Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

co nejde zařadit jinam

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#1 Nový příspěvek od sychrovak »

Použití : ....................na vrtání pro kůly k ohradníku
Za co zapojím :............ Super 50
převodovka na vrták :..... Otavan se spojkou
Vrták ....................... upravená šroubovice z nějakého podavače-tyč
je 60 mm a šroubovice nerez asi 6 mm

Moc jsem toho tu nenašel a abych nepáchal pokus-omyl rád si nechám poradit.
Moje představa je co nejjednodušší co dům a šrotiště dal :)

Nechci převodovku věšet na osu volně bez třetího pomocného bodu. http://www.youtube.com/watch?v=JwfQQm4ysS4

ani takto : http://www.youtube.com/watch?v=e4HUSJ-O5Bs
ale přes táhlo na pevno takto :
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

Orešanec2
Příspěvky: 105
Registrován: stř říj 30, 2013 7:57 pm
Bydliště: Trnava

Re: Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#2 Nový příspěvek od Orešanec2 »

Vidim, ze je to starsieho data, snad prispevok kniecomu bude.
Nevidim zasadny rozdiel v tych vrtakoch. Podla mna su konstrukcne velmi podobne. Na ten traktor co to chces pouzit vidim ako najlepsi system toto http://www.dabaki.cz/nabidka/ostatni2/p ... -hdg-hhdg/
Ten hydrailicky valec riesi pritlak vrtaku a nikto nemusi po nom skakat a ani ho tlacit do zeme.
Pises, ze nechces zaveseny vrtak na rameni. Aky mas na to dovod?

Mam vrtak obdobnej konstrukcie ako je ten cinsky, ale bez tej piestnice. Ja mam na zadnych ramenach traktora dvojcinne hydraulicke valece a pritlak ide z trojbodu. Som s nim velmi spokojny.

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#3 Nový příspěvek od sychrovak »

Ahoj no zatím jsem ve stavu kdy jsem vše navezl z chalupy domů,prolezl skládek jeklů a šel do nemocnice ale už jsem zpět a po rehabilitaci na to vlítnu,jen ještě čekám na středový špičatý plátek na osu vrtáku co mám slíbeno za pivko :)

Chci opření třetího bodu jak jsem psal kývající vrták který zajíždí tak že musíš trochu popojet aby byl kolmo či ho ustálit druhým člověkem není nic pro mě otcovi je 67 a kluk je ještě špunt,tak si musím stačit sám.......
Myslíš že samo vahou do země nepůjde???
Ale díky za odkaz .
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

Orešanec2
Příspěvky: 105
Registrován: stř říj 30, 2013 7:57 pm
Bydliště: Trnava

Re: Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#4 Nový příspěvek od Orešanec2 »

dost zalezi od vlhkosti pody a konstrukcie ostria. Na jar sa vrta uplne v pohode aj bez pritlaku a v lete v niektorych podach ked je sucho to nejde ani s pritlakom. Vtedy sa mi osvedcilo pouzit najprv hydrovrt a ked trochu vsiakne voda do pody potom to zobrat vrtakom. V suchej pode sa mi skor ako hrot osvedcil plat hrubeho plechu skruteny do zavitu, ako plech v trojuholnikovom tvare. Ostrie vrtaku by bolo tiez lepsie keby to mohlo byt viacero mensich segmentov.
Ale ako som pisal pri dostatocnej vlhkosti staci uplne jednoduchy vrtak, bez nutnosti pritlaku.

