Jaké čerpadlo na řízení

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
traktorfanda
Příspěvky: 1150
Registrován: čtv říj 30, 2008 6:10 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Jaké čerpadlo na řízení

#1 Nový příspěvek od traktorfanda »

Zdarec konstruktéři chci se zeptat bude mi stačit 15l čerpadlo které chci spřevodovat 1:2 takže při volnoběhu bude dávat +- 6l na hydraulické řízení? Mam 80 orstu
a pistnici o vnitřním průměru 5cm a chodu 20cm.
Jo aještě věřím tomu že to někdo zvás spočíta kolik bude potřeba otáček volantu do plného rejdu?

Předem díky.

Uživatelský avatar
Rendy9999
Příspěvky: 1642
Registrován: stř črc 04, 2007 12:58 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#2 Nový příspěvek od Rendy9999 »

15 není špatne ale dej ho 1k1jinak osobně doporučuji 20tku proti klice :friends:

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#3 Nový příspěvek od Terablick »

Já se trošku přivtírnu sem, abych nezakládal hned nové téma. Nadpis by byl trochu podobný, stejně jako problém. ALE, já se chci zeptat maličko jinak. Mám klasickou převodku řízení s posilovačem (ne hřebenové, ale převodka s pákou) a na traktoru bude samozřejmě hydraulika. Originální čerpadlo posilovače nemám. Můžu posilovač napojit na hydraulický okruh? Nebo je tlak moc velký? Jaký je asi tlak v posilovači řízení? O průtok strach nemám, ten bude spíš až moc velký, což by šlo řešit malým průměrem trubek (hadic) k převodce. Řízení bych napojil hned za čerpadlo ještě před přetlakový (pojistný) ventil, protože za ním je rozvaděč, který v klidové poloze protéká volně a tak by nebyl v okruhu řízení tlak. Můžu to takhle udělat? Možnost číslo 2 by bylo čerpadlo posilovače z Felicie (to doma mám), ale převodka řízení je z něčeho velkého (minimálně velká dodávka, nebo menší náklaďák) tak mám strach o tlak i průtok toho maličkého čerpadla z Felicie, jestli by tak velkou převodku "uživilo".
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#4 Nový příspěvek od rezis »

Vychází to necelých 5 otáček pro plný výsuv na jednu stranu. na druhou to bude méně (menší plocha kvůli pístní tyči).
Pokud jsi spočítal 6l/min tj. 6000ml/min tj. 100ml/s z toho vyplývá že na volnoběh budeš moci otočit 1,25krát za sekundu volantem. Zda ti to stačí je na tobě.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#5 Nový příspěvek od rezis »

Terablick: je dost blbé že nevíš jaký tam měl být průtok. S originálním čerpadlem by to bylo nejlepší. Jinak v řízení se používá tlak 8MPa neboli 80Atm. Trubkama určitě nic neškrti. Dodržuj co největší průřezy. jinak se nebudeš stačit divit. Svoje by ti mohl o tom říct Pepa (Rendy9999) když měl nevědomky zúžený průřez.
Jinak jsem pro čerpadlo na řízení zvlášť. Nikdy nevíš kdy můžeš chytnou do okruhu bordel třeba z rychlospojky a a může to mít fatální následky.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
fabikmiroslav
Příspěvky: 4585
Registrován: úte čer 09, 2009 8:35 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#6 Nový příspěvek od fabikmiroslav »

Ja by som pouzil z Tatry 148 je to dobre cerpadlo a mam to odskusane na 7ich traktoroch ,tahaju to 2 klynove remene 13 a vsetci su spokojny ,to je moj nazor.
Dobre už bolo

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#7 Nový příspěvek od Terablick »

OK. Díky za rady :). Tou slabší trubkou jsem myslel jen jednu z několika větví okruhu a samozřejmě s jištěním ventilem. Kdyby to měl být jediný okruh, neexperimentoval bych s průřezem ;-). Tu litráž tam možná někde vyčtu, nebo vyčtu aspoň z čeho by to mohlo být, ale čerpadlo k tomu nemam. A pokud je tam potřeba menší tlak (což jsem očekával) tak je to celé pase. Nechci shánět čerpadlo. Vyřeším to jinak ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
traktorfanda
Příspěvky: 1150
Registrován: čtv říj 30, 2008 6:10 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#8 Nový příspěvek od traktorfanda »

rezis píše:Vychází to necelých 5 otáček pro plný výsuv na jednu stranu. na druhou to bude méně (menší plocha kvůli pístní tyči).
Pokud jsi spočítal 6l/min tj. 6000ml/min tj. 100ml/s z toho vyplývá že na volnoběh budeš moci otočit 1,25krát za sekundu volantem. Zda ti to stačí je na tobě.

Díki za vyčerpávající výpočet. :potlesk:

Uživatelský avatar
traktorfanda
Příspěvky: 1150
Registrován: čtv říj 30, 2008 6:10 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#9 Nový příspěvek od traktorfanda »

Rendy9999 píše:15 není špatne ale dej ho 1k1jinak osobně doporučuji 20tku proti klice :friends:

Mám to na 1203 motor který budu běžně točit na 2000 a mnohem víc otáček tak proto ten převod 1:2.
A teď otázka kolik otáček snese čerpadlo ktere má na štítku 1500 otm
je těch 1500 max nebo je to jen doporučená hodnota pro správný chod čerpadla?

