Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeček?

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeček?

#1 Nový příspěvek od Mr.Tom »

Ahoj, mám nový mulčovač DABAKI EF125, namotává se mi tráva na krajích mulčovacího hřídele až tak, že vyhořelo ložisko v domečku. Na jedné straně šel domeček v pohodě ven, ale na druhé ani náhodou. Neze ani stáhnout přes konec hřídele pomocí šroubů zašroubovaných do závitů v domečku, kterými byl domeček uchycen ke stroji. Sedí to na vnitřním kroužku ložiska a ani se nehne z hřídele. Máte někdo zkušenost, jak na to? Díky.
Obrázek ObrázekObrázek

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: Mulčovač DABAKI EF125 - zkušenosti s provozem

#2 Nový příspěvek od Mr.Tom »

Domeček už jsem dostal ven, chtělo to silný stahovák (šroub průměr 25 mm), který jsem musel vyrobit. Bohužel nový stroj má všechna 3 domečková ložiska typu UC205 v háji cca po 1 hod práce. Snad nová nečínská vydrží. Stroj má problém, že se u ložiskových domečků na krajích hlavního hřídele namotává tráva a silně zajíždí do škvíry mezi domečkem a hřídelí. Je nějaké řešení? Mám dojem, že tohle je problém každé rotující sekačky na trávu. Že mulčuji blbou trávu (letos ji seču prvně), to možná taky, ale mám za to, že by tohle stroj často dělat neměl. Tohle namotávání trávy obzvlášť vadí, neb její demotání je na delší dobu. Je tady někdo, kdo má zkušenosti s těmito mulčovacími stroji typu EF? Díky.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9063
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#3 Nový příspěvek od Sniper »

To je zajímavá závada :-/ Normálně tohle nemůže mulčovači vadit. Nešly by tam navařit nějaké kryty, jako by prodloužit rotor?
Pokud ho máš nový a v záruce, tak to řeš s výrobcem.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - zkušenosti

#4 Nový příspěvek od Mr.Tom »

Rotor, tedy mám za to, že je tím myšlen hlavní hřídel s noži by prodloužit nejspíš nešel. Mezera mezi rotorem a domečkem je na jedné straně cca 1 mm a na opačném konci asi 3 mm. Rotor je vsunutý do menšího průměru domečku - viz první a druhý obrázek.
Spíš bych to viděl tak, že by se vyrobil kryt - jakési osazené mezikruží, který by se nasadil na konec rotoru a překrýval ten velký průměr domečku. Těleso krytu by bylo vysoustruženo a rozříznuto v ose, aby to šlo nasadit na již smontovaný stroj a sešroubováno 2 ks šrouby, které by kryt sevřely ke hřídeli. A nebo kryt sevřít k domečku a nechat přesahovat (překrývat) na hřídel. Teď nevím, co by bylo účinnější. Nevím jestli existují nějaká těsnění proti trávě, ale mám za to, že kdybych to osadil guferem, tak ta tráva je schopná zalézt i do něho :zly: .
Jelikož výrobce je v Číně, tak by to musel řešit dovozce. Jednání je zatím v počátku.

Ještě jsem zjistil konstrukční vadu, která spočívá v nemožnosti po uvolnění napínacího šroubu řemenů uvolnit řemeny (stručně: napínací mechanismus mechanismus řemenů je nefunkční), protože tomu vadí přivařený doraz napínacího šroubu. Nicméně po odbroušení cca 5 mm šíře plechu v délce cca 4 cm (síla plechu cca 8mm?), který drží horní hřídel s řemenicí a úhlovou převodovkou, kterému ten doraz vadí, by závada mohla být odstraněna. Toť zřejmě pozdrav od soudruhů z Číny.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4433
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#5 Nový příspěvek od Peter768 »

Blbá otázka, ale zaujíma ma to...dajú sa tie ložiská mazať napríklad dekalamitkou?

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#6 Nový příspěvek od Mr.Tom »

dekalamitka = mazací lis. Ano, jsou tam maznice. Zřejmě to bude chtít nějakým vhodnější tukem, co brzy nevyteče při zvýšené teplotě, neb ta namotaná tráva to dost ohřívá. V návodu se píše, že se mažou běžným tukem, tak to mi nepřijde jako optimální..... Já nahustil červený HN2, asi nevhodný ....

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#7 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Když vidím ten rotor s trávou,tak to vypadá ,že to vůbec neřeže ,znamená to velká pojezdová rychlost nebo malé otáčky rotoru=malá rychlost nožů.

