Hydraulická jednotka na štípačku

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#16 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Tak by to mělo být v klidu.
Pořádně jsem se ještě podíval na obrázky, co mi prodejce zaslal a je tam vyobrazený štelovací tlakový ventil. A na schematu je pro každý obvod zvlášť. Takže paráda.

charlie: údaje z té tabulky jsem pochopil stejně, jen ty uvedené tlaky mi tam falírovaly, blbě jsem se na zaslané obrázky podíval.

27 litrů za minutu - asi v pohodě. Mám válec vnitřního průměru tak 100 mm a výsuvu asi 90 cm.To je plná litráž 7 litrů a to je plný výsun asi za 15 vteřin. Při úvaze, že většinu metrových kusů to štípne někde na půlce to je okolo 7mi vteřin. Jestli je to dlouho nebo ne, to nevím ale u tohoto druhu práce by se asi spěchat raději nemělo. V nejhorším je tady alternativa propojení čerpadel ale to už jsou spekulace, ještě to nemám doma.

Mirek

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#17 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, mámhydrauliku na štípačku motor 3 kW, 950 ot/min, čerpadlo asi 30 l/min. Tlak nastavitelný ventilem, potom asi v 150 Atm přepoušťák. Nádrž asi kolm 50 litrů. Štípačka má píst průměr 100 mm vnitřek, výsuv 85 cm. Celkově je ta hydraulika uplně dostačující, ale mohlo by to jet rychleji. Tlakově jedu kolem 60-90 Atm. Když mám opravdu velkej kulák, tak pootočím ventyl na větší tlak a potom ho vracím. Ovládání je elektromagnetyckými ventyly 24 Volt. Motor ani neví že by něco tahnul. Při práci v létě a trvajícím šťípání vkuse třeba 8 hodin je olej a věci kolem hydrauliky rozpálenej jako kamínka. Ohřeje se i když ho je těch 50 litrů. Mám i video, ale nejdřív ho musím vložit a potom dám adresu.
Celkově sečteno a podrtženo: Hydraulika tlakově dostačující, málo který kulák štípu větším tlakem. Tak kolem od 40 cm nahoru. Nádrž obsahově dostačující. Spotřeba energie malá. Jediné malé mínus je rychlost posuvu. To je dané čerpadlem. Celkově, jsem rád že ji mám! 8)
Přílohy
Hydraulika.jpg
P9170419.JPG

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#18 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

kluci,nevidel jsem schema,ale jestli tam je tandemovy cerpadlo 27/6 tak to bude zapojeny do silove hydrauliky pres dva tlakovy ventily.o to,o co se skolnik ochudil,kdyz to zapojil na jeden.velke cerpadlo bude mit pojistovak s mensim tlakem,to bude zatapet valec a delat rychlost pohybu.kdyz bude mit velky odpor,zacne prepoustet a nastoupi male cerpadlo s prepostakem nastavenym na vetsi tlak,ale s malou dodavkou objemu.valec pojede pomalu,ale silove.myslim,ze se to tak bude chovat,takze nepanikarit ,ze je to pomaly a pridat ,ale na tom druhym pojistovaku na velkym cerpadlu,co snese motor(ale musi tam byt min,nez na malem cerpadlu).vlastne se to pri tomto zapojeni muze chovat tak ,ze rychlost nebude rovnomerna.valec prijede,pri odporu zacne pomalu tlacit na male cerpadlo,velke bude prepoustet a pak ,kdyz to povoli,tak rychle zase dostipne na velke cerpadlo a rychle se vrati.tak to je takova moje uvaha.
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#19 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

