netu jako inhibitor pevny lih (urotropin ,Hexamethylentetramin) - nove pod obchodnim nazvem Hexa.
myslim ,ze tuhle kyselinu obsahuji oba bezne rozsirene odrezovace HB SIL(bily zbytek) a odrezovac T(fialovy zbytek). ja sem haklivejsi veci delal odrezovacem T a fialovy zbytek okartacoval a tak nekolikrat ,nez bylo cisty zelezo. myslim ,ze to zanecha povrch do jiste miry pasivni(odrezovace by mely mit snad nejake takove slozeni) ,na rozdil od odrezovani v samotnych kyselinach(ty se usadi v mikroporech a muzou zpusobovat dalsi korozi).
nejsem odbornik ,sou to informace z netu. hledejte
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#23 Nový příspěvek od Terablick »

Prej nejsem odborník a napíše přednášku z chemie :smich: . Ale myslím, že to je naprosto přesný ;-). Ten odrezovač T + mechanický čištění bude asi ideální volba ;-). Nakonec důkladně odmastit a natřít, nebo naopak pečlivě namastit nějakou extrahustou (voskovou) vazelínou (pokud to nejde natřít nebo to nechceme natřený) ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#24 Nový příspěvek od kenybz »

Rukama mě prošlo hodně chemických průmyslových sraček a poslední 2 roky používáme na číštění strojů a vstřikovacích forem od firmy HEINOL Sprüh-Maschinenreiniger Profi
čístí to velice dobře rospouští i rez a i ltitý šmír na obráběcích strojích, přitom to korozi nezpůsobuje a hlavně to nesmrdí a nežere ruky.
jako odmašovadlo se používá naředěný louh sodný, který dokáže odstranit i barvy kůpíte v každej drogérce je obsažený ve většině průmyslových čističů no a na rez kyselina fosforečná...ale to už opakuju co tu bylo napsané. Doma mám odlétého v kanystru trochu cyklohexanonu ponořím do něho zatvrdlů štětku a za pár minut barva změkne ale je to docela humus...Nejhorší je že si kůpíte za velké peníze čistič nebo jedno co a ve skutčnosti je to jen trochu louhu či kyseliny
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#25 Nový příspěvek od kenybz »

neuvěřitelné na netu sa dá kůpit hodně chemie...
http://www.ucebnipomucky.net/Chemikalie/
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#26 Nový příspěvek od Terablick »

Hmmm . Pěknej seznam, a asi to všechno jde běžně objednat na dobírku ;-). Pro mladé chemiky učiněný ráj 8) .
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Mikro
Příspěvky: 2318
Registrován: stř črc 04, 2007 11:36 am
Bydliště: Dětmarovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#27 Nový příspěvek od Mikro »

Je tam na vrchu taková malá poznámka a to :

Od 1. ledna 2010 byl ukončen prodej chemikálií soukromým osobám.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#28 Nový příspěvek od Terablick »

aaaha :). To jsem si nevšiml 8)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20855
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#29 Nový příspěvek od ota »

Tak konečně jsem si napsal jak se jmenuje to odmašťovadlo. Dneska jsem mluvil s klukem co k nám jezdí a nabízí věci od Bernera. Tak mi to našel v katalogu.
Tak to co jsem měl já se jmenuje: Čistič dílen a provozů a je to 25 litrový kanist, obj. číslo: 22367
Potom mi povídal, že si automechanici berou přípravek na mytí aut a strojů a ten se jmenuje: Čistič motorů Active. To mají v 5 litrovém a 25 litrovém balení, obj. číslo: p
pro 5 litrový 22359 a pro 25 litrový obj. číslo 22360
Mají strašou spoustu věcí a nářdí, podle katalogu a dneskajsme se v něm prohrabali. Ty přípravky splňují spoustu všelijakejch ekologickejch limitů, jsou odbouratelné a tak kolem. Jinak já jsem byl s tím čističem dílen a provozů velice spokojenej. Proti nějaký Arvě, nebo benzinu to je tak asi 100x lepší a víc to vyčistí.
Od Bernera seženeš regionálního prodejce a on už se postará o sehnání a nabídku věcí co je pořeba. Menší věci a nářadí dodávají do dvou dnů a nebo do týdne. Kolikrát si něco objednáme a druhej den odpoledne tam věci jsou přepravní společností.
Tak asi tolik k té čistící vodičce.

Uživatelský avatar
Petr 55
Příspěvky: 258
Registrován: stř črc 04, 2007 11:15 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kyselina solná a ozubená kola V3S

#30 Nový příspěvek od Petr 55 »

Když má něco čistit a žrát a rozežírat, tak to musí být agresivní a tak té ekologičnosti moc nevěřím. A když to je ekologické, tak to nemůže čistit. Potom je to něco jak neposkvrněné početí Panny Marie. :smich:
Ferda Mravenec - můj vzor.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“