Jaký lis na malé balíky?

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vana.Miroslav
Příspěvky: 195
Registrován: sob úno 12, 2011 10:40 am
Bydliště: okr. Děčín

Jaký lis na malé balíky?

#1 Nový příspěvek od Vana.Miroslav »

Mám dotaz, chci si pořídit lis na malé hranaté balíky, se kterým bych chtěl lisovat seno z cca 10 ha luk. Kdyby bylo počasí a hmota, tak i otavy. Chtěl jsem si po řídit Fortschritt K 454, na fórech jsem se dočetl převážně o tom, jak co nefunguje a jak se vše těžko seřizuje. Teď tedy opravdu nevím jestli je to dobrá volba.

Můj dotaz je zda je tento lis dobrý, nebo jestli nevíte o nějakém jiném typu lisu, podobných parametrů, který by byl jednodušší na údržbu a byl v zásadě spolehlivý. Za lis chci dát maximálně 150 000,- Kč. Můžu ho tahat buď 8145, nebo 12011.

PS: Je mi jasné, že je vše kus od kusu a jak se k tomu kdo choval, ale přece jenom některé stroje jsou poruchové sami o sobě jiné vydrží i hrubší zacházení.

Díky za názory a typy.
Zetor 8145, Zetor 12111 MT8-046, samo domo Tatra 805+3011, Krone EC 320, Krone Swadro 1201, Krone KW 6,72/6, sběrací vůz MV3-042

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis na malé balíky?

#2 Nový příspěvek od Antony30011 »

Jestli chces do lisu veazit tolik, kup NH, Welgera nebo Claase. Ja sehnal Nh za 20k, dalsich 10 byly opravy a plno casu ale ted funguje. Nekde v nailu mam kontakt na chlapa, co je vozi z nemecka a rakouska a prodava ve velmi dobrem stavu, mel je ale dycky tak okolo 60ti a to bylo pro me moc :-/

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Jaký lis na malé balíky?

#3 Nový příspěvek od tomous »

Z 10 Ha do malejch balíků :shock: trochu nářez né.

Uživatelský avatar
Vana.Miroslav
Příspěvky: 195
Registrován: sob úno 12, 2011 10:40 am
Bydliště: okr. Děčín

Re: Jaký lis na malé balíky?

#4 Nový příspěvek od Vana.Miroslav »

Nebudu to sekat najednou, postupně, třeba na třikrát, nebo tak. S velkejma kulatejma balíkama je těžká manipulace jak při uskladnění, tak potom při krmení. Nemám na to mašiny a lis na velký balíky je taky dražší. Volný seno, než dostanu z půdy do chlíva, tak ho vezmu čtyřikrát na vidle. Malý balíky mi přijdou nejšikovnější a kdybych nemohl, tak i pro manželku, nebo děti by to bylo jednodušší. Asi to bude prda, počítám tak s 2-3 tisíci balíky ročně. Ale co se dá dělat, když člověk něco chce, tak musí počítat že to něco stojí, v tomhle případě lidský sádlo. 8)
Naposledy upravil(a) Vana.Miroslav dne sob lis 16, 2013 4:42 pm, celkem upraveno 1 x.
Zetor 8145, Zetor 12111 MT8-046, samo domo Tatra 805+3011, Krone EC 320, Krone Swadro 1201, Krone KW 6,72/6, sběrací vůz MV3-042

Uživatelský avatar
Vana.Miroslav
Příspěvky: 195
Registrován: sob úno 12, 2011 10:40 am
Bydliště: okr. Děčín

Re: Jaký lis na malé balíky?

#5 Nový příspěvek od Vana.Miroslav »

Antony30011 píše:Jestli chces do lisu veazit tolik, kup NH, Welgera nebo Claase. Ja sehnal Nh za 20k, dalsich 10 byly opravy a plno casu ale ted funguje. Nekde v nailu mam kontakt na chlapa, co je vozi z nemecka a rakouska a prodava ve velmi dobrem stavu, mel je ale dycky tak okolo 60ti a to bylo pro me moc :-/
Myslíš, že jsou to spolehlivější mašiny, než K 454?
Zetor 8145, Zetor 12111 MT8-046, samo domo Tatra 805+3011, Krone EC 320, Krone Swadro 1201, Krone KW 6,72/6, sběrací vůz MV3-042

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Jaký lis na malé balíky?

