Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#16 Nový příspěvek od Terablick »

poldikxx píše:motorák je sice pěkná věc ale to nebude to pravé.mám origo OTHPčko co tam má být a stejně ho musím nechat trochu zahřát aby to pořádně jelo a to je řidší jak hydraulika
Nemáš pravdu. podle všech manuálů i údajů výrobce tam patří 10W-30 a na zimu 0W-30 ;-). Mám k tomu i servisní manuály v angličtině a japonštině, uživatelské příručky atd, a všude je 10W-30 nebo (pro USA) i jen SAE 30.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#17 Nový příspěvek od Lesa »

Regulační ventilky jsou dva - oba jsou součástí ovládání pojezdu. Jsou pod vačkou pojezdové páky z boku čerpadla - vytáhni, vyčisti a podívej se jestli není prasklá pružinka - pozor na kuličky, znáš to. :)
Na hydromotoru je vačka vypínání pojezdu. Je ovládaná volně nasunutou jehlou. Podívej se jestli nevázne nebo není zalomená.
A nejhorší varianta - poškrábané těsnící plochy čerpadla a hydromotoru a dosedacích ploch na odlitku společného bloku čerpadlo motor. Je to potřeba precizně zalapovat. I málé škrábance nesou velké ztráty tlaků.
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#18 Nový příspěvek od Terablick »

Tady je komplet nafocená rozdělaná převodovka. Ty popisky tam byli pro jiné účely, tak si jich nevšímej ;-).
http://www.zrrallyteam.cz/images/Rider/
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#19 Nový příspěvek od Terablick »

Lesa píše:Regulační ventilky jsou dva - oba jsou součástí ovládání pojezdu. Jsou pod vačkou pojezdové páky z boku čerpadla - vytáhni, vyčisti a podívej se jestli není prasklá pružinka - pozor na kuličky, znáš to. :)
Na hydromotoru je vačka vypínání pojezdu. Je ovládaná volně nasunutou jehlou. Podívej se jestli nevázne nebo není zalomená.
A nejhorší varianta - poškrábané těsnící plochy čerpadla a hydromotoru a dosedacích ploch na odlitku společného bloku čerpadlo motor. Je to potřeba precizně zalapovat. I málé škrábance nesou velké ztráty tlaků.
Já to mám asi maličko jinak. Ventilky tam jsou, ale ne regulační. Mám tam jen ventilky co se vždy jeden zavře a druhej otevře aby se přeplo sání při couvání a při jízdě dopředu. Uzavírají jen vstup oleje do sání jednoho a druhého kanálu. Jehla ani nevím jestli tam nějaká byla, ale měl jsem to rozebrané úplně do posledního detailu a nic co by vypadalo jinak než má, nefungovalo, bylo zatuhlé, zlomené, silně opotřebované a podobně jsem nenašel. ty fotky jsou dělané na podzim, od té doby to najelo pár hodin, ale ten stav už byl tehdy prakticky stejnej (proto jsem to rozebíral - protože to nechtělo jet jak má).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#20 Nový příspěvek od Lesa »

Není to K46 ale blok čerpadlo - motor je stejný. Ty přepouštěcí ventilky jsou nastavené tak aby při přetlaku ufoukly. Ta jehla - když se podíváš z venku převodovky máš tam páčku kterou vypneš hydropojezd když ten rider tlačíš v teplých. Mrkni dovnitř k motoru kde ta páka končí. Bude na ní vybroušené odsazení. Proti tomu odsazení je v bloku motoru ta jehla. Občas se stane, že se ulomí nebo vyštípne a sekne se do hliníku a potom má snahu tomu motoru odlehčovat.
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#21 Nový příspěvek od Lesa »

Ta jehla má průměr cca 1,5-2 mm a delka asi 6-8 mm. Jsou různé i podle roku výroby.
Pokud to není nic z tohoto, nezbývá ti nic jiného než si někde nechat zalapovat ty dosedací plochy.
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#22 Nový příspěvek od Terablick »

Jo, to tam je, ale ta "jehla" je celkem solidní kus kovu a byla v pořádku a zavírala dobře ;-). Ty ventilky sice odfouknout asi můžou, ale tam bych problém nehledal. Hlavně proto, že studené to jede dobře, čili se tlak neztrácí hned, ale až po zahřátí. Když by tlak utíkal (ať už kdekoliv) vlivem nějakého ventilku, jehly a podobně, utíkal by o to víc při vyšším tlaku, a naopak po poklesu tlaku by to mělo být lepší ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#23 Nový příspěvek od Terablick »

Jo, a je to převodovka Kanzaki K61 ;-). Jen tak pro představu - má to najeto víc jak 1400 mth. Předpokládám že bez repase ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#24 Nový příspěvek od Lesa »

Počkej, ta jehla nic nezavírá! Má pouze "odlepit rotor motoru od bloku motoru a umožnit volné protékání oleje - vyřazení pojezdu. Pokud je dlouhá, prohnutá, vyštíplá a pod, je možné, že neumožní těsné dosednutí dílů na sebe a protékání oleje a tím pádem ztrátu tlaku. Se zahřátím se ten problém zhoršuje.
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#25 Nový příspěvek od Lesa »

Kanzaki a Tuff Torg je jedna a ta samá japonská fabrika. :) Životnost převodovky předpokládaná podle výrobce 3000 mth. (Udává Tuff)
Pokud se ti tlak začíná ztrácet až po zahřátí, ukazuje to taky na nětěsnost dosedacích ploch a zabrušování.
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#26 Nový příspěvek od Terablick »