ota píše:Ahoj, mámhydrauliku na štípačku motor 3 kW, 950 ot/min, čerpadlo asi 30 l/min. Tlak nastavitelný ventilem, potom asi v 150 Atm přepoušťák. Nádrž asi kolm 50 litrů. Štípačka má píst průměr 100 mm vnitřek, výsuv 85 cm. Celkově je ta hydraulika uplně dostačující, ale mohlo by to jet rychleji. Tlakově jedu kolem 60-90 Atm. Když mám opravdu velkej kulák, tak pootočím ventyl na větší tlak a potom ho vracím. Ovládání je elektromagnetyckými ventyly 24 Volt. Motor ani neví že by něco tahnul. Při práci v létě a trvajícím šťípání vkuse třeba 8 hodin je olej a věci kolem hydrauliky rozpálenej jako kamínka. Ohřeje se i když ho je těch 50 litrů. Mám i video, ale nejdřív ho musím vložit a potom dám adresu.
Celkově sečteno a podrtženo: Hydraulika tlakově dostačující, málo který kulák štípu větším tlakem. Tak kolem od 40 cm nahoru. Nádrž obsahově dostačující. Spotřeba energie malá. Jediné malé mínus je rychlost posuvu. To je dané čerpadlem. Celkově, jsem rád že ji mám! 8)
Tak to máš plus mínus takový hodnoty, jaký to moje zatím uvažované. A že to jede trochu pomalejc asi nevadí, furt lepší než mlátit do klínů. Na to štelování hydrauliky si zatím nijak netroufám, snad časem. Nejdřív to musím koupit a dostat dom.

sekalsemmalo: tady je to schema zapojení. Moc tomu nehovím, snad to bude lepší až to uvidím ve skutečnosti a k jednotlivejm značkám dosadím skutečné prvky hydrauliky.
Snímek 6761.jpg

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#20 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

clovece.to jsem necekal teda,to je opravdu mazani,jak tady kluci uvadej,hlavne podle utlocitne filtraci na vstupu č.6jeste s obtokovym tlakovym ventilem,kdyby se filtr zacpal a na zpatecce č.9.regulovatelne tlakove ventily sou na kazdym cerpadlu č.4 ale nevim,jakej maj rozsah a zda tam pujde pridat. a pak je tam ten nesmyslnej rozvadec s manometrem č.3,2 ,kterej umoznuje jenom prepnout na velky,nebo maly cerpadlo.hned bych to prepakoval podle skolnikova vzoru.vyhodit rozvadec,za tlakovej ventil za velkym cerpadlem dat zpetak.nevim,jestli filtry vyhodit,jestli to vubec pujde,ale ty ti asi budou omezovat max.tlak,aby se neroztrhly,kdyz sou na tlacny vetvi.bude na nich napsano,kolik snesou.pak vetve velkyho a malyho cerpadla spojit v jednu.ten zpetak ti bude zajistovat,ze vetsi tlak z maleho cerpadla ti nebude utikat pres pojistny ventil velkyho cerpadla s nastavenym mensim tlakem,kdyz budou spojeny v jednu vetev.je to trochu vylepseni oproti skolnikovi,ale jestli mu to funguje,tak to tak taky pujde.a pak svuj beznej rozvadec.tak je to uplne jinak nez sem myslel.zadnej lis,jak drahej chlap inzeruje,mazani.
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#21 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

skolnik píše:já to měl dřív přez čerpadlo z kombajnu e 512 potom se mě naskytla koupě přesně tohoto přístroje sloužíl na centrální mazání CNCstroju v motorpalu dal jsem za nej 1500kč jsou tam dve čerpadla silnější nahoře slabší dole vše na jedné hřídeli ja to udělal tak že trubky obou spojil a nahnal naráz přez jeden pojištovák nahoře na těch vývodech mám přidělané rachlospojky a vše funguje již asi pět let uplně bez problému jen by si ten mechanizmus zasloužil kolečka je to společně s olejem těžké jak svina a náchylné na převrácení ale to jsem zatím neměl čas udělat mě stojí štípačka na zahradě pořád na stejném místě dovalím agregát propojím a už to valí mohu jen doporučit boužel ta cena je :shock:
Máš teda přesně tu samou jednotku a maká to? Ty úpravy - stačilo teda jen spojit ty trubky a nic víc? Bez úpravy nastavených tlaků, filtrů atd? Šla by fotka třeba jen té jednotky i bez štípačky?
Mirek

