preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kysmen
Příspěvky: 624
Registrován: stř črc 04, 2007 6:28 pm
Bydliště: Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#16 Nový příspěvek od kysmen »

Jaro25 píše:Nazdar chlapi,
rád by som vyvrátil jeden dlhodobo prežívajúci mýtus, že 37 A alternátor nedobije veľkú batériu, napr. 180 Ah. Je to holý nezmysel. Nabíjacia sústava každého vozidla je postavená na princípe nabíjania konštantným napätím, to znamená, že regulátor udržiava napätie zdroja (alternátor alebo dynamo) na viac - menej konštantnej hodnote. Ak je batária viac vybitá (má vlastne nižšie napätie) je väčší rozdiel medzi napätím zdroja (alternátora) a spotrebiča (batétie) a preto tečie do batérie väčší prúd. Ako sa batéria dobíja, prúd klesá a postupne sa približuje takmer k nule. Ja treba si uvedomiť, že aj slabý zdroj dokáže batériu dobiť, len mu to trvá dlhšie a do batérie je potrebné vždy dodať približne toľko energie, koľko sa z nej odobralo. Samozrejme v extrémnom prípade, ak batériu štartovaním vybijem takmer do nuly a budem potom pol hodinu jazdiť, nedobije ju ani najsilnejší alternátor. Pri normálnej prevádzke však toto nehrozí. Záleží samozrejme aj na odbere ostatných spotrebičov (svetlá a pod), koľko výkonu pre nabíjanie zostane, ale to je iný problém
Ako nezvratný dôkaz može slúžiť každé staršie auto, ktoré fungovalo s dynamom. Dynamá nákladných aut mali výkony v rozmedzí 200 - 500W čo je pri 12 V cca 16 - 41 A a pri 24 V cca 8 - 21 A. Napriek tomu tieto slabé dynamá dobíjali batérie s kapacitami 115 - 180 Ah aj pri svojej nevýhode, že začínali dávať výkon pri podstatne väčších otáčkach ako alternátory.
Predpokladám, ža sa možno na moju adresu zosype vlna kritiky, ale ako hovoril jeden nemenovaný český velikán "múžeme se o tom přít, múžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se dá proti tomu ďelat".
Tak tady žádná vlna kritiky nebude. 8) .
Jenom dodám že ona doutnající kontrolka je zapojená mezi napětí zdroje a baterky. A pokud je vadný regulátor, vznikne při poruše rozdíl napětí mezi zdrojem který přebíjí (třeba 19V) a baterkou (třeba 14V) a kontrolka při techto 5V slabě svítí. Pokud by traktor nedobíjel vůbec tak svítí naplno.
Fastraku napis jaké je napětí na baterce a taky na silovém vývodu altíku při nastartovaném motoru. A jaký maš redulátor. ?
JEDE TRAKTOR JE TO ZETOR JEDE DO HOR ORAT BRAMBOR
http://kysmen.wordpress.com/

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#17 Nový příspěvek od rezis »

