Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#1 Nový příspěvek od Terablick »

Ahoj. Potřeboval bych nějak změřit jakou sílu má pružina v pístovém čerpadle. Pochopitelně bych jí vyndal (už jsem to měl jednou rozebrané) ale nevím jak v domácích podmínkách zjistit jakou sílu (tlak) má. Vím o kolik se zmáčkne během otáčky, ale nevím jaký má vyvinout tlak oleje (netuším jaký tlak v té soustavě je nebo má být a ani nemám měřák). Jde mi o to, že to čerpadlo dává už nízký tlak (průběžně klesal až je neúnosně nízký) a já nevím ani jaký by tam měl být ani jaký tam je teď, a nejedná se o čerpadlo z běžného okruhu, ale o hydropohon malého stroje (zahradního traktoru-rideru). Příčiny nízkého tlaku by mohli (podle mě) být 2. Jednak vyběhané pístky = únik oleje okolo, ale taky by to mohly být unavené pružinky = nevyvinou potřebnou sílu. Usuzuju tak i z toho, že se to výrazně zhorší po zahřátí oleje. To samozřjmě ovlivní jak pružinku tak i tekutost oleje, který by pak snadněji utíkal okolo pístků. Vůli v pístkách netuším jak změřit, ale tu sílu pružinky bych rád zmřil, abych věděl jestli by to mohlo být jen tím. Výrobce mi údaje nedá. Ani neprodává jednotlivé díly (třeba samotné pružinky) - pouze celou sadu hydropohonu. :-/ . Tlak bych asi po sehnání měřáku (stejně ho hodlám koupit) změřit mohl, jen nevím jaký tam má být když to je v pořádku, ale to by se možná dalo odhadnout alespoň zhruba.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#2 Nový příspěvek od kenybz »

siloměrem :-)
a nebo pružinu zatiž závažím jehož hmotnost je ti známa...
blbé je to, že nevíš jakou silou má tlačit nová pružina???
Jak je velká? možná by šla znovu předepnout na zkoušku to stačit bude ona se stejně znovu unaví.
Co to chlazení oleje? už jsme to tu řešili před rokem
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#3 Nový příspěvek od Terablick »

Chlazení jsem nevymyslel jak udělat. Nějaké to externí čerpadlo nemám a ani tam neni na to moc místa, a hlavně se ten pojezd opravdu zhoršuje... Už se s tím prakticky nedá dělat v kopci. Pružinka má asi tak centimetr průměr a je dlouhá tak 4-5cm. Je navinutá poměrně hustě a co si pamatuju, tlak měla celkem solidní. Víc napoví fotka. Siloměr pochopitelně nemám. To závaží mě napadlo, ale nevím přesně jak to udělat, respektive jak to měřit. Jestli měřit okamžik kdy začne klesat, nebo okamžik kdy dosáhne toho stlačení na tu délku při maximálním stlačení (to asi spíš, ne?). Jen se obávám, že jen tak jí postavit na stůl a skládat na ní závaží asi nepůjde. Je dost malá a tudíž vratká, a to závaží by asi muselo bejt celkem těžký. Možná měřit těch 5 pružin současně (nechat to celé v té kleci a na to položit desku a závaží) a pak vydělit ;-). Ale to zas bude závaží jak blázen :smich: . On se během té otáčky stlačuje vždycky jedna úplně, další nabíhá a třetí vybíhá, a ty 2 zbylé jsou prakticky nestlačené. Takže tu sílu (tlak oleje) vyvíjí vždycky v jeden okamžik jediná pružina a druhá jí trochu pomáhá, a asi to nebude úplně malá síla když to pohání 300kg stroj.
Přílohy
SDC10621.jpg
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#4 Nový příspěvek od kenybz »

mohl bys zkusit dat pod pružiny podložky pokud to zdvih dovolí...co olej měnils podle mě tam bude aj nějaký regulační ventil a tam může být problém taky a stěma tlakama jedině sehnat nadšenca co má obdobný nový stroj a změří ti to
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#5 Nový příspěvek od kenybz »

tak už jsem to po vyhledávání na netu vymyslel:-)
Najdisi váhu patřičného rozsahu a na ni dej pružinu a zatlač nejlíp nějakým mechanizmem kerý zaaretuješ...ale na zkoušku stačí aj růčo
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
charlie
Příspěvky: 221
Registrován: úte říj 21, 2008 2:37 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#6 Nový příspěvek od charlie »

Pružinu můžeš měřit i na trnu.Ale udává se zatěžovací charakteristika. základ je délka nezatížené pružiny.Pak máš možnost stanovit stlačení a určit sílu ( hmotnost závaží ),
nebo naložit požadovanou sílu a změřit stlačení. Zadává se volná délka, střed a údaje při max. stlačení.Když nemáš údaje z originálu, těžko se dostaneš k nějakému srovnání.
Ale pokud budou hodnoty jednotlivých pružin rozdílné, tak to také o něčem vypovídá.
Pokud jezdíš někdy do Volyně ,dám ti kontakt na výrobce pružin.Dělá v malém, ale dobře.
Ideální by bylo vzít součást sebou a vysvětlit osobně, o co jde.Pak nejsou třeba výkresy a on si s výrobními tolerancemi nějak poradí.Obecně platí, že pružiny z 12 090 jsou použitelné bez změn vlastností do cca 140 - 150 °C.Ale ještě by se chtělo podívat na ty pístky.A co ten olej, nemá už po sezóně - myslím stáří, změna vlastností atd.
Na webu budu až v pondělí.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#7 Nový příspěvek od Terablick »

Díky moc za info. Když bych je měnil, určitě se na něj obrátím ;-). Bohužel právě nevím jak to má správně být, takže by bylo dost těžké říct co vlastně potřebuju vyrobit.