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#5 Nový příspěvek od sychrovak »

No uvidím.někde je hlína až do toho metru jine je hned jíl a písek a čedičáky..jsem pod sopkou :)
Tak to bude asi pokus-omyl :-/
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#6 Nový příspěvek od nabocklish »

My máme vrták od Bystroňe, k dnešnímu dni vyvrtáno odhadem 2-3 tisíce děr, většinou 150 nebo 180 vrtákem. Naprosto bez problému, mohu doporučit.
Řeknu ti to ale na rovinu, není to vrtání bůhvíjaká slast. Tedy, záleží co od výsledku očekáváš. My vrtali díry na plot s betonovými sloupky, šlo o přesnost,. Tedy každá strana díry musela být kolmo, rozteč musela být stejná a samozřejmě v lince. Zároveň jsme musel používat akorát velký vrták, protože jinak by přibývali kubíky betonu. Při tomto stylu práce se bez pomocníka neobejdeš, dvojka musí být sehraná. Pokud budeš dělat ohradu pro koně a do země vrazíš uřezaný akátový kmen, tak je to celkem šumák.
Super je akorát protože je těžký. Musí být v dobrém stavu hydraulika (přesná) a pokud má dělič průtoku mezi vnitřním/vnějším okruhem, tak ten vnitřní dost stáhnout, aby šel pomaleji, jinak je to občas o úraz. Občas se opravdu stane, že se zavrtá blbě, ale většinou je to chyba traktoristy, je potřeba pomalinku spouštět. Větší problém nám dělal náklon - myslel jsem, že se tou klikou na ramenech utočím. Jo a utáhni si šponováky na ramenech. Problém je i to, že tělo vrtáku opisuje kružnici a šroubovice zajede do země o pár centimetrů dál než si člověk původně myslel.
Nevymýšlej, vymyšlené. Okopíruj toho Bystroně, je to jen ohnutá silnostěná trubka. No asi půl hodiny jsem hledal jedno video. Bylo ze Španělska, Portugalska nebo Francie, to byl asi důvod proč jsem ho nenašel. Měli konstrukci dotáhlou k dokonalosti, protože na jedné straně (v jednom rameni hydrauliky) měli píst, který vyrovnával náklon a hlavní nosná trubka byl teleskop, to muselo být superpřesné. Šroubovici z dopravníku doporučuji zpevnit.
Jinak tvrdý jíl je problém, břidlice je problém a kámen je taky problém.
Největší díra, jakou jsme kdy vyvrtali byla v průměru 50 cm a 170 cm do hloubky.

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#7 Nový příspěvek od sychrovak »

Díky jsem rád za každou radu,mám to na ohradu po ovce atd.Vrtal jsem ručně ale nemůžu poslední dobou na ruce tak si práci chci zlehčit.A pak občas pro obec i na mé pozemky co jsou mimo abych mohl dát zábranu z bydel ,protože milenci a myslivci mi autama rozvalchujou louku je u lesa a dobře se tam parkuje a já to pak pořádně neposekám,takže tak ...na občasné..........3500 děr za život neudělám.........leda bych se zblázdnil a vrtzal a vrtal :D
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#8 Nový příspěvek od nabocklish »

Výborný systém je tohle... vždy jsem přemýšlel něco takového udělat, ale chce to ještě vyřešit naklápění, aby byla díra rovná http://www.youtube.com/watch?v=qRM-WxIExVE . A tady ten systém vidím poprvé... no od Poláku :-/
Tady myslím nějaké naklápění je, to je ok Obrázek
Ale ještě to chce udělat naklápění tady, tedy včetně čepů Obrázek
anebo udělat prodlužovací zadní opěrné nohy.
Jinak ti pořád hledám tu španělskou nádheru a ne a ne ji najít


sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#10 Nový příspěvek od sychrovak »

Ahoj no zajímavé má ještě pístnici když nenajedeš přesně.Jinak je to o tom že musíš popojet aby to bylo kolmo,jenže oni mají docela písek v jílu to půjde hůř.
Kdybych ty díly neměl tak bych do toho nešel zase nejsem tak vybavený jako vy tady.Já jsem na to dřevo :)


Tohle je obdobné.
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#11 Nový příspěvek od jirka_holub »

Také postupne sbiram dily na takovy pudni vrtak...

