Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Gurgul
Příspěvky: 323
Registrován: čtv pro 25, 2014 1:31 am
Bydliště: pelhrimov

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#91 Nový příspěvek od Gurgul »

Ahoj, teď v zimě jsem pořídil 442/1. Dnes jsem ho zkoušel, tak, že jsem rozebral kulatý balík a seno házel do lisu. Bohužel, každý balík jinak dlouhý, hrozně moc volný a to jsem to vzadu utáhl co nejvíce. Všiml sem si, že provázek jak je natažený k jehlám byl volný. Vzal sem tedy mincíř, udělal očko na provázku a zatáhl. vycházelo mi to kolem 1,5kg, než se provázek začal vytahovat. Chtělo by to tedy víc přitáhnout, aby na provázek musela působit větší síla? Chlapi, je někdo z okolí Pelhřimova, Benešovska, kdo by se v tom vyznal a lis dokázal seřídit a poradit jak lisovat, ať to mám na sezonu nachystané? díky

zfan
Příspěvky: 20
Registrován: stř led 16, 2013 6:18 pm
Bydliště: Levice SR

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#92 Nový příspěvek od zfan »

pre Jan Dolák
ten starší je z K 442 a novší z K 442/1

Uživatelský avatar
Jan Dolák
Příspěvky: 123
Registrován: stř led 11, 2017 3:35 pm
Bydliště: Plzeň-Jih
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#93 Nový příspěvek od Jan Dolák »

Díky za objasnění :).
Na letošní sezónu budu muset pořídit kardan... V loni jsem měl půjčený 700mm, který byl až moc krátký a navíc ho musím vrátit. Objednávat budu asi na Kardance.cz. Viděl bych to na tenhle Kardanová hřídel 800 mm / 26kW.

Myslíte si jestli bude výkonostně dostačovat na lis K442? Nemám vůbec představu jaký to dokáže odebírat výkon ze Zetoru 5545 v příručce k lisu o tom není ani čárka.
Má význam koupit kardan s volnoběžkou, přetěžovací spojkou?

zfan
Příspěvky: 20
Registrován: stř led 16, 2013 6:18 pm
Bydliště: Levice SR

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#94 Nový příspěvek od zfan »

Ja kupujem kardan podla toho kolko ma kw traktor- silnejsi je zbitocne slabsi sa moze poskodit. V navode sa pise len o vykone minimalnom k lisu co je 40 koni. Ja mam kardan s volnobezkou mne sa zda ze je o nieco lepsi so spetnimi razmi . kardan s zatazovou spojkou ochrani vas traktor ked sa hnane naradie-lis zasekne

Uživatelský avatar
Jan Dolák
Příspěvky: 123
Registrován: stř led 11, 2017 3:35 pm
Bydliště: Plzeň-Jih
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#95 Nový příspěvek od Jan Dolák »

Díky. Myslím si, že zátěžová spojka není úplně nutná, protože lis má náhon napojen rovnou na úhlovou převodovku 90° a dále řemeny na velké kolo setrvačníku, kde je střižný kolík. Ten se v případě přetížení přefikne. Což sem už několikrát pocítil při lisování slámy. Při velkém přísunu hmoty na max tlak se ustřihl, takže to funguje.

Ta volnoběžka zafunguje v okamžik kdy traktor a lis jsou roztočené na stejné otáčky a na traktoru například prudce uberu plyn z plných otáček na volnoběh. Pak začne ta volnoběžka přeskakovat vlivem setrvačnosti lisu?

zfan
Příspěvky: 20
Registrován: stř led 16, 2013 6:18 pm
Bydliště: Levice SR

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#96 Nový příspěvek od zfan »

Ano volnobezka funguje tak. A tu strznu spoku ja uz nemam predchadzajuci majitel to vyriesil zvarackou

Uživatelský avatar
Jan Dolák
Příspěvky: 123
Registrován: stř led 11, 2017 3:35 pm
Bydliště: Plzeň-Jih
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#97 Nový příspěvek od Jan Dolák »

Jo to je klasické řešení problému, který se po té přesune jinam :D.
Asi koupím standardní kardan. Na to naše občasné zalisování bude vyhovující. Jezdím s tím jen já tak si ohlídám to přidávání a ubírání plynu aby tam nebyly velké rázy. Vidím to nakonec pro rezervičku na 47kW, ta cena navíc oproti 26kW je zanedbatelná a využije se i jinde. Kardan s volnoběžkou stojí téměř jednou tolik :zapomel: .
Pomalu bude čas na přípravu strojů, tráva roste. A plánů na opravy a úpravy je mnoho :prace:.
Hoši do jakého závěsu zapřaháte lis, přímo do spodního, nebo do tažné lišty v ramenou?