kysmen píše:
Jaro25 píše:Nazdar chlapi,
rád by som vyvrátil jeden dlhodobo prežívajúci mýtus, že 37 A alternátor nedobije veľkú batériu, napr. 180 Ah. Je to holý nezmysel. Nabíjacia sústava každého vozidla je postavená na princípe nabíjania konštantným napätím, to znamená, že regulátor udržiava napätie zdroja (alternátor alebo dynamo) na viac - menej konštantnej hodnote. Ak je batária viac vybitá (má vlastne nižšie napätie) je väčší rozdiel medzi napätím zdroja (alternátora) a spotrebiča (batétie) a preto tečie do batérie väčší prúd. Ako sa batéria dobíja, prúd klesá a postupne sa približuje takmer k nule. Ja treba si uvedomiť, že aj slabý zdroj dokáže batériu dobiť, len mu to trvá dlhšie a do batérie je potrebné vždy dodať približne toľko energie, koľko sa z nej odobralo. Samozrejme v extrémnom prípade, ak batériu štartovaním vybijem takmer do nuly a budem potom pol hodinu jazdiť, nedobije ju ani najsilnejší alternátor. Pri normálnej prevádzke však toto nehrozí. Záleží samozrejme aj na odbere ostatných spotrebičov (svetlá a pod), koľko výkonu pre nabíjanie zostane, ale to je iný problém
Ako nezvratný dôkaz može slúžiť každé staršie auto, ktoré fungovalo s dynamom. Dynamá nákladných aut mali výkony v rozmedzí 200 - 500W čo je pri 12 V cca 16 - 41 A a pri 24 V cca 8 - 21 A. Napriek tomu tieto slabé dynamá dobíjali batérie s kapacitami 115 - 180 Ah aj pri svojej nevýhode, že začínali dávať výkon pri podstatne väčších otáčkach ako alternátory.
Predpokladám, ža sa možno na moju adresu zosype vlna kritiky, ale ako hovoril jeden nemenovaný český velikán "múžeme se o tom přít, múžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se dá proti tomu ďelat".
Tak tady žádná vlna kritiky nebude. 8) .
Taktéž potvrzuji. Jen je třeba si uvědomit že alternátor jen nedobíjí akumulátor, ale živí vše. Takže pokud si někdo dá milion přidavných světel a nevím čeho může se stát že alternátor na to opravdu nebude mít. Je třeba si uvědomit že obyčejná žárovka 12V 55W bere 4,5A. Takže hlavni světla 9A nějaké další osvětlení palubovky, zadek třeba 5A do toho větrák který si veme 10A a jsme na 24A. Sem tam blinkr, brzdy někdy osvětlení vlečky, jízda v nizských otáčkách a vznikne kolaps a mýtus o alternátoru který neumí nabít.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#18 Nový příspěvek od Jaro25 »

Presne tak, s týmto treba len súhlasiť.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#19 Nový příspěvek od jano »

Podstatné je, či nabíja. Ak nemáš čím merať, zapni hlavné svetlomety pred štartom a po štarte (teda porovnaj intenzitu).
Na dyname je rozžhavené vlákno jednoznačným dôkazom, že nabýjanie nejde, ale u alternátora vôbec nie.
Na aute mi kontrolka "žhaví" od novoty, nabíjanie však ide (pal. počítač má V meter). Samozrejme kontrolka má jasne zhasnúť, no čo už.
Na kombajni mám 6diodový alternátor, čo sa už dávno nepoužíva a princíp som nepoznal. Alternátor je zapojený do hviezdy (súčasné do trojuholníka). Kontrolka tam funguje tak, že ak alternátor ide, na uzle hviezdy je jasná "0" a za pomoci relátka (+24V a "0") sa vypne žiarovka. Najprv kontrolka svietila a nabíjalo, potom to nabíjanie signalizovalo, potom svietilo a asi nabíjalo, ale hlavne kontrolka liezla na nervy! Taže v prípade takýchto nejasných systémov je najistejší palubný voltmeter.

Uživatelský avatar
Johny1490
Příspěvky: 2430
Registrován: stř srp 22, 2007 1:09 pm
Bydliště: UK

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#20 Nový příspěvek od Johny1490 »

No az teraz ma napadlo ze vlastne u diesla sa da velmi lahko zistit ci dobyja alebo nie....
Naštartovat, vypat baterioví spínač a zapat svetlá ,pripadne aj vsetky spotrebice(alternator by to mal utiahnut) a pokial svieti aj na volnobehu alebo max po minimalnom pridaní tak je dobyjanie urcite v poriadku 8)

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#21 Nový příspěvek od jano »

