Účinnost hydraulických komponent

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Účinnost hydraulických komponent

#31 Nový příspěvek od Jiřin »

Muzes preci testovat rozbeh na pribrzdene brzde ne? Az narazis na max. pritlacnou silu, pak si tam pridelej metrovou paku, od kamarada si pujc vahu na ryby a hned zjistis kolik Nm zvladne pri rozbehu :)

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Účinnost hydraulických komponent

#32 Nový příspěvek od PA »

jasne neboj se toho ,co te nezabije ,to te posili. zkus napsat drtikolovi ,zkusenosti se hodi.

jednou sem mluvil o necem s kamosem a dovedel sem se ,ze jednou menili radialni HM s brzdou na pohon u nejakyho 8t zahranicniho stavebniho stroje a ze jeden vysel na asi 400000?
[pokud sem teda dobre pochopil a zapamatoval]
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Účinnost hydraulických komponent

#33 Nový příspěvek od Terablick »

Myslím, že jsi pochopil i zapamatoval dobře. Hydropohony (obvzlášť velké a hlavně nové) jsou pekelně drahé. Ta pidipřevodovečka s hydrostatem na ten zahradní traktorek stojí nová 80 000,- a repase jen toho hydropohonu údajně asi 25 000,-. Myslím, že spíš než reálná cena výroby + nějaký rozumný zisk je to cena zboží, které nemá na trhu mnoho konkurence (spíš žádnou), vyrábí ho pár vyvolených a uměle drží ceny astronomicky vysoko. Lidi zkrátka nemají jinou volbu než to od nich vzít za cenu jaká je. Většina těhle dílů je dělaná na míru do konkrétního stroje a neexistuje náhrada. Ale i univerzální komponenty jsou mnohdy přemrštěně drahé, možná proto, aby to lidi nesvádělo k přestavbě jejich porouchaného stroje ze speciálního dílu na univerzální. Tak jako tak vím, že si na 150% nepůjdu koupit nové nic. Maximálně nějakou tu přechodku nebo hadici/trubku. Musím to sestavit doslova za pár korun. Rozhodně ne desítky tisíc. V podstatě pokud bych nesehnal opravdu levně něco vhodnějšího (čerpadlo s deskou, celý malý hydropohon z něčeho a podobně), jediná volba je to co jsem psal. Tedy zubovka (nebo i pístové čerpadlo bez regulace - pokud bych ho sehnal levně), rozvaděč a běžný HM, vše za dostupné ceny a ne nijak monstrózní. Chci aby stroj byl malý. V podstatě vůbec nejde o to co je ideální, co by se hodilo, nebo tak, ale co dokážu zaplatit. A toho moc není. Pokud to bude jen trochu možné, chci to sestavit z dílů co mám doma. Třeba i za cenu určitých omezení a ne zcela ideálního výsledku. Musí být funkční. Nic víc.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Foxer
Příspěvky: 10
Registrován: ned říj 26, 2008 11:19 am
Bydliště: Slavičín

Re: Účinnost hydraulických komponent

#34 Nový příspěvek od Foxer »

No já myslím že to fungovat bude. Sám dělám takový traktůrek 4x4 jako nosič nářadí ( rotačka, fréza na sněh, postřikovač, štípač,..) a mám na něm udělaný hydropojezd.
Motor 1,9TD pohání čerpadla. Čerpadla jsou dvě jedno pro pojezd a druhé pro náhon a zvedání.
Čerpadlo U20 tlačí do rozvaděče pro pojezd a zněj do hydromotoru MAK-1-020.
Druhé čerpadlo PZ18 do druhého rozvaděče a z něj do náhonového hydromotoru MRAK-6-40
Pojezd mám vyzkoušený a funguje dobře.Maximální rychlost je na 5 asi 40km/h a na 1 asi 5km/h. Náhon jsem nezkoušel protože ještě nemám elektrohydraulický rozvaděč. Jak ho dokončím tak ho představím.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Účinnost hydraulických komponent

#35 Nový příspěvek od Terablick »

Super. Tak to jsi mě velmi potěšil. Šlo by poslat nějaké fotky, plánky, výpočty, zkrátka cokoliv co k tomu máš? Třeba na email :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Účinnost hydraulických komponent

#36 Nový příspěvek od Jiřin »

Nas ostatni to taky zajima ..........

