Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#1 Nový příspěvek od jirka_holub »

Ahoj
Tohle je muj balikovac, slape vyborne. Vim, ze minimalne jeden kamarad zde na foru ma stejny lis, jmeno mi vypadlo, ale jiste se brzy prizna :) Nez se smazalo forum, tak jsem se domlouvali, ze to sem zalozime jako prispevek.
Delame s tim seno, baliky ( takove tatranky ) jsou asi 9-14kg. Zkouseli jsme i slamu, ale baliky jsou moc lehoucke a malo lisovane, nema to smysl, zabralo by to moc mista a dalo hodne prace, na slamu jsem tedy radeji pozval kulaty balikovac.Taham to Zetorem 4011. Kdyz je velmi husty radek, tak jedu na zelvu na jednicku ( Nekdy i na chvilku zastavim, aby to vubec spolykal - dvojita spojka nutna, stroj se musi furt tocit. ), nejcasteji jezdim na zelvu dvojku, to je radek tak akorat a nekdy i na zelvu trojku, kdyz je slaby radek.
Nedavno mi jeden dobry clovek posal i prirucku, tak se podelim, at je i ostatnim k uzitku. - nejde sem ale vlozit ma to 3,7Mb a 1,6Mb. Na vyzadani zaslu emailem. Nebo pls poradte kam to mam ulozit.

Ahoj Jirka
100_5779.JPG
100_5780.JPG
100_5781.JPG
100_5782.JPG
100_5783.JPG
100_5784.JPG

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#2 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Na kolik takový stroj přijde ?
Jaký je rozměr balíků a kolik je třeba takových balíků pro dobytek na rok
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#3 Nový příspěvek od jirka_holub »

No, v inzerci se tento typ vyskytuje bezne do 20tis. Vyzaduje min. asi 20koniku a 540 ot na hrideli. Baliky jsou takove tatranky s rozmery delka (stelovatelna) 30-100cm, sirka 100cm, vyska 30 cm (odhadem). My delame asi 70x100x25 a vazi asi 10-15kg podle toho jak husty byl radek. Neni to natvrdo lisovane, jen tak stredne. Svazano dvema provazky.

Konovi davame v zime (rijen az brezen) rano balik a vecer balik, v lete jen vecer trictvrtebalik. (pozn. v zime i v lete maji stale moznost volne odejit na pastvinu) . Takze jeden kun sezere za rok (182dni * 2 * 12kg) + ( 183dni * 9kg ) = 6015 kg. To je teda asi 500 baliku.
Ale v praxi to vypada tak, ze susime male baliky dokud jsou sily a kdyz se odvarime tak pozvu kulaty balikovac. Ty kulate baliky (odhadem asi 300-350kg) pak davam na podzim a v zime do vybehu na paletu do takove mrizove ohradky (aby to neroztahali) a kdyz takhle maji ten kulaty, tak ty hranate nedavam vubec. Kdyz je hnusne pocasi, tak se kulaty balik zakryje ( a ta cast vybehu se zahradi, aby tam nelezli) a krmi se ve staji tema malyma balikama jak jsem popsal vyse.
Na to krmeni ve staji to je uplne super, protze jen vybehnu na patro, shodim potrebny pocet baliku, dam je do staje, prefiknu a vezmu provazky a je to. Nekde lide pouzivaji jen ty kulate baliky a z nich museji vidlema nabrat "tak akorat" a to se tezko odhaduje. S malyma balikama nemusim nijak odhadovat, to se mi na tom libi nejvic...
Ahoj Jirka

Uživatelský avatar
antipo
Příspěvky: 691
Registrován: ned říj 26, 2008 11:29 am
Bydliště: Třinec

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#4 Nový příspěvek od antipo »

jo taky mám v plánu koupitněco za Z3011,je to asi jeden z mála balíkovačů co zvvládne 30tka,a ta cena není taky nejhorší.Ale kamarád se mi to snaží rozkecat že to špatně váže tak nevím
Zetor 3011 Zetor 6718 Zetor 7341

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#5 Nový příspěvek od jirka_holub »

Myslim, ze za 3011 teda nemas vubec na vyber :( Nebo te neco napada nejaky jiny druh balikovace? Co jsem studoval net, tak dalsi balikovaci alternativa je fortschritt 442, ale ten uz skoro nezvlada ani ctyricitka, tricitka tedy ne. Dalsi Fortschritty 454 atd uz vyzaduji prilis mnoho kobyl pod kapotou...
A otazka vazani bude zrejme kus od kusu a nebo o spravnem serizeni. Ja jsem nastesti nic nesteloval ( jen ostreni noziku ) a vaze na 95% vyborne ( pri prilis precpanem baliku nekdy jeden uzel rupne). Jinak ted uz mam i tu prirucku a tam snad neco o sestelovani bude. ( jeste jsem ji necetl, mam ji dva dny a je to nemecky). Jine typy balikovacu maji take vazani, takze problem muze nastat i tam, tomu neuteces
Co teda doporucuje kamarad? Horala a fukar? Do toho bych ja nesel ..
Ahoj Jirka

