soustruh jak postavit

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
alexturbo
Příspěvky: 2
Registrován: úte dub 13, 2010 10:12 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

soustruh jak postavit

#1 Nový příspěvek od alexturbo »

nemá někdo zkušenosti jak postavit malý soustru potřebuji ho na modelování díky?

Uživatelský avatar
Frantík
Příspěvky: 706
Registrován: pát črc 27, 2007 11:15 am
Bydliště: Plzeň

Re: soustruh jak postavit

#2 Nový příspěvek od Frantík »

Asi Ti to nebude úplně pod vousy, ale pokud chceš přesný soustruh na drobnosti, tak bych doporučil koupi malého nového v OBI, Bau....... a máš klid. Vyrábět prizmatické lože, převodovku, přesné vedení vřetena, souosost,...... to se spíš nepovede, hafo času, shánění, peněz a výsledek bude k prdu. Když popátráš v inzercích, tak najdeš i nějaký starší za míň a na Offroadforu bude jeden k mání v sekci Bazar / Ostatní.

Mnoho zdaru :friends:
Když mùžu, pomùžu a poradim a občas kecam. :-)

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: soustruh jak postavit

#3 Nový příspěvek od Terablick »

No já když slyším modelování, představím si modeláře (tedy člověka co staví modely aut, letadel nebo lodí), a tam jistě nebude potřeba suport a podobně, ale jen vřeteno (třeba jen s hroty) do kterého se upne obráběný předmět (většinou balza, dřevo, plast, silon...) a možná oporu pro nůž, který bude držet v ruce. Ale třeba se pletu a opravdu se bude jednat o kompletní a přesný soustruh ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Robo
Příspěvky: 404
Registrován: pon črc 09, 2007 7:08 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: soustruh jak postavit

#4 Nový příspěvek od Robo »

Koukni sem, kdysi jsem ho chtěl stavit. Na požádání ti pošlou návod.
http://www.vavra-soustruhy.cz/about-us/

Uživatelský avatar
kajjik
Příspěvky: 631
Registrován: stř čer 24, 2009 6:15 pm
Bydliště: Zlín

Re: soustruh jak postavit

#5 Nový příspěvek od kajjik »

No ten se mi celkem líbí na kolik by to tak vyšlo? A jakou to má přesnost? A parametry a vyrobil si ho někdo odtud nebo má do apoň někdo doma? Díky
Zetor crystal 12011 http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 42&t=82270
štepkovač: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 48&t=61022

Co si člověk neudělá, to nemá!!!

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: soustruh jak postavit

#6 Nový příspěvek od sychrovak »

Když já modelařil stačila souprava od Narex za pár šupů.Stojánek,komponenty a vrtačka narex.Bylo to nejlevnější.
Jinak ti mohu nabídnout toto jako základ na stavbu soustruhu.Ale je to velké
Měrový koník2.jpg
Měrový koník.jpg
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

dms
Příspěvky: 326
Registrován: pon srp 10, 2009 1:08 pm

Re: soustruh jak postavit

#7 Nový příspěvek od dms »

http://www.vavra-soustruhy.cz/
toto som tiez staval, nejakych 5-6 rokov naspat, vtedy ma to vyslo na nejakych 8000 SKK...

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: soustruh jak postavit

#8 Nový příspěvek od chobotek »

Měl bych vřeteník, tyče a brejle na soustruh s tyčovým ložem. Točná délka asi 600mm, průměr do 200mm. Jako základ by to snad šlo. Nějaké suporty by se taky našly. Jak to vyhrabu, nafotím. Jestli není potřeba dělat závity, tak to s pračkovým motorem udělá ještě dost práce (nebo 3f a měnič).
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mirda
Příspěvky: 49
Registrován: pát pro 11, 2009 12:14 pm

Re: soustruh jak postavit

#9 Nový příspěvek od mirda »

Kajjiku,
zmíněný soustruh jsem postavil v r 1989 , tehdy ještě knížka nebyla vydána , dělal jsem to podle časopisu "UROB SI SÁM". Mám univerzálku průměru 100mm, točná délka cca 500 mm. Tyčové lože průměr 40mm. Větší průměry oceli nad 60mm se musí dělat opatrně jen s malou třískou. Přesnost pro lícování s ložiskem dostačující, při nezbytné trpělivosti lze dosáhnout přesnosti profisoustruhů. Soustružení plastů, dřeva , silonu absolutně bez probémů. Používám ho 20 let , dostává zabrat při větších průměrech ( omezená tuhost), ale jinak nezmar, nemá se na něm co pokazit.
Výhoda: mohu si kdykoliv cokoliv vysoustružit a nikoho se nemusím prosit. Když to zkur...m, udělám si to znovu.
Nevýhoda: Nízká produktivita, musí se udebírat malá tříska. posuv pouze ruční, tyčové lože.
Příslušenství sice nemám, ale s tím lze pak udělat např. jakýkoliv závit.

Myslím, že dnes se dá tento soustruh koupit hotový,nebo i jako stavebnice ( pak odpadne shánění materiálu). Ceny však neznám, zřejmě je možno zjistit u firmy Kapoun -soustruhy .

Objektivně přiznám, že soustružek s klasickým ložem je mi sympatičtější, ale 30tisíc za nějakou Čínu se mi zdá moc pro takové to "domácí žvýkání".

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“