Johny1490 píše:No az teraz ma napadlo ze vlastne u diesla sa da velmi lahko zistit ci dobyja alebo nie....
Naštartovat, vypat baterioví spínač a zapat svetlá ,pripadne aj vsetky spotrebice(alternator by to mal utiahnut) a pokial svieti aj na volnobehu alebo max po minimalnom pridaní tak je dobyjanie urcite v poriadku 8)
No zo žiarovkami z odpájačom by som to neskúšal, lebo alternátor ak nemá bateriu može napetie kratkodobo vyskočiť (toto je možné na DT 75, tam je napätie stabilné bez ohladu na bateriu). Ale ventilátor, tomu vyššie napätie krátkodobe nabude vadiť.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#22 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Presne tento problém som nedávno riešil na našom traktorbagry Ostrowek. Kúpili sme fungl-nový akumulátor 12v. 150Ah., a bál som sa, či to dynamo, čo tam bolo pôvodne, bude stačiť na dobýjanie. Tak som to dynamo aj s reglérom zaniesol známemu autoelektrikárovy, aby sa na to pozrel. Máš pravdu v tom, že staršie stroje mali dynamá o výkone 150-300w. čo sa mne osobne zdalo málo.Napríklad Zetor 3011-4611.
Jaro25 píše:Nazdar chlapi,
rád by som vyvrátil jeden dlhodobo prežívajúci mýtus, že 37 A alternátor nedobije veľkú batériu, napr. 180 Ah. Je to holý nezmysel. Nabíjacia sústava každého vozidla je postavená na princípe nabíjania konštantným napätím, to znamená, že regulátor udržiava napätie zdroja (alternátor alebo dynamo) na viac - menej konštantnej hodnote. Ak je batária viac vybitá (má vlastne nižšie napätie) je väčší rozdiel medzi napätím zdroja (alternátora) a spotrebiča (batétie) a preto tečie do batérie väčší prúd. Ako sa batéria dobíja, prúd klesá a postupne sa približuje takmer k nule. Ja treba si uvedomiť, že aj slabý zdroj dokáže batériu dobiť, len mu to trvá dlhšie a do batérie je potrebné vždy dodať približne toľko energie, koľko sa z nej odobralo. Samozrejme v extrémnom prípade, ak batériu štartovaním vybijem takmer do nuly a budem potom pol hodinu jazdiť, nedobije ju ani najsilnejší alternátor. Pri normálnej prevádzke však toto nehrozí. Záleží samozrejme aj na odbere ostatných spotrebičov (svetlá a pod), koľko výkonu pre nabíjanie zostane, ale to je iný problém
Ako nezvratný dôkaz može slúžiť každé staršie auto, ktoré fungovalo s dynamom. Dynamá nákladných aut mali výkony v rozmedzí 200 - 500W čo je pri 12 V cca 16 - 41 A a pri 24 V cca 8 - 21 A. Napriek tomu tieto slabé dynamá dobíjali batérie s kapacitami 115 - 180 Ah aj pri svojej nevýhode, že začínali dávať výkon pri podstatne väčších otáčkach ako alternátory.
Predpokladám, ža sa možno na moju adresu zosype vlna kritiky, ale ako hovoril jeden nemenovaný český velikán "múžeme se o tom přít, múžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se dá proti tomu ďelat".
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#23 Nový příspěvek od Jaro25 »

Johny1490 píše:No az teraz ma napadlo ze vlastne u diesla sa da velmi lahko zistit ci dobyja alebo nie....
Naštartovat, vypat baterioví spínač a zapat svetlá ,pripadne aj vsetky spotrebice(alternator by to mal utiahnut) a pokial svieti aj na volnobehu alebo max po minimalnom pridaní tak je dobyjanie urcite v poriadku 8)
Toto sa dá síce vyskúšať, ale veľmi opatrne. Jednak, ako už bolo povedané, alternátor potrebuje byť aspoň trochu zaťažený, teda rozhodne by som svetlá zapol skôr, ako odpojil odpojovač. Druhá vec je, že takto síce zistíš, či alernátor dáva naoätie, akurát nevieš koľko. Pri tom nabíjaní sa totiž hrá na pol voltu a to na svetlách ťažko poznať. Nabíjacia sústava je aj tak nastavená hodnotou napätia pod hranicu plynovania akumulátora a teda ho nabíja asi len na 80% skutočnej kapacity. Ak vplyvom nejakých prechodových odporov klesne napätie ešte o 0,5 - 1 V, na kapacite sa to určite negatívne prejaví.
Tak že môj záver, čiské kontakty, kontrola len primerane presným voltmetrom a funkčný regler sú predpokladom správneho dobíjania.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4422
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#24 Nový příspěvek od Peter768 »

