Kladívkový šrotovník KŠ 200

co nejde zařadit jinam

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Vedra
Příspěvky: 1376
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Kladívkový šrotovník KŠ 200

#1 Nový příspěvek od Vedra »

Zdar, máte někdo KŠ 200?

Obrázek

Mám s tím pár problémů chybí mi ten stykač a když jsem rozebral podobný co mám na dojičce tak je tam kolečko na nastavení proudu.

Když ho zapojím na tvrdo, tak se roztočí do extrémních otáček až má člověk strach. Nemám k tomu návod, je to normální protože se to nemá pouštět na prázdno bez zrní?
Nebo má ten stykač má proudové omezení pro ten motor, nebo funguje jako přetěžovací jistič?

A kdyby někdo věděl kde koupím nějakou moderní náhradu?

Díky

Jura
Příspěvky: 339
Registrován: úte dub 14, 2009 6:00 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kladívkový šrotovník KŠ 200 stykač

#2 Nový příspěvek od Jura »

Ahoj, podle všeho je tam jen jistič s nadproudovou ochranou, není jasné, proč by tam byl stykač. Otáčky má 2880-podle motoru. Motor má výkon 2.2kW a tomu zhruba odpovídá 5A odběru, při překročení by měl ten jistič vyskočit, proto je tam ampérmetr. Pokud je motor zapojen správně-viz. štítek, není ani důvod, proč by se roztáčel na vyšší ot. než maximální motoru.

Vedra
Příspěvky: 1376
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Kladívkový šrotovník KŠ 200 stykač

#3 Nový příspěvek od Vedra »

Děkuji. Vypadá to tam takhle. Poznáš z toho jestli je správně zapojen nebo dá se to nějak změřit multimetrem? Vidím že je ta svorkovnice nastavená do hvězdy dle toho víčka. (očko z drátu je provizorium pro zkoušení, lisovací očka už mám doma ale ještě jsem je nenacvakal)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ještě jsem zjistil další problém, točí se to opačným směrem a když přehodím v zástrčce dvě fáze mezi sebou tak motor jenom bručí a neroztočí se.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5455
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Kladívkový šrotovník KŠ 200 stykač

#4 Nový příspěvek od thovt »

Po elektrické stránce je zapojená svorkovnice motoru správně.
Na stroji by měla být šipka kam by se měl motor točit . Bručení muže znamenat že motoru něco braní v otáčení .


http://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/ ... Y2NC5qcGc=
Kladivko muže nějak vspříčit.

Zastrčka co je to za typ ? tam muže být chyba. Proměřit to jde obyčejnou žarovkou z auta a baterkou z auta např. hlavně proměrovat bezpečným napětím.

Vedra
Příspěvky: 1376
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Kladívkový šrotovník KŠ 200 stykač

#5 Nový příspěvek od Vedra »

Ano směr otáčení tam vyznačený je a točí se to jenom opačně. Kladívko vzpříčené na 99% není. Měl jsem to rozebrané a kontroloval jsem je ale zkusím to spustit na vteřinku bez krytu kdyby náhodou.

Kabel je nový na straně u šrotovníku mám už ty nové plastové čtyřkolíky, na zdi v chalupě starý hliník/bakelit. Míchačka, bruska a dojička mi na té zásuvce jedou bez problémů.

Kabel jsem propípával multimetrem když jsem ho zapojoval.

Jura
Příspěvky: 339
Registrován: úte dub 14, 2009 6:00 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kladívkový šrotovník KŠ 200 stykač

#6 Nový příspěvek od Jura »

Ahoj, jistě jsi už zkusil protáčet rotor šroťáku i s motorem ručně na všechny strany. Takže mechanickou závadu můžeme vyloučit. Při zjišťování přítomnosti všech fází se mi osvědčilo měřit při zatížení třeba obyčejnou žárovkou. Multimerty jsou strašně citlivé a výsledky často nepdpovídají. Když je něco dost špatné ukáže jen snížené napětí, např. 160V místo 230.

Vedra
Příspěvky: 1376
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Kladívkový šrotovník KŠ 200 stykač

#7 Nový příspěvek od Vedra »

Otestoval jsem to s tou žárovkou když se motor točí na opačnou stranu všechny fáze svítí.
Bez proudu s tím jde otáčet volně i s nasazeným krytem takže mechanickou závadu lze vyloučit.

Pak jsem opět prohodil dvě fáze mezi sebou, a motor se zčista jasna rozjel správným směrem a pravděpodobně ve správných otáčkách protože se vedle toho dalo stát bez strachu ze smrti.

Bohužel po vypnutí už to zase jenom bručí a po příchodu domů jsem zjistil že vyletěla 25A pojistka na jedné fázi.

Asi nic jiného než vadný motor to být nemůže že? Zapojení od zásuvky ke šrotovníku je 100% bez zkratu. A kdyby byl problém někde ve zdi tak by mi snad dělaly problém i jiné spotřebiče.

