teplota oleje ve štíp.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rudy
Příspěvky: 235
Registrován: stř dub 15, 2009 5:43 pm
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

teplota oleje ve štíp.

#1 Nový příspěvek od Rudy »

Ahoj. Mám takový problém. postavil jsem si nedávno štípačku a k ní hydraulickou jednotku. Mám tam čerpadlo U16 (22,5l/min, 16Mpa). Všechny hadice jsem sjednotil se závity 1,5x18, v nádrži je asi 15l oleje, rozvaděč je s plným volným průtokem (45l/min). Vše funguje parádně akorát se mi zdá že se hřeje olej. Tak po dvou hodinách štípání se už na čerpadle neudrží ruka a nádrž i píst jsou taky poměrně horký (dýl jsem zatím nezkoušel ale traktorem jsme štípali skoro 5h v podstatě nonstop a olej byl sotva vlažný). Tak se ptám, jestli to mám nějak řešit?? Jakou tak má mít olej provozní teplotu??

davidof
Příspěvky: 353
Registrován: stř led 13, 2010 9:37 pm
Bydliště: Přerov

Re: teplota oleje ve štíp.

#2 Nový příspěvek od davidof »

Nadrž maš samostatnou? Ja mam olej v noze štipačky a tim padem je štipačka jeden velkej chladič a fakt se to nehřeje čerpadlo je asi teply jak vlažnej hrnek co vypije děcko a zbytek sotva vlažnej a to motor toči 2800! Měl sem fest obavu že to uvařim ale fakt to fachči. Kdyžtak mrkni na DAVIDOVA ŠTIPAČKA
Přílohy
P1040457_změna velikosti.JPG

davidof
Příspěvky: 353
Registrován: stř led 13, 2010 9:37 pm
Bydliště: Přerov

Re: teplota oleje ve štíp.

#3 Nový příspěvek od davidof »

Poslal jsem špatnou fotku,najdu spravnou,ted budu koupat tyhle 2 lumpy.

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 969
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: teplota oleje ve štíp.

#4 Nový příspěvek od Radek01 »

Ahoj
Také jsem měl problém s tím, že se mi přehřívala štípačka. Mám motor 1400 ot/2,2kW a čerpadlo z ify. No k věci, vždycky tak po půl hodině štípání jsem na pístnici nemohl udržet ruku a vše včetně nádrže (4l kanystřík od ředidla) mělo tak 70°C. Vyřešil jsem to tak, že že jsem vracečku pustil přes topení z fordu (vykuchal jsem jenom ten chladič). A ono se to pořád docela dost hřálo, tak jsem k tomu chladiči přidal ventilátor na 230V. A od té doby je pokoj nahřeje se to maximálně na provozní teplotu asi 30-40°C a to mám přitom v okruhu jenom 4l oleje. Někde jsem četl, že by se hydraulika neměla ohřát na víc jak 80°C pak odcházejí manžety, Okroužky a vše gumové.
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: teplota oleje ve štíp.

#5 Nový příspěvek od ota »

Mám štípačku průměr pístu 100 mm, hadice na 22 klíč, takže díru uvnitř přesně nevím. Hydraulika motor 3 kW, 950 ot/min. Čerpadlo tak kolem 35 litrů, přesněji bych se musel kouknout. Nádrž tak 50 litrů. Když v parném létě šťípu 6 hodin v kuse, ohřeje se olej tak, že se na pístnici, nádrži, vyrovnávací bambuly udrží ruka sotva, není to zase jako pěťák. Zatím nemám problém. V práci máme vysekávačku na plech, ta má hydraulickej pohon. Když jede 24 hodin v kuse, tak by se na hadicích daly smažit vajíčka :smich: Má chladič nahoře a ten má čidlo na teplotu. Ale v létě když je pařák, tak chladí a když se jede něco s třeba 20 000 dírama na jedné tabuly, tak to nestíhá chladit. Ale nikdy nebyl problém.
Takže buďto zvětšit nádrž na olej obsahově a zvětšit plochou, nebo na ní nějak navařit žebra, nebo dát chladič, tak jak píše Radek01. Jo na té vysekávačce je čidlo na 45C a potom spíná. Takže to taky nenechávají přehřívat.
Přílohy
Štípačka.JPG
Hydraulika.jpg

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: teplota oleje ve štíp.

