Vodní čerpadlo na náhon traktoru

co nejde zařadit jinam

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
vojta.zapletal88
Příspěvky: 2
Registrován: úte lis 25, 2014 8:30 pm
Bydliště: Olomouc

Re: vodní čerpadlo na náhon traktoru

#16 Nový příspěvek od vojta.zapletal88 »

Já právě přemýšlím, že pohon pro čerpadlo bude hydromotor - právě kvůli vysokým otáčkám motoru traktoru při náhonu kardanem.

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: vodní čerpadlo na náhon traktoru

#17 Nový příspěvek od Jakub »

Jen jestli má Tvůj traktor dostatečný hydraulický výkon a při jakých otáčkách ho dosahuje.
Ten mechanický převod do rychla bude největší jistota i když hydraulika by mohla fungovat taky, jen je potřeba to vhodně sladit s traktorem.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

tatrancek
Příspěvky: 1
Registrován: sob led 11, 2014 5:26 pm
Bydliště: kežmarok

Re: Vodní čerpadlo na náhon traktoru

#18 Nový příspěvek od tatrancek »

nazdar moze mi niketo poradit chcem robit Feku na Pto ako tam urobit tu hriadel?

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Vodní čerpadlo na náhon traktoru

#19 Nový příspěvek od Pavel »

jestli to chces na vyvodak tak sem ho mel přes převodovku z nakladace 500 a supr předtím sem to mel přes domeček

Gurgul
Příspěvky: 323
Registrován: čtv pro 25, 2014 1:31 am
Bydliště: pelhrimov

Re: Vodní čerpadlo na náhon traktoru

#20 Nový příspěvek od Gurgul »

Chlapi, ta Feka vysaje to i zumpu (hustčí hmotu) ? Přemýšlím nad tím, dát si jí na lejtu. Ještě ale řeším, jak to pak udělat, aby to rozstřikovalo z lejty na pole.


Uživatelský avatar
HONZAD
Příspěvky: 438
Registrován: pát čer 19, 2009 6:15 pm
Bydliště: Brno - venkov

Re: Vodní čerpadlo na náhon traktoru

#22 Nový příspěvek od HONZAD »

Tak jsem dnes pořídil Feku také. Pán co to porodával už to měl předělané na vývod včetně převudu do rychla. To se mi tak líbilo, že rozhodnutí na sebe nedalo dlouho čekat. Původně jsem si něco takového chtěl vyrobit. Čerpadlo potřebuje cca 1440 otáček, kardan se mi točí 958 otáček/min. Musím to ještě proměřit a propočítat, ale čistě okulárně ten převod vypadá, že by to mohlo fungovat. Se Zetorem to prý fungovalo perfektně. K tomu mám samozřejmě i hadice s přírubami (nejsou na fotkách). :) Chtěl bych to usadit do rámu s uchycením na trojbod.
Obrázek Obrázek Obrázek
Yanmar Fv230D
Mt8-70 MINI
2xFortschritt E931.50 + jeden předělaný na 4takt, zahradní rider MTD Gartenmobil 8/760 HA
Čím jsem starší, jsou jsou moje hračky dražší.

ovesnyvk
Příspěvky: 34
Registrován: úte dub 14, 2015 2:37 pm
Bydliště: Valašské Klobouky

Re: Vodní čerpadlo na náhon traktoru

#23 Nový příspěvek od ovesnyvk »

my máme takové ted nevím jestli tento typ a hadice dá problém udržet v ruce :) sakramenský tlak to má

https://www.prozem.cz/cerpadlo-ml-20-na ... -180-l-min

Uživatelský avatar
FandaP
Příspěvky: 3469
Registrován: ned bře 15, 2009 4:15 pm
Bydliště: Chrudim

Re: Vodní čerpadlo na náhon traktoru

#24 Nový příspěvek od FandaP »

Nemáš foto, jak to máš na traktoru?

Uživatelský avatar
Lars
Příspěvky: 1095
Registrován: úte črc 03, 2007 10:58 pm
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní čerpadlo na náhon traktoru

#25 Nový příspěvek od Lars »

kurva už dvakrát jsem to uřizl a furt je to krátký!!!!!