#6 Nový příspěvek od zetorak jirka »

Lis 454 jsou dobrý , pokud choděj, a jak začne vytrapovat, tak sním rychle pryč, několik let jsem je servisoval, teď už na ně nemám čas. S velgrem mám taky mnohem lepší skušenosti a je mnohem mín náročnej na výkon traktoru. Ale desej mně ty malí baličky z deseti ha, je to časově moc náročný a je potřeba moc lidí, A to počasi je v dnešní době málo kdy tak jistý, abys mohl nechat baličky přez noc venku, jak zmoknou tak je zle. A za ty peníze co píšeš, tak máš lis na kulatý baliky i s nářadím za traktor na manypulaci s nimi.A těm nevadí že zmoknou, ale je to tvoje volba a já ji respektuju. taky jsem začínal s lisem K 442 na 20 ha. a mám ho dodnes, ale už jen odpočívá a občas nějakej balíček nalisuje pro sousedy.

Uživatelský avatar
Vana.Miroslav
Příspěvky: 195
Registrován: sob úno 12, 2011 10:40 am
Bydliště: okr. Děčín

Re: Jaký lis na malé balíky?

#7 Nový příspěvek od Vana.Miroslav »

Tenhle mě zaujal.

http://stroje.bazos.cz/inzerat/29434452 ... baliky.php

ale jak jsem psal, potom co jsem si přečetl nějaká fóra, tak jsem začal mít obavy. Taky jsem uvažoval o Class Markant 65, ale o tom nevím už vůbec nic. Dříve měl táta K 442, ale ten nebyl nikdy pořádně funkční, nevázal. Nikdo se v tom nevyznal a tak šel z domu.
Zetor 8145, Zetor 12111 MT8-046, samo domo Tatra 805+3011, Krone EC 320, Krone Swadro 1201, Krone KW 6,72/6, sběrací vůz MV3-042

Uživatelský avatar
Vana.Miroslav
Příspěvky: 195
Registrován: sob úno 12, 2011 10:40 am
Bydliště: okr. Děčín

Re: Jaký lis na malé balíky?

#8 Nový příspěvek od Vana.Miroslav »

zetorak jirka píše:Lis 454 jsou dobrý , pokud choděj, a jak začne vytrapovat, tak sním rychle pryč, několik let jsem je servisoval, teď už na ně nemám čas. S velgrem mám taky mnohem lepší skušenosti a je mnohem mín náročnej na výkon traktoru. Ale desej mně ty malí baličky z deseti ha, je to časově moc náročný a je potřeba moc lidí, A to počasi je v dnešní době málo kdy tak jistý, abys mohl nechat baličky přez noc venku, jak zmoknou tak je zle. A za ty peníze co píšeš, tak máš lis na kulatý baliky i s nářadím za traktor na manypulaci s nimi.A těm nevadí že zmoknou, ale je to tvoje volba a já ji respektuju. taky jsem začínal s lisem K 442 na 20 ha. a mám ho dodnes, ale už jen odpočívá a občas nějakej balíček nalisuje pro sousedy.

20 ha muselo být asi šílený, ta K 442 je pomalejší, ale je fakt, že samotnej svoz pod střechu musel být ještě náročnější. Abych pravdu řekl, tak mám nějakou představu, ale jaký to bude ve skutečnosti samozřejmě nevím. Budu ještě muset rozmýšlet.
Zetor 8145, Zetor 12111 MT8-046, samo domo Tatra 805+3011, Krone EC 320, Krone Swadro 1201, Krone KW 6,72/6, sběrací vůz MV3-042

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Jaký lis na malé balíky?

#9 Nový příspěvek od staník »

Ten vypadá zachovale. Vyřešil by ti taky sbírání balíků.
Ono dokud ty mašiny byly v družstvu tak tam většinou byl někdo kdo to vázání dokázal dát do pořádku.
Potom nastoupily ty lisy na kulatý balíky a teď těch seřizovačů jen ubejvá.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis na malé balíky?

