Obraceč a shrnovač TON

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Obraceč a shrnovač TON

#76 Nový příspěvek od Antony30011 »

To je problém všech strojů 2v1 (obrací + shrabuje). Nikdy to nebude taková kvalita práce jak s rotorovou obracečkou. Mně se osvědčila rychlá jízda a vysoké otáčky, pak to lítá. Rozhazoval jsem tak jen jednou silnou vrstvu trávy, jinak obracečka.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Obraceč a shrnovač TON

#77 Nový příspěvek od Sniper »

To je mi jasné, že to nebude jak po koňské ;-)

Ale co jsem koukal videa, tak to obrací relativně slušně. Když jsem měl vysoké otáčky motoru, neměl jsem už dobrý pocit ze zvuku obracečky a čekal, kdy se rozletí. :(

A tak raději v nižších a pomalý pojezd, cca 4 km/h. Jako i tak, ono to udělá takový nadýchaný řádek na vysoko, tak se to prosuší pěkně, ale jen mě zajímalo jestli na to má někdo nějaký grif ;-)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Obraceč a shrnovač TON

#78 Nový příspěvek od ota »

Já tom dělám tak. Máme 4011 a za ní toho tona. Jezdím při obracení na 1 a nebo klíďo couvám na spátečku. Abych nemusel pokaždé zase objíždět plac. Jde to když nefouká vítr. Stává se, že když fouká vítr tak seno lítá až na střechu od toho, když jedeš proti větru. Jezdíme kvůli místu od jedné strany a při otáčení to zase strkáme ne druhou. Tam co poprvé vznikne plac tak podruhé to tam první ráz hodím a tak postupuju dál. Mám tam celkem víc plynu aby to házelo. Když jezdím poprvé a ,,formuju" posekané aby se to dalo dobře obracet tak to celkem na tu 1 valím, aby to lítalo co nejdál. Jinak si naděláš hromady hned vedle obracáku a pak to musím růčo rozházet. Taky si říkám, to se musí každou chvíli rozkočit!
Když nehrabuju, jezdím na 3 jen tak volnou. Skoro volnoběh a fousínek víc aby neproblikávala kontrolka dobijení. Někdy si nasadím ty přídavné hrábě do boku, ale jen když mám čas a chce se mi. Jedu z jedné strany a potom třeba i couvám zase na zpátečku ale jen opravdu volnoběhem. Nejdřív to projezdím tam a potom otočím traktor a jezdím z druhé strany řádku a pěkně to pohrabu a přesunu trochu celej řad bokem. To je třeba jet opravdu volnoběhem, jinak to seno ty hrabice berou sebou a na druhém konci tonu spadne na zem a je tam ještě jeden malej řádeček. Nahrabuju to do foremných řádků kvůli sběráku. Aby to potom sbírání nepouštělo stranou a nezůstávalo seno vedle sbírání. Dají se nahrabat řádky sena, že je traktorem kolikrát hrnu před sebou! Nebo i pod sebou se zastýlám. Proto dělám menší, ono se to i líp nahrabuje, když si to rozdružíš na menší řádky.
Proto těm novodobým obracečům je tenhle hodně dobrej v tom, že to pěkně vezmu od země a přetočím vzhůru nohama. Kdysi mi sem tam známej přejel novou mašinou seno a já to pak stejně musel vzít tonem. On to za sebou kolema přijel a tam tu zůstalo připláclí a taky zelený a mokrý. A i on nadělal hromady když bylo víc trávy a pak jsem to musel rozhazovat ručně. Když to máš pěkně nastavený na zem a jedeš akorát a není vítr, ton nadělá parádní práci. Zrovna dneska jsme zo zapřáhli a bude se s ním sušit. Je posekáno. 8)

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Obraceč a shrnovač TON

#79 Nový příspěvek od Sniper »

Oto, díky za vyčerpávající odpověď ;-) 8)
Skulovat umím, to mi jde, obracet vím jak rozdělit louku a seno obracet na menší a menší ploše, jen za tou obracečkou pořád vznikají řádky, no...

Asi to bude chtít pořádné otáčky... :smich:
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
reddriver
Příspěvky: 129
Registrován: pon srp 26, 2013 11:32 am
Bydliště: Chrudim

Re: Obraceče s shrnovače sena

#80 Nový příspěvek od reddriver »

Zajímalo by mě jakou rychlostí jezdíte s TONem při obracení (mám zetor 3011). Zítra koupím asi fungl nového TONdu, starý se dneska už definitivně odporoučel a generálkovat ho už nebudu. Zdědil jsem ho ve špatném stavu a čtyřikát jsem nasazoval už řemeny a řemenice. Dvě řemenice vždycky upadly, protože už nemají středy a drží tam jen silou vůle, i když jsou řemeny napnuty. Celkově už to má vůle snad úplně všude a použitelný z toho není ani jeden díl. Ale nemám mu nic za zlé, pracoval minimálně 20 let. Budu muset vychytat rychlost, aby se to otočilo, neshrnovalo a zároveň to zbytečně nekur**t, ale na 2ha by mohl snad vydržet dalších 15 let:) Časem bych možná přikoupil rotorový obraceč, ale návratnost je i tak mizivá.