Uživatelský avatar
v2000m
Příspěvky: 507
Registrován: čtv lis 06, 2008 8:27 am
Bydliště: Pelhřimovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#6 Nový příspěvek od v2000m »

Ta se uz hlasim, jsem ten dalsi co ma lis WSA 350.
Lis jsem si privezl pred necelym mescem domu, tak jeste zadne zkusenosti nemam...
Predchozi majitel uz stroj 2 sezony nepouzival, tak byl trochu zazitek vysvobodit pred nakladanim lis z kopriv...
Přílohy
WSA350.JPG
WSA350_II.JPG
WSA 350_I.JPG

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#7 Nový příspěvek od jirka_holub »

Chudak lis, zarostly v koprivach :'(
Tybrdo, tak to musis koupit barvu :(
Ja jsem letos uz lis zaparkoval do boudy ( minulou zimu musel prezit jen pod plachtou a take z toho uz zacal ponekud korodovat :-/ ).

Tak to budeme pristi sezonu zavodit, kdo udela vic baliku :friends:

Uvazoval jsem i o montazi nejakeho mechanickeho pocitadla ... protoze v hlave se pri te drine vetsinou moc informaci neudrzi .... pocital jsem to vzdy jen priblizne pri hazeni baliku na huru. (neco jako toto http://vyrobce.svet-nakupu.cz/mechanick ... /dp-36697/)
Co ti o nem vypravel predchozi majitel ? Jak dlouho ho mel a jak slouzil ?
Ahoj
Jirka

Uživatelský avatar
6911
Příspěvky: 935
Registrován: čtv črc 12, 2007 12:09 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#8 Nový příspěvek od 6911 »

nemohli by jste mi prosim vyfotit 1 balik

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#9 Nový příspěvek od jirka_holub »

Tady je nejake foto z prvniho dne, kdyz jsme teprve zkoumali jak s tim zachazet, takze seno je i vsude okolo:
seno2007.jpg
seno2007_2.jpg
seno2007_1.jpg
a tady ze sezony 2008:
2008.JPG
2008_1.JPG
Vetsinou to delame tak, ze baliky padaji na zem, sbalikuju celou louku a pak se jede s vleckou a sbirame baliky, tak se vejde na vlecku vic, protoze se to pecliveji uklada.
Jindy zapojime taktor-balikovac-vlecku a jeden clovek stoji na vlecce a baliky prubezne uklada. Toto ma ale nevyhodu, ze kdyz je vlecka plna, tak ji musim podlozit, odpojit, poodjet s balikovacem, zalozit ho a odpojit, prejet k vlecce, zapojit ji, odvezt domu, nahazet seno na huru, vratit se na louku a opet vse zapojit. A na mensi louce je take problem s otacenim ( a nesmis se dostat do situace, kdybys musel couvat :pistol: ).
seno20001.jpg
V nouzi sklizeni mensi louky zvladne i jeden clovek (mimo hazeni do stodoly) Udelam si radky tak akorat ( protoze kdyz jsou moc siroke nebo huste, tak je pak nekdy potreba asistentku s hrabema, ktera ty kraje radku pristrci balikovaci do tlamy ), sbalikuju celou louku, odvezu balikovac a prijedu s vleckou. Traktor poslu se zarazenou plazivou rychlosti vpred a beham okolo a nahazim to na vlecku ...

Na te vlecce vozime asi 80baliku, ale vlezlo se i skoro 100. Kdyz jsme zacinali tak se jezdilo s 60ti, pak jsme prisli na to, ze se pul baliku vystrci ven a kdyz se to zalozi tak to drzi ...


Ahoj
Jirka

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#10 Nový příspěvek od Jiřin »

Me by zajimalo, cim nahrabujete ty radky, ze jsou takove siroke. A taky me prijde, ze tam toho sena po lisovani zustava docela dost a to i na fotkach ze sezony 2008. Nahrabuje se to jeste jendou?

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#11 Nový příspěvek od jirka_holub »

Na tech fotkach v podstate zadne radky videt nejsou.
- Jak uz jsem uvedl, ty prvni foto jsou z prvnich pokusu ... tam se zkouselo treba i na neradkovanem useku apod.. Zkratka jsme chvili badali, jak ma takovy idealni radek vypadat. Kdyz je siroky, tak to stroj z tech kraju nevtahne a hrne to pred sebou temi krajnimi plechy, pak je nutny zasah slicne asistentky s hrabickama.

- U tech fotek z 2008 to je zase sousedova louka, ktera predtim nebyla leta sklizena (sekali, ale nechali pokosy lezet), takze jsem nechtel pri obraceni a radkovani sbirat i ten stary rozpadly bordel, takze se to hrabalo jen zvrchu a nechalo se to tak. ( Uznavam ze to na fotce vypada jako odflaknuta prace ...)

