Obraceč a shrnovač TON

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Fella&TON

#46 Nový příspěvek od jirka_holub »

Jinak ten U trmen jsem si do zasoby nadelal rucne ze zavitove tycky M6, staci ohnout ve sveraku pres vhodnou kulatinu, mirna nepresnost nevadi , remen uz ma dirky trochu vychozene.... I podlozky jsem si delal , nakreslil jsem si je na plech, vyvrtal diry a pak flexou kotoucem 1mm narezal a zacistil hrany na brusce. Takze staci koupit jen ty silonove futra...
Matky davam ty samojistici.
Na tonu se mi to prvni rok dost sypalo, nez jsem vymenil vse co uz chtelo upadnout.. Jak to das do cajku, tak to jede uz bez zavad...
Hlavne pri provozu musis porad poslouchat jak to rachta, a jakmile se "písnička" změní !! tak hned zastavit, at se toho nepolame zbytecne vic...

Letos mi upadl jeden U trmen a na takto uvolnene hrabici se pak prelomila vzpera ( mam takove se dvema draty). Silon jsem novym Uckem prisrouboval a vzperu privaril... pri odjezdu od garaze jsem neodpojil zem kabel :zapomel: a "letajici" svarecku odjizdejici traktor nekompromisne vytahl z pod stolu, prosvistela pres dilnu a strhla spoustu veci, zastavila se az venku nez se kabel vyrval i se svorkou ze svarecky... to vse jsem zjistil az po navratu z louky ( tam jsem jen oddelal kabel ktery jsem pritahl za sebou).. Jo jo, za blbost se plati :-/ , ale svarecka uz je v cajku.. srovnat plechy, trocha pertinaxu a svorky jsou jako nove).

Doporucuji jeste vymenit loziska na napinaci kladce nahonoveho remene (nevim zda ji maji vsechny typy tonu, ten muj prachaticky ji ma.), me se kladka od spatnych lozisek tak rozhavila, ze je remen z vrchu zcela zniceny a na uhel spaleny a popraskany..ale jeste drzi.. (a to jsem ty loziska pri koupi stroje uz menil, vydrzely 3 sezony a byly mrtve..)

bigles
Příspěvky: 1949
Registrován: stř pro 24, 2008 11:34 am
Bydliště: Štěpánov nad Svratko
Kontaktovat uživatele:

Re: Fella&TON

#47 Nový příspěvek od bigles »

chtěl jsem dát ty pouzdra na třmen jenže nesedí rozteč děr takže by se museli dát nové řemeny převrtávat to nemá cenu ot by se rozadlo

Fery
Příspěvky: 367
Registrován: stř črc 15, 2009 11:31 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Fella&TON

#48 Nový příspěvek od Fery »

sita píše:Ja jsem ted daval TONa taky dohromady, mam hlavni remeny 32x5000 (kupoval jsem tyhle http://www.agrozetshop.cz/klinovy-remen ... i/d-76345/).
Ten katalog nahradnich dilu by se mi taky hodil. V agrozetu jsem byl akorat upozornen na dve velikosti tech plastovych lozisek a domku. Prej se delal prumer 14 a 16. Ja mam 14.'


bigles:
V Agrozetu ty domky maji. Prumery 14 i 16. Oba se montuji stejnymi trmeny, tobe tam chybi. Neni to nic levnyho, potrebujes 26kusu:
http://www.agrozetshop.cz/trmen-m6/d-85371-c-1255/
a k tomu podlozky, taky 26ks:
http://www.agrozetshop.cz/podlozka-oval ... 72-c-1255/

Jinak ostatni veci na TONa jsou tady:
http://www.agrozetshop.cz/sts-prachatice/c-1255-p-2/
Na těchto třmeny nejsou. Tohle jsou pouzdra z obracečů na Vary a MF 70. Tam třmeny nejsou. http://www.namir.cz/obracec-pice-vari-o ... -8218.html
Možná by tam šly dodělat.
Tady jsou taky:
http://stroje.bazos.cz/inzerat/25320344/TON-obracec.php

bigles
Příspěvky: 1949
Registrován: stř pro 24, 2008 11:34 am
Bydliště: Štěpánov nad Svratko
Kontaktovat uživatele:

Re: Fella&TON

#49 Nový příspěvek od bigles »

všiml jsem si že je mají i ty nové polské obraceče a nahrnovače http://www.agrostroje-nove.cz/shrnovace ... ice_1v.jpg už mám obědnáno ty na vari tak uvidíme, kdyžtak ybhc zkusil kontaktovat prodejce těch polských jestli by neprodal to ložisko

Uživatelský avatar
carter
Příspěvky: 159
Registrován: stř říj 29, 2008 8:52 am
Bydliště: Brno-venkov

Dotaz na obraceč TON

#50 Nový příspěvek od carter »

Zdravím, pořídil jsem si obraceč sena TON, ale má uložení hnací hřídele v hodně špatným stavu, ložiska vymlácený a ložiskový domeček taky a jedná se pravděpodobně o doma vyrobenou kopii. Chtěl bych se zeptat jestli nemá někdo fotku jak to má být poskládáno nebo nějakej katalog, kde bych zjistil detaily, díky.
Zetor 3011 | Zetor 4011 | Zetor 6211 | Zetor 6340

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz na obraceč TON

#51 Nový příspěvek od Antony30011 »

Ja mam leda od variny...

