Starter

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Malboro
Příspěvky: 975
Registrován: ned lis 11, 2007 5:44 pm
Bydliště: 39801
Kontaktovat uživatele:

Starter

#1 Nový příspěvek od Malboro »

Proč startér z benzínové felicie při přepólování se točí pořád stejně? :-/
Něco tam klepe. To víte, nemažete! Klepe to!
Fotky a videa Rajče
Videa Stream
Moje stránky

Uživatelský avatar
Lišák1
Příspěvky: 1168
Registrován: úte čer 02, 2009 8:28 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Starter

#2 Nový příspěvek od Lišák1 »

Startery se musí točit pořád stejně, obráceně by ti nestartoval. Na pastorku máš volnoběžku, která se točí jenom jedním směrem a táhne také jedním směrem.
Nissan Terrano 3,0 TDI, Zetor 5211

Uživatelský avatar
Mikro
Příspěvky: 2318
Registrován: stř črc 04, 2007 11:36 am
Bydliště: Dětmarovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Starter

#3 Nový příspěvek od Mikro »

On se točí stéjně díky své vnitřní konstrukci, naopak se ti ho roztočit nikdy nepodaří.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Starter

#4 Nový příspěvek od Terablick »

Proč bys ho chtěl točit opačně? Pokud potřebuješ něčím točit na opačnou stranu, prostě ho namontuj z druhé strany ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Frantík
Příspěvky: 706
Registrován: pát črc 27, 2007 11:15 am
Bydliště: Plzeň

Re: Starter

#5 Nový příspěvek od Frantík »

Lišák1 píše:Startery se musí točit pořád stejně, obráceně by ti nestartoval. Na pastorku máš volnoběžku, která se točí jenom jedním směrem a táhne také jedním směrem.
Dobrý, ale trošku nesprávný. :D

Starter se točí pořád stejně, jelikož je to SÉRIOVÝ elektromotor. Tudíž jeho směr otáčení je dán konstrukcí a zapojením vinutí statoru i rotoru.

Pokud potřebuješ opačně, tak namontovat z druhé strany nebo sehnat stejný s opačným smyslem otáčení. Ono by to možná šlo, ho naučit obráceně, ale muselo by se překopat vinutí. Pokud by to šlo vůbec uskutečnit.
Když mùžu, pomùžu a poradim a občas kecam. :-)

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Starter

#6 Nový příspěvek od rezis »

Otočit směr jeho otáčení není problém. prostě se přehodí přívody ke komutátoru. Jenže na volnoběžce je šroubovice jenž ho pomáhá udržet v záběru. A pokud se točí naopak budou i účinky opačné.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
Rudy
Příspěvky: 235
Registrován: stř dub 15, 2009 5:43 pm
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

Re: Starter

#7 Nový příspěvek od Rudy »

Myslím, že to chce použít na ten naviják, který připravuje a potřeboval by, aby se točil na obě strany. Mám pravdu??

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Starter

#8 Nový příspěvek od Terablick »

Tak to asi neklapne ;-). Mohl by ale použít 2 a každý namontovat z jedné strany. Tím by jeden navíjel a druhý odvíjel ;-). Dokonce by mohl použít nějaký mezipřevod, aby se odvíjel rychlejc než navíjel ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Malboro
Příspěvky: 975
Registrován: ned lis 11, 2007 5:44 pm
Bydliště: 39801
Kontaktovat uživatele:

Re: Starter

#9 Nový příspěvek od Malboro »

Rudy píše:Myslím, že to chce použít na ten naviják, který připravuje a potřeboval by, aby se točil na obě strany. Mám pravdu??
:friends: Přesně tak. Volnoběžka mě nezajímá tu nepotřebuju. Starter z staré octavie se opačně roztočí felicie ne.
Něco tam klepe. To víte, nemažete! Klepe to!
Fotky a videa Rajče
Videa Stream
Moje stránky

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Starter

#10 Nový příspěvek od Terablick »