Obracim i nahrabuju obracakem SP4-066 (STS Prachatice 1987) ( obvykle tomu rikaji remenovy obracec/shrnovac "TON" ).
100_5769 [640x480].JPG
100_5772 [640x480].JPG
Radecky uz umim delat jako malovane :ano: a okolo nezustane skoro ani smitko 8) jen zelena travicka.

Pokusim se najit nejake foto, ale myslim ze nemam :-/ ... obvykle neni cas na kravinky ...

Ahoj Jirka

PS: kvalit prace je mnohdy ovlivnena i bourkou za zadkem apod... :cert:

Uživatelský avatar
6911
Příspěvky: 935
Registrován: čtv črc 12, 2007 12:09 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#12 Nový příspěvek od 6911 »

:shock: to ze jsou baliky?
ten balikovac bych nechtel ani zadarmo

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#13 Nový příspěvek od Jiřin »

Trosku jsem cekal, ze to bude prace TONku :) ............ Driv jsem s tim chvili delal, ale moc se me to nelibilo. Pri obraceni to dela zmolky a pri nahrabovani kdyz je vic sena, tak ty prsty to odnasely zase zpet. Nevim, jestli je tohle slabost vsech TON, ale ten co jsem ho mel pujceny se me fakt nelibil. A navic se s tim musi jezdit pomalu, aby to za sebou nenechavalo zbytky.

Baliky na pohled vypadaji hodne "chlupate", ale to je dano hlavne tim jejich tvarem "tatranky" a mistem, kde jsou svazany. A taky tim, ze je to nizkotlaky lis. U takoveho lisu nejde docilit "hezky" tvar ostre rezaneho obdelniku jako u vysokotlakych lisu ....... ja bych to castecne povazoval i jako vyhodu. Osobne mam stary asi Rakousky stredotlaky lis. Take susim par luk, ktere jsou stineny stromy v udoli u potoka, takze je tam vyssi vlhkost. Seno tam spatne schne a obcas se stane, ze slisuji kousek, ktery neni optimalne suchy. V tom "chlupatem" baliku by to krasne doschlo, v tom, co mam ja to sice doschne taky, ale o kvalite se uz hovorit neda :( .......... Nevyhoda nizkotlakoveho lisu je vyssi objem slisovane hmoty a taky by me zajimalo, jak drzi pohromade baliky z otavy, kdyz je trava kratka.

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#14 Nový příspěvek od jirka_holub »

6911 píše::shock: to ze jsou baliky?
Co bys chtel od baliku :nos: ?
Me teda krasne staci, ze vazi akorat na krmnou davku a ze drzi spolehlive pohromade. Muzes s nima nekolikrat hazet a nerozpadaji se, muzes je dobre rovnat na pude na sebe ...
6911 píše: ten balikovac bych nechtel ani zadarmo
:D Vsak i kdybys ho chtel zadarmo, tak ho nedostanes :D
Ja bych zase nechtel ani zadarmo jiny, protoze pro kazdy jiny bych musel kupovat silnejsi traktor ...

Uznavam, ze tenhle balikovac ma i slabsi stranky:
- balikovac je pomaly
- baliky vypadaji chlupate
ale to jsou asi vsechny minusy. Jine fakt nevidim.

Kdybych treba mel vsechno v kulatych balikach, tak je nemam kam dat, blbe se s nima manipuluje, blbe se to z nich davkuje. A jeste bych mel celou pudu nad stajema prazdnou :(

Jak to resis ty?

Ahoj Jirka

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Welger WSA 350 - nízkotlaký lis/balikovač

#15 Nový příspěvek od jirka_holub »

Jiřin: Jo jo s TONikem se musi pomaleji pri nahrabovani, jinak to fakt horni stranou veze zpet, ale ujde to.
Pri obraceni se zase musi ponekud frcet, at to lita 8)

Hod sem prosim foto tveho lisu a baliku a napis prosim cim to tahas a nejake dalsi zkusenosti...

Jednou nas s posledni vleckou chytla bourka, tak jsme ty namohle baliky rozlozili po pude a doschly v pohode.. s tim mas pravdu, nekdy se to hodi..

Otava take drzi, i kdyz ne tak dobre jako prvni trava. Neni to uz na neomalenou manipulaci, trochu se z nich sype, ale zase ne nijak kriticky. Treba kdyz nahazime na pudu vlecku ( napr 80ks ) tak se pak okolo uklizi rozsypaneho bordelu odpovidajiciho asi na 3-4 baliky. Kdyz je to prvni trava, tak se z velcky pri prehazovani na pudu roztrousi tak na 1-3 baliky. To je ale odhad ... takove detaily nijak neresime.

Nizsi slisovanost nam nijak nevadi, puda je plna tak z poloviny. Luk je dost, sousedi chodi at si sklizime i jejich louku, ale vic uz by nase zvirata nesezrala.

Ahoj Jirka

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“