výroba navijáku

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
timexy
Příspěvky: 1841
Registrován: čtv srp 25, 2011 3:41 pm
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba navijáku

#16 Nový příspěvek od timexy »

ten naviják je jen na jedno přitažení a konec..... není to na tahání stromu!!!

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba navijáku

#17 Nový příspěvek od Terablick »

Tak černě bych to neviděl, ale je pravda, že elektrickej naviják (pokud to neni vysloveně profi řada) neni dělanej na víc než nějaké krátké popotažení auta v terénu - 10-15 minut v provozu a pak hodinu chladit. Za těch 10 minut vyšťaví baterku, a zahřeje se že na něm neudržíš ruku... Na tahání dřeva by to bylo leda v případě, že zajedeš kam až to pude, a posledních pár metrů popotáhneš 1 strom za hodinu, v celkovém počtu do max. několika desítek stromů za rok... Na nic víc se opravdu elektrika nehodí... :-/
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba navijáku

#18 Nový příspěvek od Terablick »

demo69 píše:Nikdo nic? Mám čerpadlo Orsta 16l/1 500ot, max 20l/2 200 ot/min (bude hnané řemenicí od motoru) - potřebuji poradit, jaký hydromotor (parametry) + šnekovou převodovku (převod) použít při spojení s navijákem z V3S (aby to nechodilo pomalu a naopak)? Taky by mě zajímalo, zda to čerpadlo bude dostačující, jaká by byla cca tažná síla apod. Nechce se mi kupovat el. naviják - raději bych poháněný hydraulikou. Neví někdo rozměry a váhu navijáku z V3S? Díky za rady
Nevím jestli jsi mezitím dostal nějaké info, ale s čerpadlem jaké máš bude problém aby to vůbec mělo sílu, natož rychlost! Síla hydromotoru je daná (obecně) dvěma veličinama. A to je průtok a tlak oleje. Obě čím vyší, tím větší síla. Když je jedna menší, musí se druhá zvýšit. Průtok 20 litrů je malej, takže je třeba vysokej tlak - a ten to čerpadlo taky nedá... Takže nezbývá než sílu dohnat větším převodem = nižší rychlost otáčení bubnu... Každej hydromotor dokáže při vhodném převodu vyvinout velkou sílu, ale právě na úkor rychlosti. A je úplně jedno jestli použiješ takovej nebo makovej hydromotor - sílu bude mít podle tlaku a průtoku oleje, kterej do něj pustíš (samozřejmě nesmíš překročit hodnoty povolené pro ten hydromotor). Tohle pravidlo prostě nejde obejít. Průtok krát tlak oleje = síla (kroutící moment). Kroutící moment se s otáčkama nemění, takže je fuk jestli použiješ obrovskej hydromotor s malýma otáčkama, nebo maličkej s vysokýma - nakonec se převodem dostaneš na stejnou sílu v tahu při stejné rychlosti navíjení. Abys zvýšil sílu, musíš snížit rychlost navíjení... Nebo použít větší čerpadlo (do průtoku a tlaku povoleného pro daný hydromotor. Pokud nestačí, musíš změnit oboje - čerpadlo i hydromotor).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1198
Registrován: pon led 30, 2012 10:28 pm
Bydliště: Jablonec n/N

Re: výroba navijáku

#19 Nový příspěvek od redcrown »

Rád bych poopravil,
Průtok krát tlak oleje = síla (kroutící moment) :tyty: , to je totiž výkon. Moment je pak výkon / (2*pi* otáčky)
hydraulický půdní vrták http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 54&t=71067 , http://youtu.be/jVfCw5lBRcI
SU32, Hackert FUW 250, VS20A, MAG Fronius 250, TIG 200 AC/DC

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba navijáku

#20 Nový příspěvek od Terablick »

Jasně, to je takové obecné "info" - ne přesná definice :) Šlo mi o to nějak jednoduše vysvětlit problém :) Samozřejmě že:
(zjednodušeně řečeno, a bez započtení účinnosti, ztrát atd) průtok (v litrech za minutu) krát tlak (v MPa) je výkon (v kW), a výkon (ve Wattech) děleno (2 x 3,14 x otáčky / 60) je kroutící moment (v Nm) :) - ani tohle není odborná definice, ale spíš pomůcka pro jednoduchej výpočet ;-)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Beskyd4
Příspěvky: 38
Registrován: pát lis 14, 2008 11:00 am
Bydliště: Mosty u Jabl.

Re: výroba navijáku

#21 Nový příspěvek od Beskyd4 »

Nemám tu '' Profi'' řadu el. navijáku na 12V a nevím jestli Ty osobně mluvíš z vlastních zkušeností s el. navijákem. A už vůbec nevím, proč by se měla 72Ah baterka vyšťavit za 10 minut, když se navíjí i odvíjí vždy s motorem v chodu s mírně zvednutýmí otáčkamí. Lze dát silnější alternátor . Mám motor TAZ 1500. Já to sice nemám, ale někteří mají k 12V el. navijáku stabilně namontováno chlazení vzduchem z nějakého ventilátoru, takže pak s ním mohou pracovat déle než je hranice teploty kolem 60 - 70 st. A vlastně napsal jsem chybu - odvíjím po odbrždění samovolně vlastním tahem, motor se nezahřívá. Já nejsem zarytým zastáncem el.12 V navijáků, ale prostě neměl jsem možnost zvolení jiného typu navijáku u mého malotraktoru a vadí mi zde některé tak trochu zavádějící informace pro ostatní, kteří budou stát před podobným rozhodnutím. A pokud by to nebyla moc otázka peněz, tak si koupím el. profi. naviják SEAL. který se hodně používá u hasičů a podobných složek a tam už je výkon srovnatelný s ostatními typy navijáků.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba navijáku