Otazka: Jaky prumer sroubu se pouziva jako jisteni?
Aby něco vydrzel, ale aby se také mohl strihnout.

Kdo mate takovy vrtak, napiste mi prosim jaky mate prumer tyce vrtaku a jaky strizny kolik tam pouzivate.
Diky Jirka

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#12 Nový příspěvek od sychrovak »

Jirko já tu informace sbírám jako ty ale jistící kolík? :-/ Já tam budu dávat převodku z otavanu a ta má přetěžovou spojku což bude lepší než co uvádíš.Přetěžová spojka se dá použít z V3S je na náhonovým kardanu.
Jinak přírubu budu dělat stejnou jako je na obrázcích.
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#13 Nový příspěvek od nabocklish »

Bystroň má uchycení na dva střižné šrouby, nějaké 12. Obyčejné, nepevnostní. Nevím kdo mu to počítal, ale nestřihnou se. Jednou se nám to stalo a šrouby prořízly trubku (hřídel). Když jsem to volal Bytroňovi, tak mi řekl "ok, pošlete mi to, my vám to zdarma opravímea zpevníme". Takže jednání z jejich strany v pohodě, i když už to bylo po záruce. Pak nám dělali ještě nějaké atypické vrtáky a taky velmi dobré jednání i cena. Mohu jen pochválit. Každopádně jak píše Sychrovák, příruby by byly lepší, hlavně kvůli tomu, že ty díry se časem trochu vyčvachtají a špatně se to potom nasazuje. Úplně nejlepší by byla traktorová šestidrážka a protikus z kardanu
Každopádně ke konstrukci: buďto udělejte klasickou konstrukci jako má Bytroň apod. Tzn. ohnutá trubka převodovka na čepu. Anebo jděte do "polského modelu". Je náročnější, ale dokonalejší.
Naposledy upravil(a) nabocklish dne pát pro 13, 2013 2:26 pm, celkem upraveno 1 x.

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#14 Nový příspěvek od nabocklish »

Jo, jinak to ustřižení se nestává. Nám se to přihodilo tak, že nezkušený traktorista nechal zadusit traktor a startoval s plným plynem se zapnutým vývodem, přičemž třístovku vrták měl plně zavrtaný v mokré, těžké zemi.
Ale třeba když narazíte na kámen tak to nestřihnete. Buď ho ostří podebere a vytáhne ven nebo zatlačí do stěny díry. Většinou ale klouže (poskakuje) po něm a pak nezbývá než kango s dlouhým sekáčem a šutr rozbít. Nejhorší je břidlice, do té to nechce zajíždět a přitom se kangem nedá rozbít, protože na to už je moc měkká...

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 701
Registrován: pon črc 16, 2007 8:44 am
Bydliště: kousek od Jičína

Re: Půdní vrtak do tříbodu průměr 20 cm

#15 Nový příspěvek od Jindra »

máme vrták hnaný hydromotorem, tam s jištěním není problém, když jde moc těžko tak to nepustí pojišťovák. ab byla díra rovně tak to ustavuju 3. bodem a táhlama hydrauliky. mám rám který používám na vidle z desty a na něj se ta ,,věž" jen nasune. ta je svařená z úhelníků a mezi nima jezdí vozíček s hydromotorem. Spouštění a zvedání je přes řetěz z motorky na kliku. Tenkrát to bylo na rychlo když vrtal díry na sloupky pro sousedy a už se mi nechtělo to dělat ručně. Vrták je použitý z toho ručního. takže jen kolečko s naříznutím a vyhnutím, jen je tam navařený prstenec z plechu aby se to zpevnilo, kamení a kořeny je trohu problém. Aby to šlo rychleji a hlavně lehčeji tak to zalívám vodou. když by byla šroubivice na vrtáku tak by to bylo lepší.
kdo si hraje nezlobí

Odpovědět

Zpět na „Ostatní technika“