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Účinnost hydraulických komponent

#37 Nový příspěvek od jano »

Foxer píše:d
Pojezd mám vyzkoušený a funguje dobře.Maximální rychlost je na 5 asi 40km/h a na 1 asi 5km/h. Náhon jsem nezkoušel protože ještě nemám elektrohydraulický rozvaděč. Jak ho dokončím tak ho představím.
No len aby si nebol prekvapený!
Postavil som zariadenie na jednom traktore a skúšky, skutočné skúšky ohňom v praxi vyzerali dobre. Takže prečo nie postaviť odskúšané zariadenie ako jednoúčelový stroj. Vypadol zbytočný prevod z 540 na 1500 a iné drobnosti. A výsledok - pre niekoho dobrý, ale pre mňa prepadák. Problém: ZČ pracujeí pri 16MPa a AM potrebuje 24MPa. Pritom na požadovaný výkon AM by stačilo 10 MPa. No a kde je "jadro pudla"? Pokial nedokážeš dorovnať tlak aj ked ho pre požadovaný výkon nepotrebuješ (teoreticky), tak nastane stav, že motor stojí, teplota media stúpa a môžeš čakať lež to pomyne. No a to nemám rád. Účinnosť klesne na nulu a nespravíš nič.
Takže tvrdiť, že si úspešne použil na hydropojazd iné, ako je na hydropojazd určené je hooodne odvážne . No uvidíš v praxi, možno ma presvedčíš.
Ani hydropojazd od skutočne renomovaného výrobcu nie je použitelný pre traktor, maximálne pre nakladač, rýpadlo atd´.

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Účinnost hydraulických komponent

#38 Nový příspěvek od PA »

ale nesmite byt zas tolik profesionalistickej ,v tomhle vlaknu. ja myslim ze pro terablikuvo pojizdeni sekacky se to da vysolichat ,nerikam ze treba hned napoprvy dostatecne na prani ,ale to se uvidi/neuvidi. kazdy ma taky jine naroky ,a kdyz to bude pouzitelne ,nezasadni nedostatky bude prehlizet. a kdyz bude informovat objektivne ,ostatni se pouci. nakej malickej mt ,mozna 070,mela pro pohon pomocnyho naradi zapojeny okruh udajne 25l ZC a OM na naradi ,motor kolem 9k ,nebo co. to asi bylo naradi prinejhorsim schopny zastavit motor[asi by to bylo praktictejsi ,nez prepoustak na nizkym tlaku. bylo to na zivitelce ,jak to chodilo nevim.

co z vykonu neprenese ,to bude muset chladit. motor to utahne ,vetrak s chladicem dodela. je dobry ,ze pohon sekacky chce klasicky. motor si bude vrcet ,AM pistet ,sekacka svistet a terablick chrochtat. proti gustu zadny celibat
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Účinnost hydraulických komponent

#39 Nový příspěvek od Terablick »

Můj motor (MRAK 6-40-1) má pracovní tlak 10MPa , čili ZČ 16MPa se bude naopak muset škrtit ;-). To jen na okraj. Jasně, že na klasicekj traktor na sílu by to asi nebylo, ale myslím, že na pouhý pojezd lehkého stroje nízkou rychlostí to bude stačit. Sekačka by jistě šla taky pohánět hydromotorem, ale musel by být mnohonásobně silnější. Už kvůli otáčkám nožů. Já budu těch 1500 otáček hydromotoru redukovat do síly nějakým převodem přibližně (opravdu to není přesná hodnota- jen obecný údaj) 1:30 na pracovní pojezd, a 1:7 na maximální rychlost. Podotýkám, že o maximální rychlost mi vůbec nejde, a klidně jí snížím na polovinu, nebo udělám mezi hydromotorem a převodovkou třeba spojku a budu klasicky řadit. Řešení je víc. Stroj bude sloužit výlučně na mém pozemku a tedy nebude třeba někam daleko s ním jezdit ;-).
Při teoretickém momentu 56Nm (88% účinnost) mi to vychází 344 - 1450Nm na ose (podle rychlostního stupně - mínus ztráty v převodech atd) a to mi přijde dost na pouhý pojezd stroje ;-). Samozřejmě to je teorie, a praxe bude podstatně nižší, ale i když by byla sotva poloviční, musí to stroj "utáhnout" ;-). Když ne, nevadí.. Vždycky je tu možnost klasické mechanické konstrukce. Chci to zkusit. Když to vyjde, budu informovat, poskytnu fotky, případně video v chodu atd. Když ne, uznám, že to je blbost a předělám to ;-). Práce ani času mi líto není. Jen peněz. Těch moc nemám :-/ . Čas mě netlačí, mám čím sekat, čili si s tím můžu "hrát" jak dlouho bude potřeba.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Účinnost hydraulických komponent

#40 Nový příspěvek od jano »

Jediný problé je dostať HM do prevádzkových obrátok. No ak pripúštaš spojku a teda HM sa bude môcť "rozdychať" tak sú šance. Zásadný problém je pohnúť sa z miesta, ak to ošetriš tak si zavodou. Možno by stačila odstredivá spojka... Len nevhodné to vidím na tvrdo, pri teplom oleji udržíš HM aj rukou pri rozbehu, ale ak sa rozbehne ... je to motor ako hoci ktorý iný.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Účinnost hydraulických komponent