To je hezký, ale tu volnoběžku těžko nějak "vypneš"...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Rudy
Příspěvky: 235
Registrován: stř dub 15, 2009 5:43 pm
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

Re: Starter

#11 Nový příspěvek od Rudy »

Terablick píše:To je hezký, ale tu volnoběžku těžko nějak "vypneš"...
Ale vypne :) a ten vypínač se jmenuje svářečka :) :D :)

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Starter

#12 Nový příspěvek od Terablick »

No OK... barbařina (pokud to půjde svařit) ale co s tím opačným otáčením? :-/ Musel by nějak předělat vnitřní zapojení (pokud by to vůbec šlo)...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Malboro
Příspěvky: 975
Registrován: ned lis 11, 2007 5:44 pm
Bydliště: 39801
Kontaktovat uživatele:

Re: Starter

#13 Nový příspěvek od Malboro »

Zitra se tomu zkusím ještě nějak věnovat snad to nějak rozchodím. Ale kdyš je to stejnosněrný tak by mělo stačit jen přepólování. Elektrikář nejsem. :-/ AAle se svářečkou mi to jde. :smich:
Něco tam klepe. To víte, nemažete! Klepe to!
Fotky a videa Rajče
Videa Stream
Moje stránky

patrol
Příspěvky: 10
Registrován: stř zář 09, 2009 5:36 am

Re: Starter

#14 Nový příspěvek od patrol »

Malboro píše:Ale kdyš je to stejnosněrný tak by mělo stačit jen přepólování. Elektrikář nejsem. :-/ AAle se svářečkou mi to jde. :smich:
Panove, predstavte si, jak funguje elektromotor. Ma 2 hlavni casti - stator a rotor (kotvu). Obvykle maji obe tyto casti svoje vinuti. To muze byt zapojeno budto do serie (za sebou), tzv. seriovy motor, nebo paralelne k sobe (derivacni motor), pripadne kombinovane (kompoundni motor). Startery jsou bud seriove nebo kompoundni. Pusobenim proudu v obou vinutich se vytvori ve statoru i rotoru magneticka pole, ktera na sebe pusobi. Pole rotoru je "vychylene" oproti statoru a proto vznikne sila, ktera se snazi otocit rotorem, aby se obe pole srovnala. Rotor se tedy zacne otacet, ale nez se staci pole srovnat, komutator zapne v rotoru novy usek vinuti a tim se ta vychylka obnovi. Dej se opakuje a rotor se tedy otaci stale dal.
A nyni pozor: Prepoluji-li takovyto motor, zmeni se smysl OBOU magnetickych poli (rotoru i statoru), coz znamena, ze pusobici sila je tedy stale stejna a motor se otaci stale stejnym smerem.
Proc se tedy nektere motory pri prepolovani toci opacne ?
Jejich konstrukce je odlisna. Jejich stator nema vinuti, ale permanentni magnet, ktery vytvari stale pole. Proto, prepolujeme-li napajeni, smysl jednoho pole (rotoru) se zmeni, avsak smysl druheho (statoroveho) se diky trvalemu magnetu nezmeni. Proto se zmeni orientace sil, kde to drive pritahovalo, to nyni odpuzuje a naopak, a motor se toci obracene.
Vyhodou tzv. permanentniho buzeni je mensi spotreba energie a jednodussi konstrukce, nevyhodou je mensi sila permanentniho magnetu, nez dokaze udelat elektromagnet (s vinutim). Teprve supersilne magnety, ktere se podarilo vyrobit v posledni dobe, umoznily jejich pouzivani i pro tak vykonne motory, jako jsou startery, a proto zdaleka ne kazdy starter je jimi vybaven, zatim jsou spise v mensine.
Zdravi Pavel

Uživatelský avatar
zetkamz
Příspěvky: 555
Registrován: stř črc 04, 2007 9:33 am
Bydliště: Uh.Hradiště

Re: Starter

#15 Nový příspěvek od zetkamz »

:potlesk:
Host do domu - čagan do ruky

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“