Pepik_Plzen
Příspěvky: 459
Registrován: pon pro 28, 2009 6:49 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Kladívkový šrotovník KŠ 200 stykač

#8 Nový příspěvek od Pepik_Plzen »

zdravím, změř proud v každé fázi na motoru a máš jasno kde je chyba. Pokud možno přímo na přívodních vodičích do svorkovnice motoru, vezmi klešťový ampermetr, podle mě ti tam nejde jedna fáze, na které se přepálí pojistka. Tak zkus odměřit mezi fázemi na motoru 400V a proud jednotlivých fází, měli by být stejné, rozdíl cca desítky mA. pokud jsou rozdíly několik Ampér tak je motor KO.
Nechá se vymyslet lecos, jenom je někdy problém to uskutečnit... aby to fungovalo podle našich představ.

Uživatelský avatar
Nonoleone
Příspěvky: 135
Registrován: čtv zář 12, 2013 11:56 am
Bydliště: Kladno

Re: Kladívkový šrotovník KŠ 200 stykač

#9 Nový příspěvek od Nonoleone »

Před 20 lety jsem tento šroťák také měl. Dal jsem ho pryč z důvodu velmi zdlouhavé výměny sít, když jsem potřeboval hrubší a jemnější šrot. Co bylo dobré - na ampérmetru byla červená ryska , na kterou se seřídila zátěž motoru stavěcí klapkou zásobníku zrna.
Při dosažení této rysky byl optimální výkon.
Tento stroj jsem vyměnil za slovenský šroťák SK od firmy Štefan Tuška. Tento mám dodnes a maximální spokojenost.

MrRey
Příspěvky: 22
Registrován: sob dub 24, 2010 10:21 pm

Šrotovník Kš 200

#10 Nový příspěvek od MrRey »

Zdravím mám doma tento šrotovník, a chci se zeptat jestli někdo nevíte kde sehnat nové síta. Děkuji

Kittikit
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 20, 2008 11:15 pm
Bydliště: Město Albrechtice

Re: Kladívkový šrotovník KŠ 200

#11 Nový příspěvek od Kittikit »

A já téma zaktualizuji a zeptám se na to samé :( nevíte o sítech nebo kdo by je mohl vyrobit?
Přišel jsem, viděl jsem a nic se nenaučil.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20805
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kladívkový šrotovník KŠ 200

#12 Nový příspěvek od ota »

Nevím jak tyhle síta vypadají. Ale dříve jsem dělal na CNC vysekávačce na plech a běžně jsem známejm nebo kámošům ty síta na té mašině dělal. Ale bylo třeba to síto dát do většího kusu plechu a pak ho z toho dělícím nástrojem vystřihat. Protože jak se to děruje, tak to udělá pěknej luk. A když je to v tabuly plechu, tak to jde vysekat bez luku. Nemuselo to být o tolik větší. Ale třeba kolem dokola 15 cm.
Dělal jsem je jak z 2,0 mm tak z 3 mm plechu. Průměr dírek podle požadavku třeba 2,0, 2,5. 3,0, 3,5, 4,0, i 5 mm. Ale nejlepší byly síta cik cak. Ne jako řady vedle sebe. Ale každá řada o půl díry posunutá. To potom stoupnul výkon šrotovníku jednou tolik.
Takže jestli je to podobné co myslím, stačí sehnat někoho kdo dělá s plechem a má tam CNC vysekávačku a když umí programovat, není co řešit. Samotné síto trvá podle rozměru vysekat v minutách. Většinou jsem dělal třeba 4 ks v nástřihu plechu najednou. To už program mašiny umí, zadá se tam počet kusů a frk jsou tam osazený podle rozměru plechu.

Vedra
Příspěvky: 1376
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Kladívkový šrotovník KŠ 200

#13 Nový příspěvek od Vedra »

Tak nám uběhly 4 roky a šrotovník se opět dostal do popředí mého zájmu. Motor jsem zkoušel u otce na moderní elektroinstalaci a vyráží jistič plus jsem si všimnul trochu připečeného vinutí.

Tedy nový na inzerci dlouhodobě nic v okolí není, převinutí co jsem si díval taky tak 3 tisíce, co nový?

Vytáhnul jsem z toho Mez Mohelnice 4AP90l-2, co mi našel google jako náhradu Siemens za 5 tis trochu drahé.

Jsou nějaké jiné rozumně kvalitní motory třeba toto? 1AL90L-2 https://www.elektro-motor.cz/obchod/ele ... -ot-min-1/

Je to náhrada? Stejné otáčky, výkon, 2 póly mají oba, rozměry děr v patkách jsou stejné, průměr hřídele je stejný.
Označejí je jiné ale nikde jsem nenašel přesné vysvětlení co všechny ty písmenka znamenají.

Vedra
Příspěvky: 1376
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Kladívkový šrotovník KŠ 200

#14 Nový příspěvek od Vedra »

Tak motor jsem nechal převinout v Těrlicku u pana Badury, dal tam motorový spouštěč a frčí to. Výkon vysoký, respirátor nutný :)

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Kladívkový šrotovník KŠ 200

#15 Nový příspěvek od chuck77 »

Dobrý den, mám dotaz. Kde by se na něj daly sehnat nová kladívka? Vyrábí to někdo/někde? Díky chuck77 8)
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní technika“