Uživatelský avatar
HONZAD
Příspěvky: 438
Registrován: pát čer 19, 2009 6:15 pm
Bydliště: Brno - venkov

Re: Vodní čerpadlo na náhon traktoru

#26 Nový příspěvek od HONZAD »

Začíná být sucho - nejvyšší čas pustit se do přestavby čerpadla.
Obrázek
Yanmar Fv230D
Mt8-70 MINI
2xFortschritt E931.50 + jeden předělaný na 4takt, zahradní rider MTD Gartenmobil 8/760 HA
Čím jsem starší, jsou jsou moje hračky dražší.

Uživatelský avatar
HONZAD
Příspěvky: 438
Registrován: pát čer 19, 2009 6:15 pm
Bydliště: Brno - venkov

Re: Vodní čerpadlo na náhon traktoru

#27 Nový příspěvek od HONZAD »

Rám hotov, čerpadlo je za traktorem. Jedeme vše vyzkoušet. Nejprve byl problém ve zpětné klapce v přírubě savice - je třeba vědět, jak se správně nasazuje. Pak mi netěsnila ucpávka kolem hřídele a čerpadlo nesálo. To se dalo čekat u čerpadla, které předchozí majitel hádám minimálně 15 let nerozebíral. Při této příležitosti jsem rozdělal celé čerpadlo. Je to fakt geniálně jednoduché a přitom výborně vymyšlené. Zjistil jsem, že ten dolní šroub je na vypouštění zbylé vody, a že trubička na boku slouží k odvodu vody, která by prosakovala ucpávkou kolem hřídele. Těsnění kolmem hříledle jsem doplnil kouskem lojové šňury, co jsem doma našel, vše namazal vodní vazelínou a pak už nebyl žádný problém. Pak jsem vyrazil zalévat brambory. Videa jsou tu:



Traktor jede téměř na volnoběh, otáčky zařazeny na 3 (nejvyšší) stupen. Při vyšších otáčkách to čerpá víc vody, ale zase sylnější proud vody podemýlá brambory a víc odnáší hlínu. Takto to naprosto dostačuje. Nasátí vodu netrvalo ani minutu.
Ještě vyladím napojování savice a výtlačné hadice na hasičské příruby B75. Původní majitel je nevím z jakého důvodu odstranil.
Yanmar Fv230D
Mt8-70 MINI
2xFortschritt E931.50 + jeden předělaný na 4takt, zahradní rider MTD Gartenmobil 8/760 HA
Čím jsem starší, jsou jsou moje hračky dražší.

jzms
Příspěvky: 37
Registrován: úte kvě 15, 2012 11:50 am
Bydliště: Štítná nad Vláří

Re: Vodní čerpadlo na náhon traktoru

#28 Nový příspěvek od jzms »

ovesnyvk: Jak jste s tím čerpadlem spokojeni ? Uvažuju taky o jeho koupi

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 368
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: Vodní čerpadlo na náhon traktoru

#29 Nový příspěvek od DEF110 »

Neznáte někdo prosím tohle čerpadlo z postřikovače? Je to Agromehanika Kranj z roku 1991 otáčky vývoďáku 540 a typ BM... něco. Štítek je pak zcela nečitelný. Podle obrázků na internetu by to asi mohlo být pravděpodobně to BM 65/30

Obrázek
Obrázek
Obrázek

1) Šlo by použít ho v kombinaci s 1000L nádrží na zalévání v lese?
2) K čemu slouží ten vzduchový ventilek?

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Vodní čerpadlo na náhon traktoru

#30 Nový příspěvek od ITS »

Podle obrázku je to z postřikovače. Čerpadlo je pístové (nebo membránové) a má dva sací a dva výtlačné ventily, které mohou být slepené, zarezlé, zteřelé nebo popraskané - podle toho jak jsou udělané. Bude to dávat OOprd litrů a v klobouku je membrána pro vyrovnání pulzů od pístů. Membrána je tlačena vzduchem - je to "expanzomat". A také může být po smrti. Ventilkem se plní vzduch nad membránu.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní technika“