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#22 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

sekalsemmalo píše:clovece.to jsem necekal teda,to je opravdu mazani,jak tady kluci uvadej,hlavne podle utlocitne filtraci na vstupu č.6jeste s obtokovym tlakovym ventilem,kdyby se filtr zacpal a na zpatecce č.9.regulovatelne tlakove ventily sou na kazdym cerpadlu č.4 ale nevim,jakej maj rozsah a zda tam pujde pridat. a pak je tam ten nesmyslnej rozvadec s manometrem č.3,2 ,kterej umoznuje jenom prepnout na velky,nebo maly cerpadlo.hned bych to prepakoval podle skolnikova vzoru.vyhodit rozvadec,za tlakovej ventil za velkym cerpadlem dat zpetak.nevim,jestli filtry vyhodit,jestli to vubec pujde,ale ty ti asi budou omezovat max.tlak,aby se neroztrhly,kdyz sou na tlacny vetvi.bude na nich napsano,kolik snesou.pak vetve velkyho a malyho cerpadla spojit v jednu.ten zpetak ti bude zajistovat,ze vetsi tlak z maleho cerpadla ti nebude utikat pres pojistny ventil velkyho cerpadla s nastavenym mensim tlakem,kdyz budou spojeny v jednu vetev.je to trochu vylepseni oproti skolnikovi,ale jestli mu to funguje,tak to tak taky pujde.a pak svuj beznej rozvadec.tak je to uplne jinak nez sem myslel.zadnej lis,jak drahej chlap inzeruje,mazani.
Evidentně víš o čem píšeš. Takže myslíš, že bude stačit propojit, domontovat zpětný ventil aby větší tlak z toho malýho čerpadla netlačil zpět olej z většího? A co jen propojit a zvednout tlak na stejné hodnoty? Jasně že nevím, jestli to vůbec u těch tlakových ventilů půjde, jestli nejsou na svém maximu.
Jsem zvědavý, co odpoví (jestli odpoví) skolnik, jak to má on. Jinak dík za odpovědi.
Mirek

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#23 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

jo,tak to myslim,ne aby mensi cerpadlo s nastavenym vetsim tlakem netlacilo olej z velkyho cerpadla,ale aby ti vetsi tlak z malyho cerpadla neutikal pres tlakovy ventil velkeho cerpadla s nastavenym mensim tlakem.proto tam musi byt zpetak na vetvi velkyho cerpadla meziteckem odbocky k tlakovymu ventilu velkyho cerpadla a teckem,kde se spoji vetve velkyho a malyho cerpadla.aby sel tlak nahoru k spotrebici a neutekl jalove pres ten druhej nize nastavenej tl.ventil.je to rizeni siloveho pusobeni tlakovymi ventily v obvodech hydrogeneratoru(cerpadel),ktery se pouziva u lisu.proste,kdyz uz to tam mas,tak je skoda to nevyuzit a zapojit to rovnou pres tecko ,nebo stejne nastavene tlakove ventily,nebo jenom pres jeden,i kdyz to je taky mozne.tam de o to,ze to velky cerpadlo treba bude pri nakym velkym odporu(suk) dusit motor a takle zapojene ti zacne prepoustet a na 3kw ti pojede to maly cerpadlo,sice pomalu ,ale silove,to se nezastavi a pak se to roztrhne ,tlak poklesne a zase pojede na to velky,spolu s malym.celej efekt je ,ze porad budes mit 3kw motor a udelas s nim stejnou praci jako nekdo,kdo si tam da 6 kw a rve to jenom na to velkoobjemovy cerpadlo.proto se taky tyhle nasobny cerpadla vymyslely,pracujou spis u lisu,kde lis prijede a na to maly cerpadlo dotlaci,tam to funguje bezvadne,ale myslim,ze by to mohlo fungovat i na stipacce....
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#24 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

chtel bych pozadat nakyho naseho kolegu,strojare at to prosim vyfoti v ucebnici a vlozi schema sem.to zase neumim ja.je to v kazdy ucebnici o hydraulice a hydrostatice ve stati rizeni smyslu pohybu,rizeni rychlosti pohybu a RIZENI SILOVEHO PUSOBENI.at to tady nemusim tak lamane vysvetlovat.dekuju
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#25 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

