Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeček?

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8987
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#16 Nový příspěvek od Sniper »

Mr.Tom píše:Otáčky nad 540 by prý mohly stroj poškodit, radši jsem je nezkoušel.
Já se ptal, jestli máš převodovku na mulčovači na 540 ot nebo na 1.000 ot/min?
Protože jestli ji máš na 1.000 ot/min a točíš to an 540 ot/min tak je to jasné.

Tohle jsem ještě u žádného mulčovače neviděl a to je nikdy netočím naplno, ale tak na 1/2 - 3/4 doporučených otáček, podle trávy.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#17 Nový příspěvek od Peter768 »

Mne predajca povedal, že na dlhšiu trávu treba Y nože. A to, čo tu má kolega je ľahší typ EF, kde sú tie kladivká ľahšie ako na EFGC. Takže to nemôže ani tak dobre sekať...foto kladiviek EFGC http://files.dabaki.cz/200002861-18f261 ... %20(7).JPG

Vratislav Kocinec
Příspěvky: 165
Registrován: pát led 13, 2012 6:25 pm
Bydliště: Děčín

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#18 Nový příspěvek od Vratislav Kocinec »

Podle tady toho http://www.dabaki.cz/nabidka/picniny-a- ... /serie-ef/
musíš točit vývodový hřídel na 540 ot/min.
A nemůžeš čekat , že mulčovač za 20 tis bude makat stoprocentně. Jsou tam opravdu lehké kladiva a určitě se před tou trávou schovaj a proto to neseká. Já měl mulčovač za 120 tis a sekal jsem s tim i větve.
Zkus vyměnit kladiva za Y nože.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8987
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#19 Nový příspěvek od Sniper »

Mr.Tom: Kolik má ta tvoje Kubotka koní?

Já mám takovou zkušenost, že kladiva mají větší odběr výkonu, ale zase větší setrvačnost v rotaci, lépe se hodí na hrubší nálety, kopřivy a stařinu.

Na trávu jako takovou jsou zase lepší Y nože, mají sice menší setrvačnost, ale lepší švih ( a tím střih ) a posečená tráva vypadá lépe.

Pokud ti tvoje mašina nestíhá, neber celý záběr mulčovače a nech ho ještě přizvedlý.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Žebrák
Příspěvky: 426
Registrován: čtv úno 05, 2009 8:07 am
Bydliště: žebrák

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#20 Nový příspěvek od Žebrák »

Mám ten samý mulčovač,tahám ho za kubotou B7000.Náhon na nejvyšší otáčky,na válci kladívka a funguje.Tráva je rozšmelcovaná akorát to občas odnesou kladívka.
Janka Radotín, Trusty Bentley JAP London, Tj-6,5-1,Tj-5, PF-62, ŽtM-107-H-2, Zetor 15, Deutz D25, Traktorbagr Predátor a další...

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#21 Nový příspěvek od Mr.Tom »

24 koní na PTO.
Že by otáčky při zatížení klesaly to nedělá. Mám proto za to, že výkon traktoru je dostatečný.
Vzhledem k tomu, že nože, či kladiva u mulčovačů jsou rozmístěny po celém obvodu rovnoměrně, mám za to, že hmotnost rotujícího hlavního hřídele s noži až tak nemá vliv na mulčovací výkon, ale ten musí jít z traktoru, ne ze setrvačnosti hmoty. Setrvačník má hlavně smysl třeba u štípače dříví, kde je jen jedna sekera na rotujícím kole. Pokud má mulčovač i mulčovat šutry, tak samozřejmě musí být masivní a tudíž i značně těžký.... Mě to trávu mulčuje dobře (zatím :red: ), akorát problém je, že na krajích hlavního hřídele se namotává tráva. Problém je jen u krajů. Tráva dlouhá a pevná jako dráty se tam prostě namotá protože krajní mulčovací kladivo je cca 5 mm od bočního plechu to proto asi aby neškrtalo o boční plech, takže když se tam dostane tráva, tak ji nic nemá snahu usekává a namotá se. Je tam ještě vůle mezi rotujícím hřídelem a stojícím domečkem s ložiskem cca 2 mm, kam se tráva skřípne a namotá se.

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#22 Nový příspěvek od Mr.Tom »

Žebrák píše:Mám ten samý mulčovač,tahám ho za kubotou B7000.Náhon na nejvyšší otáčky,na válci kladívka a funguje.Tráva je rozšmelcovaná akorát to občas odnesou kladívka.
A to je kolik nejvyšších otáček, podle techn. dat by to bylo 1000, což je dvojnásobné, než má stroj mít? A ložiska ti neodešly s těmi otáčkami? Kladívka pak nějak brousíš, či jen měníš, či jak že to vlastně "odnesou", úplně kaput rupnou, ale to snad ne o trávu?

Žebrák
Příspěvky: 426
Registrován: čtv úno 05, 2009 8:07 am
Bydliště: žebrák

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#23 Nový příspěvek od Žebrák »

Sekám na 1000 otáček kardanu,ložiska a klíňáky stále drží a to už to pár hektarů zmulčovalo.Kladívka nebrousím,když potkám šutr tak rupnou,tak rovnou vyměnit.Několikrát jsem namotal drát z roxoru a zatím vše ok!
Janka Radotín, Trusty Bentley JAP London, Tj-6,5-1,Tj-5, PF-62, ŽtM-107-H-2, Zetor 15, Deutz D25, Traktorbagr Predátor a další...

