LED světla a rádio

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 976
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

LED světla a rádio

#1 Nový příspěvek od Radek01 »

Ahoj.
Dneska jsem si namontoval LED světla na denní svícení na škodu felicii 1,3 r.v. 1999. Zapnu autorádio a hraje krásně, pustím denní světla a začne syčet, signál se ztratí. Když jedu údolím (kde není silný sign) tak nechytnu nic, když jedu na kopci kde je sign. silný tak rádio hraje dobře. Když světla v údolí zhasnu, tak to začne hrát normálně.
Jsem z toho docela jelen, jak mohou výkonové LED rušit signál autorádia.
Co proti tomu?
Mám dát k autorádiu nějaký kondenzátor, nebo nějakou cívku, nebo odruštit ty diody?
Je to divné, nevím co s tím. :shock:
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
Mirek LKT
Příspěvky: 4529
Registrován: pon pro 01, 2008 9:23 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: LED světla a rádio

#2 Nový příspěvek od Mirek LKT »

člověče mám stejnej problémek na octávce. Světla jsem koupil značkový , žádnej levnej šunt co někdo sletuje doma a pak prodává na aukru .
Taky bych rád věděl jestli y pomohl nějakej odrušovací prvek. :-/
Kde ostatní končí , my začínáme ...LKT

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 976
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: LED světla a rádio

#3 Nový příspěvek od Radek01 »

No já právě taky. Napřed jsem měl za 400,- a ty šly po 3 týdnech do kytek.
Teďka jsem si koupil za 1260,- a ruší mi to signál. Zítra zkusím koupit kondenzátor 100nF a dám ho paralelně k těm světlům, ale je to naslepo, jenom tipuji co by to mohlo odrušit. Vůbec nevím kde se to tam bere. Jestli jsou ty LED napájeny nějak pulsně a není to odrušeno, nebo tak něco.
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: LED světla a rádio

#4 Nový příspěvek od kenybz »

v tech světlách bude impulzní napájecí zdroj pro ty ledky a bude neodrušený...pomohla by nějaká indukčnost s kondíkem dej tam elektrolyt 50uF/12V
ale cívku ti neřeknu jaků...možeš navinůt cca 50 závitů cul 0,4mm na malé feritové jádro nebo použij odrušovací prvek ze zdroje počítače a nebo běž do prodejny kdes to kůpil a daj jim doddržťky protože ač to nestálo málo tak je to neodrušený schit
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: LED světla a rádio

#5 Nový příspěvek od CBS »

Zdravím, pomocou filtra z feritového jadra (dve vinutia pre oba prívodné vodiče - z PC zdroja) a za to kondenzátor 100n by to snáď moholo pomôcť. Treba však skúsiť jednu z cievok zapojiť aj v jednom aj v druhom smere - nie je to jedno.
Tie denné svetlá maš v okienkach kde sa montujú hmlovky?

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 976
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: LED světla a rádio

#6 Nový příspěvek od Radek01 »

Nee, já mám mlhovky, ale ony jsou dost ploché, tak jsem je našrouboval pod světla na plastový nárazník.
Jak to myslíš s tou cívkou se dvěmi vinutími, hoď na kousek papírku nákres a naskenuj mi to prosím. Ať to mohu nějak zmastit. :)

Jinak jsem to zkoušel s těmi předešlými světly a na 100km se mi sníží spotřeba o 1 deci. Takže tu cenu světel mám do půl roku zpátky na benzínu s etanolem.
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

fekete2
Příspěvky: 4
Registrován: pon bře 01, 2010 8:24 pm

Re: LED světla a rádio

#7 Nový příspěvek od fekete2 »

Když mně nikdo neukamenuje zkusil bych odrušovací člen mezi radio a napájení jak známo dioda jede jedním směrem :)Dřívwe to dělali skodovky VS alternátor anebo sterace.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: LED světla a rádio

#8 Nový příspěvek od CBS »

Takto nejako, pretože nie je jedno ako sú zapojené začiatky vinutí tej tlmivky, treba skusiť vymeniť miesta A a B medzi sebou (na navinutej cievke je to aj tak problém zistiť).
Přílohy
filter.JPG
filter.JPG (5.92 KiB) Zobrazeno 6265 x

fekete2
Příspěvky: 4
Registrován: pon bře 01, 2010 8:24 pm

Re: LED světla a rádio

#9 Nový příspěvek od fekete2 »

+ a- je dané pro diody nebo LED ???? :friends:

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: LED světla a rádio

#10 Nový příspěvek od CBS »

fekete2 píše:Když mně nikdo neukamenuje zkusil bych odrušovací člen mezi radio a napájení jak známo dioda jede jedním směrem :)Dřívwe to dělali skodovky VS alternátor anebo sterace.
V podstaťe je jedno, kam tento filter pripojí, no najlepšie je rušenie eliminovať najbližšie k miestu jeho vzniku, ak myslíš pripojiť usmerňovaciu diódu niakam v závernom smere, tie kondenzátory plnia podobnú funkciu, s výnimkou toho, že dióda si neporadí s vysokofrekvenčným rušením s malou amplytúdou. Dióda je vhodná k indukčným záťažiam - elektromotory, elektromagnety, ... kde pri vypínaní vznikajú strmé impulzy vysokého napätia opačnej polarity ako je napájacie napätie. Aj tak nie je 100% isté, že filter čo som načrtol pomôže. Ak však tento filter nepomôže, stálo by za pokus čo sa bude diať, ak sa tieto denné svetlá na skúšku napoja na druhý akumulátor, ktorý nebude pripojený na šieť vozidla - hoci je to menej pravdepodobné rádio môže byť rušené aj vyžarovaním meniča pre LED.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: LED světla a rádio

#11 Nový příspěvek od CBS »

fekete2 píše:+ a- je dané pro diody nebo LED ???? :friends:
tomu filtru je to jedno kde bude +/-, napätie privedieš normálne ako si vyžadujú LED, napätie je rovnaké na vstupe ako na výstupe teda ak pripojíš na vstup hore + bude hore aj na výstupe. Ešte som zabudol, kondenzátory treba použiť keramické.

Aj LED je dióda (svetlo emitujúca) ak ju zapojíš v závernom smere nesvieťi, no tie denné svetlá netreba skúšať zapojiť opačne - nemusia to prežiť :tyty:
Naposledy upravil(a) CBS dne čtv kvě 20, 2010 11:37 pm, celkem upraveno 1 x.

fekete2
Příspěvky: 4
Registrován: pon bře 01, 2010 8:24 pm

Re: LED světla a rádio

#12 Nový příspěvek od fekete2 »

V podstatě s Vámi musím souhlasit ale chtěl sem to nějak vysvětlit selským rozumem(bez uražky pro každého) 8)

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: LED světla a rádio

#13 Nový příspěvek od CBS »

Snažím sa čo najjednduchšie, na dotazy rád zodpoviem, osobne tu z fóra nepoznám nikoho, preto neviem kto čo ovláda :friends: určiťe sú tu aj skúsenejší ľudia, ktrý možno niečo upravia alebo doplnia 8)

fekete2
Příspěvky: 4
Registrován: pon bře 01, 2010 8:24 pm

Re: LED světla a rádio

#14 Nový příspěvek od fekete2 »

Jen jsem se zapojil do vlákna. :'(

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 976
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: LED světla a rádio

#15 Nový příspěvek od Radek01 »

OK díky.
Dneska po práci jdu koupit kondenzátory a (pokud zase nebude pršet) jdu to zkoušet odrušit.
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“