Čerpadlo jako hydromotor?

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
FXS
Příspěvky: 17
Registrován: ned lis 29, 2009 3:28 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Čerpadlo jako hydromotor?

#1 Nový příspěvek od FXS »

Chci si na traktor dodělat hydraulický naviják, sháním hydromotor a doma se mi válí čerpadlo viz. obrázky, předpokládám, že i čerpadlo bude nějakým způsobem fungovat jako hydromotor, ale nebude to nejvhodnější, v čem bude úskalí toho řešení? Asi bude lepší shánět dál nějaký rozumný hydromotor co?
Naviják bude na občasné přiblížování tak 10m3
Přílohy
P9250047_500kb.jpg
P9250046_500kb.jpg
P9250062_500kb.jpg

Uživatelský avatar
bulanek88
Příspěvky: 495
Registrován: čtv úno 26, 2009 10:23 pm
Bydliště: Dušejov (Jihlava)
Kontaktovat uživatele:

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#2 Nový příspěvek od bulanek88 »

Taky bych byl rád, kdyby tuhle tématiku někdo osvětlil, já si vždycky myslel že čerpadlo jako hydromotor fungovat nemůže, ale nedávno jsem byl na jednom agrodni a tam jsem viděl asi 5 mulčovačů poháněných olejem, ale žádnej neměl hydromotor, ale obyč. čepradlo, tak by mě zajímalo jak je to s účinností, otáčkama, jestli se dá použít obyč čerpadlo nebo nějaký spešl atd..

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#3 Nový příspěvek od Jaro25 »

Z principiálneho hľadiska medzi zubovým čerpadlom (hydrogenerátorom) a zubovým hydromotorom nie je rozdiel. Drobný problém by mohol nastať, ak by si chcel použiť ako motor čerpadlo, ktoré má zabudovaný obtok s poistným ventilom. Tam by bolo treba tento obtok zaslepiť a musí to fungovať.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20654
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#4 Nový příspěvek od ota »

No nevím přesně, jestli je to tak, ale povídal mi kamarád, že má na jeřábu Ifa poháněnou otoč čerpadlama na olej. 6e tam není hydromotor, ale čerpadlo. Na každé straně je jedno, takže dvě na tu otoč. Povídal, že to má nevýhodu a tou je, že když stojí proti kopci a patky nepoberou vyrovnání do vodováhy, neotočí se s břemenem proti kopci. Ty čerpadla to neutáhnou. S V3skou jeřábem se otočí i s břemenem ale Ifou ne. Povídal, že je to slabší. Tak nevím, ale asi to bude třeba slabší, než ten hydromotor. Už se tady jednou něco podobného někde řešilo, ale nevím přesně kde to bylo.

Uživatelský avatar
FXS
Příspěvky: 17
Registrován: ned lis 29, 2009 3:28 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#5 Nový příspěvek od FXS »

Ne tohle nemá obtokáč, měl jsem ho rozdělaný.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#6 Nový příspěvek od Jaro25 »

No to je možné, ja som neriešil otázku výkonu. Výkon, resp. krútiaci moment bude závislý na rozmeroch ozubených kolies v tom motore a samozrejme na tlaku v systéme. Je pravdepodobné, že hydromotory majú väčšie priemery kolies, prípadne širšie kolesá ako čerpadlá, aby sa zvýšil ich krútiaci moment. Ale ako som písal, PRINCIPIÁLNE nie je rozdiel. Ten moment sa dá aj spočítať z plochy zuba a polomeru kolesa.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#7 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Před mnoha lety, kdaž jsem hydraulice ještě moc nerozuměl jsem si postavil zení vrták a na pohon jsem použil rotační pístkové čerpadlo na místo motoru a maká do dodnes.

U toho navijáku vidím jiný problém
měl by se na ovládíní použít tak zvaná neuzamčená sekce rozvaděče
tedy přívod a odvod oleje nejsou v neutrální poloze uzavřené, nýbrž volně otevřené.
Není tak sice možné použít hydromotor / tedy čerpadlo/ jako brzdu či západku.
Kdyby se použila sekce rozvadče uzamčená, stejná jako na hydroválce, tak by při neutrální poloze páky rozvaděče sice byl motor jakoby zablokovaný a bylo by možné takto zabržděným lanem navijáku tahat dřevo pojezdem traktoru, ale v čerpadle by mohly neůmerně vzrůst tlaky a vystřelit nejaký gumičky.
Ale třeba se pletu
ooooooooooooo

