rozvadzač

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Jarda 4x2
Příspěvky: 200
Registrován: stř črc 18, 2007 11:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozvadzač

#61 Nový příspěvek od Jarda 4x2 »

Terablick píše:Ne, takhle jednoduše by to asi nešlo. Muselo by se propojit asi na první sekci B do vstupu P na druhé sekci, ale zachovat i výstup B do vracečky. Když by se zatáhla jen první páka, odtékal by olej do odpadu. Když jen druhá, olej by se vracel do P na druhé sekci, kde by bylo A druhé sekce spojené do A první sekce, a tím by se objem oleje znásobil ;-). Samozřejmě P by muselo být každé zvlášť, čili by se vlastně nedal použít dvojsekční, ale dva jednosekční rozvaděče ;-). Ten druhý by vůbec neměl přívod od čerpadla a sloužil by jen jako "regenerační šoupátko" ;-). Ta druhá sekce (druhý rozvaděč) by se používala jen pro ten rychloposuv a sloužila by jen pro jeden směr posunu (stačil by tedy vlastně jednočinný ;-) ). Ale jak už jsem psal, nepřemýšlel jsem o tom zatím nějak víc... nemám to promyšlené, ani nevím jestli je to reálné ;-).
At tam dáš kolik chceš rozvaděčů tak stejně když dáš podle tvých slov rychloposuv tak spojíš P-A-B . Namaluj si to na papír a vlož to sem jako když je aktivní rychlopusuv . Uvidíme jak to myslíš :shock:
V jednoduchosti je krása

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#62 Nový příspěvek od Terablick »

Já už to udělal a máš pravdu že jsem to zmotal. Musí to být tak jak je to na tomto obrázku ;-). Samozřejmě podmínkou je, že by se použila vždy jen jedna páka. Teď mě ale napadlo, že by ještě na A prvního rozvaděče musel být jednosměrný ventil (před rozdvojením), protože jinak by to nefungovalo. Pak by ale byla jen možnost rychloposuvu bez možnosti normálního posuvu. Čily by se musel použít ovládaný jednosměrný ventil, který by při použití páky prvního rozvaděče pro zásuv otevřel a při použití druhé páky byl zavřený.
Přílohy
Rychloposuv.jpg
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Jarda 4x2
Příspěvky: 200
Registrován: stř črc 18, 2007 11:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozvadzač

#63 Nový příspěvek od Jarda 4x2 »

Terablick píše:Já už to udělal a máš pravdu že jsem to zmotal. Musí to být tak jak je to na tomto obrázku ;-). Samozřejmě podmínkou je, že by se použila vždy jen jedna páka. Teď mě ale napadlo, že by ještě na A prvního rozvaděče musel být jednosměrný ventil (před rozdvojením), protože jinak by to nefungovalo. Pak by ale byla jen možnost rychloposuvu bez možnosti normálního posuvu. Čily by se musel použít ovládaný jednosměrný ventil, který by při použití páky prvního rozvaděče pro zásuv otevřel a při použití druhé páky byl zavřený.
Když propojíš na pravým rozvaděči P-A tak zastavíš píst. Nic víc
Přílohy
Rychloposuv.jpg
V jednoduchosti je krása

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#64 Nový příspěvek od Terablick »

Jasně, teď na to koukám. No neni to domyšlený, ale je to nástin cesty kterou uvažuju. Ten ventil by taky asi musel být jinde. Zkusím to domyslet. Nebo nemá někdo schéma nebo vnitřní konstrukci toho regeneračního rozvaděče?
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Jarda 4x2
Příspěvky: 200
Registrován: stř črc 18, 2007 11:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozvadzač

#65 Nový příspěvek od Jarda 4x2 »

A přemýšlel si kolik ušetříš času tim rychloposuvem , když ho uděláš na metr a půl dlouhým pístu ? Když vemeš , že normalně bez rychoposuvu by se ti zasouval stejně rychle jako vysouval . On se zasouvá stejně rychleji než se vysouvá a o kolik rychleji se ti zasune s rychloposuvem . Jestli to má vůbec cenu když vemeš v potaz náklady a pod. :)
V jednoduchosti je krása

sekalsemmalo
Příspěvky: 4265
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: rozvadzač

#66 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#67 Nový příspěvek od Terablick »

Já to jen teoreticky vymýšlím pro autora tohoto tématu ;-). Osobně to nepotřebuju ;-). Asi máš pravdu, že je to zbytečně komplikované, ale člověk to bere trochu jako výzvu vymyslet jak něco udělat. Napadlo mě ještě toto:
Přílohy
Rychloposuv 2.jpg
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#68 Nový příspěvek od Terablick »

Super. Díky moc. Jdu o prozkoumat ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#69 Nový příspěvek od Terablick »

Tak jsem tam našel jen schematickou značku, ale jinak tam o regeneračním šoupátku nic neni. Myslím konstrukce a tak.. :(. Ale i tak díky :).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#70 Nový příspěvek od Jakub »

Chlapi, tak jsem tady. K mému dotazu na sériový rozvaděč na předchozích 2 stranách:
To Jarda 4x2: Tvoje odpověď si protiřečí. Terablick mě pochopil ale jeho odpověď si taky protiřečí.
Zjednoduším to:
Dvě varianty
a) Sekce jsou sériově za sebou - v neutrálu průchozí.