#22 Nový příspěvek od Terablick »

El. navijáky jsou myšlené a konstruované na vyproštění - ne na dlouhou práci třeba v lese. To je prostě fakt. Nikdo nikde nepoužívá el. navijáky v lese na něčem továrně vyráběném. Naopak právě i ty hasiči často používaj hydraulické, protože ty elektrické nejsou na delší práci. Pokud jde o baterku, tak odběr proudu navijákem je ve stovkách ampér, takže opravdu baterku vysuší během chvilky - bere cca tolik jako starter nebo i víc. Silnější alternátor a motor v chodu neni "zlepšení" ale nutná podmínka :) I při malé zátěži je odběr třeba 200-300A, ve špičce to může být i přes 500A. Samozřejmě záleží na typu navijáku (výkonu motoru atd). Snadno si to spočítáš i sám - zjisti si výkon motoru ve Wattech a pak ty Watty vyděl napětím (12V) a vyjde ti proud :) Výkon se pak udává v trvalém provozu - ve špičce, při rozběhu atd může být i 3x vyšší. Pokud jde o teplo, pak je to totéž jako přímotop :) Kolik Wattů projede vinutím, tolik tepla motor uvolní. Samozřejmě pod zátěží - když se motor jen točí bez zátěže, moc se nehřeje, ale pokud tahá, hřeje jak kamna :) A vůbec tenhle text neber jako kritiku el. navijáků. Je to jen souhrn faktů, konstatování :) Účelem el. navijáků je jen a pouze vyproštění nebo popotažení, ne delší práce - nejsou na to dělané ani zamýšlené. Něco jiného jsou vrátky atd, kde jsou motory na 240 nebo dokonce 400 Voltů - tam se pak dělí Watty mnohem větším číslem, motory u nich mají úplně jinou konstrukci a jsou dělané na dlouhodobej provoz, včetně účinného chlazení, ale motor na navijáku je v podstatě totéž jako starter - na krátký provoz pod zátěží a pak dlouhé chlazení :) Tažná síla s tím nemá co dělat - ta je jen násobkem výkonu a převodu. I el. naviják může mít sílu v tahu v desítkách i stovkách kN (jakoby tunách až desítkách tun). Jde jen o ten dlouhej provoz. Drahé profi navijáky asi snesou i delší provoz, ale pořád to nebude na práci v lese, nemluvě o tom, že takovej naviják stojí i několikanásobně víc než lesní mechanickej nebo hydraulickej naviják :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Beskyd4
Příspěvky: 38
Registrován: pát lis 14, 2008 11:00 am
Bydliště: Mosty u Jabl.

Re: výroba navijáku

#23 Nový příspěvek od Beskyd4 »

Souhlasím s Tebou, el. navijáky nejsou na každodenní stálou práci, všechno co jsi napsal je pravda, ale občas je to docela dobrý pomocník. Mám už vyzkoušené, že pokácený odvětvený strom si přitáhnu je-li to potřeba, nařežu na délku 1,5m - ukládám dřevo napříč vlečky, mezitím el. naviják trochu ochladne a přitáhnu pak třeba i druhý strom, pokud je. Jediné co si musím ohlídat +,-, je povrchová teplota motoru navijáku. Když se to naučíš a získáš s tím zkušenosti, tak Ti to i docela helfne. A na pomoc kolem domu je taky dobrý - zvedal jsem a přemisťoval betonové skruže na studnu 1m x1m, ukládal betonové pražce, zvedal těžké kameny, litinový Viadrus apod. Na malotraktoru mám vzadu sklopnou trojnožku s rolkama, takže si přitáhnu v lese i delší tyčovinu, zajistím a jedu. Zpočátku jsem toho uvázal moc a zvedlo mi předek malotraktoru i do výše kolem 1m, ale časem získáš odhad, naložíš méně a jde to. Nikdy samozřejmě nebude nad kardan, nebo hydr. pohon.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba navijáku

#24 Nový příspěvek od Terablick »

Ale joooo, pokud to děláš tak, že přitáhneš kmen, pak si ho pěkně naporcuješ a naložíš, což zabere dost času, pak přitáhneš a zpracuješ druhej a jedeš domu, tak bohatě stačí :) I na spoustu těch pomocných prací kolem domu atd. Jen na zvedání břemen bych asi naviják moc nepoužíval - neni na to dělanej a nemá mimo jiné brzdu která by umožnila regulovat a ohlídat rychlost spouštění... Ale pokud to "riskneš" a zvládáš to, na nějaké přizvednutí asi OK. Ale určitě bych neriskl používat ho třeba k nakládce/vykládce atd... U dřeva OK, to se nepoškodí, jen pod něj nestrkat části těla... :) Ale to je věc každého uživatele :) Pokud jde čistě o sílu, tak té má na to samozřejmě víc než dost :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“