Zvětšení vnitřního průměru řemenice

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
bux.bunny
Příspěvky: 3
Registrován: sob kvě 22, 2010 6:41 pm

Zvětšení vnitřního průměru řemenice

#1 Nový příspěvek od bux.bunny »

Dobrý den ve spolek,

lze nějak zvětšit vnitřní (upínací) průměr řemenice? Mám třístupňovou řemenici (materiál ocel) o vnitřním průměru 16mm a drážkou šíře 5mm. Lze nějakým způsobem zvětšit průměr na 19mm a vyfrézovat (na obrážečce) drážku šíře 6mm? Je to technicky možné? Pokud ano jak? upnout do sklíčidla soustruhu a do koníka upnout vrtací hlavičku s příslušným vrtákem? nic jiného mě nenapadá, ale nevím, zda to není utopie.

díky za reakce

Uživatelský avatar
Mirek LKT
Příspěvky: 4529
Registrován: pon pro 01, 2008 9:23 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Zvětšení vnitřního průměru řemenice

#2 Nový příspěvek od Mirek LKT »

Určitě to možné je , pokud to síla materiálu dovolí. Odnes to nějakému soustružníkovi a ten si už bude vědět rady . Mě to taky dělal , ale jak to ti nepovím . Jen jsem to tam donesl a pak hotový zas převzal .
Kde ostatní končí , my začínáme ...LKT

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: Zvětšení vnitřního průměru řemenice

#3 Nový příspěvek od petr j »

:shock: no když na soustruhu, tak snad nožem, ne ? co bys tam hlodal vrtákem, tím můžeš maximálně hrubovat ale ne dělat čisto míru. nějak jsem asi nepochopil otázku. díry se soustruží normálně a pokud ta řemenice nemá půl metru průměr, upneš ji také do každého soustruhu

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Zvětšení vnitřního průměru řemenice

#4 Nový příspěvek od ota »

Dělám to takhle: Vezmu řemenici, upnu do sklíčidla soustruhu. Vyrovnám indikačními hodinkami na díru aby co nejmíň řemenice házela. Potom vezmu vnitřní nůž a prosoustružím stávající díru na požadovaný průměr. Většinou podle hřídele napasuju s malím přesahem, na naklepnutí. Měřím vnitřním mikrometrem. Po prosoustružení díry přehodím nožovou hlavu za druhou v které mám upnuty nože na prošťouchání drážky. Přehazuju hlavu celou, protože mám doma tři. V jedné základní ubírací nože + upichovák, v druhé hlavě vnitřní nože + vnitřní závitovej nůž. Ve třetí hlavě mám ty nože na šťouchání drážek. Nůž je ve středu osy vřetena a postupně prošťouchám požadovanou drážku na soustruhu. Jezdím suportem směrem ke vřetenu bez otáčení vřetena to je jasný. No a postupně prošťouchám drážku, jako na obrážečce.
No takhle ve skratce to dělám já. Ale jak píše Mirek LKT dones řemenici k soustružníkovi a on Ti ji v suchým tryčku upraví. Jo vrtákem ta díra nejde vyvrtat, páč ta drážka by Ti to moc nedovolila vrtat a když jo, tak by Ti přez ní drncal vrták a udělalo by to trochu šišku. Ale hlavní věc, netrefil bys ten správný rozměr ani prd. Vrták vrtá díry plus mínus desetiny a ty potřebuješ ve stovkách. Potom bys tam musel řemenici buďto naflákat palicí, nebo by tam měla vůly a kvedlala by se.

bux.bunny
Příspěvky: 3
Registrován: sob kvě 22, 2010 6:41 pm

Re: Zvětšení vnitřního průměru řemenice

#5 Nový příspěvek od bux.bunny »

a nemůže se nůž poškodit, když bude vnitřní průměr zvětšován? (kvůli již vyfrézované drážce pro pero...)

Ještě mě napadlo nechat u soustružníka vytočit redukci (prodloužení hřídele s osazením na 16mm a příslušnou drážkou pro pero), kterou bych upevnil na hřídel 19mm a následně bych na ni nasadil řemenici. nevím co je tedy lepší, zda se pokusit o zvětšení průměru řemenice, nebo využít redukci.

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4253
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: Zvětšení vnitřního průměru řemenice

#6 Nový příspěvek od pepa.traktor »

kolego navštiv soustružníka on se stím popere,nevymýšlej vymyšlené 8)
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

bux.bunny
Příspěvky: 3
Registrován: sob kvě 22, 2010 6:41 pm

Re: Zvětšení vnitřního průměru řemenice

#7 Nový příspěvek od bux.bunny »

máte pravdu, to bude ze všeho nejlepší

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Zvětšení vnitřního průměru řemenice

#8 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, ten nůž to vezme jako fík. Sice se někdy stane, že se odlomí špička, nabrousí se a jede se dál. Nijak mi ta drážka nedělala problém. Řekl bych, že čím větší průměr díry, tím větší je možnost odlomení špičky. Ale při takhle malém průměru to půjde dobře. Nedávno jsem dělal pánovi z 10 mm díry 14 mm a v suchym tryčku. Potom jsem mu dělal ještě druhou a ta byla 20 mm a protáčel jsem ji na 24 mm a šťouchal klínek 6 mm. Taky vpohodě.
Ale jak píšou kolegové, vezmi řemeničku k soustružníkovi a on si poradí. Pro známé to dělám zadarmo a pro cizí za pár kaček. Tak když seženeš známího, tak není co řešit.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“