Já už si to nepamatuju co přesně tam ta jehla dělá, ale byla naprosto v pořádku a pracovala jak má ;-). Já to asi v nejbližší době zase rozeberu a všechno to projdu a nafotím ;-). Pokud někdo z vás má možnost to změřit, vyzkoušet ty pružiny, změřit tlak v okruhu, nějak "změřit" vůli pístků atd.. tak by mi to pomohlo ;-)

Ten tlak je bídnej i za studena (jede to jen s tím olejem 80W-140) a ne nijak extra, ale zahřátím se to zastaví postupně úplně. Po nějakých 20-30ti minutách se ani nehne...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#27 Nový příspěvek od Terablick »

Tak jsem to rozebral, a je to malinko jinak než jsi psal. Jehly jsou tam 2 na takovém jako vahadle, ale obě slouží výlučně pro vyřazení pojezdu při tlačení stroje. Zamáčknou takový kuličky co se jinak samy střídavě otevíraj podle toho, která strana saje a která tlačí. Žádnej přetlakovej ventil tam neni. Ty kuličky dosedaj tím víc, čím větší tlak tam je. Otvírají se jedině podtlakem při sání oleje. Jsou tam jen opravdu slaboučké pružinky co je jen přidržujou aby se nehejbaly vlastní vahou. Nic jiného co by mohl být ventil tam neni. Kuličky zavíraj a těsní dobře (v nulové poloze jsou obě zavřené, a jedna se otevře podtlakem v kanálu), a nikudy jinudy tlak utíkat nemůže.

Ta dosedací plocha těch klecí (čerpadlo a motor) je sice jakoby vydřená, ale jen podle těch klecí, takže tudy tlak taky neutíká. Je to vlastně zabroušené na sebe vzájemně. Pístky vypadaj celkem zachovale, ale nějaká vůle tam přecijen jen. Netuším jak jí změřit. Mám jen šupleru (posuvku) a navíc dost zbědovanou. Na měření desetinek to rozhodně neni. Nevím jak velká vůle tam má být, ale od ok to má tak minimálně desetinku, spíš 2 nebo 3 kolem dokola. Taky je na pístkách takovej jakoby vzorek udělanej evidentně tím, jak se pístky stlačujou a současně trochu pootáčejí. Taky olej co tam je jen pár hodin (maximálně tak 20 hodin provozu) je poměrně černej a kalnej, a na dně i na magnetu co zachytává špony je vrstvička jemného kovového prachu.

Takže předpokládám, že problém je opravdu v opotřebení pístků a klecí.

Tu sílu pružin jsem změřil. Na jednu pružinu to dělá cca 5kg na maximální potřebné stlačení (pracovní délku z max na min), a na všech 5 pružinách je to 25kg, takže to odpovídá a všechny jsou +/- stejné. Přijde mi to sice trochu málo, ale ne tak málo, aby to mohlo takhle zásadně ovlivnit chod. Pochopitelně to je za studena. Za tepla jsem to neměl jak změřit.

Zkusím tomu dát ještě jednu šanci. Složím to, naleju tam olej co tam patří a zkusím jak se to bude chovat od úplně studena až po totální ztrátu síly. Taky snad brzo koupím měřák a tak bych mohl zjistit jak na tom je tlak. Je tam udělanej (od firmy co to měla na práci) vývod na měření tlaku přímo v kanále mezi čerpadlem a motorem, vyvedenej ven z obalu převodovky, takže se jen vytočí zátka a zatočí měřák ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#28 Nový příspěvek od kenybz »

tož to je velká vůle pístek tam v tej dˇůře léce jak mucha v gumáku...
olej tmavne oxidací která vzniká při vysokýchh teplotách oleje prostě je to vyhóněné a to je blbé...
zkusil bych nějaků firmu co repasuje pístové hydromotory s naklápěcí desků a možná by to dokázali poléčit...oni to brůsíja ty ďůrky aa pak dávajů buď o chlup větší pístky anebo je pokoví přebrůsi a pak sa to zalapuje...Na měření důr je dutinoměr a na pístek mikrometr
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#29 Nový příspěvek od Terablick »

No právě, a takové vybavení opravdu nevedu ;-). S mikrometrem jsem alespoň kdysi dělal, stejně tak s úchylkoměrem, ale doma to nemám...

Ta firma na HM mě napadla, ale to bude raketa asi za to... Ale asi pořád lepší než origo. Dneska se pokusím vyřešit chlazení oleje, a pak se uvidí jestli to bude stačit nebo bude muset následovat repase... :-/
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#30 Nový příspěvek od kenybz »

Když tam máš kovový bordel prostě usazeniny z otěru tak bych to dál radši neprovozoval když je tam ta vůle tak ty pístky jezdí jakoby po hranách šikmo přez ty díry zkrátka to jde rychle do kytek...když uchladíš olej sice budeš mít stabilnější viskozitu a tím to aj dýl pojede jenže toho urychleného opotřebení se nezbavíš...ten repas třeba nebude tak drahý zkus tam zavolat a budeš vědět víc...ještě dodám možná jsou pístky nitridované nebo mají teda měly nějakou povrchovou úpravu a ta vrstva je už pryč a pak se to rychle opotřebí a repase nebude možná a nebo bude podstatně dražší
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“