Nadšence co by kvůli mě rozebral převodovku si neumím představit, a navíc nikoho dalšího kdo by měl rider od Husqvarny neznám. Ale ono by to mělo být přinejmenším podobné u všech hydropohonů těhle zahradních nesmyslů.. Váží +/- stejně, rychlost je taky podobná, jedině by mohli mít jinej celkovej převod.

To měření - já vím kolik je zdvih (to se dá snadno změřit) takže by mě zajímala ta síla při tom správném stlačení (tedy jaká síla/hmotnost je potřeba na stlačení na tu danou délku), ale tím že změřím ty co mám se toho moc nedozvím, protože nevím ani jak to má být správně, ani jestli to co na měřím je špatně nebo ne (může to být i něčím jiným). Jen nevím kde vzít váhu. Doma mám jen klasickou kuchyňskou a pak takovou tu osobní do asi 150kg. Ale ta by pr orientační měření mohla stačit ;-).

Olej je tam od podzimu (tedy nějakých cca max. 20 hodin provozu a několik měsíců stáří).

Ty podložky bych mohl zkusit, ale jednak nevím jakou požadovanou sílu bych měl nastavit a jednak se bojím, že mezery mezi drátama jsou tak akorát a že by pak šla ta pružina na "doraz" (dotýkali se dráty nebo by se ani nestlačila a něco by povolilo).

Regulační ventil tam neni, protože to je uzavřenej okruh s naklápěcí deskou, čili maximální tlak danej konstrukcí nejde nijak překročit. Neni tam nic víc než čerpadlo a motor propojené jen kanálama. Žádný ovládání, kohout, ventil, nic. Čerpadlo se trvale točí a nakloněním desky se zvyšuje tlak současně s průtokem.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#8 Nový příspěvek od staník »

Mám dojem že něco takovýho mi popisoval kamarád že to je použitý na hydraulické ruce? :-/ Až ho uvidím tak se pozeptám co o tom ví.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

poldikxx
Příspěvky: 624
Registrován: pát led 02, 2009 5:19 pm
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#9 Nový příspěvek od poldikxx »

nech si na rovinné brusce srovnat ty železobronzové podložky bude ti to jezdit.už sem skládal dva pojezdy a pokaždé stačilo to srovnat.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#10 Nový příspěvek od Terablick »

Který desky myslíš?
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#11 Nový příspěvek od Lesa »

Ou ou brzdi. Předpokládám, že máš hydropojezd Tuff Torg K46 nebo Peerless. Píšu pomalu, tak vydrž ale budu se ti snažit pomoct.
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#12 Nový příspěvek od Lesa »

Pružiny neřeš, vrací pouze pístky do sací polohy. Písty jsou chromované a vydrží neskutečně, teoreticky je můžeš taky vynechat. 3 nejjednodušší věci:
olej 10W 30 ne hydrauliku!!!!
filtr posazený na čerpadle máš určitě průchodný alespoň na 80%?
tisícihran ve spoji poloosa - pastorek určitě není ani jeden volný, že by mohl pomalu přeskakovat?
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

poldikxx
Příspěvky: 624
Registrován: pát led 02, 2009 5:19 pm
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#13 Nový příspěvek od poldikxx »

z jedné strany je velký klín o který se opírají pístky a na druhé straně by měla být velká podložka děrovaná

poldikxx
Příspěvky: 624
Registrován: pát led 02, 2009 5:19 pm
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#14 Nový příspěvek od poldikxx »

motorák je sice pěkná věc ale to nebude to pravé.mám origo OTHPčko co tam má být a stejně ho musím nechat trochu zahřát aby to pořádně jelo a to je řidší jak hydraulika

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změřit sílu (tlak) pružiny?

#15 Nový příspěvek od Terablick »

Tak odpovím postupně. Olej tam byl 10W-30 a nejelo to ani po rovině. Dal jsem tam 80W-140 a jede to studený i po zdi, ale rychle to ztrácí výkon. S řidším to nejede do kopce vůbec, po rovině chvíli.

Pružiny vrací pístky do "sací polohy" - to je pravda. jenže tlakem těch pružin to nasává, takže když jsou slabé, nebudou t pístky dostatečně vracet a tím pádem to nasaje málo oleje.

Podložky tam žádný nejsou. Neni tam nic víc než co je na té fotce. Na té naklápěcí desce čerpadla i na trvale nakloněné desce hydromotoru je axiální ložisko o které se to opírá. Na opačné straně těch klecí se to opírá rovnou o ten hliníkovej odlitek.

Filtr byl pochopitelně na pohled trochu přicpanej, ale pro testování jsem ho úplně vyhodil ven (jezdil jsem úplně bez něj) a nezlepšilo se to = filtrem o není ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“