Rekultivace louky

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Rekultivace louky

#1 Nový příspěvek od Sniper »

Zdarec pánové odborníci.

Rád bych z pozemku, kde byla orná půda a trvalý travní porost, následně několik let nechaný ladem, vytvořil louku se záměrem sušení sena.

Máte někdo rozumný a ekonomický nápad, jak to nejlépe provézt?

Já nějakou konkrétní představu mám, ale zajímaly by mne i vaše názory, díky 8)

1: Mám možnost tam vletět s Fendem a rychloběžnou frézou, která rozemele na atomy všechno na povrchu, co dál?

2: Mám možnost vzít Z25, dvouradličák, vše zorat, povláčet, srovnat, zasít trávu...

Tohle jsou moje reálné možnosti, ale nezaručují dobrý technologický postup.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Rekultivace louky

#2 Nový příspěvek od tomous »

Ahoj. Tak tohle je nejlepší vzít frézou. Pak jak říkáš zorat a na jaře ti tam vyroste stejně džungle. Jestli na to nespěcháš nech to ještě příští rok bejt a stříkni to totál.herbicidem ať tam nemáš samej bordel. Pak orba nejlépe jestě pohnojit hnojem a na jaře tráva nejlíp s krycí plodinou jako je jednoletej jílek,jarní pšenice,oves atd. Hodně zdaru.

trago105
Příspěvky: 759
Registrován: čtv pro 18, 2008 11:43 pm
Bydliště: Pardubicko

Re: Rekultivace louky

#3 Nový příspěvek od trago105 »

V první řadě bych na to ještě teď nebo na jaře nastoupil s chemií- totálním herbicidem, aby se aspoň vzešlý plevel zlikvidoval , pak frézu abys zničil nálety i s kořenama. Příští rok bych to nechal ležet a ničil bych plevel buď mechanicky nebo chemií, to je na tobě. Tím bys aspoň částečně vyčistil pozemek od plevele a na podzim pokud máš možnost hnůj a zaorat, na jaře zasít. Takhle bych postupoval já.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Rekultivace louky

#4 Nový příspěvek od ITS »

Taková pěkná bylinková louka - škoda ničit. Není poznat, jestli je to moc hrbolaté. Chtělo by to mulčákem očistit a pak zvlášť dočistit nálety. Dělat trávu z trávy je moc - zbytečně pracné a zdlouhavé. Jsem zastáncem nechat co nejvíc plochy původní. Je to dost šikmo, orba Zetorkem by byla za trest, zůstaly by drny, které by se stejně musely zozbít tou frézou. A nic lepšího by tam stejně nerostlo. Díky tomu svahu by vznikly nežádoucí brázdy, ty by se musely zahrnout , což vláčením nejde. No samé problémy. Také jsem před třiceti lety zoral louku . Od té doby jsem vyléčen.

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Rekultivace louky

#5 Nový příspěvek od mastnacek »

Tak urcie ne chemii. Jestli na to zase tak nespechas, tak proste posekat, rozmulcovat, nechat lezet. Na jare projet branama. Prez leto aspon dvakrat posekat. A na prezrok znova.

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rekultivace louky

#6 Nový příspěvek od Antony30011 »

Taky bych řekl Fendt a pak brány. Když ne roundup tak mulčovač nebo disky. Já si ale myslím, že když na to po fréze zaseješ z jara nějakou luční směs s trochou ovsa tak ti tam prostě poroste tráva. Semtam nějaká bylina nebo něco v senu nevadí. Hlavní je asi zbavit se těch stromků atd

trago105
Příspěvky: 759
Registrován: čtv pro 18, 2008 11:43 pm
Bydliště: Pardubicko

Re: Rekultivace louky

#7 Nový příspěvek od trago105 »

Jde o to jestli ten bordel co tam teďka roste jsou bylinky nebo plevele... na vytrvalé plevele pomůže jedině chemie

Uživatelský avatar
pirat
Příspěvky: 1569
Registrován: stř led 02, 2008 8:41 pm
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Rekultivace louky

#8 Nový příspěvek od pirat »

delal jsem neco podobneho ale pod vinohrad muj postup byl jednoduchy stromky sem vyskubal traktorem a zbytek potahal diskama a pak se to zoralo rigolacnim pluhem do hloubky cca 80az90cm a dalsi rok sem sadil vinohrad a okopaval sem ho na konci sezony jen jednou tou hlubokou orbou (rigolací) se ty plevele zapravi hluboko do pudy :prace: 8)

frturek1
Příspěvky: 3240
Registrován: pon říj 24, 2011 10:14 pm
Bydliště: Damětice

Re: Rekultivace louky

#9 Nový příspěvek od frturek1 »

projel bych to frezou a pak zavorat a na jare osejt travou s nejakym tim zrnim

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Rekultivace louky

#10 Nový příspěvek od Sniper »

Kluci díky za reakce 8) Je jich tolik a dost protichůdných, ale to je jen dobře, akorát já jsem zase v pytli, co si vybrat. :)

Každopádně nemám teď šanci do toho jak to stojí ( místy je to i 2m vysoké ) vletět s postřikem, takže bych vyzkoušel tohle:

1: Vletím tam s lesní frézou a nechám přes zimu ležet v klidu.
2: Na jaře bych to proletěl bránama a pak možná pásovou hrabačkou a vyhrabal ten bordel, který neschnil, zbytky stromků atd.
3: pak čekat, co vyroste a to pokosit.