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#8 Nový příspěvek od petr j »

zubové čerpadlo a hydromotor je prakticky to samé a pokud nechcem používat hydromotor jako reverzní ( u 99% je totiž lekáž svedená do sací strany čerpadla ) , není žádný problem. pokud ho chcem využívat v obou směrech točení, musí mít lekáž vytaženou třetí hadicí, jinak to vyrazí gufero na hřídeli. u originál hydromotoru je lekáž řešena buď třetí hadicí, nebo dvojicí ventilů, které nám podle směru otáčení olej z prostoru gufera odvádí vždy do hadice, která je v tom okamžiku odvodní ( bez tlaku )

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#9 Nový příspěvek od petr j »

bastardtraktor píše: Není tak sice možné použít hydromotor / tedy čerpadlo/ jako brzdu či západku.
Kdyby se použila sekce rozvadče uzamčená, stejná jako na hydroválce, tak by při neutrální poloze páky rozvaděče sice byl motor jakoby zablokovaný a bylo by možné takto zabržděným lanem navijáku tahat dřevo pojezdem traktoru, ale v čerpadle by mohly neůmerně vzrůst tlaky a vystřelit nejaký gumičky.
Ale třeba se pletu
když hydromotor zastavíš, je to to samé, jako když budeš držet ty něco ve lžíci bagru a budeš mít zavřenej rozvaděč. bude se to tlakovat proti rozvaděči ale protože žádnej hydromotor nemáš napřímo ale přes nějako převodovku, bude převodovka při obráceném působení sil fungovat do rychla, s malou silou, takže ten tlak ti nikdy nenaroste tak, aby došlo k nějakému poškození

weber
Příspěvky: 28
Registrován: pon říj 27, 2008 9:37 am

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#10 Nový příspěvek od weber »

Taky uvažuju o nějakém navijáku,ale právě nevím jak s tím hydromotorem,takže nemůže být hydromotor spojený na přímo s bubnem navijáku? Nejraději bych to takhle udělal,ale nevím jaké by ten hydromotor měl mít parametry chtěl bych tažnou sílu aspoň 4t. :-/

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#11 Nový příspěvek od petr j »

tak obrovskej hydromotor, aby ti utáhl buben bez převodu si neumím ani představit a hlavně, čím bys ho chtěl živit ? pořád je přímá úměra čerpadlo/ motor

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#12 Nový příspěvek od bastardtraktor »

weber píše:Taky uvažuju o nějakém navijáku,ale právě nevím jak s tím hydromotorem,takže nemůže být hydromotor spojený na přímo s bubnem navijáku? Nejraději bych to takhle udělal,ale nevím jaké by ten hydromotor měl mít parametry chtěl bych tažnou sílu aspoň 4t. :-/
Ale jo - jde to
ale ten hydromotor musí být na ten účel speciální - například orbitální hydromotor.
Podobné jsou například HYDROKOLA.
Tedy hydromotor, který je přímo v náboji kola a bez převodu pohání to kolo.
To stojí ale docela majlant.
Nebo rotátor na kleštích na dřevo - ten působí taky napřímo a má velkou sílu.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
Mikro
Příspěvky: 2318
Registrován: stř črc 04, 2007 11:36 am
Bydliště: Dětmarovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#13 Nový příspěvek od Mikro »

Jj takový hydromotor co říká Bastard je možno použít, o nějakých i vím.

Jinač to čerpadlo co je na první fotce jako hydromotor zkuste použít, bude to krásná olejnička :smich:

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#14 Nový příspěvek od PA »

hydrokola patrne nebudou odsahovat orbitalni ale pistovy radialni a ten by naprimo na navijak sel. musi to byt samozrejne "sladene" s cerpadlem. dokonce to tu ma nekdo tak pouzite ,ale uz nevim kdo. radialni motory se tu uz probiraly.
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

weber
Příspěvky: 28
Registrován: pon říj 27, 2008 9:37 am

Re: Čerpadlo jako hydromotor?

#15 Nový příspěvek od weber »

Tak tyhle typy navijáků:
http://ostatni-dily-prislusenstvi.sbaza ... 21661.html
mají nejspíš nějakou planetovou převodovku jestli se nemýlím.Právě si myslím kdyby to bylo na přímo tak by to mohlo mít i solidní rychlost navíjení.
Jeden odkaz:http://www.jp-axles.cz/hydraulicky-navijak.html

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“