Při ovládání více sekcí najednou je v lineárních hydromotorech (válcích) ZACHOVANÝ PRŮTOK, zmenší se účinný TLAK (rozdíl tlaků z jedné a druhé strany pístu), tudíž výsledná síla hydromotoru se zmenší (Při hydromotorech stejného průměru, je součet jejich sil rovný síle vyvinuté sólo ovládaným hydromotorem)
Neplatí zde, že "olej poteče nejprve do těch hydromotorů, co mají nejmenší tlakový odpor" (Jarda 4x2, Terablick)
ale poteče do všech ovládaných, (z odtoku jedné do přítoku další). Průtok (l/min) je zachován. Anebo nepoteče vůbec, protože poteče přez přepoušťák, kvůli zvýšení tlaku. Tlak se totiž musí rozdělit do dvou hydromotorů.
Příklad: Čerpadlo + přepoušťák dává max 160 bar.
Hydromotor 1 na vstupu 160 bar, na výstupu 100 bar = spád tlaků 60 bar
Hydromotor 2 na vstupu 100 bar, výstup 0 bar = spád 100 bar
Tohle je hraniční situace, při zvýšení zátěže kteréhokoliv nepojede ani jeden, při odlehčení pojedou oba se stejnou rychlostí a ne že ten, co má menší odpor.


b)Sekce jsou paralelně - v neutrálu neprůchozí
Tlak jde přímo na všechny vstupy sekcí. Při ovládání více sekcí však jde olej cestou nejmenšího odporu- vysune se prvně méně zatížený, pak více ... leda by hydromotory byly úplně stejně zatížené. Pak by se rozdělil průtok oleje při plném tlaku na hydromotorech.
Jenže tu je problém neprůchodnosti v neutrálu, olej se žene do přepoušťáku. Takový rozvaděč na štípačku nechci.
rozvadec 005.jpg
Japa napsal:
Skládá se z vstupního členu s pojišťovákem (má vstup tlakového oleje a výstup - odpad) a jedné - n sekcí, které jsou zapojeny paraelně (musí pracovat nezávisle na sobě). Každá sekce má dva vývody (A a B) pro napojení hydromotoru.
Vstupní člen je buď - otevřený - olej volně protéká do odpadu s nulovým tlakem.
K nárustu tlaku dojde až v případě zatížení výstupu ze sekce - pojišťovák potom olej přepustí do odpadu
To je zajištěno mechanicky? Když zatáhnu za jednu ze sekcí tak nějaké táhlo přestaví přepoušťák na vstupu?
- uzavřený - tlak v tlakové větvi (mezi čerpadlem a vstupem do rozváděče) je dán nastavením pojišťovacího ventilu, odpadem do nádrže proudí přepouštěný olej pojišťovákem už jen atmosférickým tlakem.
Ten obrázek o pár příspěvků výše - tak vícesekční rozváděč opravdu nefunguje - musí být přece paraelní zapojení pro nezávislou funkci všech sekcí.
Paralelní zapojení umožňuje použít jedinou sekci, sériové víc sekcí zaráz, jak jsem psal výše
Jednotlivé sekce lze libovolně přidávat a ubírat, rozhodující je pouze vstupní člen - uzavřený nebo otevřený.
Je to přece jako rozvod vody v domě, voda mi teče ze všech kohotků nezávisle na sobě (paraelní zapojení) a nikdo přece nemáte zapojenou baterii v kuchyni na odpad z koupelny.
A ještě, nepleťte si veličiny průtok a tlak.
Snad jsem alespoň něco ozřejmil, v případě že se mnou nesouhlasíte, tak na to nereagujte.
Voda mi teče nezávisle na sobě, ale:
1)Mám k dispozici daleko větší průtok z řádu než chci využít (vodovodní armatury nejsou pro toto přirovnání vhodné - i otevřená baterie značně škrtí průtok)
2)Pokud mám vše zastavené do domu voda neteče... jak u hydrauliky? Je ten přepad na vstupu ovládán nějak mechanicky z následných sekcí?

Pořád mi jaksi nikdo nedovede utvrdit moji představu, jak funguje vícesekční rozvaděč. Jsem s ním nikdy nepracoval no :-/ jenom teoretizuju.

Pokud je to možnost a) , jsem spokojený. Pokud jiná, prosím nakreslit - jeden obrázek víc než tisíc slov.
Rozvaděč zatím žádný nemám, je v nabídce 3 sekční (zdarma) asi ho budu muset vzít a vyzkoušet naslepo...

