Obraceče s shrnovače sena

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Obraceče s shrnovače sena

#121 Nový příspěvek od Leo »

Podívejte se na videa na youtube, popř. si je najdete fotky na google.
Prakticky je tam udělané oje do závěsu a na hrabačce sedí někdo, kdo ji obsluhuje. Jen je potřeba udělat oje tak vysoké, aby to hrabalo až na zemi.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

špalek
Příspěvky: 314
Registrován: pon srp 19, 2013 9:33 pm
Bydliště: Slaný

Re: Obraceče s shrnovače sena

#122 Nový příspěvek od špalek »

Koňskou hrabačku jsem používal dříve a měl jsem přes kladku natažený provaz od pedálu na zvednutí do traktoru. fungovalo to dobře. Málokdy jsem měl někoho na hrabačce. L

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Obraceče s shrnovače sena

#123 Nový příspěvek od ota »

Mám taky koňskou pohrabovačku za domádo traktůrek. Nejdřív jsem si říkal, že tam dám malou hydraulickou pístnici a natáhnu hadice. Ale potom jsem potřeboval pohrabovat. Tak jsem tam uvázal silnější provaz a na páku pružinu. Ta drží v sepnuté poloze. Provaz ne natažený přez rám. Držím ho v ruce a jedu. Když je pohrabovačka ,,plná" zatáhnu za provaz a uvolním mechanizmus a pera se zvednou. Popojedu aby se pohrabky vysypaly, popojedu kousek a povolím provaz. Mechanizmus vyskočí a pera spadnou na zem a jedu dál. Už jsem to tak nechal. A k té hydraulice zatím nedošlo.
Používám za domáde i koňskou obracečku. Taky ji máme. Na menší množství spíš otavy. Je to bájo obracení. Krásně to nadělá. Syn tyhle dva vehementy vytahnul kovošroťákovi z drapáku. Už pro ně šahal. No a tak dej za kus 500 Kč a jsou tvoje. Tak je máme na zahradě. Oba stroje plně funkční, už když je z těch bezů a kopřiv vytáhli.
Ta pohrabovačka jede pokaždým sklizení sena. Je to hodně znát co se ještě vyhrabe. Akorát bych potřeboval přejít vůle na uložení těch per. Hodně se mi kvedlají do stran. A občas se mi dvě chytnou k sobě a je tam větší škvíra. Ale jinak na zahradě dává 3 vaky pohrabků a to už je hodně znát. 8)

Tomas6
Příspěvky: 5308
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Obraceče s shrnovače sena

#124 Nový příspěvek od Tomas6 »

Ještě letos, či z kraje příštího roku budu kupovat nový shrnovač. Do užšího výběru se dostal Rožmitál SB 4231 a Claas Liner 420. A teď babo raď který. Ten Claas má o dvě ramena na rotoru, při stejném záběru, víc. A nevím jestli je to dobře nebo špatně. U toho claasu bude asi dražší případná porucha, ale nepředpokládám, že by se to na té mé výměře 20 ha nějak výrazně kazit. Prosím o postřehy a názor jak na jeden či druhý stroj.
Ve výběru byl ještě pöttinger, ale.ten už je cenou silně mimo
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Zetor15
Příspěvky: 871
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Obraceče s shrnovače sena

#125 Nový příspěvek od Zetor15 »

U claasu maj opravdu kvalitni materialy pevna a houzevnata ocel jen je problem pokud se neco ohne a podobne tak je to problem srovnat.

Tomas6
Příspěvky: 5308
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Obraceče s shrnovače sena

#126 Nový příspěvek od Tomas6 »

No. Abych to shrnul. Nelenil jsem, sedl jsem do auta a objel jsem pár prodejců tady v okolí a obhlédl co kdo nabízí. Jako třeba ten Claas, zpracování špičkové, to samo třeba Kuhn, všechno úhledně obrobené, hezké, zajisté z kvalitních materiálů, ale... Doma na koleně prakticky neopravitelné. Například ten claas, hrabice z trubky, která je v jednom místě zeslabená. Při ohnutí prakticky neřešitelné, jen novým dílem. Kuhn, ten má hrabice naohýbané už z výroby. Při jakékoliv poruše bez origo dílů neřešitelné. Kdežto ten Rožmitál, nádherná kovářská práce. Ohnu hrabici, vezmu kus trubky, kterou koupím na každém druhém rohu, navrtám pár děr a ještě ten den mám opraveno. Podvozek na Rožmitálu? Kus pořádného plocháče, to samo závěs atd...
Takže je rozhodnuto pro ten Rožmitál.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Obraceče s shrnovače sena

#127 Nový příspěvek od jojo7011 »

To je tak tazko povedat, co je lepsie. Ta trubka je zjavne oslabeha v tom mieste naschval. Ked naburas s hrablami aby ju presne na tom mieste zlomilo a neposkodilo ine drahsie suciastky. Nieje veda pouzit hrubsi material ( vaha stroja nieje nezanedbatelna ), ale tu obycajnu trubku len tak lahko nezlomis a nieco povolit musi. Moze napr. ocesat zuby v prevodovke a pod. Nemysli si ze soudruzi inziniri z NDR su blbi, alebo chamtivy. Len radsej nechaju zlomit trubku, jak poskodit napr. prevodovku.