#6 Nový příspěvek od CBS »

Rudy píše:Ahoj. Mám takový problém. postavil jsem si nedávno štípačku a k ní hydraulickou jednotku. Mám tam čerpadlo U16 (22,5l/min, 16Mpa). Všechny hadice jsem sjednotil se závity 1,5x18, v nádrži je asi 15l oleje, rozvaděč je s plným volným průtokem (45l/min). Vše funguje parádně akorát se mi zdá že se hřeje olej. Tak po dvou hodinách štípání se už na čerpadle neudrží ruka a nádrž i píst jsou taky poměrně horký (dýl jsem zatím nezkoušel ale traktorem jsme štípali skoro 5h v podstatě nonstop a olej byl sotva vlažný). Tak se ptám, jestli to mám nějak řešit?? Jakou tak má mít olej provozní teplotu??
Budeš potrebovať na prepad nejaký chladič, nebolo by doveci ani zväčšiť prierez prepadového vedenia. Traktor má olejovú náplň približne dvojnásobnú a slušným chladičom je prevodovka. Od prehriateho oleja budeš mať všetky manžety a o-krúžky rýchlo tvrdé ako betón. :tone:

Uživatelský avatar
Rudy
Příspěvky: 235
Registrován: stř dub 15, 2009 5:43 pm
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

Re: teplota oleje ve štíp.

#7 Nový příspěvek od Rudy »

Ahoj díky za rady. Ten chladič mě už taky napadl, ale přece jen by se to by se to mělo uchladit i bez něj.. Tak nevím v obchodě s hydraulikou mi ten pán říkal, že hadice s koncovkamy 1,5x18 musí stačit na čerpadlo s průtokem 22,5l ale asi nestačí.. včera jsem to zkusil propojit bez rozvaděče (viz foto) ale běželo to jen chvilku tak to zkusím zítra a nechám to dýl a uvidím...asi sem měl dát rovnou silnější hadice...
Přílohy
Foto845.jpg
Foto844.jpg

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: teplota oleje ve štíp.

#8 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Ty hadice určitě na udaný průtok musí stačit. Ono nikdy nejde počítat s tím, že ta hydraulika bude po několika hodinách činnosti jen vlažná.
Jak už bylo napsáno, porovnávat to s teplotou oleje při napojení na traktor nelze. Chladící účinky vlastní skříně traktoru jsou mnohonásobné oproti namontované nádrži (podobně jako štípačky s nádrží v těle nohy).
Hydraulika si obecně nejlíp brumlá kolem 60ti stupňů a na tom už ruku určitě neudržíš.
Já bych ty stupně dejme tomu po dvou hodinách štípání změřil (nebo měřil průběžně), když by to bylo na 80ti stupních, řešil bych nějaké chlazení.

Ještě mě napadlo - co filtr? Neucpává systém?

Mirek

Uživatelský avatar
Rudy
Příspěvky: 235
Registrován: stř dub 15, 2009 5:43 pm
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

Re: teplota oleje ve štíp.

#9 Nový příspěvek od Rudy »

Ahoj. Díky za rady. Hlavně, že vím že ty hadice stačí. Zejtra se snad pustím do výměny nádrže za větší a uvidím. Chtěl bych, aby tam tedy bylo tak +-50l oleje to snad už bude stačit, kdyby náhodou né, tak přijde na řadu chladič.. tak ještě jednou díky.

