El.schema zapinania svetiel cez cidlo mazania

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: el. schema svetiel

#31 Nový příspěvek od kenybz »

vyresi to jedno rele s prepinacim kontaktem tlakovy spinac odpojuje kostru zarovky po dosazeni tlaku teda po nastartovani...takze na civku rele privedete + 12 voltu a na druhy konec civky privedete kontakt tlakoveho spinace mazani /spinac ma rozpinaci kontakt a uzemnuje/ na kontakty rele ktere su v klidu tzn bez napeti seple pripojite okruh a nebo rele svetel a to je cele...otocite klickem rele sepne protoze je obvod uzavreny a/ tlakovy spinac je seply tedy uzemeny, motor stoji/ nastartujete tlakovy spinac odpoji kontrolku mazani i rele a kontakty rele ktere jsou vklidu v sepnutem stavu propoji obvod hotové vyrizene ale pozor u slozitejsich a modernejsich aut to nedoporucuju! minimalne by jste museli doplnit na civku rele zapojit diodu v zavernem smeru jinak hrozi poskozeni obvodu v palubni desce vlivem idukce napeti pri vypnuti relatka! jsem vam asi nepomohl..ale u traktoru a skode 120 zadny problem nehrozi....
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
josip
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv črc 05, 2007 12:07 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: el. schema svetiel

#32 Nový příspěvek od josip »

mozes mi nakreslit schemu :friends: ja tam to relatko asi mam lebo cvaka a bolo tam nieco ako dioda ale sa mi ju podarilo rozbit tak elektrikar mi v robote urobil druhu ale nefunguje

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2543
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: el. schema svetiel

#33 Nový příspěvek od murár »

ja to mám napojene na formane len jednym rele! Ale to relatko musi byt 24V!!! Je spinane od mazania a spina rele parkovacich svetiel. Rele je zapojene medzi kontrolkov a +pol čo napaja kontrolku mazania.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: el. schema svetiel

#34 Nový příspěvek od Terablick »

Proč proboha na 24V??? V celém autě nikde (kromě zapalování) neni napětí vyšší jak 14,5V pokud je vše jak má být ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2543
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: el. schema svetiel

#35 Nový příspěvek od murár »

kvoli tomu aby ti slabo nesvietila kontrolka mazania! Tak mi to svietilo 4 roky na starom fomane!

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: el. schema svetiel

#36 Nový příspěvek od Terablick »

Ty tam máš relé spínající když jím protéká proud (tedy běžné jako na mlhovky nebo tak)? Nebo jak to mám chápat? Ta kontrolka přece zhasíná = relé musí být zaplé když jím proud neprochází (opačně než obvykle) = nemůže svítit nic ;-).
Aha, už jsem to pochopil. Tak to zapoj trochu jinak. Zapoj to relé na drát co vede od kontrolky ke spínači tlaku (do série). Nebude to dělat nic, ale musí to být rozpínací typ relé (relé, které je v klidu zaplé) ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
slavik74
Příspěvky: 280
Registrován: pon led 12, 2009 6:29 pm
Bydliště: Prievidza

Re: el. schema svetiel

#37 Nový příspěvek od slavik74 »

Hoši, prečo sa trapite, vymýšlate...? Nestačilo by použiť napr. toto: http://www.jast.sk/autodoplnky/automati ... erzia.html Jednoduché zapojenie +/- 12V a paralelne na spínač svetiel. A ani cena nikomu neublíži 8)

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: el. schema svetiel

#38 Nový příspěvek od Terablick »

To už se v tomto tématu řešilo ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: el. schema svetiel

#39 Nový příspěvek od kenybz »

v tej krabičce bude asik komparátor s operačním zesilovačem kerý vyhodnotí nárust napětí na 14,4 voltů po nastartování a pak přez tranzistor sepne relé. Jinak ta cena je pěkná ty součástky by vyšli asi na 80kč + dps a krabička takže zbytečné neco takového vyrábjat pokádˇ to neděláte pro zábavu
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: el. schema svetiel

#40 Nový příspěvek od Terablick »

Jasně, že tahle cena už je někde jinde (ale + poštovné ;-) ), ale nač dělat takovou složitost, když stejně dobře poslouží to relé na kontrolce (mazání nebo dobíjení). ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
slavik74
Příspěvky: 280
Registrován: pon led 12, 2009 6:29 pm
Bydliště: Prievidza

Re: el. schema svetiel

#41 Nový příspěvek od slavik74 »

kenybz píše:v tej krabičce bude asik komparátor s operačním zesilovačem kerý vyhodnotí nárust napětí na 14,4 voltů po nastartování a pak přez tranzistor sepne relé. Jinak ta cena je pěkná ty součástky by vyšli asi na 80kč + dps a krabička takže zbytečné neco takového vyrábjat pokádˇ to neděláte pro zábavu
To maš pravdu, v podstate ide o to ako sa kto "kamarati" s elektrikou. Ak niekomu nejde o zabavu a dobrý pocit s prace, je podla mna za cca 200 korun zbytočne nad tým laborovať. P.S. Pripoji rele natvrdo ku kontrolke mi však nepríde ako najšťastnejšie riešenie. :tyty:

Uživatelský avatar
slavik74
Příspěvky: 280
Registrován: pon led 12, 2009 6:29 pm
Bydliště: Prievidza

Re: el. schema svetiel

#42 Nový příspěvek od slavik74 »

Od mazania by som to určite neriešil, už keď tak od dobíjania. A toto mi pride celkom OK: http://www.sob.xf.cz/svetla.php

Uživatelský avatar
josip
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv črc 05, 2007 12:07 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: el. schema svetiel

#43 Nový příspěvek od josip »

no tak toto sa mi paci este keby si mi to zapojil tak by to bola parada nemam to ku tebe daleko

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: el. schema svetiel

#44 Nový příspěvek od Terablick »

slavik74 píše:Od mazania by som to určite neriešil, už keď tak od dobíjania. A toto mi pride celkom OK: http://www.sob.xf.cz/svetla.php
Proč ne od mazání? A co se ti nezdá na zapojení do série na kontrolku? Proud půjde jen když bude kontrolka svítit, a zároveň nebude hrozit to slabé prosvicování ;-). A pokud se bavíme o klasickém čidle co jen spíná kostru, a klasické kontrolce formou žárovky, tak neni co řešit. Jasně, že pokud je palubka elektronická a podobně, tak by to nebylo ideální ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
slavik74
Příspěvky: 280
Registrován: pon led 12, 2009 6:29 pm
Bydliště: Prievidza

Re: el. schema svetiel

#45 Nový příspěvek od slavik74 »

Ono záleži na aký voz to chceš použit. Zavrtať len tak najake relatko do elektroniky novšieho vozu by som sa fakt neodvážil, pri starších vozoch hrozi sem -tam prebliknutie kontrolky mazania pri volnobehu na zahriatom motore, to iste aj pri dobíjani. (vlastná skusenost) Mali by mi podla toho blikať svetla, tak... :vztek: Takže asi treba zvážiť či neni vyhodnejšie priplatiť nejake to € (KČ) a napojiť to na nejaky univerzalny modul napr. od spínačky. Osobne to mám cez časove rele, po zapnuti klučika a naštartovaní sa cca po 5s. zapnu svetla. Spokojnosť už asi 7 rokov. (Škoda- Favorit) Toť však len moj názor.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“