#41 Nový příspěvek od Terablick »

Spojka být může. To se uvidí. Odstředivá nevím. Bude asi dost drahá. Ale klasika by být asi mohla. Nevím. Uvidíme. Já myslím, že ten rozběh s převodem 30:1 zase nebude tak velkej problém. Když by byl, pouvažuju o alternativách. Co by jste řekli na šnekovej převod? Ten by mohl bejt na rozběh lepší, ne?
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

picus16
Příspěvky: 183
Registrován: ned kvě 24, 2009 8:38 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Účinnost hydraulických komponent

#42 Nový příspěvek od picus16 »

Jiřin píše:Trosku odbocim, muze me tady nekdo napsat, jake otacky se dosahuji u hydromotoru? ......... jen tak, abych mel predstavu :)
http://www.sauer-danfoss.com/stellent/g ... 0l0262.pdf

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Účinnost hydraulických komponent

#43 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Terablick píše:Spojka být může. To se uvidí. Odstředivá nevím. Bude asi dost drahá. Ale klasika by být asi mohla. Nevím. Uvidíme. Já myslím, že ten rozběh s převodem 30:1 zase nebude tak velkej problém. Když by byl, pouvažuju o alternativách. Co by jste řekli na šnekovej převod? Ten by mohl bejt na rozběh lepší, ne?

No to záleží jaký hydromotor máš konkrétně TY.
Já myslel. že už nejaký máš.
Protože ptát se jaké rúzné HM a s jakými otáčkami se vyrábí je naprostej úlet, protože se vyrábějí od brutálně vysokotáčkových až po takové, které se nazývají hydrokola a bez jakéhokoli převodu pomaličku otáčejí rovnou kolama - tedy je to jakýsi náboj kola s pohonem. Nebo se dělají tak pomaloběžné, že bez převodu mohou točit navijákem či zemním vrtákem.
Převod na kola vybereš až podle toho, jaký hydromotor najdeš třeba ve šrotě.

Co ale asi nenajdeš je vhodné čerpadlo a to Ti zde už říkalo dost lidí.
Pro rozjezd Ti musí dát čerpadlo obrovský tlak třeba 28 Mpa a malý průtok a během rozjíždění přejít k vetšímu průtoku .
Ta spojka , kterou jsi plánoval neřeší skoro nic, ta by jen tlumila ráz při rozjezdu bez regulace, ale potřebný moment by ten hydromotor neměl, pokud nedostane vysoký tlak od čerpadla.

Vše co od toho hydropohonu patrně chceš je komfort.
Tak skus popřemýšlet o použití automatické převodovky z nejakého auta včetně hydroměniče a příslušného motoru.
Rezaté auto bez papírů s automatem koupíš za zlomek ceny repasování hydročerpadla pro pojezd .
Třeba nějakýho Golfa automata.
Ten hydroměnič ti udělá stejnou službu, jako chceš po tom hydropojezdu.

Ale bacha - některý automaty / myslim, že americký/ vyžadují při přeřazení ze zpátečky na jedničku a naopak vždy sešlápnutí brzdy a to je zase komplikace a nekomfortnost.
ooooooooooooo

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Účinnost hydraulických komponent

#44 Nový příspěvek od jano »

bastardtraktor píše:
Terablick píše:Spojka být může. To se uvidí. Odstředivá nevím. Bude asi dost drahá. Ale klasika by být asi mohla. Nevím. Uvidíme. Já myslím, že ten rozběh s převodem 30:1 zase nebude tak velkej problém. Když by byl, pouvažuju o alternativách. Co by jste řekli na šnekovej převod? Ten by mohl bejt na rozběh lepší, ne?

No to záleží jaký hydromotor máš konkrétně TY.
Já myslel. že už nejaký máš.
Protože ptát se jaké rúzné HM a s jakými otáčkami se vyrábí je naprostej úlet, protože se vyrábějí od brutálně vysokotáčkových až po takové, které se nazývají hydrokola a bez jakéhokoli převodu pomaličku otáčejí rovnou kolama - tedy je to jakýsi náboj kola s pohonem. Nebo se dělají tak pomaloběžné, že bez převodu mohou točit navijákem či zemním vrtákem.
Převod na kola vybereš až podle toho, jaký hydromotor najdeš třeba ve šrotě.