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#24 Nový příspěvek od Mr.Tom »

Žebrák píše:Sekám na 1000 otáček kardanu,ložiska a klíňáky stále drží a to už to pár hektarů zmulčovalo.Kladívka nebrousím,když potkám šutr tak rupnou,tak rovnou vyměnit.Několikrát jsem namotal drát z roxoru a zatím vše ok!
Tak to asi pak já mám smůlu.
Ještě k těm otáčkám. V návodu k B7000 vidím, že je uvedeno "Rear RPM: 540/860/1000 (1.375)" to znamená, že 1000 otáček máš při otáčkách motoru 1375? Ten motor v Kubotě B7000 víc netočí než 1375 ot?

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8987
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#25 Nový příspěvek od Sniper »

Mr.Tom píše: mám za to, že hmotnost rotujícího hlavního hřídele s noži až tak nemá vliv na mulčovací výkon, ale ten musí jít z traktoru, ne ze setrvačnosti hmoty.
To by ses divil, jak obrovský vliv má rotující hmota, která je v případě kladiv mnohem větší. Čím je tato hmota větší, tím se motor méně nadře, ovšem za předpokladu, že má dostatek sil, jinak bude problém s přenesením takového výkonu a udržení výkonu v záběru.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Žebrák
Příspěvky: 426
Registrován: čtv úno 05, 2009 8:07 am
Bydliště: žebrák

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#26 Nový příspěvek od Žebrák »

Ale točí,jezdím na třičtvrtě plynu
Janka Radotín, Trusty Bentley JAP London, Tj-6,5-1,Tj-5, PF-62, ŽtM-107-H-2, Zetor 15, Deutz D25, Traktorbagr Predátor a další...

KarelLhoty
Příspěvky: 35
Registrován: stř črc 25, 2012 9:40 am
Bydliště: Vyšní Lhoty

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#27 Nový příspěvek od KarelLhoty »

Měl jsem úplně stejný problém na GEO SM105, dlouhá tráva se mi dostávala do mezery mezi přírubu a rotor, až mi to dusilo motor. Nechal jsem utočit dva kroužky, které jsem tam vložil a je to lepší. Ale i tak mi to neseče podle očekávání, záleží na porostu. Nevím, zda to není tím, že kuboty mají na prvý rychlostní stupeň PTO méně než 540 otáček.

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: Mulčovač DABAKI EF 125

#28 Nový příspěvek od Mr.Tom »

Žebrák píše:Mám ten samý mulčovač,tahám ho za kubotou B7000.Náhon na nejvyšší otáčky,na válci kladívka a funguje.Tráva je rozšmelcovaná akorát to občas odnesou kladívka.
Ahoj, máš skutečně přesně ten samý EF125? Můžeš prosím zjistit kolik tam máš úchytů pro kladívka? Já jich napočítal 18 ks, ale co jsem k tomu dostal návod, tak tam je jich uvedeno víc. Je tam uvedeno 54 nožů, ale ty musí být v párech, tomu odpovídá 27 kladívek. Díky.

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#29 Nový příspěvek od Mr.Tom »

KarelLhoty píše:Měl jsem úplně stejný problém na GEO SM105, dlouhá tráva se mi dostávala do mezery mezi přírubu a rotor, až mi to dusilo motor. Nechal jsem utočit dva kroužky, které jsem tam vložil a je to lepší. Ale i tak mi to neseče podle očekávání, záleží na porostu. Nevím, zda to není tím, že kuboty mají na prvý rychlostní stupeň PTO méně než 540 otáček.
Ahoj,
1) můžeš prosím podrobněji napsat, či poslat fotky, jaké kroužky jsi nechal utočit a jak vložil, resp. jak za co to tam drží?
2) Zřejmě to tak bude, že to chce vyšší otáčky, i Žebrák to tady píše, tak prostě přeřadíme.... a uvidíme. Jaký výkon máš na PTO tvý Kuboty?
3) Používáš nože nebo kladívka?

Mr.Tom
Příspěvky: 180
Registrován: čtv led 10, 2013 6:05 pm
Bydliště: Sedlčanský kraj

Re: Mulčovač DABAKI EF 125 - jak demontovat ložiskový domeče

#30 Nový příspěvek od Mr.Tom »

Sniper píše:
Mr.Tom píše: mám za to, že hmotnost rotujícího hlavního hřídele s noži až tak nemá vliv na mulčovací výkon, ale ten musí jít z traktoru, ne ze setrvačnosti hmoty.
To by ses divil, jak obrovský vliv má rotující hmota, která je v případě kladiv mnohem větší. Čím je tato hmota větší, tím se motor méně nadře, ovšem za předpokladu, že má dostatek sil, jinak bude problém s přenesením takového výkonu a udržení výkonu v záběru.
Mám dojem, že tady popisuješ perpetummobille. Takže tohle je skutečně nad fyzikální zákony. Nedá se tedy tohle brát vážně. :jazyk:

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“