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Obraceče s shrnovače sena

#81 Nový příspěvek od Matúš »

1-2-R, sem tam možno 3, ale to sa ti už budú lámať prsty.

Uživatelský avatar
reddriver
Příspěvky: 129
Registrován: pon srp 26, 2013 11:32 am
Bydliště: Chrudim

Re: Obraceče s shrnovače sena

#82 Nový příspěvek od reddriver »

Díky za info. Dneska jsem mu dal ještě šanci, s chladnou hlavou jsem se pustil do nouzové opravy, seno se samo neobrátí a na hrábě je to už moc. Povolil jsem úplně napínáky, pěkně promazal jejich šroubení, řemenice tam už pak šly v pohodě nasadit. Ještě menší opravy toho co se vylámalo a mohlo se jet obracet. Kupodivu se to na tom 1,5ha nerozsypalo. Snad to zítra nějak uschne, aby mi to mohl místní hospodář sbalíkovat, ze čtvrtka na pátek má u nás pršet. Až usušim, tak mám rozjednaného bagristu, který se podívá na ty ,,kamínky" na louce. Mám tušení, že to nebudou jenom špičky kamínků, ale rovnou balvany nebo skála....

Uživatelský avatar
Jan Dolák
Příspěvky: 123
Registrován: stř led 11, 2017 3:35 pm
Bydliště: Plzeň-Jih
Kontaktovat uživatele:

Re: Obraceč a shrnovač TON

#83 Nový příspěvek od Jan Dolák »

Musím naprosto souhlasit s Otou, dělám to také tak. Při nahrabování o něco vyšší volnoběh a 3rychlost (nebo 2). Při obracení naopak vyšší otáčky nevím přesně ale na vývovodu může být tak 300-400 ot/min a rychlost 1-2 (max 3). Podle toho jak moc to obrací/neobrací reguluji otáčky motoru aby to nedělalo ty řádky a pěkně to lítalo do dáli :vysmech: .
Nikdy jsem s tím nejezdil až letos je premiéra tak jsem se ze začátku bál :) . Radši pomalu než rychle, ale na to obracení to chce trošku přidat. A pořád tak nějak hlídám aby dráty neryly do země, na nerovnostech přizvedávat atd...

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Obraceč a shrnovač TON

#84 Nový příspěvek od ota »

Ahoj jak čtu, tak jsem si vzpoměl, letos jsme obraceč trochu opravovali před sezonou. A syn povídal, dáme tam místo třetího bodu řetěz. Tak jsme kus řetězu udělali a na jednom konci oko. A na druhém, že to vyzkoušíme a pak oko doděláme. No a je to o hodně lepší s tím řetězem. Kolikrát jsem koukal, že byl docela napnutý a sem tom zase volný jako kšanda. Koukal jsem za sebe a parádně to bralo od země a nastavil jsem to aby to nešlo do země. Když jsem jel přez nerovnosti malenko jsem přizvedl ramena a i z malé škarpy to vzalo. To když byl třetí bod to nevzalo. Je to myslím lepší s tím řetězem. Dneska jsem narychlo zapřáhl, syn dosušuje takové kousínky a rozprostřel to po rovině posekaném. A tak jsem tam nechal třetí bod, nechtělo se mi to předělávat a docela to nechávalo fousky trávy. No zvyknul jsem si už na ten řetěz, že to dělá čistou práci. :vysmech: Odpoledne to ještě jednou přhodím a bude to jak dech naschnutý. Teď co jsme sušili mi to trošku dělalo hromádky bylo moc trávy a dlouhá ale i tak jak foukal vítr bylo to nádherný. Už je to kdypak doma na půdě. Chce to trefit počasí a za tři dny to jede dom. Jo a co posekal ty zbytky, tak je to vyzrálí a je to snad skoro na uklizení o den dřív. Opravdu ta stará tetka měla pravdu, že nemá cenu kam spěchat a nechat to na Antonína, nebo i na Aloise. Ta tráva pak schne uplně jinak, než když to posekáš v máji. Oni ti staří to měli kolem tohodle přeci jen zmáklí a neměli na to kvalt jak mi teď. :)

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Obraceč a shrnovač TON

#85 Nový příspěvek od Matúš »

U nás sa tiež kedysi kosilo na Jána, čiže 24.6. a určite to nie je lepšie. Síce to uschne hneď, ale je to staré a zvieratá polku nechajú. Keď kosím tak okolo 10., tak nenechajú ani jednu slamku a musím im podstielať slamou, aj z tej ešte veľa zožerú. Bolo to vtedy skôr preto, že sa kosili malé, 5-10 árové lúky v nadmorských výškach 650-1300 m.n.m. a potrebovali z toho dostať čo najviac sena. Seno museli miešať so sečkou z ovsenej slamy a podstielali listami.