Co ale asi nenajdeš je vhodné čerpadlo a to Ti zde už říkalo dost lidí.
Pro rozjezd Ti musí dát čerpadlo obrovský tlak třeba 28 Mpa a malý průtok a během rozjíždění přejít k vetšímu průtoku .
Ta spojka , kterou jsi plánoval neřeší skoro nic, ta by jen tlumila ráz při rozjezdu bez regulace, ale potřebný moment by ten hydromotor neměl, pokud nedostane vysoký tlak od čerpadla.

Vše co od toho hydropohonu patrně chceš je komfort.
Tak skus popřemýšlet o použití automatické převodovky z nejakého auta včetně hydroměniče a příslušného motoru.
Rezaté auto bez papírů s automatem koupíš za zlomek ceny repasování hydročerpadla pro pojezd .
Třeba nějakýho Golfa automata.
Ten hydroměnič ti udělá stejnou službu, jako chceš po tom hydropojezdu.

Ale bacha - některý automaty / myslim, že americký/ vyžadují při přeřazení ze zpátečky na jedničku a naopak vždy sešlápnutí brzdy a to je zase komplikace a nekomfortnost.
BT píšešeš mi z duše ale Terabrick chce (potrebuje) upliecť z h...a bič. Vždy sa nájde niekto, čo nevie, že to nejde a spraví to. V hydraulike sa to môže podariť ťažko a osobne by som hydropojazd riešil tak, ako sa má a nie ako má v úmysle - no čo už. Hydromenič z auta je oäť dost mimo, kebo na kosenie potrebuješ maximálne 10km/hod a nie 100 a viac ako je stavaný.
No možné je všeličo. Sused má malý pásový báger Komatsu. Keď báger skolabova - pojazd i palubná hydraulika, tak tam dal - pasovalo zubové dvojčerpadlo z ŠT 180. No a výsledok - pojazd ide a veža tiež . Je to tam možno 10 rokov, ale až tak veľa nerobí a pojazd užíva minimálne, chová sa to normálne . Hydropojazd je riešený regulačnými motormi- a konštantným čerpadlom- čo nie je nič moc - ale také boli predstavy japonskych súdruhov v dávnej minulosti. Čerpadlové dvojča má rovno obrátky motora, teda takmer 2x ako je postavené. Okrem dvojčata je tam len malé servočerpadlo a nič iné. Takže opäť platí :Nikdy nehovor nikdy...

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Účinnost hydraulických komponent

#45 Nový příspěvek od Terablick »

Já se ale neptal na ty motory. To si mě BT pleteš s (teď nevím s kým). Já mám motor doma MRAK 6-40-1 a druhej menší (ten je na pohon malej) MA 2-2V. Ten MRAK má jasně dané parametry, které uvádím výše, a také z toho jsem spočítal potřebný převod atd. Taktéž mám doma kompletní převodové ústrojí včetně náprav a vše ostatní. Mám 90% potřebných dílů. Řeším tu jen detaily konstrukce. Někdo další sem položil jiné (obecné) dotazy, ale to jsem nebyl já. O automatu z auta neuvažuju z důvodů popsaných úplně na začátku. Motor bude jinde než převodovka a nebude ani v ose. Musel bych mít 2 převodovky atd. Navíc mám kompletní pohon už doma. Takže jde jen o to, nějak to dobře propojit.
Pokud jde o "brutální" tlaky na rozjezd atd, nemusím to vůbec řešit. Motor MRAK 6-40-1 má maximální pracovní tlak 10MPa a má i daný objem a otáčky, čili volba čerpadla je celkem jasná. Mám tu jedno z VZV, jen jsem ještě nezkoumal jestli objemově odpovídá (v použitelném rozmezí otáček). Samozřejmě průtok můžu do určité míry regulovat jednak otáčkami čerpadla, a jednak rozvaděčem (budu otáčky ovládat analogově, ne skokově, čili není problém pohlídat si maximální průtok). Když se čerpadlo hodit nebude, seženu vhodnější. Jen jsem se tu ptal, jestli lze použít zubové + klasický rozvaděč, a bylo mi odpovězeno, že lze a je to vyzkoušené v praxi (dokonce s mnohem vyšší pojezdovou rychlostí než potřebuju), čili já mám jasno a jen podám hlášení jak probíhá stavba (začnu až se venku oteplí alespoň na +15° - pracuju venku), případně se zeptám na nějaké doplňující detaily. Rozhodně si od toho neslibuju zázraky, natož ideální řešení. Jde o to postavit doslova za hubičku něco co bude použitelné. Uměl bych samozřejmě postavit hydropohon tak jak je to ideální, ale to by musel někdo zasponzorovat :smich:

Jinak mi nejde vůbec o nějaký konfort, ale sekám dost členitý pozemek, kde se musí často couvat,a klasické řešení s mechanickou spojkou by nebylo to pravé. Proto chci analogově ovládaný hydropojezd s reverzací. Nic víc nepotřebuju ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“