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#8 Nový příspěvek od Mr.Tom »

Auto-klassik píše:Když vidím ten rotor s trávou,tak to vypadá ,že to vůbec neřeže ,znamená to velká pojezdová rychlost nebo malé otáčky rotoru=malá rychlost nožů.
Malé otáčky těžko, když odešly všechny ložiska a rychlost pojezdu byla zařazena nejmenší co lze na Kubota Saturn 24.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9063
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#9 Nový příspěvek od Sniper »

Mr.Tom: Já si té poslední fotky prve nevšiml, ale ten rotor zamotaný do toho bordelu, to ti jako takhle dělá běžně?! :shock:

To není absolutně normální. Nemáš vývod 540 ot/min a převodovku na mulčovači 1.000 ot/min? Vždyť to nekosí/mulčuje, ale trávu trhá a namotává.

Netočí se ti rotor opačně? Nebo nedusíš to moc?

K tomu mazání, mi s eosvědčila vazelína od Mobilu - mobilgrease XHP 222 NLGI 2.
Dávám ji převážně do ložisek rychloběžné frézy, kardanů atd, tam vydrží oproti jiným opravdu dlouho.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 904
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#10 Nový příspěvek od amatér »

Ta namotaná tráva, to je divné. Mulčovač je to lehkého typu, vhodný pro práci na již kultivovaných plochách. Ty plechové a široké nože nemají šanci dokázat to, co kladiva. Podle mne jsou buďto malé otáčky, nebo rychlý pojezd a tupé nože. Mám od Dabaki dva kladivouny EFGC a naprostá spokojenost, jenom jsem jednou měl problém s elektrickým ohradníkem, ten to nesežralo, ale slušně se potvora namotal, až zdechl motor.

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#11 Nový příspěvek od Mr.Tom »

amatér píše: Ty plechové a široké nože nemají šanci dokázat to, co kladiva.
Ahoj, tak by mě zajímalo, jak vypadaji ty tvoje kladiva? Prosím foto, či odkaz někam. Díky. To co tam mám já, jak nazýváš široké nože, jsou prý T-kladívka. Prodávají se jako nd za 50,- Kč/ks - viz: http://files.dabaki.cz/200007969-7124e7 ... Derven.pdf Tak teď nevím, jak to vlastně je. Předpokládám, že Tvoje kladiva nejsou shodná, jako kladiva co k nim patří dřevěná násada, jako např. na zatloukání hřebíků.

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 904
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#12 Nový příspěvek od amatér »

http://www.dabaki.cz/nabidka/picniny-a- ... fgc-7-jpg1
Toto jsou kladiva do mulčovače a ne nějaké srandovní plechy. Ten Tvůj je moc lehký na taková kladiva, jediné co by pomohlo, je výměna za Y nože, ty budou určitě fungovat lépe.

kody2
Příspěvky: 1856
Registrován: úte říj 21, 2008 5:40 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#13 Nový příspěvek od kody2 »

A jak ti to mulčuje? Já mám taky kladiva a můžu říct, že z trávy jsou opravdu malinké kousky. A chce to raději pomaleji a vysoké otáčky. Záběr 225 cm a při vysoké a husté trávě Z10540 celkem funí.

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#14 Nový příspěvek od Mr.Tom »

amatér píše:http://www.dabaki.cz/nabidka/picniny-a- ... fgc-7-jpg1
Toto jsou kladiva do mulčovače a ne nějaké srandovní plechy. Ten Tvůj je moc lehký na taková kladiva, jediné co by pomohlo, je výměna za Y nože, ty budou určitě fungovat lépe.
Moc lehký není, cca 150 kg je na mě dost. Asi opravdu to chce 3x za rok projet tu trávu. Teď vezmu kosu na ten zbytek a příště to snad bude OK. Pokud se tráva nenamotá k ložisku, tak mulč vypadá dobře. Otáčky nad 540 by prý mohly stroj poškodit, radši jsem je nezkoušel.

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#15 Nový příspěvek od Mr.Tom »

kody2 píše:A jak ti to mulčuje? Já mám taky kladiva a můžu říct, že z trávy jsou opravdu malinké kousky. A chce to raději pomaleji a vysoké otáčky. Záběr 225 cm a při vysoké a husté trávě Z10540 celkem funí.
Co máš za mulčovač a při jakých otáčkách mulčuješ?

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“