sekalsemmalo píše:jo,tak to myslim,ne aby mensi cerpadlo s nastavenym vetsim tlakem netlacilo olej z velkyho cerpadla,ale aby ti vetsi tlak z malyho cerpadla neutikal pres tlakovy ventil velkeho cerpadla s nastavenym mensim tlakem.proto tam musi byt zpetak na vetvi velkyho cerpadla meziteckem odbocky k tlakovymu ventilu velkyho cerpadla a teckem,kde se spoji vetve velkyho a malyho cerpadla.aby sel tlak nahoru k spotrebici a neutekl jalove pres ten druhej nize nastavenej tl.ventil.je to rizeni siloveho pusobeni tlakovymi ventily v obvodech hydrogeneratoru(cerpadel),ktery se pouziva u lisu.proste,kdyz uz to tam mas,tak je skoda to nevyuzit a zapojit to rovnou pres tecko ,nebo stejne nastavene tlakove ventily,nebo jenom pres jeden,i kdyz to je taky mozne.tam de o to,ze to velky cerpadlo treba bude pri nakym velkym odporu(suk) dusit motor a takle zapojene ti zacne prepoustet a na 3kw ti pojede to maly cerpadlo,sice pomalu ,ale silove,to se nezastavi a pak se to roztrhne ,tlak poklesne a zase pojede na to velky,spolu s malym.celej efekt je ,ze porad budes mit 3kw motor a udelas s nim stejnou praci jako nekdo,kdo si tam da 6 kw a rve to jenom na to velkoobjemovy cerpadlo.proto se taky tyhle nasobny cerpadla vymyslely,pracujou spis u lisu,kde lis prijede a na to maly cerpadlo dotlaci,tam to funguje bezvadne,ale myslim,ze by to mohlo fungovat i na stipacce....
Já to pochopil, jen jsem to blbě napsal. Rozhodnutí už padlo, koupím to. Snad do Vánoc bude doma a prodejce mi to nestřelí někomu jinému.
S těma rozdílnýma tlakama na čerpadlech to bude docela vychytávka. To malý nebude muset být nastavený na žádný extra tlak a stejně to pojede. Úplná hydraulická převodovka. Uvidím, co tlakový ventily dovolí.
Mirek

skolnik
Příspěvky: 468
Registrován: úte črc 17, 2007 6:24 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#26 Nový příspěvek od skolnik »

ano mámm to přesně tak nic jsem neřešil ani nepočítal prostě jen spojil obě čerpadla na jeden okruh funguje pět let bez sebemenšího problému u mě mohu jen skritizovat samotnou nádrž na olej měli to tak blbe udělaný že mezi spodek a vršek přidali jen těsnící gumu a příruba žádná to znamená že na 6ti šroubech pritikusy tvořily jen platličky a tak pokud by se někdy stalo že se nádrž převrhne olej by nejspíš valil ven ale stačilo by navařít okolo spodního dílu pásovinu vyvrtat těch zmíněněj 6děr a je to vyřešené potom dodělat pojezd a nic není lepší jen já panové protože opravdu po zapojení vše funguje a jsem taky trochu lenivej to mmám pořád tak jak jsem koupil :'( ........k té rychlosti nevím proč to potřebuje někdo aby to valilo u nás u rozvaděče sedí muj děda 85roků na stoličce a jen tahá za páky dvá navalujeme a nestíháme mu nejde jen o štípání že ale i o uklid naštípanejch kusu takže rychlost je ok .......jo a k těm fotkám pokud budeš chtít tak mě napiš sz a já to vytáhnu ze stodole a nafotím máme již zazimováno ale není problém jen by to bylo až asi o víkendu :)

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#27 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

skolnik píše:ano mámm to přesně tak nic jsem neřešil ani nepočítal prostě jen spojil obě čerpadla na jeden okruh funguje pět let bez sebemenšího problému u mě mohu jen skritizovat samotnou nádrž na olej měli to tak blbe udělaný že mezi spodek a vršek přidali jen těsnící gumu a příruba žádná to znamená že na 6ti šroubech pritikusy tvořily jen platličky a tak pokud by se někdy stalo že se nádrž převrhne olej by nejspíš valil ven ale stačilo by navařít okolo spodního dílu pásovinu vyvrtat těch zmíněněj 6děr a je to vyřešené potom dodělat pojezd a nic není lepší jen já panové protože opravdu po zapojení vše funguje a jsem taky trochu lenivej to mmám pořád tak jak jsem koupil :'( ........k té rychlosti nevím proč to potřebuje někdo aby to valilo u nás u rozvaděče sedí muj děda 85roků na stoličce a jen tahá za páky dvá navalujeme a nestíháme mu nejde jen o štípání že ale i o uklid naštípanejch kusu takže rychlost je ok .......jo a k těm fotkám pokud budeš chtít tak mě napiš sz a já to vytáhnu ze stodole a nafotím máme již zazimováno ale není problém jen by to bylo až asi o víkendu :)
Dík za odpověď a postřehy.
Já to chci jako součást štípačky naležato tak s převracením samostatného agregátu mít starosti nebudu.
Ze stodoly to jen kvůli fotkám netahej, když tak až na jaře. Nijak nehoří, já to ještě nemám doma a až (jestli) to přivezu, do jara na to skoro nešáhnu.