Zetor15
Příspěvky: 871
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Obraceče s shrnovače sena

#128 Nový příspěvek od Zetor15 »

Presne tak mam to na shrnovaci claas takhle udelane a je to pro pripad pretizeni hrabice aby se ohla nebo ulomila v zeslabene casti. Za nkolik let provozu se ohla jen jedna a to slo opravit doma a na funkci nahrnovani to nemelo vliv tak jsem to resil az po senach. Jezedaci prez kopec maji podobny nahrnovac a po 3 letech provozu se jim ulomyli dve ty hrabice a na dilne to svarily a aby se to nahodou neopakovalo tak to vystuzily na vsech tech hrabicich rozrizlou pulkou trubky. Tak asi po 35h se jim tam zamotal pri otaceni nejaky strom a rozlamaly pohaneci kola rotoru....

Tomas6
Příspěvky: 5308
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Obraceče s shrnovače sena

#129 Nový příspěvek od Tomas6 »

Tomu já rozumím. Ale mám doma pottingera a za celých 15 či více let jsem nemusel řešit prasklou nebo ohnutou hrabici. Kdysi se stalo že upadlo kopírovací kolečko a tam to spolehlivě zachránila řehtačka na kardanu
Ono jde o to když už se taky něco potento a to se může klidně samo od sebe aniž bych tomu nějak pomohl, tak u toho Rožmitálu je to asi řešitelné téměř okamžitě.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

mirage
Příspěvky: 119
Registrován: pát úno 08, 2013 1:36 am
Bydliště: Košice

Re: Obraceče s shrnovače sena

#130 Nový příspěvek od mirage »

Dajú sa kúpiť samostatné kolesá ako náhradný diel na slniečkovú zhrabovačku ?

mirage
Příspěvky: 119
Registrován: pát úno 08, 2013 1:36 am
Bydliště: Košice

Re: Obraceče s shrnovače sena

#131 Nový příspěvek od mirage »

Nikto neporadi? :'(

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Obraceče s shrnovače sena

#132 Nový příspěvek od Peter768 »

Videl som niekde dávnejšie na bazoši...skús pozrieť tam...

malotraktor
Příspěvky: 2034
Registrován: stř črc 04, 2007 7:00 am
Bydliště: 1

Re: Obraceče s shrnovače sena

#133 Nový příspěvek od malotraktor »

Jakou vzdálenost má urazit jednorotorový šestipaprskový obraceč sena na jednu otáčku rotoru. Šířka záběru je asi jeden metr.
Děkuji za rady . Dost to spěchá. Úprava bude složitá tak abych to do léta stihl
Nevěř všemu co si myslíš

Zetor15
Příspěvky: 871
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Obraceče s shrnovače sena

#134 Nový příspěvek od Zetor15 »

cca 100-120cm

martin.mikusek
Příspěvky: 56
Registrován: ned lis 13, 2022 9:15 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Obraceče s shrnovače sena

#135 Nový příspěvek od martin.mikusek »

Potrebuju radu, mam pozemek neco pres hektar. Ctvrt hektaru je sad v dolni casti pozemku, sklon 7-12 stupnu. Nad tim louka sklon kolem 18 stupnu, nahore prechod do mirnejsiho. Chci kvetouci louku a v sadu se zbavit kopriv a idealne taky kvetouci louka:) kupuju ISEKI TA275.

Soucasny stav. Sad je husty, prorezavam aby mezi stromy bylo aspon 7 metru a trochu se to prosvetlilo. Temer vsude koprivy, hlavne v tmavsich mistech. Louka samy mech a loni jsem nezvladl krovinakem posect, tak stara vysoka slehla trava. Driv se intenzivne pasly ovce a tak zustala trava, kterou uz ani ovce nezerou...

Chtel bych par kamerunek, zatim jen chov od jara do podzimu, ale casem i pres zimu. Chtel bych kombinovat seceni a paseni. Na kvetnatou louku se posecena hmota musi odvezt, takze ideal je delat si seno.

Premyslim jak zacit. Koupit rotorovy mulcovac a na jaro vsechno mulcovacem a pak necim shrabat a zlikvidovat. Pak asi jeste v kvetnu jeste jednou at se travy nevysemeni. Pak by to ale chtelo kosit, susit seno a nejak ho dostat do stodoly. Pruser je ten svah. Tam zadny balikovac a nic asi nepude...

Co by jste na tyto svahy za 27hp traktor o hmotnosti 1300kg doporucili za prislusenstvi na takoveto obhospodarovani? Nechci v tom nrchat balik penez, ale zase postupne se neco nasetrit da... letos mulcovac s neco na shrabani bordelu, sekacka obracece shrnovace pristi rok...

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“