Uživatelský avatar
Zdeněk B.
Příspěvky: 452
Registrován: úte říj 30, 2007 10:31 am
Bydliště: Tábor

Re: teplota oleje ve štíp.

#10 Nový příspěvek od Zdeněk B. »

No nevím, čemu se divíš. Pokud máš čerpadlo s průtokem 22l/min a nádrž 15l tak ti celá náplň oběhne skoro 1,5x za minutu. A když započítáš účinnost cca 60% (na víc se v otevřeném HO těžko dostaneš), tak maříš 40% výkonu na ohřev oleje. Buď zvětši olejovou náplň (doporučuje se čtyřnásobek minutového průtoku čerpadla), nebo zařaď chladič s nuceným větráním a bude po problému.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: teplota oleje ve štíp.

#11 Nový příspěvek od Terablick »

Pokud to bude stačit pro dostatečně rychlý výsuv, snížil bych otáčky, případně tlak v okruhu, větší nádrž určitě a pokud to bude zlobit i pak tak chladič ;-). Na vracečku stačí nějaký z auta (třeba i z topení), jen aby měl dostatečný průtok aby olej nebrzdil.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Standam
Příspěvky: 658
Registrován: stř říj 22, 2008 7:35 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: teplota oleje ve štíp.

#12 Nový příspěvek od Standam »

Zdravím, jak už tady bylo napsáno, musíš zvětšit nádrž a zkus jí udělat tak, že boční stěny si udělej z 1mm plechu a naohýbej jako harmoniku, dno a strop nádrže stačí z rovného, vstup vracečky do nádrže navrhni tak, aby se olej co nejvíce míchal. Standa.

Uživatelský avatar
Codza
Příspěvky: 1001
Registrován: pát lis 07, 2008 10:37 pm
Bydliště: nedaleko Luhačovic

Re: teplota oleje ve štíp.

#13 Nový příspěvek od Codza »

Jen tak pro inspiraci.Měl jsem za traktorem takový vehikl s 2 hydromotory poháněnými čerpadlem našrubovaným na vývoďáku a olej protékal přes 10 článkový plechový radiátor.

Uživatelský avatar
Radek01
Příspěvky: 969
Registrován: stř pro 05, 2007 10:01 am
Bydliště: Hranicko
Kontaktovat uživatele:

Re: teplota oleje ve štíp.

#14 Nový příspěvek od Radek01 »

No já když pracuji se svoji vyvážečkou tak 30 a víc minut v kuse, tak mám teplotu oleje tak okolo 40°C. Což je docela dost, protože to ženu přímo z převodovky ze 4011. Mám to napojeno dvěmi hadicemi na okruh v traktoru. A na vyvážečce mám HR 2000. Takže mi to ohřeje celou náplň oleje v převodovce traktoru + převodovku. Ale je to asi patrně tím, že ta ruka má skoro na všem hydraulické zámky a ty mají děsně malé dírky na propouštění oleje a navíc tam valím vlastně PP90 z převodovky.
Potřeboval bych aby měl den mnohem více hodin, ať stihnu alespoň zlomek toho co plánuji. (www.coolsvatba.cz)

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: teplota oleje ve štíp.

#15 Nový příspěvek od CBS »

Radek01 píše:No já když pracuji se svoji vyvážečkou tak 30 a víc minut v kuse, tak mám teplotu oleje tak okolo 40°C. Což je docela dost, protože to ženu přímo z převodovky ze 4011. Mám to napojeno dvěmi hadicemi na okruh v traktoru. A na vyvážečce mám HR 2000. Takže mi to ohřeje celou náplň oleje v převodovce traktoru + převodovku. Ale je to asi patrně tím, že ta ruka má skoro na všem hydraulické zámky a ty mají děsně malé dírky na propouštění oleje a navíc tam valím vlastně PP90 z převodovky.
PP90 v zetoráckej prevodovke nie je celkom dobrý nápad, keď je nižšia teplota ako 5°C tak je ako lekvár :roll:

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“