Jura
Příspěvky: 339
Registrován: úte dub 14, 2009 6:00 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#10 Nový příspěvek od Jura »

Ahoj,Rezis:Mohl bys,prosím Tě,ten výpočet uvést celý?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#11 Nový příspěvek od rezis »

Pístnice:
Výsuv: 20cm - v
Vnitřní průměr: 5cm - D
Pístní tyč: 2cm (teď jsem si vymyslel) - d
Spočítá se objem pístnice. Pokud to vemu přímo v cm tam mi vyjdou cm3 a 1cm3 je 1mL.
Takže objem pokud se vysouvá je.
V=(D2*PI/4)*v
V=(25*3,14/4)*20
V=392,5cm3 (mL)

Pokud se zasouva je jeji objem menší o objem tyče.

V=((D2*PI/4)*v)-(d2*PI/4)*v
V= ((25*3,14/4)*20)-(4*3,14/4)*20
V=392,5-62,8
V=329,7cm3 (mL)

Pokud orsta dává 80mL na otáčku vyplývá pro výsun:
392,5/80=4,9ot
pro zásun:
329,7/80=4,12ot

Pokud bychom chtěli zjistit jakou to má sílu.
Předpokládáme tlak v systému p -80Atm (8MPa) (standart pro řízení), A předpokladu že 1Kg=1Atm/cm2
Spočítáme plochy. Zase bude pro zásun menší o plochu tyče.
Tedy pro výsun:
S=D2*PI/4
S=25*3,14/4
S=19,65cm2

F=S*p
F=19,65*80
F=1572Kg

Pokud se bude zasouvat vyjde to.

S=(D2*PI/4)-(d2*PI/4)
S=(25*3,14/4)-(4*3,14/4)
S=19,65-3,14
S=16,51cm2

F=S*p
F=16,51*80
F=1320,8Kg

U čerpadel se uvadí buď průtok většinou při 1500ot/min. Nebo jeho geometrický objem.
Pokud je dán geometrický objem tak se tato hodnota vynásobí počtemotáček a máme průtok v mL.
Geometrický objem 15mL při 1500ot/min dá 22500mL/min neboli 22,5L/min, Takže nelze moc zaměnovat s čerpadlem s průtokem 15L/min a je to třeba uvádět.

Vycházel jsem z toho co bylo dáno. Čerpadlo dá 6L/min Tedy 6000mL/min Proto můžu orstou otočit maximálně 6000/80=75krát/min
tedy 1,25krát za 1 sek

Pokud tu mám chyby opravte mě prosím.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
Rendy9999
Příspěvky: 1642
Registrován: stř črc 04, 2007 12:58 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#12 Nový příspěvek od Rendy9999 »

traktorfanda píše:
Rendy9999 píše:15 není špatne ale dej ho 1k1jinak osobně doporučuji 20tku proti klice :friends:

Mám to na 1203 motor který budu běžně točit na 2000 a mnohem víc otáček tak proto ten převod 1:2.
A teď otázka kolik otáček snese čerpadlo ktere má na štítku 1500 otm
je těch 1500 max nebo je to jen doporučená hodnota pro správný chod čerpadla?
na motoru 1500 jsem mel čerpadlo ze zetora to co je na servo a šlape do dnes cca 17 let na bulharskem bylo napsane 1500 dal jsem ho na trabantacky motor proti klice a tež šlapalo na štitku jsem nevyčetl jestli je to max , možna doporučene ot. :-/ jen na jediny traktor jsem daval přez řemen 2ku 1 a to bylo přaní majitele jinak na vše proti klice

Uživatelský avatar
sferos
Příspěvky: 1635
Registrován: stř říj 22, 2008 11:54 am
Bydliště: H.Srnie

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#13 Nový příspěvek od sferos »

traktorfanda píše:
Rendy9999 píše:15 není špatne ale dej ho 1k1jinak osobně doporučuji 20tku proti klice :friends:

Mám to na 1203 motor který budu běžně točit na 2000 a mnohem víc otáček tak proto ten převod 1:2.
A teď otázka kolik otáček snese čerpadlo ktere má na štítku 1500 otm
je těch 1500 max nebo je to jen doporučená hodnota pro správný chod čerpadla?
Sú to len menovité otáčky, max. povolené sú 2500 ot./min. Pri otáčkach nad 1800 je povolený menší tlak. Pokial to sem-tam preženieš krátkodobe na výšie otáčky, bez extrémnej záťaže, tak mu neublížiš. Pozri katalogové listy http://www.hp-servis.cz

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#14 Nový příspěvek od Terablick »

rezis píše:
Jura píše:Ahoj,Rezis:Mohl bys,prosím Tě,ten výpočet uvést celý?
Pístnice:
Výsuv: 20cm - v
Vnitřní průměr: .................
.......... Zkrátil jsem příspěvek aby nezabíral místo ;-)..
Tak tomu říkám podrobný výpočet ;-). Spočítal jsi i max. rychlost otáčení volantu, takže prostě kompletní představa ;-). I mě se tohle hodí. Jen si dosadím svoje hodnoty orbitrolu, čerpadla a pístu (válce) ;-). Díky.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
traktorfanda
Příspěvky: 1150
Registrován: čtv říj 30, 2008 6:10 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaké čerpdlo na rízení

#15 Nový příspěvek od traktorfanda »

Dík všem za rady a výpočty.

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“