Chlapci, ale alternátor potrebuje budenie aby dobíjal. Viem, že ak je baterka KO (teda ak sa aspoň troška nerozsvieti kontrolka) tak ti ju altík nebude nabíjať. No neviem, ako sa to prejaví keď naštartuješ a odpojíš baterku. Že by ten altík potom už nemal vyrábať prúd keď nebude mať budenie - toto fakt na 100% neviem.
Inak súhlasím názorom s Jaro25 ohladne malého alternátora a veľkej baterky čo sa tu riešilo.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#25 Nový příspěvek od Jaro25 »

Dovolím si malé vysvetlenie. Alternátor potrebuje na to aby vyrával el. prúd magnetické pole a vzájomný pohym medzi týmto poľom a vinutím. Magnetické pole zabezpečuje budiace vinutie rotora (elektromagnet) a jeho otáčanie voči statorovému vinutiu ten pohyb. Potom sa môže v statorovom vinutí indukovať napätie.
Ak má alternátor začať vyrábať mapätie, potrebuje magnetizmus v rotore. Ak nestál pred roztočením príliš dlho, stačí mu na to permanentný (zvyškový) magnetizmus, ktorý zostal v železe rotora. Železo rotora sa vyrába z tzv. magneticky mäkkého materiálu, to znemená že sa ľahko zmagnetizuje, ale aj ľahko svoj magnetizmus stráca. Preto ak stál dlhšiu dobu, jeho permanentný magnetizmus môže byť nedostatočný na to, aby sa rozbehol a vtedy sa prvotné nabudenie musí urobiť z akumulátora. Rozhodne však, keď je už raz nabudený a rozbehnutý, bude dodávať prúd bez ohľadu na to, či je pripojený na akumulátor, alebo nie, lebo si už budiace napätie odoberá z vlastného výstupu.
Naposledy upravil(a) Jaro25 dne čtv srp 06, 2009 7:15 am, celkem upraveno 1 x.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Jurin
Příspěvky: 507
Registrován: stř črc 04, 2007 5:26 pm
Bydliště: Olomouc

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#26 Nový příspěvek od Jurin »

Naprostý souhlas
Jaro25 píše:Nazdar chlapi,
rád by som vyvrátil jeden dlhodobo prežívajúci mýtus, že 37 A alternátor nedobije veľkú batériu, napr. 180 Ah. Je to holý nezmysel. Nabíjacia sústava každého vozidla je postavená na princípe nabíjania konštantným napätím, to znamená, že regulátor udržiava napätie zdroja (alternátor alebo dynamo) na viac - menej konštantnej hodnote. Ak je batária viac vybitá (má vlastne nižšie napätie) je väčší rozdiel medzi napätím zdroja (alternátora) a spotrebiča (batétie) a preto tečie do batérie väčší prúd. Ako sa batéria dobíja, prúd klesá a postupne sa približuje takmer k nule. Ja treba si uvedomiť, že aj slabý zdroj dokáže batériu dobiť, len mu to trvá dlhšie a do batérie je potrebné vždy dodať približne toľko energie, koľko sa z nej odobralo. Samozrejme v extrémnom prípade, ak batériu štartovaním vybijem takmer do nuly a budem potom pol hodinu jazdiť, nedobije ju ani najsilnejší alternátor. Pri normálnej prevádzke však toto nehrozí. Záleží samozrejme aj na odbere ostatných spotrebičov (svetlá a pod), koľko výkonu pre nabíjanie zostane, ale to je iný problém
Ako nezvratný dôkaz može slúžiť každé staršie auto, ktoré fungovalo s dynamom. Dynamá nákladných aut mali výkony v rozmedzí 200 - 500W čo je pri 12 V cca 16 - 41 A a pri 24 V cca 8 - 21 A. Napriek tomu tieto slabé dynamá dobíjali batérie s kapacitami 115 - 180 Ah aj pri svojej nevýhode, že začínali dávať výkon pri podstatne väčších otáčkach ako alternátory.
Predpokladám, ža sa možno na moju adresu zosype vlna kritiky, ale ako hovoril jeden nemenovaný český velikán "múžeme se o tom přít, múžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se dá proti tomu ďelat".
Když se práce nedaøí,odeber se k lékaøi!