Uživatelský avatar
P.S.
Příspěvky: 5107
Registrován: úte srp 04, 2009 6:38 pm
Bydliště: KT

Re: Dotaz na obraceč TON

#52 Nový příspěvek od P.S. »

Tady je nový a starý typ http://leteckaposta.cz/317326717

Uživatelský avatar
carter
Příspěvky: 159
Registrován: stř říj 29, 2008 8:52 am
Bydliště: Brno-venkov

Re: Dotaz na obraceč TON

#53 Nový příspěvek od carter »

Mockrát děkuji a ještě bych měl jeden dotaz co se týče chodu řemenů, namontoval jsem je tam a oba napnul, prozatím bez hrabic, jen řemeny. Jenže když to rozjedu a po pár otáčkách zastavím tam je vidět, že jeden řemen je rychlejší a předbíhá ten druhej. Řemeny nejsou nové. Má někdo s tímhle zkušenosti? Mám strach, že když to vše složím tak se hrabice střihnou časem po zapnutí a rozlomí se plastová ložiska :( ...
Zetor 3011 | Zetor 4011 | Zetor 6211 | Zetor 6340

Uživatelský avatar
P.S.
Příspěvky: 5107
Registrován: úte srp 04, 2009 6:38 pm
Bydliště: KT

Re: Dotaz na obraceč TON

#54 Nový příspěvek od P.S. »

Musíš je našponovat

Uživatelský avatar
carter
Příspěvky: 159
Registrován: stř říj 29, 2008 8:52 am
Bydliště: Brno-venkov

Re: Dotaz na obraceč TON

#55 Nový příspěvek od carter »

Jsou oba našponovaný, jenže když jednu stranu našponuju víc tak je jakoby rychlejší. Tak mě napadá jedině tak dlouho zkoušet šponovat až budou běžet zaráz, jinak nevím kdy by mohla být chyba :zly:
Zetor 3011 | Zetor 4011 | Zetor 6211 | Zetor 6340

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Dotaz na obraceč TON

#56 Nový příspěvek od Šéďa »

Správně, to je ten postup. Tím, že šponuješ řemen vlastně prodlužuješ dráhu řemenu.

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Dotaz na obraceč TON

#57 Nový příspěvek od zetorak jirka »

Dva klínové řemeny, když chceš aby byli naprosto stejný, musej mít stejný i seriové číslo, né jen rozměroví, jsou pak v nich rozdíly. a v tom napínání, mřemenice mohou být rozdílně vyběhané a řemen jde v jedné straně hloub do řemenice a tím pádem má jinou rychlost, to samé je , když jednu stranu víc přišponuješ tak se řemen zaboří hloub do řemenice a tím se zase mění rychlost. řemeny musí být naporosto stejně dlouhý a hnací řemeníce naprosto stejný, jinak nemáš šanci je seřídit na stejnou rychlost, a už vůbec né tím že budeš napínat jednu stranu víc než druhou, bohužel.

Uživatelský avatar
carter
Příspěvky: 159
Registrován: stř říj 29, 2008 8:52 am
Bydliště: Brno-venkov

Re: Dotaz na obraceč TON

#58 Nový příspěvek od carter »

Po teoretické stránce máš naprostou pravdu ale nejde mě do hlavy že všechny tyto desítky let starý stroje který pořád fungují, mají řemeny naprosto stejně vyběhané a stejně tak i řemenice. Přece i malý rozdíl by časem způsobil, že jeden řemen bude mít o něco jinou rychlost než druhej a bude se zpožďovat nebo předbíhat
Zetor 3011 | Zetor 4011 | Zetor 6211 | Zetor 6340

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Dotaz na obraceč TON

#59 Nový příspěvek od zetorak jirka »

Podle mě, ty starý tony, co eště stále dobře běhaj, tak asi maj opravdu stejně vytahaný řemeny a opotřebovaný řemenice, ale ono už takovích mnoho není, protže když to tak sleduju, tak každý druhý starý ton má problémy z řemenama. A možná by stačilo místo šponování nechat je spíš volnější, aby se mohli občas trochu proklouznout a srovnat podle toho jak je vedou příčky s véčkovejma pérama, protože když je našponuješ na tvrdo a pujde každej jinak , tak to musí logicky jít po chvilce točení celý do kytek. Ale s tím se musíš poprat, jestli ho chceš a nebo ho poslat do hutí. Můj už tam dávno je.

Uživatelský avatar
Miru4
Příspěvky: 119
Registrován: pon led 16, 2012 8:14 pm
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz na obraceč TON

#60 Nový příspěvek od Miru4 »

Tak malinko přispěji ohledně řemenů na Tona
Minulí rok proběhla kompletní go Tona včetnš řemenů !!! Vše se podařilo sehnat i řemeny ale? Jeden řemen byl od jiného výrobce a byl o 2 cm delší :vztek: a mohu potvrdit že se to nedalo seštelovat ani náhodou.Tak jsem oba vzal a odvezl do prodejny kde jsem kupoval.Po společném přeměření to opravdu vzali jako reklamaci a objédnali nové od stejného výrobce a opradu až poté se povedlo to seštelovat 8) .Nechapal jsem co provede o 2cm delší řemen vydrželo to pět otočení dokola a poté se to rozhodilo.

Jinak přidávám fotečku po opravě Toníka.
Přílohy
DSC00369.jpg

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“