Uživatelský avatar
tomasberry
Příspěvky: 504
Registrován: čtv srp 30, 2007 9:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#98 Nový příspěvek od tomasberry »

Pokud máš střižnej kolík zavařenej na tvrdo, tak doporučuju buď odbrousit nebo kardan s přetěžovací spojkou. Ten lis má ohromnou setrvačnost a je bytelnej, takže jak se ti něco kousne nebo to chytne moc hmoty, tak to vše půjde přez kardan do traktoru a něco ukroutíš. Jinak jsme to tahali za suprem přímo ve spodním závěsu.

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#99 Nový příspěvek od chuck77 »

JJ, pozor na to. Vím o případu, kdy byl střižný kolík nahrazen dříkem ventilu a konec byl úplně zkur....ní stroje - píst a setvačník zanemenali to, že se ohla hlavní hřídel, na který je setrvák a lis byl na odpis...........za vším stála lenost obsluhy a snaha "honit" hektary........ale v době před 40ti lety to nikdo moc finančně neřešil :)
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

zfan
Příspěvky: 20
Registrován: stř led 16, 2013 6:18 pm
Bydliště: Levice SR

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#100 Nový příspěvek od zfan »

Zatial som to neriesil. Mam dalsi lis na povale-rozobrate- ked mi to vyda cas tak sa nato pozriem ci viem s tim neico spravit z 2 spravim 1, ale zatail som s tim nemal problem, skor som mal problem s upadavajucim kardanom a lisu, mal som vydrate drazky na nom tak mi stale odrezal poistny srob musel som celi kardan vymenit. a jeden z prichitavacov motuzu uz nedrzi poriadne tak to musim spravit cca 2-3 balikov zo 100 pokazi

Gurgul
Příspěvky: 323
Registrován: čtv pro 25, 2014 1:31 am
Bydliště: pelhrimov

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#101 Nový příspěvek od Gurgul »

Vyzkoušel sem svůj lis, že jsem rozdělal kulatý balík a házel to do něj vidlema. Vázání váže, ale je volný provázek, tak bych ho zkusil víc přibrzdit. Další věc je, že mi to dělá každý balík jinak dlouhý, čím by to mohlo být? Díky za radu.

Uživatelský avatar
Jan Dolák
Příspěvky: 123
Registrován: stř led 11, 2017 3:35 pm
Bydliště: Plzeň-Jih
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#102 Nový příspěvek od Jan Dolák »

Jak moc velký je ten rozdíl v délce balíků? U mě jsou balíky tak +-10cm rozdílný. Řekl bych že je to podle toho jaké množství hmoty přijde do lisovací komory. Někdy to tam lisuje po troškách a pak přijde větší kupka a zalisuje na ráz větší množství, tím je pak balík o něco delší. Jinak to není nic co by vadilo.
V pondělí bylo zkušební lisování sena. Po zimě jsem po opravě skříňky klubek s provázky navlékl motouz na jehly a vyrazil. První řádek na louce byl s 0% úspěšností, nevázalo to, provázek vypadával z vázání nebo se namotával :zly: :vztek: :pistol: . Až jsem si všiml že v místě kde se provléká zkrz dirky v brzdě provázku jsem to navlékl blbě a jednou pasovinou vedl provázek zkrz díru a druhou mimo dirku. Holt chybička se vloudila :pohlavek: . Tak jen kdyby to někoho překvapilo :)... Po té nalisováno 44balíků se 100% úspěšností :ano: .



Chtěl jsem se zeptat kde má být umístěné originál počítadlo balíků a jak je připojené? U mě se po koupi nacházelo po směru jízdy na levé straně lisu, ale nebylo k ničemu připojené a nepočítalo. Táta ho vyčistil a zprovoznil, ale nějak nevím jak ho připojit aby počítalo? Nějaká fotka by pomohla. Předem díky.
Obrázek

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#103 Nový příspěvek od chuck77 »

Ahoj Honzo, lanko se dává na jehlovou hřídel - je tam chycený na její páce, na který je připojený táhlo, který jde vzhůru na hřídel vázání, je tam přišroubovanej M5 nebo M6. Páka byla origo DDR litinová. Měj se 8) a hlavně ať to váže. chuck77
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#104 Nový příspěvek od chuck77 »

Náš K442 se včera probudil z několikaletého odpočinku a polisoval pěknej kousek sena zavázal do posledního balíku vše........Hm, stačilo jen vyměnit vše kolem vázání, jehel a šlape jak má :D ....chuck77
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

Uživatelský avatar
ackar
Příspěvky: 95
Registrován: čtv led 05, 2012 10:34 am
Bydliště: Chrudim

Re: Vysokotlaký sběrací lis Fortschritt K442

#105 Nový příspěvek od ackar »

Zdravím, nejste tady někdo od Kolína? Známý by potřeboval ukázat nasadit provázek a seřídit lis K442. Předtím normálně fungoval, ale on tomu moc nerozumí a asi špatně navádí provázek do vázání.
Kdybyste byl někdo tak ochotný.

Díky

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“