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4422
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#27 Nový příspěvek od Peter768 »

Jaro25 ďakujem za vysvetlenie, už mám v tom úplne jasno 8)

Uživatelský avatar
fastrac8250
Příspěvky: 1505
Registrován: čtv pro 20, 2007 5:34 pm
Bydliště: košice

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#28 Nový příspěvek od fastrac8250 »

tak dnes som to premeral a na altiku dava viac ako na baterke na beterke je iba 12,22V a na altiku su hodnoty na obrazku :'(
Přílohy
1.JPG

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#29 Nový příspěvek od Jaro25 »

To nie je dobré, poriadne prekontroluj všetky káblové spoje, aby boli dokonale čisté, samozrejme aj svorky na akumukátore. Teda pre teba je teraz podstatné napätie na tej silovej svorke (skrutka M6), to musí byť takmer rovnaké ako na akumulátore. Niekde máš veľký prechodový odpor a tam ti vzniká úbytok napätia. Svorky akumulátora bývajú často zaoxidované. Už som ale videl aj to, že skorodovaná svorka (skrutka) na alternátore a na nej pripojené káblové oko spôsobili také ohriatie, že sa vytopila plastová priechopdka, ktorá izoluje tú skrutku od telesa alternátora. Ak budeš mať všetky kontakty čisté a stále tam bude rozdiel napätí, skús prepojiť ešte kostru alternátora priamo s mínusom akumulátora.
Ešte jedna vec, ako pozerám na tú fotku. Mne sa zdá ten kábel od silovej svorky alternátora dosť tenký. Určite by mal mať priemer aspoň 5 - 6 mm (bez izolácie).
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
fastrac8250
Příspěvky: 1505
Registrován: čtv pro 20, 2007 5:34 pm
Bydliště: košice

Re: preco sa rozhavi vlakno na ziarovke na dobijani?

#30 Nový příspěvek od fastrac8250 »

To nie je dobré, poriadne prekontroluj všetky káblové spoje, aby boli dokonale čisté, samozrejme aj svorky na akumukátore. Teda pre teba je teraz podstatné napätie na tej silovej svorke (skrutka M6), to musí byť takmer rovnaké ako na akumulátore. Niekde máš veľký prechodový odpor a tam ti vzniká úbytok napätia. Svorky akumulátora bývajú často zaoxidované. Už som ale videl aj to, že skorodovaná svorka (skrutka) na alternátore a na nej pripojené káblové oko spôsobili také ohriatie, že sa vytopila plastová priechopdka, ktorá izoluje tú skrutku od telesa alternátora. Ak budeš mať všetky kontakty čisté a stále tam bude rozdiel napätí, skús prepojiť ešte kostru alternátora priamo s mínusom akumulátora.
Ešte jedna vec, ako pozerám na tú fotku. Mne sa zdá ten kábel od silovej svorky alternátora dosť tenký. Určite by mal mať priemer aspoň 5 - 6 mm (bez izolácie).
tak svorky na baterke som ocistil ako prve a altik som menil nedavno lebo som myslel ze je pokazeny tak tam to tiez nebude akurat musi byt nekde inde zaoxidovane a neviem kde :'( muism sa na t este poridne pozriet ale akosi nemam cas lebo robim kosacku a trojbodovy zaves na pluh

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“