Jarda 4x2 napsal
To jak si namaloval tento rychloposuv tak si pustil tlaky proti sobě . Rychloposuv nejde udělat jinak než s více čerpadly nebo propíkem ,ale to už jsme v jiný cenový relaci .
No to si PIŠ, že jde udělat s obyčejným 1 čerpadlem. Mám na mysli vysouvání pístu (rychlejší). Co je to propík? Pustit tlaky proti sobě právě chcu - aby to šlo ven rychlej :jazyk:
Ten obrázek byl fakt blbě... Zkontroluj prosím další.

Díky Terablicku za tvůj výzkum. Já myslím, že žádný jednosměrný ventil nepotřebuju. Pokud funguje rozvaděč tak, jak doufám, zapojím to podle obrázku:
rozvadec2rych.jpg
Klasické ovládání je levým rozvaděčem, pro zvýšení rychlosti vysouvání pístu přestavím pravý rozvaděč vpravo ;-) Šlo by to tak i v praxi, ne jen na papíře?
Ten regenerativní tovární máš tady: http://uloz.to/4501705/rozvadec.pdf
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#71 Nový příspěvek od Terablick »

Já o tom pak ještě přemýšlel, a stejně jsem to furt nakreslil blbě. Nefungovalo by to. Teď nějak neni kdy se tím zabývat, ale určitě se k tomu vrátím. Nerad nechávám něco nedořešené ;-). Třeba přijdu na to, že to nejde jinak než s tím šoupátkem, ale chci na to přijít ;-).

K tomu tvému obrázku - to by ale znamenalo, že ten druhej rozvaděč by nesměl být nikdy v neutrálu. Musel by být buď v jedné krajní poloze nebo ve druhé, protože jinak by nefungoval přepad z prvního rozvaděče do nádrže ;-). To mě napadlo samozřejmě taky, ale právě z tohohle důvodu jsem to ani nekreslil. Snažím se o konstrukci, kdy by se druhý rozvaděč použil (tahalo se za páku) jen pro rychloposuv a jinak by byl v neutrálu. Leda jako druhej použít jen dvojpolohovej bez neutrálu ;-). Notabene když na to koukám, asi by to taky nešlo. Jak docílíš propojení A a B a navíc bez odtoku do T?
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#72 Nový příspěvek od Jakub »

Podívej se ještě na ten můj obrázek. Pravý rozvaděč je tak, jak ho mám nakreslený ve funkci přepadu do nádrže (plní funkci neutrálu, i když fyzicky není v neutrálu). Pro spojení P, A, B ho přesunu o polohu vpravo. Tím ucpu odtok do nádrže a odtok z první sekce propojím na horní stranu hydromotoru. To je jeho fyzický neutrál, ale tím, že mám odpadový vývod (T) propojený nad píst, neplní funkci neutrálu.
Takže to jsou dvě sousední polohy a ne dvě krajní - je to bez cukání.
Chápeš, jak to myslím? Doufám, že ten rozvaděč bude takto fungovat, jak říkám, zatím jsem v životě dělal jen párkrát s jednosekčním rozvaděčem.... :-/
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#73 Nový příspěvek od Terablick »

Tak to jsem nějak přehlédl. Problém ale je, jak už tu někdo psal, že maximální přetlak v odpadové větvi T je nízký a trvalou zátěž plným pracovním tlakem by neustál. Alespoň tedy u toho rozvaděče na tom odkazu ;-). Chce to zjistit jaký max. přetlak snese v T ten co máš (budeš mít). Proto jsem asi ani nepředpokládal zapojení tlaku do T ;-). Tyhle schematické značky totiž mají tu vadu, že z nich není na pohled patrné fyzické povedení konstrukce nebo vnitřní uspořádání rozvaděče.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Jarda 4x2
Příspěvky: 200
Registrován: stř črc 18, 2007 11:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

rozvadzač

#74 Nový příspěvek od Jarda 4x2 »

Tady je pro názornost červeně jak proudí olej ve střední poloze u čtyř sekčního rovaděče
Přílohy
Rozvaděč.JPG
V jednoduchosti je krása

Olpik
Příspěvky: 375
Registrován: pát bře 13, 2009 11:03 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozvadzač

#75 Nový příspěvek od Olpik »

Tady je odkaz na sekcni rozvadec co mam na traktoru mel jsem ho cely rozhozeny protoze jsem menil vsechny o krouzky privod vede stredem celeho rozvadece a potom do odpadu .Jakmile se zatahne za jakoukoli paku volny prutok se mechanicky zavre a zacne pracovat hlavni redukcni ventil.Podle me byl zapojeny paralerne ,ale jsou i seriove a tandemove :-/
http://www.hydrocontrol-inc.com/images/ ... cd4_04.pdf

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“