#10 Nový příspěvek od Antony30011 »

Myslim ze za ty love co do toho chces vrazit tak urcite. Napis uzivateli UR1SK, je z oboru a radil mi. Poslu ti pak sz

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Jaký lis na malé balíky?

#11 Nový příspěvek od tomous »

Jestli sháníš lis bez komína a balíky budeš nakládat na vůz vidlema to tě teda lituju. Jak bylo napsáno kulatej balík uděláš a může pršet a nic se mu nestane.U čtveratejch to je naprd jak zmoknou. No je to na tobě.... Čau Tom

Uživatelský avatar
Vana.Miroslav
Příspěvky: 195
Registrován: sob úno 12, 2011 10:40 am
Bydliště: okr. Děčín

Re: Jaký lis na malé balíky?

#12 Nový příspěvek od Vana.Miroslav »

staník píše:Ten vypadá zachovale. Vyřešil by ti taky sbírání balíků.
Ono dokud ty mašiny byly v družstvu tak tam většinou byl někdo kdo to vázání dokázal dát do pořádku.
Potom nastoupily ty lisy na kulatý balíky a teď těch seřizovačů jen ubejvá.
Paní říkala, že letos s ním nelisovali, naposledy loni dva hektary ovesné slámy. Prý přešli na velké balíky, které si nechávají lisovat ve službách, protože na uklízení malých neměli dost lidí.

S kulatými je to tak, že mám pozemek v podstatě jeden svah a nejednou se stalo, že se kutálely k sousedovi (nájemník pozemků lisoval do kulatých). Letos na tom co budu sekat příští rok udělal kolem 100 kulatých, kolik to může být malých pouze odhaduji. Loni bylo trávy míň a udělal jich myslím 60.
Zetor 8145, Zetor 12111 MT8-046, samo domo Tatra 805+3011, Krone EC 320, Krone Swadro 1201, Krone KW 6,72/6, sběrací vůz MV3-042

Uživatelský avatar
Vana.Miroslav
Příspěvky: 195
Registrován: sob úno 12, 2011 10:40 am
Bydliště: okr. Děčín

Re: Jaký lis na malé balíky?

#13 Nový příspěvek od Vana.Miroslav »

tomous píše:Jestli sháníš lis bez komína a balíky budeš nakládat na vůz vidlema to tě teda lituju. Jak bylo napsáno kulatej balík uděláš a může pršet a nic se mu nestane.U čtveratejch to je naprd jak zmoknou. No je to na tobě.... Čau Tom

Jo jo, hranatej proteče skrz na skrz, to je mi jasný, myslel jsem, že bych je hned uklízel. Usušit tak 4-5 hektarů, uklidit a potom posekat ten zbytek. Kulatejch dám na spodní patro seníku tak 30, potom bych musel balíky rozbalovat a volný seno, pomocí drapáku dávat na horní patro seníku. To je taky paráda, letos jsem jich takhle dělal asi 35, vzhledem k tomu, že drapák jezdí pouze uprostřed seníku, tak po 15-ti balících jsem musel vzít vidle, seno rozházet do krajů a pokračovat v rozbalování. Malý balíky bych dal na spodní patro a běžícím pásem bych je dostal do horního patra. Tak teď vůbec nevím.
Zetor 8145, Zetor 12111 MT8-046, samo domo Tatra 805+3011, Krone EC 320, Krone Swadro 1201, Krone KW 6,72/6, sběrací vůz MV3-042

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Jaký lis na malé balíky?

#14 Nový příspěvek od staník »

K tomuhe by pasoval návěs Opavák a s tím bys to pohodlně svozil k baráku.
Navíc ty malý balíky se taky dobře dají prodat třeba do ZOO tam na velký nemaj využití. Malý dají podle potřeby a nemusí to dělit.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Jaký lis na malé balíky?

#15 Nový příspěvek od zetorak jirka »

Malí baliky do zoo ? nevím jak u vás, ale tady je to to poslední zoufalé řešení, Ale vím byl to jen příklad.

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“