Mirek

skolnik
Příspěvky: 468
Registrován: úte črc 17, 2007 6:24 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#28 Nový příspěvek od skolnik »

dobře ale kdyby bylo potřeba klidně řekni no a i já mám stípačku naležato ta se válí na zahradě a je stále na svém místě jenom jsem musel již vystužovat traverzu trošku se prohla 8) :smich: můj brácha je hajnej takže podle toho bereme dřevo a někdy s tím štípačka má i trochu problém a prohne se jak luk já mám klín trochu vejš jak tady prezentovaná klín je půl metru dlouhej a uloženej v domečku tím jsem se dostal výš takže když tam dám kládu o průměru 40cm tak to všechno jen skřípe .......už jsem si kolikrát říkal že si seženu traverzu novou a celé to předělám a vylepším ale pořád funguje tak to zatím nechávám .......no a k tomu převrhnutí mě se to již stalo proto jsem o tom mluvil těžiště je kvůli motoru vejš a ta stabilita taky nic moc štípali jsme a a jedna štípa se tak nešikovně vymrštila a zajela pod agregát že ho nadzvedla a já honem abych ji zachránil tak zakopl o další a padl ne to a vše bylo hotovo :D :smich: :shock: sehnal jsem delší propojovací hadice a tet je motor cca 3m od štípačky a je to OK tady jsem našel jednu fotku z léta není toho tam moc vidět cnad to pokřivení
DSC03207 (Custom).JPG
nelekej se co je pod plachtou tam je ještě přidělaná nadrž z motorky na olej to je ještě z dob první verze štípačky a nikdo to neodendal :D :smich:

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#29 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Traverzu už mám sehnanou. Háčko 200 mm, to by mělo stačit.
Zatím sháním dopravu, samotnýmu se mi pro tu jednotku jet nechce, mám to přes 300 km jednu cestu.
Pokud Ti to funguje, taky bych to nepředělával, ať je to ohlé jak chce. Jestli budeš mít čas a chuť, vyfoť tu štípačku. Čím víc inspirací, tím líp.
Mirek

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Hydraulická jednotka na štípačku

#30 Nový příspěvek od ota »

No to já měl dřív jen účko na štípačce a to se také při velkým kuláku trochu prohýbalo. Ale protom jsem sehnal píst s delším vyložením a tak jsem sehnal i pořádný íčko. Leželo zarostlí v práci za plotem. Tak jsem se zeptal, jestli na něco je to rezatý železo u plotu a prej ať si ho odvezu. Je to silnostěný íčko 30 cm široký. Bylo to na jeříbovou dráhu. To se ani nehne a můžeš šťípat co chceš.
Hydraulickou jednotku mám taky třeba 3 m daleko. Ovládaji mi pojezd pístnice kluci už od dětství. Tak proto je to dál. Potom se vezmou židly a sednou do bezpečné vzdálenosti. Mám od hydrauliky nataženej kabílek a na konci ovládání páčkou od stěračů. Mám elektomagnetický ventily. Tak na 24 Voltů.
Taky párkrát odlítne štěpina a je to pořádná prda. Když je třeba rovnej kulák a nakonci má pěknej suk. Tak to napruží a suk povolí a letí to i tři metry. Taky jsem si na šťípačce zlomil na prstu poslední článek. No spadnul mi na něj kulák a přirazil mi ho k íčku a byl zlomenej natotata. No když se kácí les, lítaj třísky.
Přílohy
P9170427.JPG

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“