Nebo rozbít drn a zasít trávu? Toho setí se dost bojím, jednak tomu předchází složité operace a vlastní akce bude velmi nákladná.

Bylinky tam nerostou, plocha má cca 0,5Ha, je v mírném svahu, terén je členitý, ale pro 25 normálně sjízdný.

Když bych tu plochu po frézování pohnojil koňským hnojem, musím to pak asi zaorat, že? A pokud se tak stane, měl bych to oraniště polítat bránama, abych měl zase rovný terén? Disky nebudu mít určitě, brány si možná půjčím.

A nebo se na to opravdu vykašlat a držet se Ad:1, 2 a3?
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

johnyhacek
Příspěvky: 65
Registrován: čtv bře 15, 2012 6:10 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Rekultivace louky

#11 Nový příspěvek od johnyhacek »

Mě se líbí varianta počkat co vyroste a pokosit - případně, jestli máš možnost ovce nebo kozy a přepást....
a asi bych to ani hrabačkou nevyhrabával - nechat zarůst - ono to pěkně nahnije a první seč vzít třeba mulčovačem a pak klidně sekačku

Já jsem nechal "přirozeně" zatravnit bývalé políčko ovcemi, protože jak tam začal růst nějaký plevel - to oni hrozně rádi a plevel nesnáší opakovaný okus ale všelijaké trávy a jetel ano, takže aniž bych vyséval nějakou travní směs měl jsem během roku travní porost.... mezitím jsem to taky posek, protože jsou to taky zvířata tupý vybíravý :-)

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rekultivace louky

#12 Nový příspěvek od Antony30011 »

Sniper píše:Kluci díky za reakce 8) Je jich tolik a dost protichůdných, ale to je jen dobře, akorát já jsem zase v pytli, co si vybrat. :)

Každopádně nemám teď šanci do toho jak to stojí ( místy je to i 2m vysoké ) vletět s postřikem, takže bych vyzkoušel tohle:

1: Vletím tam s lesní frézou a nechám přes zimu ležet v klidu.
2: Na jaře bych to proletěl bránama a pak možná pásovou hrabačkou a vyhrabal ten bordel, který neschnil, zbytky stromků atd.
3: pak čekat, co vyroste a to pokosit.

Nebo rozbít drn a zasít trávu? Toho setí se dost bojím, jednak tomu předchází složité operace a vlastní akce bude velmi nákladná.

Bylinky tam nerostou, plocha má cca 0,5Ha, je v mírném svahu, terén je členitý, ale pro 25 normálně sjízdný.

Když bych tu plochu po frézování pohnojil koňským hnojem, musím to pak asi zaorat, že? A pokud se tak stane, měl bych to oraniště polítat bránama, abych měl zase rovný terén? Disky nebudu mít určitě, brány si možná půjčím.

A nebo se na to opravdu vykašlat a držet se Ad:1, 2 a3?
Nebo to polítej frézou, na jaře postřik a na podzim znova frézou a další rok hospodařit. Záleží, jak na to spěcháš :-/ ale myslím, že pokud bys po fréze dal hnůj, zaoral tak na jaře můžeš set trávu. Tráva není obilí nebo brambor :-/ ale koňskej hnůj ti na hnojení zrovna nedoporučuju... ikdyž pod tu louku možná jo, ale jinak to není to pravé

Uživatelský avatar
Libor Z25
Příspěvky: 3486
Registrován: úte bře 19, 2013 3:05 pm
Bydliště: Kůšček od Vsetína

Re: Rekultivace louky

#13 Nový příspěvek od Libor Z25 »

Já bych to Snipere udělal tak , jak si to napsal , jen bych nečekal co vyroste ale po přeletění bránama bych tam zasel jatelinu nebo trávu nebo co chceš aby tam rostlo ....pak vápnem a nejlépe zaválat ale to ej díky terénu nemožné ale hlavně ne žádné chemie a asi ani postřik bych tam nevalil.Vše nejlépe co nejvíc přírodně.Jednou jsem to tak dělal na Veselé kamarádovi a teď tam roste myslim pěkná tráva :).
Libor :-)

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Rekultivace louky

#14 Nový příspěvek od Sniper »

Antony30011 píše:Nebo to polítej frézou, na jaře postřik a na podzim znova frézou a další rok hospodařit
Fréza na Fendovi 930 Vario TMS není roťák za tékáčem ;-) Teď tam pro ni nějaké žrádlo je, ikdyž to rotor ani nepozná, ale další rok by tam bylo tuplem prd. Náklady na 1 m2 jsou u této technologie obrovské.

Já mám jenom obavy, že jak to polítám frézou a nechám přes zimu ležet, že mi tam na jaře místo trávy poroste akorát bordel a nežádoucí buřeň.

Proto mne napadá ta možnost pohnojení a zorání s následným výsevem trávy, i když to bude drahé...

Ale jak tady někteří řekli a toho názoru se začínám držet, nechat to tak, co vyroste na jaře a potom to řešit dál.

Apropó...jaký hnúj je nejlepší na takové hnojení? My na hájence používali obyčejnou chlévskou mrvu od skotu, slepic a králíků, pěkně uzrálou z hnojiště. :-/
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Rekultivace louky

#15 Nový příspěvek od Sniper »

Libor Z25 píše:jen bych nečekal co vyroste ale po přeletění bránama bych tam zasel jatelinu nebo trávu nebo co chceš aby tam rostlo ....
Takže na podzim lesní frézou rozdrtit nadzemní část a na jaře polétat bránama ještě, než se příroda zazelená?

A pak už jen kosit?
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“