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Obraceč a shrnovač TON

#86 Nový příspěvek od exot »

Me se pri prvnich obracenich utrhli taklo tretiho bodu tak jsem jezdil s tonem v šavlích trosku jsem ho prizvedl a obracel dobre, jezdim na motorovou zavislost zakze pri couvani to spravne otací ,puvodne jsem jezdil rychlejc ale pak jsem zacal jezdit na mensi kvalt a vic ho tocil takze to lip protoze bral lip od zeme jedine kdyz byly hromady tak to stacel do spiral a pak se to muselo ruco roztrhat.Letos jsem zacal delat seno uz driv(sekam 4 louky vzdy dve a dve) takze musim delat seno driv aspon je takhle vic casu a krom toho kdyz uz je trava moc husta blbe se to obraci a suší.Takze za me pokud je pocasi radsi zacinam koncem kvetna.Sekaval jsem i skoro ke konci cervna bylo stale mokro(touhle dobou) bylo sice pak sena hodne ale ta prace s tim byla strasna drina a uz podehnivalo.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 701
Registrován: pon črc 16, 2007 8:44 am
Bydliště: kousek od Jičína

Re: Obraceč a shrnovač TON

#87 Nový příspěvek od Jindra »

máme maličko upravené SO 160 z MF při obracení jezdím jako Ota, při nahrabování podle toho kolik toho je, louka je taková nudle tak ji někdy rozdělím na 2 pole někdy to shrnu do jednoho řádku, ale taky při nahrabování jen minimum plynu a i tak mi to někdy přelítne přes řádek když je menší. Místo třetího bodu dávám pístnici a mám dva plocháče s dírama asi tak 50-60 od sebe, díry tam jsou 3 ty dávám na pístnici a pak na třetí bod, aby kolečka pěkně kopírovaly terén. Na ramena si dávám dorazové řetězy, protože mi padají tak abych nedrhnul moc o zem. Bez těch plocháčů ve třetím bodu to stálo za houby, on ten obracák už něco pamatuje a když to měly kolečka zvedat i s ramenama, třetím bodem a závěsem co tam je přidaný, bylo to na ně hodně.
tolik toho nesušíme tak se mi líbí, že to s tím otočím a pak i nahrábnu, takže je jeden ,, krám" v baráku, aspoň je pak místo na další :)
kdo si hraje nezlobí

Vedra
Příspěvky: 1368
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Obraceč a shrnovač TON

#88 Nový příspěvek od Vedra »

Mám polskou kopii a podle mých zkušeností to funguje dobře pokud se může jezdi dokola z okraje do středu nebo naopak tak aby se přehazovala jenom jedna vrstva skoseného na prázdnou plochu. Jak se začne jezdit v pásech a tedy je nutné vytvořit dvojitou vrstvu tak to začne s každý přejetím zacuchávat víc a víc. Kdyby mi to dvakrát nezmoklo tak by to šlo ale takhle byly po pátém obrácení ty chuchvalce strašné.

Problém je děda kdysi louku přeoral takže tam jsou terasy a když jezdím dokola tak mi to chce utrhnou kola z traktoru.

Teď jsem se díval v inzerci na ten rožmitálský obraceč s vertikálníma drátěnýma kolama ale s tím se jezdí jak to vypadá šikmo takže zase nic pro mně.

S těma horizontálníma rotorama se dají obracet pásy rovně?

Uživatelský avatar
mazhor
Příspěvky: 840
Registrován: úte srp 17, 2010 8:09 am

Re: Obraceč a shrnovač TON

#89 Nový příspěvek od mazhor »

Panove, mam posledni dobou problem s tonem. Pri praci se mne postupne jeden remen opozduje a ramena se shrnovacimi pery nejdou kolmo na remeny. Zkusil jsem vic dotahnout remeny, zlepsilo se to, ale i tak se to casem posune. Kde muze byt chyba, vytahany jeden remen? Nebo spatne serizene pera vuci zemi?

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Obraceč a shrnovač TON

#90 Nový příspěvek od zetorak jirka »

Na péra bych to neviděl, ale buď máš vytahanej jeden řemen a nebo rozcapenou jednu řemenici a řamen jde hloub , pak má řemenice jiný rozměr obvodu.

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“